Там немає бамбукових бунгало і не ростуть кокосові пальми, але загалом – схожість є. В Україні теж є красиві острови з дрібним білим піском, і море там теж в сонячну погоду бірюзове і прозоре. Три острови в Херсонській області, один в Миколаївській і один в Одеській – безлюдні, красиві, близькі і досить дешеві. Можна з екскурсією на день, а на деякі – з наметами на довше. Хто ще не спланував довгі вихідні на День Незалежності чи оксамитовий сезон – чудовий варіант.

Острів Джарилгач, Херсонська область.

Найбільший острів України та найбільший безлюдний острів Європи. Протяжність – 42 км. Через бірюзовий колір води у сонячну погоду Джарилгач деколи називають українськими Мальдівами. Чиста вода, безмежний пляж з білим піском, небагато людей, а отже і сміття, натомість є 200 лиманних озер, мінеральні джерела, лікувальні грязі, 40 видів рослин (наприклад, сім видів рідкісних орхідей) і 59 видів тварин, занесених до Червоної книги і маяк, збудований у 1902р за проектом Густава Ейфеля. Сьогодні він уже не працює і знаходиться в аварійному стані. Натомість поруч у 1997р. побудували новий маяк, який функціонує від сонячної енергії і практично автономно.

Острів Джарилгач
Острів Джарилгач (фото з сайту http://discoverkherson.com.ua)

Як і інші острови Північного Причорномор’я, Джарилгач згадується в давніх грецьких текстах – у Геродота і Птоломея. Дивовижно, що колись ця місцевість була покрита деревами, а назва острова в перекладі з тюркського означає «обпалені дерева».

Джарилгач, панорама
Панорама острова (фото з https://myukraine.org.ua)

Затоку біля острова заполонили водорості – їх тут цілі плантації. Глибина невелика, в літній час вода добре прогрівається, плюс багато сонця, що дуже сприяє росту водоростей – зараз на дні затоки справжні підводні плантації, а повітря відтак збагачене йодом. Колись на острові жили верблюди, за радянських часів на Джарилгач завезли благородних оленів та муфлонів. Острів є частиною Джарилгацького природного парку.

Як дістатися: човном. Вони курсують регулярно – острів знаходиться поблизу курортів Лазурне (2км) та Скадовська (8км). Можна запланувати мандрівку островом – прокладені маршрути «Сафарі Джарилгача», «У полоні Чорного моря», «Маяки». Контактна інформація та деталі

Корисна інформація:

  • Джерело з питною водою є біля маяків
  • На острові мало дрів, а ще це заповідна територія, тому якщо плануєте наметовий відпочинок, візьміть із собою пальник та газові балони.
  • Дикі звірі обов’язково оглянуть ваші запаси у пошуках смачненького, тому їжу пакуйте надійно і заздалегідь потурбуйтеся про її безпечне зберігання.
  • Останнім часом колись безлюдний Джарилгач штурмують туристи, це негативно впливає на екосистему острова і керівництво заповідника обіцяє обмежити кількість відвідувачів, тож перед поїздкою цей пункт краще перевірити.

Тендрівська коса (Тендра), Херсонська область.

Колись разом з о. Джарилгач утворювали одне ціле. Тендрівська коса – розкішна: пустельні чисті пляжі, озера-лагуни, рапани, берег, встелений мушлями, дельфіни біля берега, пелікани. Це одне з кількох місць в країні, де живуть дикі коні. Побачити їх можна вранці, коли приходять до маяка на водопій.

Дикі коні на Тендрівській косі
Дикі коні на Тендрівській косі

Також на Тендрі зберігся 30-метровий маяк – найдавніший на Херсонщині, збудований ще 1827р.

Тендрівська коса

Острів вважається місцем тренувань епічного героя троянської війни Ахілла, котрий, за однією із версій, був уродженцем Північного Причорномор’я. Тому греки називали це місце Ахіллів біг і проводили там спортивні ігри, а неподалік знаходилося місто-колонія Ольвія. Основна територія Тендри є частиною Чорноморського біосферного заповідника.

Дельфіни на Тендрі
Дельфінів на Тендрі можна побачити навіть біля берега (фото з khers-on.com)

Як дістатися: потрібен паспорт (прикордонна зона). Доступ лише з води. В інтернеті можна знайти контакти гідів, які доправляють туристів на Тендру постійно. Є можливість дістатися з курортних селищ Залізний Порт, Лазурне, Приморське в Херсонській області або з Очакова в Миколаївській обл. Іти човном до Тендри кілька годин, саме тому вона менш популярна серед туристів як сусідній Джарилгач.

Березань, Миколаївська область.

Безлюдний острів у Чорному морі. За однією з версій, Березань став прототипом острова Буяна у «Казці про царя Салтана» Пушкіна. У 1906 році на острові був розстріляний лідер повстання на крейсері «Очаків», лейтенант Петро Шмідт і зараз там знаходиться йому пам’ятник.

Безлюдний острів Березань
Безлюдний острів Березань

У Березані теж античне минуле – за легендою, тут знаходилося місто Борисфеніда, засноване ще в 12ст до н.е. з храмом Афродити. Його залишки збереглися і до сьогодні, там знайшли цінні вироби мистецтва античного періоду – саме тому на острові часто ведуть археологічні розкопки. А теперішню назву острову, імовірно, дали скіфи – воно походить з іранського слова, “березант”, що означає високий.

