В цьому матеріалі NYT написано, що чимало провідних світових фахівців із інфекційних захворювань вважають короновірус із Уханя новою пандемією, яка охопить земну кулю. Якщо ви, ваші родичі або друзі збираються в Південно-Східну Азію, рекомендую не переставати моніторити англомовні ЗМІ (вони оперативно і різносторонньо подають інформацію) та адекватно оцінювати ризики. Щонайменше, якщо плануєте їхати в країни з великою китайською діаспорою чи сусідні з Китаєм. Зараз їхні кордони відкриті і туди все ще літають літаки, але ситуація розвивається швидко. І гарантій, що вірус не буде розповсюджуватися далі, немає.
Я пишу це не для того, щоб посіяти паніку, але щоб застерегти: намагайтеся прогнозувати наперед, отримуючи актуальну інформацію. Якби мені про це сказали тиждень тому, була б дуже вдячна і зекономила б кілька тисяч доларів.
Ми з сім’єю уже другий місяць подорожуємо Південно-Східною Азією і зараз знаходимося у В‘єтнамі. Через коронавірус ми втратили 18 квитків! У 5 авіакомпаній! Додому планували повертатися через Пекін із зупинкою в Гонконгу, але Lufthansa скасувала рейси в Китай, і у Гонконг з В‘єтнаму вже мало-хто літає. Вже і не знаю, який день я займаюся переплануванням маршруту: списуюся, зідзвонююся, їжджу в офіси. Тільки купили нові квитки через Гонконг, рейс скасували наступного дня. Тільки перебронювали альтернативу, навіть підтвердження не встигло прийти – рейс уже відмінили. Одна росіянка бігала по в’єтнамській аптеці і шукала маску – у неї пересадка в Гуанчжоу, але схоже, ніхто нікуди не полетів: В’єтнам призупинив усі рейси до Китаю.
І навіть деякі до Гонконг, хоч це де-факто не Китай. Квитки з Гонконгу в Європу різко виросли в ціні: вчора на гарячій лінії Turkish Airlines мені розповіли, що рейси переповнені, бо заможні гонконгці намагаюся втекти від зарази.
‚Я очікувала на це, відміна рейсів в Гонконг і Тайвань було питанням часу‘, – сказала жінка з Гонконгу, з якою ми сиділи в офісі авіакомпанії Jetstar Pacific і намагалися перебронювати квитки. Тому що у неї був доступ до інших ЗМІ. А я от не очікувала! Я якраз ‚підтримувала спокій і не панікувала‘, а якби адекватно оцінювала ризики і розвиток ситуації, можна було б уникнути зайвих витрат і полетіти через арабські країни. До слова, купити 3 нові квитки з В’єтнама додому через Близький Схід замість скасованих через Гонконг зараз коштує щонайменше $2000. В одну сторону! А деякі авіакомпанії пропонують квитки по $2000 на одного!
Коли читаєш в новинах, що авіакомпанія припинила польоти – це просто інфо, нічого особливого. Коли ти в темі, і твій рейс (і не один, і не два!) теж відмінили, розумієш масштаб проблеми – це кошмар! У когось закінчується віза, у когось немає грошей, бо квитки ‚вже на вже‘ – по $1,5 тис в одну сторону, комусь на весілля і за все ‚уплочено‘, у когось операція, важливі переговори – мільйони життів раптом змінилися за останній тиждень. Всі ці люди дзвонять на гарячі лінії і обурюються, і намагаються вилетіти хоч якось, але це майже неможливо.
Ми, як і багато-хто з вас зараз, теж думали, що це така внутрішньо-китайська проблема, аж поки у в‘єтнамському місті, де якраз були, не з’явилося двоє хворих, які на НР з’їздили до родичів в Ухань. Тоді-то всі раптом і одягнули маски. А скільки китайської діаспори з Сингапура і Малайзії з’їздило на НР в Ухань? У когось є гарантії, що через місяць, вірус не пошириться і на ці країни? Мене в історії з поверненням в Україну найбільше вражає, як швидко все відбувається: спочатку закрили Ухань, тоді Пекін, тоді весь Китай, за ним Гонконг і Тайвань. В цей час на Місячний Новий Рік мільйони китайців роз’іхалися по всій Південно-Східній Азіі, товарооборот не був припининений і тд.
