Що далі на Cхід України, то більше стереотипів про місця, цікаві для туристів та придатні для відпочинку. На питання “що подивитися у Дніпрі та околицях?” мої знайомі з центральних та західних регіонів частіше за все казали: заводи, радянська архітектура, ріка Дніпро (але ж вона є й у Києві, навіщо далеко їхати), щось про космічну галузь. Що насправді унікального є на Дніпропетровщині?

Безумовно – індустріальний туризм: можливість більше дізнатися про те, як виробляється електроенергія, труби, паливо, видобувається граніт, будуються автомобілі та космічні апарати. Ще – архітектурні прогулянки по маршрутам модернізму та футуризму, пам’ятки монументального мистецтва другої половини ХХ ст. А ще – багато річок та озер, лісостепові урочища, природні заказники. Археологічні пам’ятки, козацькі старожитності, нематеріальна спадщина ЮНЕСКО у Петриківці та сучасне мистецтво та культура у Дніпрі.

Обласний центр – Дніпро

Зазвичай, знайомство з областю починається з його центру – саме у Дніпро слідують поїзди із столиці та прилітають нечисленні навіть у позакарантинні часи літаки. Логістика не є сильною стороною в усіх східних регіонах України, але останніми роками тут побудовано та відремонтовано кілька важливих автотрас, тому навіть автівкою з Києва доїхати у область не проблема. Мандрувати околицями без особистого транспорту не дуже зручно, хоча можливо. Почнемо і ми з обласного центру.

Найпопулярнішою для гостей у Дніпрі є Січеславська набережна, яка тягнеться через три райони – це 4700 м. непогано облаштованого простору. За променадами, пікніками, відкритими майданчиками, фестивалями, прогулянками рікою на пароплаві, яхтингом та гарними фото – сюди. Розпочати прогулянку можна майже від залізничного вокзалу – подивитися спершу футуристичний колишній річпорт, потім пройти не найприємніший, але типово-індустріальний район заводу Олейна і біля недобудованого готелю Парус (будували у 1975-1989 рр) вже починається розбудована набережна, місця для релаксу, мости, фонтани, скульптури та гуляючі містяни.

dnipro

З набережної можна потрапити у два центральних парку відпочинку: на Монастирський острів та у парк Шевченка. На острові – старенькі атракціони (радимо Чортове колесо) та пляжі, у парку – більш сучасні активності для дітей та дорослих, оглядові майданчики та колишній палац Потьомкіна, нині – палац студентів, традиційне місце для весільних фотосесій. Обов’язково зробіть кілька кадрів з оглядового майданчика на Дніпро, ЖК «Башти» та з пам’ятником сонцю на протилежному березі Дніпра, який встановлений на заводі «Інтерпайп» відомим ісландським художником Олафуром Еліассоном.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

На Січеславській набережній та поруч розташована чи не половина футуристичних будівель колишнього Дніпропетровська: річковий вокзал, ресторація “Поплавок”, цирк та Будинок артистів цирку, літній театр та ресторан “Маяк” у парку Шевченко, палац Дітей та юнацтва, головна “недобудова” – готель «Парус».

dnipro2

Дніпровський метрополітен зараз найкоротший в Україні, але кілька років тому його продовжили будувати, тому варто відвідати зараз, щоб потім було з чим порівнювати!

dnipro4

Прогулятися старим катеринославським центром, побачити графіті та маскарони, зазирнути в таємні дворики можна за допомогою безкоштовного аудіо-гіда waymi. Радимо обрати російсько- чи англомовну версію прогулянки “Зворотній бік Дніпра”. Гарний варіант – тематичні прогулянки. Є кілька путівників із гугл-мапами: можна подивитися радянські художні артефакти – мозаїки та вітражі або навпаки, живе мистецтво нашого часу – мурали, графіті, стріт-арт.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Куди ще варто потрапити у сучасному Дніпрі?

