Цікаві місця Івно-Франківської області
Президентська резиденція «Синьогора» (с. Гута)
Донедавна резиденція була повністю закрита для відвідувачів. І хоча це досі режимний об’єкт, зараз її можна відвідати, попередньо домовившись про дату візиту та вказавши паспортні дані. «Синьогора» збудована у 2001 р. за президентства Леоніда Кучми у заповіднику «Горгани». Це триповерхова будівля з баром, їдальнею, рестораном, залом для прийомів, зимовим садом, великим басейном, двоповерховою бібліотекою, автономними комунікаціями. Загальна площа території 10 886 га – резиденції також належать мисливські угіддя і ліси довкола. На її території є можливість зупинитися в триповерховому готелі та 6 котеджах для туристів. Усі деталі – на сайті.
Грязьовий вулкан
Біля с. Старуня розташований унікальний грязевий вулкан – він реагує на землетруси, які відбуваються в радіусі 3-6 тис. км: в Румунії, Італії, Німеччини, Іраку, на Кавказі, тощо. Цей постійно діючий підземний “барометр” — унікальне місце для вивчення особливостей динаміки землі. Уперше він проявив себе у 1977 р. після землетрусу в Румунії. Тоді на конусоподібному пагорбі діаметром близько 50 м з’явилися кратер, з якого виходили газ (метан і етан), вода, глиниста пульпа, нафта та її складники. Згодом з’явилися й інші, менш активних кратери.
Увага: до вулкана веде погана дорога.
Де знаходиться: с. Старуня, Богородчанського району. Точка на карті.
У 1868 р. в цьому селі розпочали видобуток земляного воску (озокериту), родовища якого є рідкістю у світі. На початку 20 ст. копальні озокериту належали німецькій фірмі братів Кампе. У 1907 р. її працівники знайшли рештки тварин кінця Льодовикового періоду. В озокеритній шахті на глибині 12,5 м – мамонта, а трохи глибше — волохатого носорога, гігантського оленя, різних птахів і земноводних. Очевидно, сіль, озокерит, розчин нафти сприяли консервації тварин. Дослідження українсько-польської експедиції із застосуванням методу радіокарбону підтвердили, що старунські знахідки датуються часом 46-10 тис. р. до н. е.
Сьогодні знахідки зі Старуні зберігаються у двох музеях: мамонт і перший носоріг – у Державному природознавчому музеї Національної Академії наук у Львові, а інші три волохаті носороги – у Природничому музеї Інституту систематики та еволюції тварини Польської академії наук у Кракові. Копії гіпсових зліпків носорога є експонатами у музеях багатьох країн.
Музей нафтопромислів у Галичині
Відкритий у 2013 р. на території нафтогазовидобувного управління «Надвірнанафтогаз» завдяки місцевим активістам. Для наповнення музею вони не лише працювали в архівах, а й здійснювали експедиції в місця, де добували нафту, шукали експонати на нафтопереробних підприємствах, відновлювали втрачені зразки інвентарю за оригінальними кресленнями та знімками. Експозиція складається з двох частин: в приміщенні, де зібрані архівні матеріали, світлини, макети нафтопромислових об’єктів і зовнішньої – з обладнанням в натуральну величину (від перших установок для буріння та видобутку нафти 18 ст. до сучасного обладнання).
Адреса: вул. Січових Стрільців, с. Пнів, Надвірнянського району. Тел. для довідок (099) 791 48 94.
Музей Степана Бандери
Знаходиться у рідному селі Степана Бандери, крайового Провідника ОУН, автора ідеологічних і програмових статей на тему українського націоналізму. Експозиція знайомить із життям і громадсько-політичною діяльністю Бандери. На території музею розташована плебанія (будинок священика – батько Степана був служителем УГКЦ), де відновлено інтер’єр кімнат, в яких проживала сім’я. Там знаходяться оригінальні предмети побуту, справжні документи періоду діяльності ОУН-УПА, посвідчення на ім’я Stefan Popel, під яким Степан Бандера проживав останні роки у Європі та ін. Вартість квитка — 15 грн.
Адреса: вул. С. Бандери, 48, с. Старий Угринів, Калуський район. Тел. (068) 311 67 49.
➡ Сайт.
➡ Сторінка на ФБ.
Сироварні Івано-Франківської області
І звичайно, Івано-Франківська область – край чудес молочних. Гуцульська овеча бриндзя — це перший український продукт, що має географічне зазначення походження товару (з 2019 р.). А цього року з’явився і другий – гуцульська коров’яча бриндзя. Говорячи простіше, тепер це офіційно зареєстрована назва, яка може застосовуватися лише до сирів, виготовлених за певною технологією у певних зонах Закарпаття, Буковини та Прикарпаття. В планах – повернення до традиції дозрівання бриндзі в дерев’яних барилах, яка майже зникла в останні десятиліття. Процес виготовлення цього сиру цікавий і залишається незмінним з 15 ст. Запитайте у місцевих, де найближче можна за ним поспостерігати, а спробувати традиційну карпатську страву – банош із бриндзею – можна в кожній колибі та садибі.