Читайте також  Куди поїхати на сафарі: гід по континентах та ціни
Високий берег острова Березань
Високий берег острова Березань

Територія належить до заповідника «Ольвія». Внаслідок незаконних розкопкок на Березані часом встановлюють охорону, також відвідування обмежене через археологічні дослідження, проте туристи все одно охоче приїздять на чисті дикі пляжі. Води біля берегів Березані добре підходять для дайвінгу. На острові немає ні дерев, ні кущів.

berezan2 Копировать

Як дістатися: найближчий населений пункт – село Рибаківка (2 км). З Очакова (12 км) також курсують приватні човни.

Острів Зміїний, Одеська область.

Невеликий – лише 17км – і найвіддаленіший від материкової України острів.

Острів Зміїний
Острів Зміїний

За легендою, його підняла із моря богиня Фетіда для свого сина Ахілла. Саме на Ахіллову честь древні греки побудували на острові храм, руїни якого збереглися аж до початку 19 ст. В той час острів перейшов до Російської імперії, яка вирішила збудувати тут маяк. Везти матеріали для будівництва було занадто дорого, тому вирішили побудувати його на залишках давньогрецького храму. Цей маяк з 1843 року зберігся до сьогодні і на нього теж можна піднятися. На острові постійно живе щось зо 30 осіб. У зимовий період – лише кілька прикордонників, та персонал маяка. Зміїний став широковідомим внаслідок територіальної суперечки України та Румунії начебто внаслідок багатих покладів газу та нафти поблизу.

Найвіддаленіший куточок Украіни
Найвіддаленіший куточок Украіни

Нещодавно на острові почали розвивати інфраструктуру – збудували причал, пошту, гостьові кімнати для відвідувачів, відкрили науково-дослідну станцію для науковців Одеського університету ім. Мечникова, є невеличкий магазин і навіть музей.

Зміїний роблять привабливішим для туристів
Зміїний роблять привабливішим для туристів (фото з ua.igotoworld.com)

Рельєф острова дуже скелястий. Подекуди висота обривів сягає 25–30 метрів, однак є і 4 хороші пляжі.

Скелі острова Зміїний
Скелі острова Зміїний (фото з ua.igotoworld.com)

Зміїний славиться своєю фауною – він служить зупинкою для перелітних птахів. Весною можна побачити до 200 видів різноманітних пернатих, близько 30 з яких – у Червоній книзі України. Для збереження їх природного ареалу поширення був створений заказник державного значення.

Як дістатися: Відстань до найближчого населеного пункту – Вилково, Одеська обл. – 35км. Там можна домовитися про приватні екскурсії. Також на острів раз на тиждень курсує корабель «Касатка», який везе туди провізію, пошту та все необхідне. Відвідання острова неможливе без дозволу від прикордонної служби – за ним потрібно звернутися в Ізмаїльський прикордонний загін. На острові часті сильні вітри, тому рекомендують відвідувати його в теплу пору року.

Бирючий острів, Херсонська область, Азовське море.

Багато озер і бухт, живуть адаптовані благородні олені, лані, сайгаки, кулани, коні, муфлони, фазани, кулики, казарки, баклани, пелікани. Є чимало готелів та гостьових будинків.

Бірючий острів
Бірючий острів (фото з biruchiyostrov.com.ua/)

Бірючий ще в часи СРСР облюбувала партійна верхівка, президенти України теж приїжджали і навіть проводили офіційні зустрічі. Зараз острів знову відкритий для туристів після тимчасової «приватизації» сім’єю Віктора Януковича – його син Олександр часто тут бував і влаштовував полювання.

ostrov biryuchiy 2 Копировать

Дикі тварини на Бірючому
Дикі тварини на Бірючому (фото з wikiway.com)

Насправді острів є частиною Федотової коси, яка тягнеться від селища Кирилівка. З косою його поєднує лише вузька смуга піску, яку часом навіть не видно під час шторму. Він є частиною Азово-Сиваського нацпарку.

Скіфвська баба на Бірючому
Скіфвська баба на Бірючому (фото з ofir-tours.com.ua)

Як дістатися: різнопланові екскурсії можна замовити в Кирилівці чи Генічеську у багатьох турагентствах. Наприклад, щовечора з Кирилівки організовують сафарі для автомобілістів: колона просувається вглиб коси на 18км – на заході сонця цілі стада диких тварин виходять на водопій і за ними можна спостерігати. Для самостійного відвідання потрібен дозвіл з паспортними даними від Херсонського управління лісового господарства. Але можна зупинитися на базі відпочинку на острові, це автоматично вирішить питання з перепустками.

Доступне житло на острові:



Booking.com

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

 

Дарка Горова

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Один коментар

  1. Вероніка Пугач

    24 Травня, 2020 в 4:49 pm

    Дуже не вистачає цін на подібний відпочинок і деталей стосовно екскурсій на човнах на острови (наприклад, на який період можна потрапити на острів Джарилгач з екскурсією, чи є можливість якийсь час провести самостійно і т.п.).

    Відповісти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…