В серпні Європа повільними потоками стікає в Адріатичне море. Багатокілометрові пробки на під’їздах до всіх митних пропусків Хорватії. Всі готелі – під зав’язку. Найдовша на континенті берегова лінія, прозора та чиста вода Адріатичного моря, всесвітньовідомі красоти, відносно помірні ціни та слов’янський менталітет. Хорватія – всеєвропейська здравниця, але краще туди у вересні.

Ще є час підготуватися – от список найцікавіших місць Хорватії за версією нашого редактора.

Дубровник

Запитайте будь-якого хорвата, яка туристична принада стоїть в його країні на першому місці, і, без сумніву, це буде Дубровник. Розкішний, жвавий і дуже атмосферний. Найкрасивіше і найдорожче місто Хорватії, і от справді – перлина Адріатики. Коли будуватимете маршрут, відкладіть на потім все інше – їдьте в Дубровник, він крутий!

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Звісно, краще в квітні і жовтні, або ж починати екскурсії о 7-8 годині ранку – місто страждає від напливу туристів. Цього року його навіть назвали найбільш «інстаграмним» місцем Європи (на другому місці – Ісландія, за нею – Шотландія). Також турпотік в місті значно виріс після його появі в серіалі «Гра Престолів», де Дубровник «зіграв» Королівську Гавань. Я була там ще до появи серіалу і також взимку (!), але вже тоді в місті не було, де проштовхнутися. Туристи не лише створюють багато незручностей для місцевих, сприяють росту цін, особливо на нерухомість, а й буквально руйнують його. В ЮНЕСКО заявили, що середньовічні стіни, які оточують Дубровник (і якими обов’язково треба прогулятися, – авт.), щодня можуть витримати лише до 8тис відвідувачів. Місцева влада пішла далі і заявила, що туристів має бути вдвічі менше, а коли вулиці переповняться, просто замикатимуть браму. Також обмежили захід у Дубровник круїзних лайнерів – лише два на день: туристи звідти не приносять місту прибуток, але суттєво посилюють навантаження на інфраструктуру.

Читайте також  Безвітряні бухти Шарм-Ель-Шейху: Топ готелів!

Національний парк Каменяк

Мій особистий №1 в Хорватії – нацпарк Каменяк, найпівденніша точка півострова Істрія, знаходиться біля містечка Премантура. Інопланетний пейзаж, сотні бухт – завжди знайдеш власну, полюбуєшся яхтами, які там зупинилися, високі скелі, підводні печери, безліч морських їжаків на дні – показник суперчистої води, хащі розмарину і мирту, соснові ліси, веломаршрути. Восени багато рибалок – сезон доради. Навесні збирають дику спаржу (національна забава) і їздять на великах. Ну і влітку – хорватська класика. Найкрасивішими вважаються пляжі Радовіца і Пініжула.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Узбережжя Каменяка місцями дуже високе – тут багато дивовижно «порізаних» скель, тому популярні стрибки у воду. А де скелі, там і підводні печери, та плавання з маскою чи аквалангом. Найвідоміші печери – Коломбаріца (Велика і Мала). А неподалік берега навіть є затонулий корабель. Також тут можна позайматися віндсерфінгом, кайтсерфінгом та походити на сапах. В нацпарку росте 30 видів дикорослих орхідей, 2 з яких – ендеміки. Тому, що це територія з особливим природоохоронним режимом, в’їзд на машинах платний, але можливий.
Офіційний сайт

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Плітвіцькі озера

Плітвіцькі озера – природна візитівка Хорватії і незмінний учасник рейтингів на кшталт «100 найкрасивіших місць планети» або «Найгарніші нацпарки Європи». 16 великих і безліч маленьких озер, а також 20 печер прекрасні в будь-яку пору року, восени і взимку, можливо, навіть живописніші. За день ці 217 га не обійти, тому є хороший привід повернутися ще раз, або купити дводенний квиток. Входять до списку ЮНЕСКО.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Після Дубровника це, звісно, хорватський номер два. А значить, і туристів тут буде не набагато менше. Звісно, крихку екосистему нацпарку туристичним ордам порушити запросто, тому відвідування лімітоване великою кількістю цілком логічних заборон: не можна купатися, не можна влаштовувати пікніки, не можна підходити близько до води, ходити лише дерев’яними настилами, їздити лише на еко-транспорті нацпарку – платні парковки знаходяться далеко в лісі. Я хотіла би розповісти і про інший бік відвідання Плітвіцких озер, можливо, комусь це допоможе уникнути розчарування. Отож ти заплатив 35Є за кожен квиток + приблизно 9Є за парковку, і врешті повільно плетешся дерев’яним настилом «в заторі», десь між групою китайців і французів, у вузьких місцях чекаєш, коли всі вони зроблять селфі, довкола «прохолодних озер блакить» і спекотно, але купатися не можна, і хочеться сісти перепочити, але місця для цього теж не всюди передбачені. І головне: оцих красивих видів зверху, як на рекламних брошурах, не видно! Думаю, на Плітвіцкі озера є сенс їхати, якщо ніколи не бачив нічого схожого, обов’язково якомога раніше, не в обід, а ще краще – взимку. Тоді там майже немає людей і справді фантастичні, біло-блакитні пейзажі. Втім для приємніших вражень я все ж рекомендую заїхати в сусідню Словенію, чи в Австрію, Італію – там дуже багато озер зі смарагдовою водою ‚щоб видно дно і форельні косяки‘, безкоштовний вхід і часом безлюдно та можна плавати.
Офційний сайт

