І звісно, Закарпаття – це про вино. І не тільки через клімат – через історію: тут поєдналися традиції угорського, італійського та австрійського виноробства. Виноград – навіть на гербі Ужгорода, а в кожного порядного газди своя домашня міні-винарня. Місцевих виноробів тут сотні, утім найдосвідченіших – кілька десятків. На Закарпатті кажуть: «Вино любить сонце і тінь господаря». Найвідоміше закарпатське вино – марочне, десертне «Троянда Закарпаття», воно має рожевий колір і аромат чайної троянди. Закарпатські винороби створили його у 1959 р., на основі винятково солодкого врожаю винограду Трамінер Рожевий.
Деякі приватні винороби Закарпаття, продукція яких варта уваги:
І звісно, треба згадати дві великі виноробні – “Шато Чизай” та “Котнар”. Обидві знаходяться у Берегово (плюс декілька приватних підвалів зі списку вище). Якщо плануєте всі дегустації, варто забронювати і номер в готелі. В околицях Берегова – найвища в регіоні середньорічна температура (не більше 11°С) і найтриваліший безморозний період, це забезпечує дозрівання пізніх сортів винограду.
“Котнар”
180 Га власних виноградників, завод первинного виноробства (на якому відбувається переробка винограду та виготовлення вин), завод вторинного виноробства (де готову продукцію розливають у пляшки), виносховища, дегустаційний зал на схилах виноградників в с. Мужієво. Зараз там вирощують 12 сортів винограду: Каберне Совіньйон, Мерло, Ізабелла, Трамінер, Мускат Оттонель, Рислінг Рейнський, Ркацителі та ін. Також на заводі створили солодке сливове вино “Кенді Умешу” за традиційним далекосхідним рецептом, та пропонують різні настоянки – наприклад, настій плодів сливи, аличі, терну і чорнослива на виноградному вині. Продукція продається у великих торговельних мережах, має представництво в багатьох містах України і навіть у Китаї! Можна приїхати на екскурсію та дегустацію (бронювання за телефоном 050 4204555)
Офіційний сайт.
Адреса: вул. Ракоці Ференца ІІ, буд. 274/А, с. Мужієво, Берегівського району.
Шато “Чизай”
Комплекс заснували у 1995 р. і зараз це одне з найбільших виноробних господарств України: 272 га виноградників, 1 млн 88 тис. виноградних кущів, 1,3 млн пляшок на рік, 14 сортів винограду. Це білі і червоні європейські сорти винограду: Трамінер рожевий, Рислінг Рейнський, Мускат Оттонель, Каберне Совіньйон, Мерло, Піно Нуар, Піно Блан та ін. Лінійка продукції широка: тут є і рідкісне “Айсвайн”, кошерні вина, виноградний бренді, марочне вино “Троянда Карпат”. Своє авторське вино – “Країна Мрій Піно Нуар” (червоне та рожеве) – разом із виноробами “Чизай” створив музикант Олег Скрипка.
На території знаходиться єдиний в Україні ресторан, розташований посеред виноградної плантації та Музей історії і культури виноградарства (таких в Україні два), який носить ім’я реальної історичної фігури, винороба Чиза. У 13 ст. король Угорщини Іштван II подарував цю землю своєму підданому на ім’я Чепан, а той згодом – своєму сину Чизу. Урочище назвали Чиз-тай, “маєток Чиза”, а потім Чизай. Серед інших експонатів у музеї знаходиться 300-річний прес для вина. На заводі розробили багато варіантів турів та дегустацій:
екскурсія в шато та Музей винороба Чиза – 45 грн;
дегустація “Шато Чизай” – 135/240 грн;
винний тур “Долина Чизай” – 380 грн;
великий тур “Косино+Шато Чизай” – 890 грн.
Бронювання заздалегідь за тел. 0504320525
Офіційний сайт.
Сторінка на ФБ.
