Спостереження за птахами (з англійської – бьордвочинг, birdwatching) вже давно стало популярним хобі в Британії, США, Франції та інших країнах. А віднедавна ним дедалі частіше цікавляться в Україні.
Словник Merriam-Webster вказує, що вперше слово “birdwatcher” в англійській мові використали ще у 1852 р. Проте, якщо раніше за птахами спостерігали професійні науковці, натуралісти, а також мисливці, то згодом це заняття поширилося серед простих людей. У 1900 р. орнітолог Френк Чепмен зі США запропонував замінити традиційне різдвяне змагання мисливців обліком птахів. Це була перша акція, на якій з не меншим азартом хвалилися не кількістю вбитих птахів, а списками порахованих.
Зараз це хобі поширене у всьому світі, птахоспогляданням захоплюються різні люди — від дітей до пенсіонерів, люди різних професій та статків, з різними фізичними можливостями.
Ви ще вагаєтесь, чи спостереження за птахами підходить для вас? Маємо кілька порад:
Насправді спостерігати за птахами цікаво всюди — пернаті живуть навіть у багатоповерхівках. Крім добре відомого голуба сизого, у нас над головою оселяються горихвістки чорні, боривітри звичайні, шпаки, синиці, галки, сичі хатні та інші птахи. Але є справді унікальні місця – пташиний рай, трохи про найцікавіші з них в Україні.
Мекка українських птахолюбів — це узбережжя Чорного моря, а саме мілководдя — коси та лимани. В гніздовий період у приморських степах можна шукати дерихвостів, сиворакшу, бджолоїдок, болотяну сову. Подекуди можна натрапити на колонії прекрасних соколів — кібчиків, які зграями полюють на комах, або зустріти підсоколиків великих із солідними “вусами” та рудими “штанами”. Вночі прислухайтесь, адже на півдні поширена дрімлюга — пташка, яка вдень непомітно спить, а вночі ловить комах. Самець під час токування видає пісню, яка нагадує звук мотоцикла здалеку. Або ж ввечері ви почуєте совку, яка кричить “сплю-сплю”. Вдень у степах чи на полях іноді можна зустріти болотяну сову — на відміну від своїх родичів, вона гніздиться на землі на заболочених та степових ділянках.
Проте найцікавіше тут у період міграції — з серпня до листопада. На різноманітних мілководдях зупиняються дальні мігранти деякі види лелекоподібних, гусеподібних, куликів для відпочинку та жирування. Ті види, які гніздяться на півночі Євразії та зимують на екваторі, або й навіть південніше, шукають зручні місця для харчування. На лиманах, косах та узбережжях зручно усім, адже там вдосталь молюсків, ракоподібних та комах. Перед далекою дорогою птахам потрібно набрати енергетичних запасів, тому вони об’їдаються.
Тож міграція на мілководних берегах півдня України — це гарантовані хмари різних видів пісочників, коловодників та побережників, а також зустріч із більш рідкісними видами куликів, такими як кулик-сорока, шилодзьобка, кулик-довгоніг, брижач, крем’яшник, кульон великий, грицик великий та інші.
Не куликами єдиними! Південь України — це найкраще місце для спостереження мартинів та крячків. В одному місці можна зустріти не лише звичайного та жовтоногого мартинів, але й малого, каспійського, тонкодзьобого, сивого, чорнокрилого мартинів. З крячків тут річковий, малий, рябодзьобий і навіть великий. Якщо хочете навчитися визначати цих птахів — хорошою ідеєю буде поїздка на коси чи лимани.
Не менш цікавим є косар — здалеку нагадує білу чаплю, але на кінці дзьоб розширений. Косарі водять кінцем дзьоба в сторони, наче косить траву.
Буває, що на лиманах можна спостерігати скупчення пеліканів навіть по декілька сотень особин. Хітом весни-2020 були спостереження мігруючої зграї фламінго рожевого! Це рідкісний залітний птах, який навіть не кожного року трапляється в Україні під час прольоту. Проте останніми роками його бачать все частіше.
Увесь перелік не скласти, адже щороку птахолюбів стає дедалі більше, і з’являються спостереження нових видів. Списки видів птахів на кожній локації можна побачити на сайті (або додатку до телефону).
Місця на Півдні України, які особливо вирізняють пташиним різноманіттям:
Будь-яка південна локація буде виграшною в серпні та вересні. В Дунайський заповідник цікаво приїхати не лише в час міграції птахів, але й весною та літом, адже в заповіднику гніздиться найбільша в Європі популяція пелікана рожевого. Одного лише пелікана достатньо, щоб спеціально їхати в дунайські плавні, але тут також живе чорногрудий горобець, який ще декілька років тому вперше з’явився на території України, баклан малий (на відміну від великого, цей у нас рідкісний), косар, орлан білохвіст і багато інших. Літня спека дуже втомлює, плануйте ранній похід на лиман (4 ранку — це чудово!)
