Друзі, ми продовжуємо наші віртуальні подорожі в час карантину і підготували для вас чергову збірку фільмів. Її герої йшли проти правил, за славою, грошима, за своїми мріями і покликом серця. Вони були такими різними – відважними диваками, егоїстами, геніями, самітниками-мізантропами, але кожен – героєм, який творив історію. Перша жінка, яка перетнула Атлантику, через кілька років безслідно зникла, облітаючи Землю. Відому науковицю Даян Фоссі, яка досліджувала горил в Африці та боролася з браконьєрством, зарубали мачете. Зараз ми всі знаємо про теорію походження видів Дарвіна, а через що довелося пройти вченому, коли він її довів? Ім’я Руаля Амундсена назавжди вписано в історію обох Полюсів планети, але якою ціною він тиди дістався? А ще світ захоплюється героями, які дійшли до мети, і зовсім нічого не знає про тих, які загинули дорогою. Дивіться і самі вирішуйте – рухали вони планету уперед чи назад, і чи вартувала гра свічок?

“Амелія” (2009)

Зірковий дует Хіларі Суонк та Річарда Гіра (також у ролях Юен Макгрегор та Міа Васіковська), розкішна естетика 30-х років, красиві зйомки з повітря, любовна історія та трагічний фінал. Це стрічка про американку Амелію Екхарт, першу жінку, яка перелетіла Атлантичний океан – спочатку як пасажирка, а згодом як пілот – одну з перших жінок-льотчиць у світі та одну з перших, хто насмілився пілотувати літаки на далекі дистанції. Останнім із її польотів став переліт через Тихий океан, який Амелія здійснювала, встановлюючи новий рекорд – навколосвітню подорож на літаку у 1937 р. Це уже друга екранізація історії льотчиці, у 1994 р. зняли стрічку “Останній політ Амелії Екхарт” із Дайян Кітон у головній ролі.

Постать Екхарт справді дуже знакова у США: на її честь проводять великий фестиваль, щороку виходить відразу декілька нових книг, фотоальбомів та історій для дітей. Будинок-музей Амелії Ергарт ще з 1971 р. включений до Реєстру історичних пам’яток національного значення. В будівлі вашингтонського Капітолію їй встановили пам’ятник, а у флоті США навіть є військово-транспортний корабель «Амелія Екхарт».

amelia Копировать

“Амундсен” (2019)

Норвезький фільм про відомого мандрівника, полярного дослідника та першої людини, яка не тільки дісталася до Південного полюса, а й першою побувала на обох полюсах планети – Руаля Амундсена. У гонитві за мрією і грандіозними звершеннями Амундсен жертвує всім: сім’єю, дружбою, любов’ю. Отримуючи натомість крижані пустелі, бездонні тріщини, нелюдський холод, хуртовини і вічну мерзлоту. Це двогодинна стрічка з довгими діалогами, без спецефектів, екшена, навіть практично без музики; красивих видів теж не багато, зате вона ставить багато питань. Наприклад: що насправді стоїть за грандіозними географічними відкриттями, якими ми сьогодні захоплюємося? Чи варто досягати мети будь-якою ціною? Чи зробить це наприкінці людину щасливою? Наскільки багато недоліків у героїв нашого часу, про які ніхто і не здогадується?

Фільм знімали в Норвегії, Ісландії та Чехії. Режисер – Еспен Сандберґ, який також зняв стрічку “Кон-Тікі” про експедицію іншого норвежця Тура Хеєрдала в Полінезію (про цей фільм ми писали тут).

amundsen Копировать

“Одісея” (2016)

Французька стрічка про відомого дослідника океану та винахідника аквалангу Жака-Іва Кусто. Виявляється, Кусто орендував легендарний корабель «Каліпсо» за 1 франк у британського філантропа Лоеля Гіннеса (з родини відомих пивоварів). Щоб привести судно до ладу, дружина Кусто Сімона продала коштовності, успадковані від матері. А паливом для експедицій “Каліпсо” забезпечували нафтовики, які шукали “чорне золото” на дні Світового океану. Як і попередня стрічка, “Одісея” залишає неоднозначні враження: герой, який відкрив людству «другий космос» та “блакитний континент”, надихав мільйони, заснував організацію з охорони морського середовища, насправді зробив нещасними найдорожчих людей. Фільм знімався в Антарктиді і Аргентині та отримав нагороду від “Грінпіс”. В ролі дружини Кусто – Одрі Тоту.

odiseya Копировать

Читайте також  25 фільмів про подорожі: нові, а також ті, які ви могли пропустити

“Водне життя зі Стівом Зіссу” (2004)

