Стамбул – одне з найбільших і найцікавіших міст у світі. Тут Європа межує з Азією у буквальному розумінні – місто розташоване одночасно на двох континентах.

Відвідати Стамбул можна в будь-який час, в будь-яку пору року – нудно не буде. Навіть уікенд, проведений в Стамбулі, залишить незабутні враження надовго!

А ми зібрали для вас 10 найцікавіших місць і пам’яток Стамбулу, які варто побачити і відвідати, аби цілковито зануритись в неповторну атмосферу цього дивовижного міста.

1. Блакитна мечеть

istanbul

Блакитна мечеть – один з найпрекрасніших по красі і величі пам’ятників архітектури Стамбула. Наказав звести цей справжній витвір мистецтва молодий правитель османів – Султан Ахмет. Пізніше вже жителі європейських держав дали релігійної святині іншу назву – Блакитна мечеть, яка міцно закріпилась за нею і сьогодні знаходиться у всіх на слуху навіть більше, ніж оригінальна назва “Султанахмет мечеть”.

Будували мечеть Султанахмет протягом довгих семи років. Проектування почалося в 1609 р., а свої двері для віруючих мечеть відкрила тільки в 1616 р.

Сам молодий султан зміг милуватися своїм шедевром всього лише 1 рік після закінчення будівництва. Коли правителю виповнилося 27 років, він захворів на тиф і, на превеликий жаль, помер. Місцем його поховання став великий сад при мечеті.

У релігійних спорудах тих часів максимальне число мінаретів, яке належало зводити, не могло перевищувати чотирьох. Проте Блакитна мечеть відома своїми шістьма мінаретами. Таке відходження від канонів відразу ж обросло безліччю легенд. За однією з них архітектор Мехмет Ага просто не розчув слова султана, і сталася помилка. Ахмет сказав фразу «алтин Мінаре», що в перекладі означає «золоті мінарети», а архітектор  розчув тільки «алти Мінаре», що перекладається не інакше як «шість мінаретів», що і послужило причиною такого облаштування мечеті.

У головному залі мечеті площею 2646 м2 одночасно можуть розміститися 35 тисяч чоловік.

Опорами для центрального купола служать 5 рівнозначних колон, діаметр кожної з яких дорівнює 5 м.

Блакитну мечеть варто хоча б раз в житті побачити кожному. Цей архітектурний шедевр назавжди залишається в пам’яті тих, кому пощастило насолодитися його красою і величчю!

2. Айя-Софіяistanbul 2

Одна з найвизначніших пам’яток Стамбулу з дуже не простою долею: спочатку це був православний храм, потім -мечеть, потім- музейний комплекс, і нині – знову мечеть.

Розташована Айя-Софія в історичному центрі Стамбула.

Споруда заввишки 55 метрів з діаметром купола 31 метр більше 1000 років утримувало звання найбільшого храму в християнському світі. Почалось будівництво ще за часів імператора Костянтина і тривало 13 років. Пережила споруда безліч негараздів – руйнівні пожежі, землетруси, війни, – Свята Софія є видатною пам’яткою візантійського зодчества. Чотири мінарети нагадують про захоплення міста османами, коли собор став мечеттю.

Зміни торкнулися і внутрішнього оздоблення: вівтар був заміщений міхрабом, а багато мозаїки і фрески виявилися замазані штукатуркою. Згодом більшість з них вдалося відновити, інші ж були втрачені. Мозаїки зображують лики святих, біблійні сюжети, імператорів. Одним з найвидатніших є образ Богоматері з немовлям, що датується IX століттям. Частина коштовних речей того часу також дійшла до наших днів і вражає розкішшю.

Незвичайною пам’яткою собору є покрита міддю колона. Кажуть, якщо доторкнутися до її поверхні і загадати бажання, то воно збудеться. Одне з вікон собору відоме тим, що навіть в спекотний день з нього віє прохолодою, за що його називають “холодним вікном”.

З 1934 року Айя-Софія є музеєм, який охороняється ЮНЕСКО як об’єкт всесвітньої культурної спадщини.

3. Галатська башта

istanbul

Ще один із символів міста – розташована на півночі Золотого Рогу Галатська башта. Це одна з найвищих і найстаріших веж Стамбула, висотою 63 і діаметром 9 метрів. З неї відкривається приголомшливий панорамний вид на місто, Босфорську протоку і Золотий Ріг.