В Карпатах є декілька особливих видів, яких не зустрінеш майже ніде в Україні. Наприклад, найменша в Україні пташка — золотомушка червоночуба, вагою менше, ніж 7 грамів! Або горіхівка — родичка воронових, із довгим дзьобом і гучним голосом. Чи трипалий дятел (у нього справді три, а не чотири пальці), якого не зустрінеш більше ніде в Україні! Один із найцікавіших видів — це пронурок, невеликий горобцеподібний птах, який пірнає у гірські річки та струмки в пошуку комах. Дайвінгом він займається навіть взимку!
Поціновувачі птахів їдуть на Чорногірський масив, щоб побачити рідкісну тинівку альпійську або щеврика гірського та з надією зустріти могутнього беркута, або рідкісних куриних — глушця, тетерука та орябка. В карпатських лісах можна побачити також сову довгохвосту, сичика-горобця та волохатого сича.
Національний Природний Парк “Сколівські Бескиди” (Львівська область)
Зі Львова їхати в Сколе. Від Сколе – підйом на гору Параска. Біля річки Опір та приток можна побачити набережника, пісочника малого, гірську плиску та пронурка, в лісі – синицю чорну, золотомушку жовточубу та червоночубу, малу мухоловку, дрозда гірського, шишкаря ялинового, трипалого дятла, можливо пощастить зустріти сичика-горобця та орябка. По хребту ви зустрінете щеврика гірського, кам’янку звичайну та горихвістку чорну. На сайті Національного парку є туристичні маршрути.
Коли їхати? Найцікавіше – з травня по липень. В зимовому поході птахів буде дуже мало, проте на гірських річках можна зустріти пронурка. Також, якщо ви не любитель піших мандрівок — птахоспоглядання у Карпатах не надто вам сподобається.
Гори Хом’як та Синяк
Спочатку потрібно дістатися до села Татарів, звідти варто відвідати водоспад Гук, до якого ви будете рухатися вздовж річки Женець. Там ви зустрінете пронурка та гірську плиску. Лісові види птахів такі ж, як і в інших масивах Карпат, траплятимуться дорогою на вершину.
Околиці Берегово та Виноградова (Закарпатська область)
Закарпатська область вартує особливої уваги бьордвочерів. Природно вона відділена Карпатами, тому клімат, рослинність та тваринний світ тепліший, південніший. Тут можна зустріти такі види, яких ви не побачите ніде в Україні — наприклад, західний соловейко. Також нескладно зустріти совок, сича хатнього і навіть сипуху та пугача. А на озері Сальве можна спостерігати за чепурами великими, кваками, тут також гніздиться чапля руда та косар. Крім крижнів ви зустрінете тут рідкісну чернь білооку.
В столиці України сформувалася чимала спільнота птахолюбів, і у них є цілий перелік улюблених місць для спостережень за птахами.
Бортницька станція аерації (відома під скороченням БСА). Станція очищення стічних вод – нехай вас не дивує ця локація. Птахам запах не заважає, адже головне, щоб було, де гніздитися та що їсти. А для водоплавних птахів важливо, щоб взимку було незамерзаюче водне плесо. Тому БСА — це цікаве місце для зимових спостережень водоплавних та навколоводних видів птахів.
Коли їхати? Краще взимку.
Київське водосховище
Хочете помилуватися водним простором, водоплавними та хижими птахами? Тут найцікавіше під час міграції та зимівель, в період міграції сюди можна приїздити ледь не щодня. Є великі шанси побачити орлана-білохвоста! На водному плесі часто спостерігають свищів, шилохвостів, крехів малих та великих, чернь морську та чубату, попелюха, бакланів, пірникозу велику та чорношию і багато інших видів. В лісі поруч теж цікаво походити — різні види горобцеподібних, дятлів тут гніздяться та зимують.
Коли їхати? Однозначно взимку
Ландшафтний заказник “Осокорківські луки” (Екопарк Осокорки)
Місце, де ще під час гніздування можна побачити чайок та грициків великих, зустріти різних лучних птахів — трав’янку лучну та чорноголову, сорокопуд терновий та чорнолобий, перепілку, куріпку сіру, деркача, фазана, а також ви побачите чимало видів водно-болотного комплексу — різноманітних очеретянок, кобилочок, водоплавних птахів, чапель, тощо.