Цей фільм теж присвячений Жаку-Іву Кусто, але не побудований на реальних подіях, а є пародією. Режисер – майстер трагікомедії Уес Андерсон, який зокрема зняв “Готель “Гранд Будапешт”, “Поїзд на Дарджилінг”, та ін. Ця стрічка наймасштабніша і найдорожча картина в його кар’єрі (бюджет $50 млн), але вона втім провалилася в прокаті. В ролях: Білл Мюррей, Оуен Вілсон, Кейт Бланшет. Сюжет: «Я помщуся», – заявив на прес-конференції знаменитий океанограф Стів Зіссу. Він збирається знайти загадкову ягуарову акулу, яка з’їла його кращого друга і помічника. Океанограф і вся його команда носять червоні шапки, які красномовно натякають на команду Кусто. Цікавий факт: компанія Adidas випустила лімітовану серію кросівок, які є точною копією взуття Стіва Зіссу.

lifeaquaticwithstevezissou Копировать

 

“Вимірювання світу” (2012)

Німецький фільм присвячений життю двох вчених – математика Карла Гаусса, який винайшов теорію чисел та мандрівника, натураліста Александра фон Гумбольдта, чиє ім’я тепер носить університет у Берліні. Кардинально різні за походження, уподобаннями, статками, можливостями вони обоє внесли значний вклад у науку 19 ст. Аристократ фон Гумбольдт із дитинства мріяв про подорожі і врешті світ отримав вченого-енциклопедиста та засновника багатьох галузей науки. Син бідняків Карл Гаусс все життя прожив у Брауншвайзі, що не завадило йому стати одним із найвидатніших математиків усіх часів. Єдине, що об’єднувало обох – це герцог Брауншвайзький: хрещений Гумбольдта і «спонсор» Гаусса. І звичайно, Німеччина.

Фільм знятий за однойменним бестселером Даніеля Кельмана. Зйомки проходили в Німеччині, Австрії та Еквадорі.

humboldt3 Копировать

Походження (2009)

Стрічка приурочена до 200-річчя з дня народження англійського натураліста Чарльза Дарвіна. Вчений не просто зробив наукове відкриття – він буквально змінив свідомість суспільства, оскарживши звичне уявлення людей про Бога, як творця живої природи. Зрозуміло, разом із послідовниками теорії вченого, знайшлися і противники, і одна з них – його глибоко віруюча дружина Емма. Чи знищить випускник богословського факультету свою працю “Походження видів”, як вона того просить? Як знаємо – ні, але якою ціною? Роль Дарвіна та його дружини грає реальне акторське подружжя – Пол Беттані та Дженніфер Коннеллі. Епізодична роль є у Бенедикта Камбербетча.

creation Копировать

 

“Королева пустелі” (2015)

Біографічна стрічка про Гертруду Белл, британську картографку, шпигунку, дослідницю Близького Сходу та одну із найвідоміших жінок-мандрівниць минулого століття. Хоч у стрічці знімаються достойні актори – Ніколь Кідман, Роберт Паттінсон, а тема яскрава та інтригуюча – Близький Схід початку ХХ ст, а ще й емансипована жінка в патріархальному суспільстві, фільм вийшов сухим, як сама пустеля. Дуже шкода, тому що історія Гертруди Белл заслуговує найпильнішої уваги. Втім види пісків таки захоплюють, а костюми та атмосфера відтворені гарно.

queenofdesert Копировать

До речі, про британського мандрівника, політика та дипломата, який у ХХ ст. грав визначну роль на Близькому Сході, Томаса Лоуренса (у стрічці його грає Роберт Паттінсон) у 1962 р. уже знімали епічну стрічку “Лоуренс Аравійський” тривалістю (!) 3,5 год. Фільм отримав 7 премій “Оскар”.

Lawrence of arabia Копировать

 

“Горили в тумані” (1988)

Фільм заснований на однойменній автобіографічній книзі приматолога та відомої захисниці дикої природи Даян Фоссі. 18 років вона прожила у тропічних лісах масиву Вірунга, в Центральній Африці, на межі Заїру, Руанди та Уганди, вивчаючи зникаючий вид гірських горил. Крім того вона фактично власними силами активно боролася з браконьєрством на території Вірунги, завжди намагалася привернути суспільну увагу до проблем охорони гірських горил. У 1975 р. Фоссі взяла участь у створенні фільму «У пошуках гігантських мавп», а у 1983 р. вийшов її бестселер «Горили в тумані», що змінив погляди багатьох людей. Ви могли бачити відому обкладинку журналу National Geographic з Даян Фоссі, яку обіймає дитинча горили. Життя дослідниці обірвалося трагічно – її зарубав мачете місцевий браконьєр у таборі у 1985 р.

Головну роль переконливо зіграла Сігурні Уівер.

gorrilaz Копировать Копировать

 

Читайте також  Шість художніх музеїв України, які можна відвідати не виходячи з дому!