Вежа була побудована генуезцями в 1348-1349 роках як частина захисної стіни, що оточувала їх квартал Галата, що знаходиться навпроти історичної частини Константинополя. Генуезці прозвали свою вежу «Вежею Христа» і використовували її для спостереження за портом в бухті Золотого Рогу. Після завоювання міста турками Галатську вежу стали використовувати як пожежну. У XVII столітті саме з цієї башти Ахмет Челебі Хезарфен здійснив свій переліт через Бософор на саморобних крилах, пролетівши цілих 6 кілометрів і приземлившись в районі Бешикташ. Для публіки вежа була відкрита в 1967 році після реставрації, тепер всередині неї помістилися навіть ресторан і нічний клуб. У вежі є пара ліфтів, які піднімають відвідувачів на оглядовий майданчик на висоті 52 метри. Також за традицією є сувенірна крамниця.

Недалеко від башти знаходиться площа Тюнель зі станцією фунікулера і ретро-трамвая.

4. Цистерна Базиліка

istanbul

Цистерна Базиліка – одне зі збережених підземних візантійських водосховищ питної води. За своїм прямим призначенням зараз не використовується, і з 1987 року є музеєм.

Цистерна Базиліка була побудована при імператорі Юстиніані (527-265 роки) І служила підземним водосховищем, обслуговуючим Імператорський палац аж до 16 століття. Потім вона служила для поливу садів Палацу Топкапи, а з розвитком водопроводу в Стамбулі пішла у забуття до тих пір, поки не відкрилася як музей.

Водосховище є гігантською підземною спорудою, довжиною 145 метрів і шириною 65 метрів. Його площа – 9800 кв. м і воно має ємність в 100000 тонн для зберігання води.

Стелю споруди підтримують 336 колон, що стоять в 12 рядів по 28 в кожному. Найцікавіші з них – це 2 колони, підстави яких прикрашають величезні голови Медузи Горгони. Існує думка, що будівельники водосховища навмисно так недбало поклали голови медуз – одна лежить на боці, а інша зовсім перевернута, щоб показати зневажливе ставлення до язичницьких пам’ятників.

5. Гранд Базар

istanbul

Стамбульському Гранд базару 550 років і його по праву вважають одним з найдавніших і найбільших критих базарів у світовій торгівлі.

Це місто в місті, мініатюра живописного і яскравого Стамбула. Базар має старовинну історію. Кількість відвідувачів тут налічує понад півмільйона людей щодня. На території базару знаходиться близько 4 тисяч торгових точок і крамниць.

Почали будувати базар ще в період правління Султана Мехмеда II (Мехмеда-завойовника) відразу після взяття Константинополя в 1464 році. Назви місць нагадують минулі часи, коли для кожного виду торгівлі відводився свій квартал: вулиця ювелірів, вулиця торговців килимами, вулиця виробників тюбетейок.

Величезний архітектурний комплекс площею 31 тис. квадратних метрів, з’єднують в єдине ціле 58 вулиць. Крім того, Гранд Базар включає в себе 2 мечеті, 4 фонтана, 2 хамама, 40 готелів та навіть 1 школу.

Основою ж всього базару служать 2 Бедестани (старовинні криті частини ринку, навколо яких він розростався): Внутрішній Бедестан і Сандаловий Бедестан. Внутрішній Бедестан вважається серцем Гранд Базару і його головною скарбницею, тут можна придбати дивовижні речі: красиві предмети меблів, мідні вироби, перламутрові дзеркала, інкрустовану зброю, ікони, свічники, старовинні монети, золоті і срібні прикраси і безліч інших коштовностей. Крім того, саме ця частина Базару найбільше просякнута романтикою старого Стамбула.

Всього у Гранд Базару є 18 воріт, як зовні, так і всередині. Основними вважаються ворота Бейязіт, Фесчілер, Сахафлар, Кюркчюлер, Нуросманіе, Махмутпаша, Мерджан, Таджірджілер і Оруджулер.