По-перше, Інтерпайп  –  підприємство, збудоване «з нуля» в роки незалежності України, зараз один із найбільших електросталеплавильних комплексів у Європі. Нові технології сталеваріння та арт-інсталяції Олафура Еліасона. Завод відкрито для відвідування, екскурсії за попереднім записом безкоштовні, фото- та відеозйомка дозволені. Екскурсії тричі на день: 09.30, 11.30, 13.30. Адреса: вул. Винокурова, 4

По-друге, унікальні музеї. Це перший в Україні музей АТО “Громадський подвиг Дніпропетровщини”, обов’язково подивіться фільм про події 2014-2015 років!  (Адреса: пр. Д. Яворницького, 16, Історичний музей, приміщення Діорами. Час роботи: 10:00-16:30. Екскурсії безкоштовні, фото та відеозйомка дозволена). Це комплекс “Менора”, з музеями культури єврейського народу та Голокосту (Адреса: вул. Шолом-Алейхема, 4/26. Час роботи: понеділок-четвер та неділя 11:00, 13:00, 15:00, 17:00, щоб дістатися на оглядовий майданчик, обов’язково замовляти екскурсію). Це Аерокосмічний центр де досі працюють над космічною програмою і можна побачити апарати, які побували у космосі, та парк ракет біля ОДА.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

По-третє, театри, концерти та фестивалі, вони можуть стати окремою темою чи гарним доповненням подорожі. Театр одного актора “Крик” та аматорський театр “Віримо!”. А ще Дніпро – це фестивалі. Міжнародного рівня фестиваль сучасного мистецтва Construction, книжковий Book Space, фестиваль блогерів та Джаз на Дніпрі, музичний та крос-культурний БezViz, лялькових театрів та кабаре, кочовий та довгоочікуваний Гогольfest.

jzz

І наостанок, декілька рекомендацій щодо місць, без відвідування яких не обходиться жодна мандрівка. Це, звичайно, бари-ресторани-житло. Останні років 5-7 у Дніпрі ресторанна культура якщо не перегнала тройку головних туристичних міст України – Київ-Львів-Одеса, – то впевнено до них наблизилася. Обирати серед десятків насправді гарних та стильних закладів нелегко, тому перелічимо кілька місць на власний смак, зауваживши, що це дуже маленький шматочок смачного Дніпра.

Отже, по коктейлі варто зазирнути у Old Pal чи бар Acacia Банка, коктейлі+бургери – Varburger , авторське пиво – Кеды искусствоведа. За кавою третьої хвилі прямуйте у Три бобри, High Hill та Have Coffe, за чаєм у Teahouse, а за кавою та найсмачнішими десертами – у Даблдекер. Наша улюблена італійська їжа у Felicita, грузинська у Puri Chveni, азіатська у Мяо та Чорній вівці, а ведична у Говінді. Далеко не всі круті заклади сконцентровані в центрі, у площі Героїв Майдану, але якщо йти проспектом від парку Глоби до Катеринославського бульвару, то голодними не залишитесь!

cafe

Щодо житла: найкращим варіантом на сьогодні ми вважаємо подобову оренду на Airbnb. У місті велика кількість готелів, але їх ціна та якість далеко не завжди відповідають потребам мандрівників. Частіш за все це або житло бізнес-класу, або відремонтовані пострадянські готелі, які зберегли до цього ознаки радянського суворого сервісу. З великих мереж у Дніпрі є Reikartz, а з цікаво організованого і з дуже гарними видами – 2 готелі у Менора-центр. Варто згадати еко-готель за містом, під назвою FriendHouse, він працює у клубному форматі, але це цікава дизайнерська робота, яку варто побачити хоча б на фото.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Далі вирушаймо мандрувати регіоном. Варто зауважити, що останніми роками дороги Дніпропетровщини значно покращилися, траса на Запоріжжя – ідеальна, дорога на Харків за винятком кількох кілометрів на початку – теж гарна, як і дорога на Кривий Ріг. Гірше у Донецькому напрямку і дуже погано – у західному, до Нікополя. Електричок небагато, тому для самостійного мандрівника без авто найкращий варіант – рейсові автобуси та маршрутки. Околиці дуже непогано можна подивитися за допомогою велосипеда.

