На сході Аравійського півострова, де пустеля зустрічається з Індійським океаном, розташувався Султанат Оман. Його історія налічує більше двох тисячоліть. Це легендарна земля міді Маган, тут бував Марко Поло, похований біблійний Іов, правила цариця Савська, звідси вирушив у плавання Синдбад-мореплавець. Оман – країна ладану і нафти, та одна з небагатьох країн Близького Сходу, де сучасна цивілізація не поглинула арабську самобутність, вони існують паралельно. Положення жінок в Омані краще, ніж в інших арабських країнах, наприклад, міністр освіти та міністр вищої освіти – жінки.

Не зважаючи на те, що країна досить заможна, багато нафти, та й мінімальна зарплата від 1000$ США, Оман не надто модерновий і виглядає, можливо, як Дубай чи Єгипет тридцять років тому. Передусім тут сподобається тим, хто любить не надто розвинені країни з простими й малоосвіченими людьми, як то Камбоджа, Непал чи Індонезія.

Коли їхати

До недавнього часу Оман був закритий для туристів. Частково завдяки цьому його первозданність ще збережена. В Оман треба їхати просто зараз! Влада країни лише нещодавно спростила візові правила і туристів ще досить мало. Тому:
– на туристичних об’єктах ви не зустрінете таких натовпів, як в Єгипті чи Еміратах;
– місцеве населення не заточене під туристів і ніхто не намагається на вас заробити. Виключення – продавці на попсових базарах;
– для багатьох місцевих іноземець з Європи – екзотика. Їм цікаво з вами поспілкуватися та пригостити кавою, фруктами чи солодощами.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Читайте також  Найкрасивіші острови Греції: пляжі, місця, історія, ціни, як долетіти.

Погода в Омані

Клімат спекотний. Столиця Оману Маскат має репутацію найспекотнішого міста в світі. Середня температура червня не опускається нижче + 32°C. Особливо виснажливою спека буває в Омані наприкінці весни-початку літа, коли дмуть вітри з пустелі Руб-Ель-Халі. Влітку стовпчик термометра сягає більше 40°C і вдень знаходитись на вулиці некомфортно. Найкраще планутвати подорож у період з середини жовтня до середини березня. Найкомфортніші місяці – жовтень-листопад або березень-квітень. Тоді в горах, на висоті понад 1000 м., не так холодно, якщо ви плануєте спати в наметах.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Релігія

Основна релігія – іслам і закони досить суворі. Проте до віруючих інших релігій ставляться дуже лояльно. В столиці я не рідко зустрічав індійських та філіпінських заробітчанок із непокритими головами та в звичайних футболках/спідницях. Втім я би радив поводити себе, поважаючи місцеві традиції:

 • чоловікам одягатися в штани/шорти нижче колін, а також з прикритими плечами;
 • жінкам одягати блузки/футболки з довгими рукавами, довгі спідниці/штани та прикривати голову хустиною чи шаллю. На спеці 25-35° це буде навіть накраще – ви не обпалите шкіру на сонці;
 • заходячи до мечетей, знімати взуття.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Близько четвертини населення – це працівники-іноземці, серед яких є індуісти і християни. Тому тут лояльно відносяться до віруючих інших релігій. Оманці відкриті й привітні, і більшість із них володіє англійською хоча б на базовому рівні.
Перед поїздкою, перегляньте митні правила, на предмет ввозу медикаментів, алкоголю та сигарет. За наркотики суворе покарання!

Віза в Оман

Електронну візу можна оформити на сайті https://evisa.rop.gov.om/

Її термін – 10 днів. Подавати замовлення треба не раніше, ніж за місяць, тому що віза діє лише 30 днів із дати отримання. Заповнюєте форму, вкладаєте два файли (скан паспорту та кольорове фото, обидва файли не більше 500 кБт). Оплачуєте картою 5 оманських ріалів (12$). Протягом однієї-двох годин на пошту надішлють номер заявки, і за 12-48 год. отримаєте файл із візою. Цю візу треба роздрукувати і показати на кордоні. Зауважте, якщо будете в’їжджати по землі, то в ОАЕ з вас візьмуть 10$ за виїзд.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Гроші в Омані

Оманський ріал одна з найдорожчих валют світу. 1 ріал ділиться на 1000 байса. 1$ = 0,385 ріала, 1€ = 0,411 ріала. 1 ріал = 64 грн. Обмінники є лише у великих містах і їх не багато. До речі, купюру номіналом 100$ 2006 року випуску в мене не прийняли – мовляв, визнають ті, що були надруковані, з 2009 року починаючи. Банкоматів теж мало, але в супермаркетах можна розраховуватися картками.

Транспорт в Омані

Попасти в Оман найзручніше літаком. Літають різні авіакомпанії, зокрема і бюджетні – Pegasus та AirArabia. Також можна приїхати по землі, зі сторони ОАЕ є чотири пункти пропуску. З аеропорту Дубаю є прямі автобуси до Мускату. Проходження кордону досить швидке, лише можуть затримати митники, оглядаючи ваш багаж.