Де знаходиться: м. Берегово, Урочище Чизай, 1.
Винні підвали „Леанка”
Найстаріший центр виноробства в Закарпатті, який був закладений ще 1557 р. магнатами, що володіли Середнянським замком. Будівництво підвалів велося силами полонених турків. Їх загальна довжина склала 4,5 км. Спочатку підвали грали роль притулку під час нападів ворогів, проте поступово перетворилися в виносховище. Зараз вони є пам’яткою архітектури 16 ст. і яким в цьому році виповнюється 462 роки. Середнянські винні підвали занесені ЮНЕСКО до десятки кращих винних підвалів Європи. Середнянські вина були відомі багатьом монархам Європи, їх поставляли до двору російського царя Петра I.
У 60-х р. теперішня агропромислова фірма „Леанка” називалася радгосп „Середнянський”, туди входили різні господарства та навіть колишній завод шампанських вин. Леанка (угорською – „дівиця”) – це сорт винограду, з якого ось уже 70 р. роблять вино „Середнянське”. Близько тисячі закоркованих пляшок зберігаються у тутешній винотеці, більшість із них уже не мають аналогів у світі. Вартість екскурсії з дегустацією в робочі дні – 100 грн, у вихідні, святкові – 120 грн. Без дегустації – 30 та 50 грн. Замовлення за тел. 0958415669.
Офіційний сайт.
Адреса: вул. Т. Шевченка, 6, смт Середнє, Ужгородського району.
“Перша закарпатська палинчарня”
Єдине підприємство, яке офіційно розпочало виробництво міцних алкогольних напоїв із плодових спиртів – традиційних для Закарпаття натуральних фруктових дистилятів, відомих як плодовий бренді, фруктова горілка або палинка (рalinka – угорською, рalenka – чеською, словацькою). Тут роблять сливову, грушеву, яблучну, черешневу, малинову, ожинову, абрикосову, айвову, виноградну та фруктову палинки. Процес палинковаріння відбувається у три етапи: бродіння, дистиляція (перегонка) та витримка. Завод «Агрофруктсервіс» має найсучасніше обладнання з Чехії, що відповідає найсуворішим вимогам ЄС. Тестування повного процесу виробництва, навчання персоналу підприємства тривало під контролем спеціалістів Асоціації палинкарів Угорщини. Для туристів є екскурсії (50 грн) та дегустації (150 грн, 7-10 видів палинки). Бронювати заздалегідь за тел. 050 5732976 або 050 4238042.
Офіційний сайт.
Сторінка на ФБ.
Адреса: вул. Свободи, 9, с. Минай, Ужгородського району.
Ужгородський коньячний завод
Один із лідерів в Україні, входить у трійку найбільших виробників коньяків. Тут випускають напої із витримкою 3-12 р.: марочні – «Тиса», «Ужгород» і «Карпати», ординарні – «Три зірки», «П’ять зірок», «Закарпатський», «Невицький замок» та «Бескиди». З приводу екскурсій зателефонуйте за тел., вказаними на офіційному сайті.
Адреса: вул. Тімірязєва, 19, м. Ужгород.
Навігація по матеріалу:
Укрзалізниця призначила новий потяг №345/346 Чернівці — Ужгород, який відновить прямий залізничний зв?язок Буковини із…
Укрзалізниця розпочала онлайн-продаж квитків на потяги, що прямують у сполученні Україна — Австрія, а саме:…
Чеська транспортна компанія RegioJet відкрила продаж квитків на нове залізничне сполучення з України до Чехії…
FlixBus анонсував нову автобусну лінію зі столиці України до аеропорту Штутгарта у південно-західній частині Німеччині.…
Укрзалізниця запускає бета-тестування моніторингу квитків з можливістю автовикупу на поїзди внутрішнього сполучення. Тепер для користувачів,…
Укрзалізниця повідомила про відкриття онлайн-продажу квитків на потяги з міст України до Австрії та Угорщини…