Стародавні пам’ятки та сакральні місця

Найдавніші пам’ятки регіону знаходяться під землею чи вже розкопані або затоплені при будівництві ДніпроГЕС: це славнозвісні дніпровські пороги, стародавні кургани, археологічні старожитності. З того, що збереглося, варто відвідати:

Кромлех – це дуже давня споруда з вертикальних довгастих каменів, що утворюють одне або декілька концентричних кіл. Томаківський кромлех – маленький Стоунхендж у напрямку Нікополя, біля траси Томаківка-Марганець, у с. Мирове. Кромлех часів енеоліту (епоха ранньої бронзи) детально досліджував у 1920 р. відомий український історик Дмитро Яворницький (зараз його ім’я носить центральний проспект Дніпра та історичний музей, де Яворницький був свого часу директором).

кромлех

Кромлех та Перуново капище у Микільському-на-Дніпрі – ще одна археологічна пам’ятка і її сучасне продовження. Знаходиться у 30 км від Дніпра у бік Запоріжжя. Тут також працював історик Яворницький, є його описи мегалітів та схема, як розташовувалися каміння у 1892 р. Зараз вони виглядають схоже і, певно, не дуже змінилися з ІІІ ст. до н.е, коли кромлех побудували. Сучасні погани встановили поруч ідола Перуна. Навпроти на Дніпрі свого часу був найстрашніший із дніпровських порогів – Ненаситець, але зараз там тиха глибока вода.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Мавринський майдан у Павлоградському районі та Підгородянський курган-майдан. Не доведено, для чого будувалися і як використовувалися ці давні споруди. Чи то як оборонні вали, чи то для розробки селітри, чи може, взагалі як давні обсерваторії чи капища. Земляні вали дивної форми збереглися неподалік від Дніпра, у Підгороднєму і далі, аж до самого Межиріча, де знаходиться найцікавіший – Мавринський майдан. Якщо маєте квадрокоптера – це той випадок, коли варто ним скористатися і зробити захоплюючі фото чи відео пагорбів та схилів у формі велетенського краба!

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Козацькі церкви та Змієві вали у Царичанському районі. Мабуть, усі в Україні знають мінеральну воду “Царичанська”, а от про цікаві, козацькі оборонні церкви в тому районі, в с. Китайгород відомо набагато менше. Збереглося їх три: Успенська, Миколаївська та Святої Варвари, усі побудовані у XVIII ст. Неподалік, на околицях – знайомі з дитячих казок Змієві вали та гора Калитва, оборону від степняків тут тримали й задовго до козацтва.

Читайте також  Путівник по Хмельницькій області

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Богородицька фортеця та фортеця Кодак. На Сході України не збереглися та й не будувалися фортеці на кшталт славетного Аккерману чи Хотина. Але у XVII ст, ще до зруйнування Січі, на території сучасного Дніпра та поруч із ним стояли і вежі, і цілі твердині, для оборони від Кримського ханства і для контроля над Січчю. Зараз це лише сліди валів та місця археологічних дослідів. Найвідоміші – Богородицька, у Шевченківському районі міста Дніпро та Кодак, біля аеропорту та селища Нові Кодаки. Поруч із залишками Кодацької фортеці дуже атмосферний козацький цвинтар, збереглися старовинні хрести та написи. А у балках поруч повно червонокнижних рослин та птахів.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Самарський монастир та Троїцький собор у Новомосковську. Одразу скажу, від монастиря XVII ст., що служив притулком для пристарілих козаків, наразі майже нічого не залишилося. Усі будівлі – більш пізнього часу, але місце історичне і варто зазирнути туди, якщо вирішите подивитися визначну пам’ятку у Новомосковську – Троїцький собор. Це єдиний в Україні дерев’яний дев’ятибанний храм, який було побудовано у 1775-78 рр. за наказом отамана запорожців. Закладка храму відбулася за кілька днів до знищення Січі. Саме про нього писав Олесь Гончар у романі “Собор”.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Культурні об’єкти 