З транспортом в самому Омані складно. За основними напрямками між великими містами зрідка ходять автобуси, іноді лише двічі на день, і лише до віддаленого Салали є до шести автобусів і авіарейси. Громадський транспорт є лише в столиці і він примітивний. Між містами і селами автобусів немає, не кажучи вже про віддалені туристичні об’єкти!

transport2
(фото автора)

Основний вид транспорту в Омані – таксі або особисте авто, яке є в кожній сім’ї. Тому, бюджетною ваша поїздка буде в двох випадках: автостоп або аренда машини. Автостоп в Омані чудовий. Якщо знати теорію автостопу, то проблем не буде на жодній трасі. Всюди мене підбирали за 5-15 хвилин. Кілька разів довелося чекати до півгодини і лише в пустелі, де людей майже немає, я йшов 40 хв, поки мене не підібрала машина. Варто знати, що сподіваючись на автостоп в малолюдних районах, треба мати запас води і перекус.

transp
(фото автора)

Аренда автомобіля. В горах мене підібрав німець, який у столиці орендував легковик Hyundai за 20€ на добу. Якщо ж ви захочете орендувати більше, повноприводне авто, це буде коштувати від 50€/доба.

transport
(фото автора)

В країні чудові дороги. Ділянки з грунтовою дорогою є в горах (на висоті понад 1500 м) і в пустелі, де втрамбований пісок. Легковик може проїхати майже всюди, якщо не з’їжджати в сторону. Якщо ж вам захочеться кудись, де авто не проїде, можна пройти пішки, або до когось підсісти. В пустелі, навіть якщо ви їдете на джипі, я би не рекомендував заїжджати в піски, можна загрузнути і втратити багато часу й грошей.

Вартість пального на заправках 207-217 байса за літр. Заправок вистачає, щонайменше одна на 100 км у віддалених районах.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Вода

Вода продається в кожному магазині, коштує від 100 байса за 0,5л до 200 байса за 1,5л. Фільтровану безкоштовну воду знайти легко:

 • майже при кожній мечеті є баки з охолодженою фільтрованої водою;
 • в житлових кварталах теж зустрічаються такі баки.

Вода в Омані чиста, адже її беруть не з рік (їх в країні немає), а з глибоких артезіанських криниць. Навіть у пустелі, в селі з п’ятнадцяти хат, поруч з мечеттю я знайшов фільтровану воду.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Їжа в Омані

Ціни на їжу майже як в Україні, або трохи дорожче. Є недорогі їдальні, це в основному пакистанська, індійська або турецька кухня. В таких закладах чай/кава коштують 100-200 байса, млинці та пироги – 200-300 байса. Дешевий перекус – до 500 байса, а повноцінна страва з м’ясом та овочами за 1 ріал. В дорожчих ресторанах велика страва коштує від 1,5 ріала. В гіпермаркетах чи супермаркетах можна купити будь-які продуки. Фрукти і молоко коштують значно дорожче, ніж в Україні, але за печиво, млинці, макарони швидкого приготування, айран – така ж ціна.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Житло

З житлом ситуація така ж плачевна, як і з транспортом. Готелів дуже мало, хостелів (яких в Йорданії, Туреччині та Єгипті багато) в Омані немає. В столиці ще є бюджетні готелі, де номер коштує від 30$, але в інших містах, а особливо в туристичних пунктах, ціни орієнтовані на місцеві зарплати. Кімната в готелі буде коштувати 20 ріалів і вище. В кемпі для туристів у пустелі місце-матрац під тентом із дворазовим харчуванням коштує 20 ріалів.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Та й значна частина готелів, яка на сайтах на кшталт booking.com «приписана» до міста чи туристичного об’єкту, можуть знаходитися за 10-20 км від самого міста. Тому якщо хочете, щоб поїздка була бюджетною, беріть із собою намет. Взагалі ідеальний варіант для бюджетної подорожі до Омана – це компанія з чотирьох осіб, аренда дешевого авто і один-два намети. Намет можна ставити, де завгодно. Оман – країна пустелі. Навіть у містах, посеред житлових районів є багато пустищ, де без проблем можна розкласти намет. Ніхто вам і слова не скаже, а якщо поспілкуватися з оманцями, то й порадять краще місце.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Країна одна з найбезпечніших у світі. Кримінал майже відсутній через побожність населення і сурові закони. Де би я не просив залишити важкий рюкзак чи підзарядити смартфон, всюди була одна відповідь: “Залишай, його ніхто не візьме”.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

І нарешті – для чого їхати до Омана?

Найважливіше – це арабський колорит! Також можна дивитися старі глиняні форти (в містах Нізва, Бахла, Ібрі чи Джабрін), побувати в справжній пустелі з дюнами в місцевості Бідія, кам’янисті гори й ущелини в Джебель Ахдар та Джебель Шамс, за велетенськими морськими черепахами, які відкладають на пляжі яйця, спостерігають в околицях містечка Аль-Хадд. Цікавими дял туристів можуть стати перегони верблюдів у Бідія чи бої биків у місті Барка, джипінг у пустелі. На півдні країни є провінція Дхофар, де помірний клімат і чудові пляжі з готелями (у місті Салала). Найпоширенішим видом відпочинку в Омані є підводне плавання. Узбережжя Оману практично первозданне і привертає чимало любителів дайвінгу. Якщо пощастить, можна побачити навіть тигрову акулу!

 

Як дешево дістатись в Оман з України?

 

 

Роман, мандрівник із Самбора

Як знайти дешеве житло під час ваших подорожей:

– Пошук по усім системам бронювання готелів HotelsCombined.

– Сервіс найму житла у власників (кімнати, квартири, будинки, бунгало, шале…) AirBnb.

Не забудьте про страховку:

– Придбайте поліс туристичного страхування онлайн за 3 хвилини зі знижкою!

Як знайти найдешевший прокат авто?

– Рекомендуємо сервіс Rentalcars.com, що порівнює ціни десятків компаній у 28000 локаціях у світі.

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Один коментар

 1. Віталій

  16 Грудня, 2020 в 7:12 pm

  Її термін – 10 днів. … віза діє лише 30 днів із дати отримання.

  10? 30?

  Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…