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Читайте також  Наші Мальдіви - морський відпочинок на українських островах!

Національний парк Крка

Нацпарк Крка – це теж дуже красиві озера. На відміну від Плітвіцьких мають дві переваги: доступніші, бо розташовані ближче до узбережжя, де всі зависають. І по-друге, в Крка дозволяють купатися – рідкість для нацпарків. Тому в найкрасивішому місці, біля водоспада Скрадинскі Бук з 17 каскадами завжди дуже жваво. Крім нього в парку є ще 7 водоспадів, а також францисканський та православний монастирі. Нацпарк розташований у середній Далмації, в долині річки Крка, між містами Кнін і Шибеник. Флора Крка налічує понад 860 видів, серед них декілька ендеміків. У водах налічується 18 видів риб, з яких 10 ендемічні. У парку мешкає безліч птахів, крім того через парк Крка проходить велика кількість маршрутів весняних і осінніх міграцій перелітних птахів, що надає йому велике значення для орнітологів.
Офційний сайт

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Хорватські острови

Говоримо «Хорватія», маємо на увазі передусім море і острови. Країна має аж 1185 островів, з них 672 – безлюдні, і всі без винятків – прекрасні: лавандові поля, оливкові гаї, аквамаринові заплави і багато сонця. Дуже популярна атракція – зафрахтувати яхту і походити між ними – багато пропозицій і прославлений вид відпочинку навіть серед тих, хто про таке дозвілля немає жодного поняття.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

На машині через мости можна доїхати чи доплисти на паромі на найбільші острови. У кожного з них є якась особливість: на Брачі – фотогенічний піщаний мис Золотий Ріг, з тутешнього каменя побудували Білий Дім у США, Паг – інопланетний, там роблять особливий овечий сир, на Хварі – лаванда, оливки і мережево з листя агави, на Корчулі народився Марко Поло і красивий нацпарк, Црес знімає стрес і там живуть заповідні білоголові сипи, спокійний Млет, де не їздять автомобілі, тощо. Є навіть приватний острів у формі серця – його можна орендувати (на День Валентина ціна вища).

Найцікавіші хорватські міста крім Дубровника:

  • Загребу трохи не пощастило бути вдалині від свята на узбережжі, але він вартує уваги хоча б на півдня! Не минайте Загреб! Він хороший. Жвавий, засмаглий, тусовочний, як Будапешт, архітектура, як в Празі. Загребські кав’ярні славляться в регіоні затишком і смачною кавою; багато зелені, красиві парки, немає звиклого столичного стресу і метушні – приємне місто. Ціни на житло і ресторани в Загребі нижчі, ніж в приморських містах. В місті туристів передусім цікавлять неоготичний Кафедральний собор 11століття та церква св. Марка, на даху якої черепицею викладені два герби – Загреба та Триєдиного королівства Хорватії, Далмації та Славонії. Також не оминути центральну площу міста, названу на честь бана Йосипа Елачича. Бан – це титул правителя Хорватії в часи її перебування в складі Автро-Угорщини.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

  • Спліт – найбільше місто курортної Далмації та друге найбільше в країні. Має більш ніж 1700-літню історію, а центральна частина занесена в список ЮНЕСКО. Тут народився майбутній римський імператор Діоклетіан, який згодом увійшов в історію, як реформатор устрою Римської імперії і жорстокий переслідувач ранніх християн. Після зречення влади в 305 р. він повернувся на батьківщину, де уже тривало будівництво палацу. Зараз цей палац – головна пам’ятка міста, він займає цілий квартал. Діоклетіана поховали тут же, в мавзолеї, який потім переробили у восьмикутний християнський собор св. Домна. І зараз це – друга важлива пам’ятка міста. А святий Домн, за іронією долі, був єпископом, замученим при Діоклетіані і зараз вважається покровителем Спліта.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