В Карпатах є чудове мистецтво виготовлення сирних коників, яке було уже майже втраченим, але зараз користується дедалі більшою популярністю. Майстер-клас із виготовлення скульптурок із сиру можна отримати в с. Брустурів Косівського району у відомої майстрині, заслуженої художниці України, яка створює коників вже 32 роки, Марії Петрів. А в сусідньому с. Космач понад 40 років цим ремеслом займається народна майстриня Олена Кравчик.
Для виготовлення коника сир спочатку кладуть в окріп – він стає м’якшим, еластичнішим, схожим на пластилін. А тоді терпеливо виліплюють тіло, вирізають гриви і хвостики з довгих сирних ниток, виробляють сідла, упряжі, вершників. Готовий виріб можна відразу їсти. Але якщо є потреба коника дарувати чи зберігати як сувенір, його сушать кілька тижнів.
Вони можуть бути частинами сувенірних колекцій, музейними експонатами або просто смаколиком. Ціна одного маленького в середньому – 5 грн. Продаються, зокрема, на Косівському базарі.
Які сироварні області пропонують крафтові сири? (більшість можна замовити з доставкою додому)
Фермерське господарство «Еко-Карпати», Долина.
Розведення кіз та ягнят, власна сироварня (рідкісні для України сири в кропиві та черемші, сири-роли, великий вибір м’яких сирів).
➡ Сайт.
➡ Сторінка на ФБ.
Ферма «Зелений Яр», c. Микуличин
Ферма на полонині Горган. Головна спеціалізація – виробництво козячого сиру, молока, проведення екскурсій та дегустацій.
➡ Сайт.
Господарство ТМ «Кузишин», с. Середній Угринів
3 типи сиру: розсільний, молодий типу бринза, типу проволоне (сулугуні, моцарелла, качокавалло) та витримані – за принципом виробництва пармезану та чеддеру. Довідки за тел. довідка: тел. (066) 543 10 06.
Овеча ферма “Дубовий кут”, с. Новий Мізунь
Овеча ферма з можливістю замовлення дегустацій, кемпінг “Ніч на полонині”, альтанки з мангалами, пасіка, ставки для риболовлі, винний погріб та коптильня. Довідки за тел. (095) 131 49 51, (097) 761 19 51
➡ Сторінка на ФБ.
«Гуцульська сироварня», с. Яворів (присілок Петричів)
Приготування сиру із козячого молока, екскурсії, дегустації. Тел. (067) 304 56 69, (097) 792 82 06.
➡ Сторінка на ФБ.
«Вікінги Карпат», с. Шевченкове
Брати Артем та Ілля Хансени зі скандинавським корінням переїхали у Долинський район із Донецької області. Розводять кіз та коней, є екскурсії та дегустації. Тел. (099) 078 54 77.
➡ Група на ФБ.
Карпатські чаї
На сувенірних базарах в Івано-Франківській області туристам завжди пропонують суміші карпатських трав та трав’яні чаї. Поцікавтеся, чи ця продукція сертифікована. Або зверніть увагу на ліцензійних виробників – наприклад, кооператив «Чиста флора» з с. Спас Коломийського району. Його засновник Михайло Стовп’юк за освітою біолог, з дитинства захоплювався зільництвом та збудував на власному господарстві підприємство з виготовлення фіточаїв, джемів, варення, меду та ягід.
➡ Офіційний сайт.
➡ Інтернет-магазин.
Відомі релігійні пам’ятки Івано-Франківської області
Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину св. Василія Великого. Вважається однією із найвеличніших релігійних та історико-архітектурних святинь Західної України. Його щорічно відвідує кілька мільйонів прочан з різних країн.
Манявський скит – Хресто-Воздвиженський чоловічий монастир, заснований 1608 р. вихованцями Афону Йовом Княгиницьким та Іваном Вишенським. Припускається, що тут похований гетьман України І.Виговський. Поруч знаходиться Манявський водоспад та Блаженний камінь.
Увага! Користуйтесь кнопками навігації нижче, щоб перейти до розідлу, який вас цікавить:
- Вступ. Місто Івано-Франківськ
- Цікаві міста Івано-Франківської області (Косів, Коломия, Рогатин, Галич, Городенка, Яремче да інші)
- Цікаві села Івано-Франківської області (Криворівня, Верховина, Поселення Гобітхілл, Яворів, Ворохта, Вигода)
- ➡ Цікаві місця Івано-Франківської області (Президентська резиденція «Синьогора», грязьовий вулкан, Музей нафтопромислів у Галичині, Музей Степана Бандери, сироварні Івано-Франківської області, карпатські чаї та відомі релігійні пам’ятки Івано-Франківської області)
Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:
Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!