Ворота Бейязіт виходять на однойменну площу і мечеть, а красиві ворота Нуросманіе розташовуються поруч з площею Чемберліташ і мечеттю Нуросманіе. Ці ворота виконані в яскравому мавританському стилі, і їх прикрашає напис «Бог милує того, хто присвячує себе торгівлі».

Читайте також  Цікаві історії про Париж: найвідоміші пам'ятки

В цілому, сам ринок є величезним лабіринтом з покритою свинцем дахом з безліччю куполів. Хаотичне розташування вулиць відображає всі ті зміни і випробування, через які пройшов за свою історію Стамбул і Гранд Базар.

6. Вулиця Істікляль

istanbul

Проспект або вулиця Істікляль (в перекладі – проспект Незалежності) – є одним з найвідоміших і популярних місць в Стамбулі. Вона розташована в серці Бейоглу, історичного і більш сучасного району Стамбула. Її протяжність приблизно 3 км. Це елегантна, пішохідна вулиця, на якій знаходяться вишукані бутики, музичні та книжкові магазини, художні галереї, кінотеатри, театри, бібліотеки, кондитерські, кафе, бари, нічні клуби з живою музикою, ресторани, банки і готелі.

Вулиця оточена будівлями пізньої Османської епохи, а також кілька будівель в стилі арт-деко перших років Турецької Республіки і ряд будівель сучасної архітектури. Вона починається неподалік від середньовічної генуезької вежі Галата і веде до площі Таксим.

Ностальгічний трамвай провезе вас уздовж вулиці Істікляль від площі Тюнель до площі Таксим так само, як він робив це в 19 столітті.

Вулиця Істікляль оточена рядом історично і політично значущих будівель, таких як Квітковий Пасаж, де знаходяться маленькі затишні ресторани і таверни, Рибний Ринок, римська католицька церква Санта Марія і С. Антоніо ді Падова, грецький православний Собор Св . Тріади, кілька синагог, мечетей, навчальних закладів, засновані різними європейськими націями; і консульства Франції, Греції, Нідерландів, Росії, Іспанії, Швеції та Великобританії.

7. Парк Гюльхане

istanbul

За часів Османської імперії, парк Гюльхане був частиною Королівських Садів при палаці Топкапи. У ньому вирощували чудові троянди. Знаходиться він на перетині Босфорської протоки і Мармурового моря.

Жителі Стамбула відпочивають тут від галасливого міста, насолоджуються чудовою музикою у виконанні бродячих артистів. Парк розташований на схилах пагорбів, які спускаються до морського узбережжя.

У давні часи в парку стояли дерев’яні павільйони, в яких влітку розміщувалися придворні султана. Практично всі вони згоріли в 1863 році.

У парку Гюльхане в Стамбулі знаходиться готична Колона III століття, що вважається основним обеліском візантійців.

На цій території завжди проводилися масові заходи. Але поступово парк руйнувався, адже за ним довгий час не було належного догляду. Тому в 2001 році його остаточно закрили на генеральну реставрацію, яка тривала два роки. Численні садівники і ландшафтні архітектори «чаклували» над грунтом і над плануванням. Знову відкритий для відвідувань сад в 2003 році пристав перед жителями в новому вигляді: він являє собою тепер затишне місце з безліччю лавок, чудових алей, фонтанів, пішохідних містків, кафешок і альтанок.

По обидва боки основної алеї є маса унікальних кафе і магазинчиків. Під час прогулянки можна відвідати один з чотирьох невеликих музеїв, які також знаходяться на території парку. Є тут навіть дитячий сад. Шанувальників фауни чекає звіринець і акваріум, які знаходяться в підвалі римської цистерни.

Сьогодні тут можна побачити близько 80 тисяч троянд і 24 тисячі тюльпанів. Схили пагорбів парку м’яко спускаються до морського берега.

8. Топкапи

istanbul

Розкішний і монументальний, величний Палац Топкапи довгий час був головною резиденцією багатьох турецьких султанів. Саме його стіни бачили неземну пристрасть Сулеймана Пишного і його наложниці Роксолани.

За 6 століть свого існування Палац Топкапи став свідком безлічі подій турецької історії, по його залах ходили великі люди, в його стінах вирішувалися питання світового значення, так як перед силою і міццю Османської імперії тріпотіли багато країн світу.