Я не стверджую, що схожа ситуація із закритими кордонами станеться точно, але такий розвиток подій не потрібно вважати фантастичним. Також я не кажу, що треба терміново відмінити тури в Таїланд чи той же В’єтнам, але прикиньте, чи покриєте ви витрати, якщо станеться форс-мажор. Бо ми от платимо за все самі: лише одна компанія повернула вартість квитків повністю, а інша – з суттєвими вирахуваннями. На цьому все.
Трохи про ситуацію у В‘єтнамі. Украінські медики вважають, що медичні маски не захищають від вірусу, а іхні азійські колеги наполегливо рекомендують одягати пов‘язки. Про це нагадують у магазинах спеціальними табличками, а вчора на вході до мавзолею Хошиміна в Ханоі, охоронці пускали лише в масках. В аптеках їх уже частіше нема, ніж є, але майже в усіх готелях на рецепції стоять коробочки з пов’язками для гостей. Акції японського виробника масок злетіли до небес. Антисептик для рук виріс в ціні в 4-5 разів і теж мало-де продається. В аеропортах і місцях із масовками сканують температуру. Якось я покашляла у великій черзі, черга одразу в шоці повернулася глянути.
Трохи про ситуацію у світі.
Сумно і страшно, що вірус забирає життя – сьогодні кількість інфікованих перевищила 20 тис. Зараз, коли ЗМІ пишуть про кількість жертв, мають на увазі тільки це, а коронавірус також серйозно вплине на різні сфери: на світові ринки і навіть на геополітику. Він фактично повністю закриває Китай, напружуючи світову економіку. Наприклад, кілька пунктів пропуску між В’єтнамом та Китаєм призупинили обмін товарами, а місцеві чиновники заявили, що торгівля з північним сусідом наразі не заохочується. Російські супермаркети уже почали відмовлятися від овочів та фруктів із Китаю. Для розуміння масштабу: доля китайських овочів у російському імпорті у 2018 р була 22%. Експерти кажуть, що цього разу наслідки від коронавірусу для світу будуть набагато серйознішими, ніж під час пандемії SARS 2003 р, яка, за оцінками, спровокувала глобальну економічну втрату в $40 мільярдів і 0,1% від глобального ВВП.
Один із найбільших ударів прийме туризм. І не лише в Китаї. Наприклад, Таїланд вже знизив прогноз ВВП на 2020 р, очікувані втрати – $1,6 млрд. Його мали б принести 2 млн. китайських туристів лише за три місяці (попередньо прогнозується, що стільки триватиме заборона на в’їзд). Вчора в‘єтнамська продавчиня технологічного одягу теж жалілася: бізнес зупинився – немає туристів із Тайваню, Гонконг, які змітали буквально все. Готелі та ресторани в деяких країнах почали повідомляти на вході, що вони не працюють із гостями з Китаю. От фото з м. Семіньяк на Балі. (фото – Наталя Березовська)
А от фото з Грузії. Надпис на картонці “Ми — японці, давно живемо в Тбілісі і у нас немає коронавіруса!”
Слідом за Америкою, В‘єтнам теж припинив видачу віз китайцям, Росія також запровадила візи.
Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!
Wizz Air відкриває базу та розмістить один літак Airbus A320 в аеропорту столиці Молдови -…
Українська авіакомпанія Supernova Airlines отримала дозвіл на виконання чартерних рейсів у межах ЄС, а також…
Польський залізничний перевізник PKP Intercity анонсував новий розклад потягів на наступний рік, що набуде чинності…
Завдяки оновленню домовленостей Укрзалізниці із польським приватним перевізником SKPL, завершилась коротка перерва у продажу квитків…
Укрзалізниця поділилась усіма подробицями щодо глибини продажу квитків на свої внутрішні та міжнародні рейси. Зазвичай…
Знижка до 50% на квитки Автолюкс з міст України до Польщі, Чехії, Німеччини, Нідерландів, Литви,…