Петриківський розпис внесено до репрезентативного списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО, а у селищі Петриківка на Дніпропетровщині існує Музей розпису та й по цей час діють художні майстерні та цех народного мистецтва. В 2012 р. у центрі селища створили найдовший у світі орнаментальний розпис ручної роботи на бетонному паркані — довжиною 120 м. В Дніпропетровському художньому музеї зберігається одна з найбільших колекцій «петриківки», але тут можна побачити виготовлення речей майстрами на власні очі і спробувати техніку самостійно.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Менонітські пам’ятки: садиба Бергманів у Солоному, будинки у Миколай-Полі. Чого не очікуєш у Дніпровських селищах – це югендстиля у архітектурі. Але через історичні особливості регіону (дозвіл Катерини ІІ іноземцям оселятися на землях колишньої козацької вольниці, з свободою віросповідання, податкові преференції), у Придніпров’ї почали з’являтися поселення етнічних німців, голландців, британців, влохів, болгар та інших колоністів. Багато їх нащадків було знищено комуністичним та нацистським режимами, а деякі їх будівлі збереглися; зараз у садибі німецьких переселенців Бергманів – музей. Більше менонітських пам’яток можна побачити у Запорізькій області.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Костел, вітражі та мозаїки у Кам’янському. Малі промислові міста Дніпропетровщини мають особистий шарм, який оцінить не кожен, тому з багатьох варіантів ми обрали Кам’янське (колишній Дніпродзержинськ). Воно знаходиться поруч із Дніпром і варте візиту з багатьох причин, але головна – це мікс дореволюційної та модерної архітектури та мистецтва другої половини ХХ ст. Неоготичний костел св. Миколая належить католицький спільноті (у Кам’янському до революції була потужна польська громада), у 90-ті роки його відреставрували і зараз це діючий храм. А мозаїки та вітражі на теми космосу, науки, спорту, культури є чи не в кожній нежитловій будівлі міста, це справжній музей мистецтва епохи монументалізму.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Козацький хутір Галушківка у Царичанському районі сподобається тим, кому цікава історична реконструкція у форматі шоу-парку. У місці, де колись знаходився справжній козацький хутір, кілька років тому побудували розважальний комплекс із козацьким колоритом. На території: кілька колоритних подвірь, гостьовий двір, двір майстрів, етнографічна колекція, шинок та розваги. Сюди можна приїхати на екскурсію, на свято, організувати весілля чи просто пожити у одному з будинків – це має бути цікавий досвід!

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Природа та оздоровлення

Тунельна балка у Дніпрі – це майже міський парк, бо гуляти там люблять багато дніпровців. Вражають масштаби та різноманітність локацій, краще за все прийти сюди для занять спортом: кататися на велосипеді, верхи чи пограти у бадмінтон чи баскетбол. І, звичайно, на пікнік.

Tonelna balka

Самарський ліс, Протовчанські плавні, Обухівський ліс. Навколо Дніпра та його притоків безліч рекреацій, заказників та заповідних місць. Ми перелічили лише кілька з них, але якщо ви любите, наприклад, байдарочний відпочинок без екстриму чи захоплюєтесь спостереженням за птахами, це те, що треба, і підійде навіть для початківців. Турбази навколо Дніпра дуже різного класу, у сосновому чи листяному лісі, з пляжами, катамаранами та човнами, можна знайти варіант відпочинку на майже будь-який смак та бюджет.

plavni 1

Озеро Солоний лиман у Новомосковському районі – ландшафтний заказник і ще одне улюблене місце у спостерігачів за птахами, тут гніздиться та зупиняється під час міграції величезна кількість пернатих. Для регіону, віддаленого від моря на 300 км, такий лиман – велика екзотика. Тут лікують ревматизм, подагру та радикуліти.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Апполонівський палеовулкан у Солонянському районі. Вулкан – це те, що точно не очікуєш побачити у дніпровському степу. Останній раз виверження було 3,2 млрд років тому, але жерловину можна розгледіти ще й досі!