Архітектурний вигляд Палацу вражає своєю міццю і монументальністю. Він займає площу в 700 тисяч кв. метрів і оточений стіною, довжина якої становить 1400 метрів. Влаштований Палац за принципом чотирьох дворів, оточених стіною, але розділених між собою. В першому дворі можна подивитися службові та підсобні приміщення Палацу; у другому дворі – канцелярія і скарбниця; в третьому – гарем і внутрішні покої; в четвертому дворі можна оглянути павільйони Рева, Меджидия, мечеть Софа, вежу Башлай, павільйон для обрізання, султанську гардеробну.

Своєю величчю Палац Топкапи підтверджує свій статус головної султанський резиденції, який він носив з моменту свого зведення аж до XIX століття, і статус Найбільшою пам’ятки Туреччини, який він носить і донині.

9. Долмабахче

istanbul

Розкішний палац Долмабахче, самий «нетурецький» з монарших резиденцій в Стамбулі, був створений для того, щоб позмагатися в помпезності з кращими палацами європейських правителів. І варто зазначити, що султану Абдул-Меджиду цей зухвалий задум вдався з великим успіхом – блискучий стиль бароко виглядає на берегах Босфору неймовірно, в чому може переконатися кожен відвідувач палацу Долмабахче.

Палац Долмабахче будувався протягом 11 років, з 1842 по 1853 роки. Причина його появи – каприз тодішнього правителя Туреччини, султана Абдул-Междіда I: прогресивний монарх побажав мати власний палац у дусі європейської розкоші. Для нового палацу обрали мальовниче місце на європейському березі Босфору – і робота закипіла, під керівництвом вірменського архітектора Аміра Бальяна. Долмабахче влетів державі в копієчку: одного тільки золота на всякі вензелі і віньєтки витратили 14 тонн! Втім, деякі деталі інтер’єру вдалося отримати безкоштовно – наприклад, люстра для парадного залу вагою майже п’ять тонн чистого богемського скла була подарована англійською королевою Вікторією.

Подальша історія Долмабахче знала і злети, і падіння – наступник Абдул-Меджида вважав за краще відбудувати собі ще один палац, а вже його наступник знову оселився на берегах Босфору. Всього ж тут проживало шість турецьких султанів. Останнім з жителів Долмабахче став Ататюрк – тут же він і помер в 1938 році. Нині ложе першого президента Туреччини – одна з головних визначних пам’яток палацу.

10. Румелихисар

istanbul

Монументальна і потужна турецька фортеця Румеліхісар, зведена на мальовничому березі Босфору, недалеко від другого Босфорської моста імені султана Фатіха. Колись вона мала величезне стратегічне значення, про це красномовно говорить друга назва фортеці – «перерізане горло». Румеліхісар з’явилася в 1452 році за наказом султана Махмеда Фатіха і зайняла своє місце на Босфорському березі навпроти фортеці Анадолухісар, розташованої на азіатській стороні. Дві фортеці спільно контролювали захід в протоку Босфор кораблів і тим самим «відрізали» Константинополь від Чорного моря. Після здачі міста фортеця використовувалася в якості пропускного пункту, потім в її приміщеннях розташувалася в’язниця.

Сьогодні Румеліхісар приймає гостей в якості музею, проте кожен, хто сюди потрапляє, неодмінно відчуває багате історичне минуле цитаделі.

Бажаємо цікавої подорожі і неймовірних вражень!

Фото – Shutterstock

Надія Давидова

Як дістатись Стамбула:

З 25 вересня авіакоманія SkyUp запустила прямі рейси Київ-Стамбул-Київ. Рейси прибуватимуть в новий аеропорт “Стамбул” і відбуватимуться по понеділкам, середам і п’ятницям.

Cередня ціна на квиток Київ-Стамбул становить 1635 грн., купувати рекомендуємо на офіційному сайті авіакомпанії.

Приклад бронювання квитків Київ – Стамбул – Київ:

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу skyup_istanbul.jpg

Як знайти дешеве житло у Стамбулі:

– Пошук по усім системам бронювання готелів HotelsCombined.

– Сервіс найму житла у власників (кімнати, квартири, будинки, бунгало, шале…) AirBnb.

Не забудьте про страховку:

– Придбайте поліс туристичного страхування онлайн за 3 хвилини зі знижкою!

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи групу Вконтакте або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…