Новий аеропорт Стамбула (Istanbul Yeni Havalimani) або Третій аеропорт Стамбула  – міжнародний аеропорт, що будується в Європейській частині міста, на фракійській стороні Стамбула. Аеропорт, що до 2023-2028 років має стати найбільшим аеропортом в світі з пасажирообігом понад 200 мільйонів пасажирів на рік! 

Будівництво нового аеропорту обумовлено неможливістю подальшого розширення летовища Стамбул-Ататюрк у густонаселеному районі столиці, де немає місця для нових злітно-посадкових смуг. Це суттєво обмежує прийом додаткових чартерних і вантажних рейсів. До того ж через обмеження місць стоянок для літаків і паркувального простору частину рейсів турецького національного перевізника Turkish Airlines було перенесено до аеропорту Стамбул-Сабіха Гекчен на анатолійській (азійській) стороні Стамбула.

Новий повітряний хаб прийматиме літаки 150 авіакомпаній. Аеропорт матиме 6 злітно-посадкових смуг, стоянку на 600 літаків, 165 телетрапів для пасажирів, чотири термінали з рейковим сполученням між ними, готель та парковку на 70 000 автівок.

Будівництво

Перший етап будівництва мав завершитися до 27 жовтня 2017 на 94-ту річницю Турецької республіки. Перший зліт-посадка були заплановані на І квартал 2018 року. Проте станом на серпень 2018 року відкриття перенесли на 29 жовтня 2018, а потім на 1 січня 2019 року. У січні старт роботи перенесли на березень 2019 року. 

З 1 листопада з нового аеропорту символічно запустили 5 рейсів Turkish Airlines: в Анкару, Анталію, Ізмір, Баку (Азербайджан) та на Північний Кіпр. Таким чином повноцінний старт роботи летовища перенесли на 1 січня 2019 року.

В квітні 2018 року було завершено будівництво третьої злітно-посадкової смуги довжиною 3750 метрів. Таким чином на момент відкриття аеропорту у жовтні – функціонуватиме три смуги, а ще три планується ввести в експлуатацію в процесі. За прогнозами аеропорт відразу зможе приймати до 90 млн. пасажирів на рік, а до 2028 року ця цифра збільшиться до 200 млн! Таким чином, в перспективі, новий аеропорт Стамбула стане найбільшим у Світі як за площею так і за пасажиропотоком!

Раніше в ЗМІ з’явилася інформація про можливе перенесення термінів відкриття нового аеропорту Стамбула на 31 грудня через страйк сотень будівельників, які поскаржилися на погані умови роботи, що призвело до десятків жертв з моменту початку будівництва, проте інформація про зміщення строків відкриття була спростована офіційною владою.

“Великий переїзд”. Коли аеропорт запрацював?

6 та 7 квітня остаточно відбувся “великий переїзд”. Понад 300 літаків авіакомпанії Turkish Airlines були перебазовані на нове летовище. Останній рейс з аеропорта Ататаюрк відправився учора в Сингапур.

Попередня офіційна дата старту роботи нового аеропорту – 29 жовтня 2018 року. Планувалось, що усі рейси повинні бути переведені з аеропорту Ататюрка у Нове летовище за 48 годин і 31 жовтня новий аеропорт повинен отримати код IATA – IST, який раніше належав аеропорту імені Ататюрка, а код для Аеропорту Аттатюрк зміниться на ISL.

Проте 29 жовтня повноцінний старт роботи аеропорту знову перенесли на 1 січня 2019 року, а у січні на березень 2019, а потім на квітень.

Першим на нову злітно-посадкову смугу приземлиться літак президента Туреччини. Після цього, в період з 30 по 31 жовтня, сюди були перенесені 5 рейсів з Аеропорту Ататюрка: в Анкару, Анталію, Ізмір, Баку (Азербайджан) та на Північний Кіпр.

Читайте також  Стамбул: ТОП-10 місць для відвідування

Авіакомпанії, що літають з України в Новий аеропорт:

  • Turlish Airlines
  • МАУ
  • Onur Air
  • Atlas Jet

Як дістатись з Нового аеропорту до центра Стамбулу?

Найпростішим і  найдешевшим способом дістатися з Нового Аеропорту Стамбула до центру міста буде метро. Планується запустити 2 лінії метро від новозбудованого летовища. Проте роботи з будівництва нової гілки метро ще тривають.

Нова лінія M11, яка буде вести від аеропорту до станції метро Gayrettepe, де можна буде зробити пересадку на зелену лінію метро M2. Друга лінія буде вести до станції метро Halkali, де знаходиться залізничний вокзал Halkali gari.

Схема метро Стамбула, натисніть для збільшення
Схема метро Стамбула, натисніть для збільшення

Крім метро, з аеропорту буде ходити швидкісний поїзд, на якому можна буде безпосередньо дістатися до аеропорту Сабіха Гекчен!

Транспорт до нового аеропорту (натисніть для збільшення)
Транспорт до нового аеропорту (натисніть для збільшення)

Наразі з аеропорту в місто можна дістатись на таксі або автобусами. Розклад є на сайті аеропорту.

Що буде з аеропортом ім. Ататюрка?

Планувалось, що аеропорт Ататюрка буде повністю закритий, а на його місці розіб’ють сади.

Проте 26 вересня 2018 року президент країни Реджеп Ердоган заявив, що Аеропорт Ататюрка, який є найбільшими повітряними воротами Туреччини на даний момент, не буде закритий після відкриття нового аеропорту Стамбула. За його словами, буде введено перехідний період, протягом якого будуть перенесені рейси з одного аеропорту в інший. Ердоган також спростував інформацію про перенесення дати відкриття нової споруди на 31 грудня, заявивши, що воно відбудеться як планувалося 29 жовтня. Потім повноцінний старт роботи летовища перенесли на 1 січня 2019 року, а потім на квітень.

Очікується, що окремі вантажні рейси будуть прийматися і відправлятися з аеропорту Аттатюрк ще якийсь час. У зв’язку з цим вантажне обслуговування буде проводитися в обох аеропортах також ще якийсь час. Тому офіси агентів з вантажних перевезень повинні будуть працювати в обох аеропортах одночасно до тих пір, поки всі рейси НЕ будуть переведені в новий аеропорт, що викличе затримки роботі аеропорту в зв’язку з нестачею обслуговуючого персоналу.

Авіаквитки в Стамбул:

З України в найбільше найвідоміше турецьке місто літають авіакомпанії МАУ, Turkish Airlines, Pegasus, Onur Air, а з листопада почне літати AtlasGlobal.

Актуальні розпродажі:

Швидкий пошук авіаквитків:

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи групу Вконтакте або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

Завантажити більше пов'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Чернівецькій області

Чернівецька область — найменша в Україні. Але не зважайте: дивитися тут – не передивитися,…