  • Одне з моїх найяскравіших вражень від всієї Хорватії – морський орган у місті Задар. Автор музики і виконавець – Адріатичне море. Сила прибою виштовхує повітря в отвори на тротуарі, утворюючи дивовижні звуки. Орган спеціально налаштований, кожна труба ‚грає’ по-іншому. Композиції ніколи не повторюються. Дивитися на море і так приємно, а тут ефект реально терапевтичний. Так, наче звичайне море раптом перетворилося на велетенську живу істоту, яка емоційно (ми були в невеликий шторм і композиції були дещо вагнерівськими) і натхненно музикує.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

На безкоштовний концерт-медитацію на набережній збирається багато людей. І я це бачу так, що Задар на фоні більших хорватських міст був нецікавою дірою, треба було приваблювати туристів. Тому згадали фразу Альфреда Хічкока, що коли він був у Задарі, бачив найкрасивіший захід сонця у світі. І якраз на тому місці, де його найкраще видно, в набережну вмонтували 35 труб на кшталт органа. Ця абсолютно геніальна ідея прийшла до голови хорватському архітектору Ніколі Башичу. Проект отримав премії і людську любов, а архітектор, подейкують, зараз працює над готельним комплексом Бреда Піта, теж поблизу Задара. Поруч із органом знаходиться ще один мистецький об’єкт Башича – ‚Вітання сонцю‘. Він продовжує тему альтернативних енергій і створений із сонячних панелей. За день батареї акумулюють тепло і ввечері починають мерехтіти в певній послідовності різними кольорами.

  • Ровінь часто називають найчарівніший містом Істрійського півострова, а також одним із найромантичніших міст Хорватії. Перші враження багатьох туристів – потрапили в Італію. Тут типова італійська архітектура, старі будинки, блискуча від мільйонів кроків бруківка і так само над головами перехожих у вузьких вулицях сохне на мотузках білизна. А ще деякі міські вулиці закінчуються в Адріатичному морі. Колись Ровінь був островом, протоку біля якого засипали. Також місто, як і багато інших на узбережжі Хорватії, довго входило до складу Венеційської республіки, а після Першої світової війни – Італії. Навіть зараз назви вулиць в Ровіні написані двома мовами: хорватською та італійською. Основна пам’ятка – церква св. Євфиміі. Вона знаходиться на горі, звідки відкривається красива панорама на море. На башті – статуя святої, яка є покровителько міста.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

  • Найменше місто в світі називається Хум і знаходиться в Хорватії. Підтвердження – в Книзі рекордів Гіннеса. Офіційно тут лише 17 жителів і дві вулиці, які збереглися з раннього Середньовіччя. Хум був одним із центрів глаголиці – найдавнішої славянськоі абетки, нею тут користувалися навіть у 20 ст. Текст в книзі, зображеній на наших двох гривнях написаний якраз глаголицею, а не кирилицею. Поки я фотографувала один старий будинок, мій маленький син оббіг Хум чотири рази вздовж і впоперек, і уже почав зазіхати на гранати і хурму в садах біля міста. 15 хвилин на все, коротше! – хіба не чудово?

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Як дістатись Хорватії бюджетно?

В сезон вартість авіа з Києва та регіонів у Хорватію часто “зашкалює”. Вартість квитків в обидва боки може становити €250-350 навіть лоукостами (зі стиковками в єропейських аеропортах). В низький сезон ситуація краще і дістатись Хорватії можна відносно бюджетно. Найдешевші варіанти – з довгими (часто нічними) стиковками у аеропортах Відня, Франкфурта, Берліна.

З України в Хорватію, приклад бронювання
З України в Хорватію, приклад бронювання

Пакетні тури в Хорватію

Часто альтернативою самостійній подорожі – може стати “гарячий” пакетний тур, придбаний незадовго до дати відльоту. У вартість таких турів входять трансфери у Хорватії, проживання 6-7 ночей у готелі, а також прями аві-апереліт з Києва та регіонів (багаж 20 кг. зазвичай включений у вартість туру). Ось варіанти таких турів на найближчі дати:

Із Києва:

Зі Львова:

З Одеси:

З Харкова:

Дарка Горова

Як знайти дешеве житло під час ваших подорожей:

– Пошук по усім системам бронювання готелів HotelsCombined.

– Сервіс найму житла у власників (кімнати, квартири, будинки, бунгало, шале…) AirBnb.

Не забудьте про страховку:

– Придбайте поліс туристичного страхування онлайн за 3 хвилини зі знижкою!

Як знайти найдешевший прокат авто?

– Рекомендуємо сервіс Rentalcars.com, що порівнює ціни десятків компаній у 28000 локаціях у світі.

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…