vulkan

Скелі МОПРу, водоспад на Карачунах, кар’єри у Кривому Розі. Неможливо добре вивчити Дніпропетровщину, якщо не торкатися теми індустріального туризму. Але не обов’язково для цього відвідувати підприємства, непогано можуть підійти й природні місця, які були змінені чи виникли через людську діяльність. Наприклад, у Кривому Розі велика концентрація саме таких локацій: скелі МОПРу (розшифровується як Міжнародна організація допомоги борцям революції) – геологічна пам’ятка, висотою до 28 м., тому тут тренуються альпіністи. Водоспад на Карачунах – затоплений кар’єр, але варто побачити й діючі, наприклад, біля Південного ГЗК.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Кривий Ріг

Кривий Ріг неодмінно вартий особливої уваги. Це найдовше місто Європи, найбільше українське місто, яке не є обласним центром (660 тис. жителів) і ще там є унікальний вид транспорту – метротрам. Спочатку з’являється відчуття, що заходиш в звичайне українське метро: з платформами і черговими по станціях. І тут раптом на станцію приїжджає трамвай…

Рог

Зараз це єдине місто в області, де індустріальним туризмом займаються системно. Зверніть увагу на групу Кривбасстур – туристический центр Кривого Рога та екскурсії Володимира Казакова, місцевого краєзнавця та гіда. Звичайно, багато можна побачити й самостійно. Рекомендуємо відвідати хоча б один із музеїв криворізьких підприємств, наприклад, музей Південного гірничо-збагачувального комбінату. Найцікавіша тут інтерактивна модель циклу добування руди у кар’єрі, а ось на екрані під стелею – трансляція онлайн. Раз на тиждень у кар’єрі відбуваються вибухи і це можна спостерігати тут, на великому екрані, з коментарями досвідченого співробітника. Також можна відвідати Петрівський відвал. Він вражає цілими горами породи різних відтінків і створює ілюзію інопланетності.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Неподалік від Кривого Рога дорогою на Жовті Води є ще цікаве місце – Ганнівський кар’єр та рудник. Зараз рудник не діє, кілька років тому там відбувалися зйомки українського блокбастеру “Червоний”, залишилися конструкції, які дозволяють потрапити у штольні.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Токівський (Шолоховський) каскадний водоспад на річці Кам’янка. Дорога на Нікополь – біль регіону, але варто витратити час та поїхати у той бік хоча б для того, щоб побачити найбільший степовий водоспад на сході України.

водопад

Цікавинки

Страусина ферма “Агросоюзу” у Майському. Чого мені відверто не вистачає у регіоні – це гастротуризму на сучасні підприємства, згадуються і винні господарства Одещини, і сирні малі підприємства на Заході, які не лише виробляють продукт, але й вміють та бажають показати процеси. На Дніпропетровщині перша ластівка, тобто страус – підприємство Агросоюз. На території є міні-зоопарк із промисловими тваринами, можливо замовити екскурсію та поласувати яєчнею у ресторані, яку відкривають для груп. Цікава деталь – у зоопарку працює програма по відновленню європейської лані та кабана у регіоні.

Фермерське господарство Здравлик у с. Гречане Петриківського району запрошує на Village Grecian, подивитися, як вирощують равликів та збирають їхню ікру. Про екскурсії та дегустацію треба дізнаватися, зателефонувавши.

ферма

Ландшафтний парк Світлани Кульбашної у Військовому – єдиний приватний парк у регіоні, відкритий для відвідування. Це не лише доглянутий сучасний сад та флористична колекція, а й частина культурного хабу, де відбуваються екскурсій, фотосесії, концерти та фестивалі. Адреса: с. Військове, вул. Дніпровська, 14.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Наталя Михальченко, травел-менеджерка, авторка маршрутів Україною та світом для самостійних мандрівників. Сайт UA-Travels

Підтримати проект

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…