Коли їхати? Весна та літо — в гніздовий сезон
Національний природний парк “Голосіївський”
Великий лісовий масив у самому місті — це величезне багатство. Тут можна зустріти різноманітних лісових птахів — дятел звичайний, середній, жовна чорна, підкоришник звичайний, повзик, різні види синиць, кропив’янок, вівчариків, мухоловок, канюк звичайний, сова сіра та інші види.
Коли їхати? Тут цікаво увесь рік, проте найбільше видів ви побачите весною.
Безліч водоплавних живуть на Святошинських ставках. У Китаїв традиційно їздять на оглядини бджолоїдок, а в Новосілки у долині Десни — дивитися куликів-сороків, крячків малих та річкових, сірих сорокопудів, різних видів хижих птахів та безліч горобцеподібних.
Ще декілька додаткових локацій, на які варто звернути увагу. Пам’ятайте, що будь-який природний куточок може бути цікавим для спостереження за птахами. Заплавна лука, незабудована долина річки, старий ліс, степова ділянка — такі місця є оазами біорізноманіття.
Національний природний парк “Дністровський каньйон”
По Дністру дуже вартує піти байдарками, поєднавши із птахоспогляданням. З води ви побачите рибалочок під час полювання, повільних чапель, крик яких нагадує птеродактилів та розноситься луною по воді. Зможете спостерігати шулік чорних, канюків звичайних, можливо трапиться орел-карлик та підорлик малий. Про орнітофауну басейну Дністра є ціла наукова монографія, з якою можна ознайомитися тут.
Міжрічинський регіональний ландшафтний парк (Чернігівська область)
Сюди варто їхати для спостереження за природою Полісся. Ви зустрінете в гніздовий період рідкісних куликів — кулик-сорока, мородунка, баранець великий, а також білобровий дрізд, горіхівка, змієїд, осоїд, шуліка чорний. Восени тут не менш цікаво — на території парку пролітають лунь лучний та польовий, орел-могильник, балобан, сапсан.
Особливість водосховищ — це велика площа водного плеса та завжди плюсова температура, навіть у найлютіші морози. Що це нам дає? Місце для зупинки мігруючих та зимуючих навколоводних птахів. Будь-яка водойма є потенційно цікавим місцем для птахолюба, а восени та взимку водосховища точно варто відвідувати з трубою чи біноклем.
Бурштинське водосховище (Івано-Франківська область)
Під час міграції та зимівлі на водосховищі зупиняються для відпочинку та харчування сотні крижнів, лисок, лебедів. Також можна зустріти рідкісні для Західної України види: чернь білоока, чернь червонодзьоба, гагара чорношия та червоношия, казарка червоновола, лебідь кликун. Для досвідчених бьордвочерів — це шанс побачити рідкісних птахів, а для новачків можливість помилуватися великою кількістю пташиного різноманіття.
Коли їхати? Осінь, зима, початок весни.
На цьому водосховищі є інформаційні стенди та орнітологічна вежа, але подбайте про свій візит наперед — орнітологічна вежа закрита для захисту від вандалів, без попередження туди не потрапити. Те саме з екскурсією в Центр реабілітації диких тварин поруч. Там доглядають не лише за великою кількістю хижих птахів, сов, а й за вовками, ведмедями, оленями. Є окремі екскурсії для дітей. Деталі на сайті Галицького національного природного парку.
Добротвірське водосховище (Львівська область)
Різноманіття зимуючих птахів подібне, проте без приємної інфраструктури. Детальні орнітологічні дослідження цієї водойми можна прочитати у цій науковій статті.
Нетішинське водосховище (Хмельницька область)
Крім великого різноманіття зимуючих видів, серед яких трапляються турпани, крех великий, середній та малий, лебідь-кликун, гагара чорношия та червоношия, взимку тут також спостерігають за орланом-білоховстом та сірим сорокопудом.
Кузьминське водосховище (Хмельницька область)
На додачу до водоплавних птахів, в гніздовий період тут можна поспостерігати за колонією сірих чапель, також якщо знаєте голос чечевиці — знайдете і цю яскраву пташку. Звісно, що осінь та зима є завжди цікавими на водосховищі.
Печенізьке водосховище (Харківська область)
Весною тут є чимало цікавих гніздових видів, таких як красені одуд, бджолоїдка, фазан, та рідкісніших та менш помітних, на приклад погонича малого. А з серпня по травень — різноманітні мігруючі та зимуючі види. Також тут є шанси зустріти хижих птахів, на приклад лунь очеретяний, орел-карлик та шуліка чорний.
