В сучасній Україні частка єврейського населення порівняно невелика. Однак були часи, коли цілі міста можна було сміливо назвати єврейськими. Наприклад, Бердичів, який іменували Волинським Єрусалимом. Багато знакових фігур єврейської історії поховані на території України. До цих пір збереглося чимало свідчень тих часів, про деякі з них ми і розповімо.

Сингагога у Києві

 

Синагога Бродського (Київ)

Логічно почати з столиці. У центрі Києва розташована примітна будівля з цікавою історією. З’явилася вона стараннями підприємця Лазаря Бродського в кінці 19 століття. Перший проект був відкинутий губернською владою. Київ не входив в так звану смугу осілості.

Будувати євреям культові в Києві було заборонено. Тоді Лазар Бродський і київський рабин Овсій Цуккерман пішли на хитрість. Послали скаргу до Петербурга,  неї  доклали креслення бічного фасаду синагоги, і таким чином будівля нагадувала житловий будинок. З припискою, що збираються пристосувати звичайну будівлю під капличку.

Синагога Бродського (Київ)

І Сенат дав добро. У 1898 році відбулося урочисте відкриття Хоральної синагоги.

У 1926 році радянська влада закрила синагогу. У різні роки тут був клуб, політична школа, військово-санітарний гурток, школа крою та шиття, поки в 1955 році приміщення не надали в постійне користування київському академічному театру ляльок.

Ситуація змінилася з набуттям Україною незалежності. У 1997 році після клопотань Всеукраїнського єврейського конгресу ляльковий театр переселили в будівлю на вулиці Грушевського, а синагогу повернули єврейській громаді міста.

Єврейський будинок (Чернівці)

Єврейський будинок (Чернівці)

Колишній Єврейський народний дім розташований на Театральній площі. На початку XIX століття євреї становили найбільшу етнічну громаду Чернівців. Як і інші етнічні групи, в австрійські часи вони активно розвивали мережу своїх культурних, освітніх і спортивних товариств, політичних і громадських організацій.

Основним місцем зустрічей і проведення різноманітних єврейських культурних і громадських заходів став Єврейський народний дім. Він був побудований в 1908 році архітектором Левандовським. Сьогодні це Палац культури, в якому працюють численні клуби, гуртки, студії. Тут же розташована Єврейська громада імені Штайнбарга, Єврейський громадсько-культурний фонд, музей історії та культури євреїв Буковини.

taglit4

В експозиції – старовинні книги, документи, поштові листівки, предмети релігії та побуту.

Могила цадика Раббі Нахмана (Умань)

Умань – невелике містечко в Черкаській області. Але його назва відома далеко за межами України. У дні Рош-ха-Шана тут збираються десятки тисяч прихильників хасидизму. Вони здійснюють паломництво на могилу цадика Раббі Нахмана (Брацлавського). Це фантастичне видовище – як ніби час повернувся назад і на дворі знову 19 століття.

taglit5

Якщо ви знаєте тільки іврит, в Умані вас завжди зрозуміють. Тут також немає ніяких проблем з кошерною їжою та моквою. У єврейському кварталі Умані вивіски на івриті – звичайна справа.

З останками цадика Нахмана пов’язана майже детективна історія. Хасиди уже давно хотіли відвезти їх до Ізраїлю. Але сам Нахман заповідав поховати себе саме в Умані.

taglit6

У 90-х двоє молодих хасидів зробили відчайдушну спробу викрасти прах, але спроба захнала невдачі.

Читайте також  Єдиний в Україні зразковий туристичний притулок "Явірник". Відповіді на всі питання+багато фото

«Єрусалим Волині» (Бердичів)

Це місто в Житомирській області часто називали «Єрусалимом Волині». Єврейська громада тут має давню історію. У XIX столітті Бердичів був найбільшим єврейським центром в Україні та одним з найбільших в Європі. Тут проживало понад 50 тисяч євреїв і діяло близько 80 синагог. Природно, що їх залишилося зовсім небагато. Але сліди єврейської культури є тут всюди: окрім збережених синагог це і єврейське кладовище, і безліч старовинних типово єврейських будиночків, багато з яких родом з позаминулого століття.

Бердичів

Найкраще збереглася Загребельна синагога. Побудована купцем Абрамом Магазинником в 1890 році. На фасаді є ініціали засновника і дата будівництва.

Привертає увагу будівля театру «Експрес», зведена в 1908-1912 роках єврейським підприємцем Давидом Шеренцісом. Не забуваємо про старі вулички Бердичева, які нерідко нагадують архівні фото.

Кладовище на вул. Зеленої (Чернівці)

Єврейське кладовище на вулиці Зеленій у Чернівцях є одним з найбільших старих єврейських кладовищ в Центральній і Східній Європі. Площа цього некрополя з музейним статусом становить понад 14 гектарів. Тут поховані майже 50 000 представників єврейської громади Чернівців. Серед них багато відомих особистостей. Наприклад, могила першого бургомістра Чернівців Едуарда Рейсса, єврейського поета Штейнбарга, лідера єврейської громади Бенно Штраухер та інших.

taglit8

Сприяли успішному розвитку єврейської громади в Чернівцях декрети австрійського імператора Йосифа II, який в кінці 18 століття першим в Європі ліквідував усі обмеження, що стосуються єврейської торгівлі, заохочував представників громади до занять ремеслами та промислами, зрівняв своїми законами представників усіх конфесій. Це спонукало багатьох євреїв переїхати на Буковину і зокрема в Чернівці. Єврейське кладовище на вулиці Зеленій було засновано в 1866 році рішенням муніципалітету.

Історико – культурний заповідник «Кладовище на Зеленій вулиці» в Чернівцях потрапив в ТОП-10 наймістичніших кладовищ України. Зберігаючи сторінки історії, некрополь буквально дихає таємницями.

Природно, це далеко не всі місця в Україні, пов’язані з єврейською історією. Є багато інших. Якщо ви, нехай навіть на дуже тонкому рівні, відчуваєте свій зв’язок з єврейською культурою та традиціями то відвідування таких місць напевно пробудить в вас інтерес до власного коріння.

І, можливо, ви захочете дізнатися більше про себе.

4 LowCoast

Додатковим стимулом заглибитися в історію свого походження стане освітня програма Тагліт. Цей проект збирає молодих людей з усього світу, що мають єврейське походження і відправляє в безкоштовну пізнавальну поїздку в Ізраїль на 10 днів. В процесі подорожі ви з головою поринете в єврейський світ, його традиції, історію, культуру.

Одночасно побачите життя сучасного Ізраїлю.

Щоб стати учасником ви повинні мати від 18 до 26 років і єврейське походження хоча б на чверть. Це прекрасна можливість для українців з єврейським корінням відкрити інший світ, який може виявитися вашим по праву народження.

Не випадково Тагліт в перекладі з івриту означає «відкриття».

Зареєструватися для участі в проекті можна за цим посиланням.

Зареєструватись в програмі TAGLIT

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…