“Еверест. Досягаючи неможливого” (2013)

Новозеландська документальна стрічка, знята у форматі 3D, про перше сходження на найвищу гору планети. Це переконлива реконструкція подій із використанням реальних фото-, кіно- та аудіо-матеріалів, зроблених у 1953 р. Фільм починається розповіддю про найбільш амбітну в історії альпінізму експедицію, керівником якої був британський полковник Джон Хант. 7,5 т вантажу доставляли за допомогою 600 носіїв. Крім європейців у команді були 30 шерпів (народність в високогірному Непалі), які повинні були підніматися на Еверест разом із командою та скромний бджоляр-альпініст із Нової Зеландії Едмунд Хілларі. Він та його напарник-шерпа Тенцинг Норгей здійснили першосходження на Еверест, назавжди записавши свої імена в історію планети. Цікаво, що першими сходити почала інша пара з цієї експедиції – Том Борділлон і Чарльз Еванс, але вони зазнали поразки.

everest Копировать

“Навколосвітня подорож Лаури” (2013)

Документальна історія про одиночну навколосвітню подорож на яхті голландської школярки Лаури Деккер. У 2012 р. вона стала наймолодшою мандрівницею у світі, яка встановила цей рекорд. Цей фільм Лаура знімала самостійно на Sony Handycam, а потім віддала зрежисерувати американській режисерці Джилліан Шлезінгер. Це не лише історія про подорож на яхті «Гуппі» тривалістю 17 місяців через Канарський архіпелаг, Панамський канал, Галапагоси, Французьку Полінезією, тощо, але також історія перетворення дівчинки у вольову, рішучу жінку, яка вміє боротися зі стихіями та собою.

Про Лауру ми уже писали в цьому матеріалі про найвідоміших жінок-мандрівниць.

krugosvetka laury Копировать

 

«Загублене місто Z» (2016)

Пригодницький біографічний фільм, що базується на однойменній книзі нью-йоркського журналіста Девіда Гренна. У головних ролях – Чарлі Ханнем, Роберт Паттінсон та Сієна Міллер. У 1906 р. за дорученням Королівського географічного товариства в нетрі Амазонії відправився майор Персі Фосетт. Його мета – нанести на карту спірні прикордонні території між Бразилією та Болівією. З роками звичайна топографічна місія перетвориться для Фосетта в фатальну, всепоглинаючу пристрасть: до кінця своїх днів він буде шукати в бразильській сельві докази існування невідомої доісторичної цивілізації та її загубленої столиці – міста «Z». Він спорядить 8 експедицій в Південну Америку, аж поки у 1925 р. не зникне з останньою десь серед недосліджених територій в басейні Амазонки. Красива, неспішна, костюмована драма з натурними зйомками, паровозами, пароплавами, вікторіанськими капелюшками, індіанцями, піраньями, плантаторами та драматичним фіналом. Світ захоплюється героями, які дійшли до мети, і зовсім нічого не знає про тих, які загинули дорогою.

the lost city Копировать

«Місія» (1986)

Ця стрічка не про одну відому особистість, але про кілька священиків-єзуїтів, які приїздять в цнотливі джунглі Латинської Америки і відкривають місцевим племенам християнство. “Місія” потрапила в цей список, бо відповідає духу підбірки, її герої теж вірили в свою справу і йшли до кінця. Це красива історична драма з видовищними зйомками, прекрасним акторським складом та епічним саундтреком від Енніо Морріконе, який хочеться переслухати ще кілька разів. Лауреат Золотої пальмової гілки в Каннах, лауреат премії «Оскар» та володар двох премій «Золотий глобус».

Сюжет фільму ґрунтується на історичних подіях 18 ст., які називаються “війна гуарані”. Дія відбувається на кордоні іспанських та португальських володінь у Південній Америці, біля водоспадів Ігуасу. Там живуть індіанці гуарані (назва Ігуасу якраз із їхньої мови і означає “велика вода”), яких намагаються уярмити колоніальні війська та захищають священники. Головні ролі чудово виконують ще молоді Джеремі Айронс та Роберт де Ніро. До речі, де Ніро був у знімальній групі один із небагатьох, хто не захворів під час зйомок в джунглях на шигельоз – інфекційну хворобу, яка уражає кишківник.