Млинівське водосховище (Рівненська область)
Одне з цікавих місць для спостереження восени за мігруючими качками, гусьми, чаплями, пірникозами та іншими навколоводними видами.
Кременчуцьке водосховище (Кіровоградська область)
Крім різних водоплавних птахів, тут можна зустріти орлана-білохвоста, шуліку чорного, канюка степового.
Парк природи “Беремицьке” (Чернігівська область)
Це не територія природно-заповідного фонду, проте це місце варто відвідати. Сюди можна приїхати на прогулянку або ж заночувати в зручному кемпінгу чи котеджному будиночку. Працівники вам проведуть екскурсію по зоопарку, познайомлять із кіньми та нащадками турів. На території парку гніздяться сірі журавлі, малі крячки, кулик-сорока, тут зустрінете різних хижих птахів, сову сіру та багато інших цікавих видів.
Стави Кримок (Житомирська область)
Це місце люблять відвідувати київські бьордвочери, тож занотуйте собі локацію. В Кримку можна побачити чечевицю, різних кропив’янок, нерозня, пісочника малого та великого, баранця звичайного, набережника, лелеку чорного, змієїда, підорлика малого.
Національний природний парк “Прип’ять-Стохід” (Волинська область)
Весною ще триває міграція куликів і це можливо одне із найцікавіших явищ — сотні коловодників звичайних (які вже давно перестали бути звичайними, а вже навіть претенденти на внесення в Червону книгу України), кульони великі, грицики великі, також тут можна зустріти бородату сову, погонича малого, лелеку чорного, підсоколика великого, а в селі Сваловичі білу синицю. Також незабутніми є антифональний спів сірих журавлів, токування тетеруків, зустрічі із рідкісними білими синицями та іншими птахами. рекомендую, піти по Стоходу або Прип’яті байдаркою. Для цього можете звернутися на сайт НПП Прип’ять-Стохід. Серед недоліків: комарі та мошка, погані дороги, місця без мобільного покриття.
Ярославський орнітологічний заказник (Хмельницька область)
Це місце заслуговує на увагу, адже крім тисяч лисок, під час міграції тут зупиняються лелека чорний, коровайка, косар, кульон великий, кулик-сорока, чоботар, чернь білоока, журавель сірий, а також скопа, різні види лунів та підорликів та багато інших видів.
Недоліки: служба охорони ставків не завжди сприяє бьордвочерам
Ландшафтний заказник «Солоний Лиман» (Дніпропетровська область)
Мекка дніпровських бьордвочерів, і недарма. Під час спостереження родзинкою різноманіття водоплавних птахів може стати огар, а поміж куликів цікаво спостерігати пісочника морського на гніздуванні та очеретянку індійську. Якщо пощастить — ви побачите змієїда, орла-карлика та могильника.
Орнітологічний заказник “Булахівський лиман” (Дніпропетровська область)
Де можна надивитися на куликів, так це на Булахівському лимані — кульон великий, брижач, різні коловодники, пісочники та побережники, гаршнеп та баранець звичайний, кулик-довгоніг, чайка та інші види.
Перелік інших цікавих для споглядання за птахами місць:
Ганна Кузьо, авторка блогу “Все про птахів з Ганною Кузьо”.
Підтримати проект на Patreon!Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!
Україна та Словаччина погодили запуск нового залізничного сполучення між Києвом та Братиславою. Про це повідомляє…
Український перевізник Autolux анонсував розпродаж квитків до Польщу зі знижкою до 50%! Вартість квитків стартує…
Польський залізничний перевізник SKPL Cargo подав заявку до управління залізничного транспорту Польщі на запуск міжнародного…
FlixBus оголосив про запуск нового маршруту з Києва до Мюнхена. Також компанія повідомила про нове…
Геловін (Halloween) – це пора таємничості, карнавальних костюмів і атмосферних подій для всієї родини. Проте…
Wizz Air відкриває базу та розмістить один літак Airbus A320 в аеропорту столиці Молдови -…
Показати коментарі
Не можна в Україні давати подібні статті. В нас люди не вміють відпочивати без шкоди природі. Боюсь, що після цього через кілька місяців деякі локації стануть непридатними для проживання птахів та інших тварин. Добре, якщо взагалі птахи лишаться живими після напливу наших "бьордвотчерів"...
Розпіарені цього року Бакота, Актово, Джарилгач, Рожеве озеро і т.д. перетворилися вже на смітники з витоптанною рослинністю, засміченими берегами, обгаженими людськими відходами стажками і кущами, де немає де пройти чи спокійно насолодитися природою.