The Mission Копировать

“1492: Завоювання раю” (1992)

Схожа з попередньою екранізація – епічний, історичний та уже досить старий фільм (знятий до 500-річчя з часу відкриття Америки). Відомий режисер – Рідлі Скот. В головних ролях теж зірки: ще молодий і стрункий Жерар Депардьє, Арман Ассанте, Сігурні Вівер. Саундтрек від знаменитого композитора – Вангеліса. Сюжет знають навіть діти в школі: генуезький мореплавець Христофор Колумб мріє відкрити нові шляхи до Індії. Але всі тільки сміються над його божевільним проектом – прокласти морський маршрут на Схід через Захід. І все ж Колумб переконує іспанську королеву Ізабеллу профінансувати його експедицію. Спорядивши три невеликі каравели, він вирушає назустріч незвіданому, на завоювання раю… Цікаво, що сам Колумб так і не усвідомив цінність свого відкриття. Його довів уже інший відомий мореплавець – Амеріго Веспуччі, і обидві Америки названі якраз на його честь. А на честь Колумба – лише країна Колумбія.

1492 Копировать

Серіал “Даррелли” (2016)

Британський комедійний серіал, знятий за трьома автобіографічними книгами відомого вченого-натураліста Джеральда Даррелла про чотири роки життя його сім’ї на грецькому острові Корфу. Овдовіла Луїза Даррел розривається між вихованням 4 дітей і спробами заробити хоч трохи грошей. Врешті вона приймає кардинальне рішення продати будинок у Британії, щоб розрахуватися з боргами, та переїхати до Греції. На новому місці герої починають життя спочатку, поступово пристосовуючись до зовсім іншого рівня комфорту, клімату та місцевих звичаїв. На Корфу починає своє становлення майбутній вчений Джеральд Даррелл, який колись створить Джерсійський зоопарк і Фонд охорони дикої природи, що існують і до цього дня.

Цей серіал – рімейк менш відомого, знятого ще у 1987 р. – “Моя сім’я та інші звірі”. А також у 2005 р. про Дарреллів вийшов 90-хвилинний фільм.

durrels2 Копировать

Серіал “Марко Поло” (2014)

Про чи не найвідомішого мандрівника та першовідкривача всіх часів, легендарного венеційського купця Марко Поло зняли багато, та все ж поки нічого шедеврального. З останнього – історичний двосезонний телесеріал від Netflix, який фільмували в Італії, Казахстані та Малайзії. Сюжет: Марко разом зі своїм батьком та дядьком прибувають до Монгольської імперії, якою править Хубілай-хан. Батько Поло пропонує хану свого сина в служіння, в обмін на право торгівлі на Шовковому шляху. Марко навчається місцевим традиціям і культурі, та мимоволі втягується в політичні інтриги при дворі. Дорогі декорації, професійна гра акторів, зйомки натури з мінімальним використанням комп’ютерної графіки, ефектні сцени з кун-фу за участю Тома Ву, відомого за стрічками Гая Річі “Король Артур”, “Джентельмени” та ін.

marcopolo Копировать

Про інших великих першовідкривачів поки не зняли художні фільми, але є трохи документальних:

“Капітан Кук: Одержимість і відкриття” (2007)

Серіал із чотирьох фільмів – розповідь про капітана Джеймса Кука, який суттєво розширив володіння Британської імперії. Він очолював три експедиції з дослідження Світового океану, під час яких зробив ряд географічних відкриттів (острова Ніуе, Нові Гебриди, Нова Каледонія, Південна Георгія, архіпелаг Південні Сандвічеві острови). Обстежив і наніс на карту маловідомі і рідко відвідувані до нього частини Ньюфаундленду і східного узбережжя Канади, Австралії, Нової Зеландії, західного узбережжя Північної Америки.

cook Копировать

«Загадкова місія Васко да Гама» (2001)

Німецький документальний фільм про іншого представника Епохи великих географічних відкриттів. У 15 ст. європейці були одержимі скарбами Сходу і прагнули відкрити альтернативний виснажливому сухопутному шляху в Азію – морський. Багато-хто намагався пройти морем з Європи в країну прянощів Індію. Але зробити це вдалося одному – португальцеві Васко да Гама, великому супернику Колумба.

Vasco

“Підкорення Семи морів” (2014)

Документалка про експедиції легендарних мореплавців – португальця на службі у іспанської корони Фернана Магеллана та англійського корсара Френсіса Дрейка. Мова не тільки про географічні відкриття і служіння людству, а ще й про жорстоку політику Іспанії, Португалії та Великобританії в боротьбі за владу та безмежні скарби Нового Світу. Успіхи і невдачі цих експедицій в морях і океанах вирішили, яким буде новий світовий порядок. У двох серіях документального фільму сучасні дослідники намагаються зрозуміти реальні цілі експедицій цих мореплавців.

7 seas magellan Копировать

 

Приємного перегляду та гарних вражень!

Дарка Горова

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Українські мобільні оператори продовжили акції по пільговому роумінгу на 2023 рік

Українські мобільні оператори Київстар, Vodafone Ukraine та lifecell продовжили дію акцій …