В тіні завжди популярної Одеської і беззаперечного лідера українських подорожей останніх років – Херсонської області – Миколаївщина не обласкана увагою туристів. Поки що! Ми вважаємо, що всі південні регіони України цікаві та варті уваги, тож поспішаємо виправити це непорозуміння! 

Відпочинок на морі в Миколаївській області (крім, можливо, Коблеве та деяких інших місць) не буде суперкомфортним чи з пристойною інфраструктурою. Крім того, в області надзвичайно погані дороги! Але за винятком цих пунктів Миколаївщина приємно здивує і потішить. Рафтинг – один із найбільш емоційних в Україні. Одна з найкращих українських виноробень і поки що єдина в країні устрична ферма. Унікальний музей зі справжніми ядерними боєголовками і тією самою червоною кнопкою. Секретний, штучний острів воєнних, якого навіть на картах раніше не було. 

❗ З1 травня Миколаївська область вийшла з “червоної” зони епідемічної небезпеки поширення COVID-19!

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Разом із двома іншими південними областями цей регіон має історичну назву Північне Причорномор’я. Тут жили скіфи, кімерійці, греки, німці, були землі Золотої Орди, Російської імперії, Кримського ханства. Про ці місця писав батько історії Геродот. З утворенням Запорозької Січі Північне Причорномор’я стало ареною боротьби козацтва проти турецько-татарських набігів. На берегах лиманів Миколаївщини і досі стоять кам’яні козацькі хрести та залишки татарських фортець. Всі ці народи залишили свої сліди, про які ми згадуємо в цьому путівнику.

Але найбільшою принадою Миколаївської області є природа. Тут знаходиться єдине в Україні поле рідкісних диких орхідей (зозулинців), грязьові, соляні і прісні озера, унікальні скелясті масиви серед південних степів та мальовничі піщані кручі над морем чи лиманами. Це земля птахів (їх мільйони!), каньйонів, білосніжних, безлюдних пляжів. Ви раніше вважали, що на Миколаївщині нічого дивитися? Цілком імовірно, ваша думка може змінитися!

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

А почнемо ми традиційно – з обласного центру. 

Миколаїв – місто на хвилі

Багато індустріальної краси, смачні кав’ярні та досить цікава історія (наприклад, ви знали, що 18 років Миколаєвом і Чорноморським флотом керував один із першовідкривачів Антарктиди, адмірал Михайло Лазарєв). Здебільшого, це місто не дуже популярне серед туристів, хоча там можна непогано можна провести день чи два. Що подивитися в Миколаєві:

  • Кафедральний собор Касперівської ікони Божої Матері. До речі, приємно милуватись ним із літньої тераси кав’ярні-музею Філіжанка.
  • Каботажна гавань або Каботажний мол. Місцина дика і краще їхати туди на авто. А ще краще – пізно ввечері, коли горять індустріальні вогні.
  • Яхт-клуб та 8 причал – ідеальне місце для неуспішних прогулянок із кавою. Яхти, байдарки, човники всіх видів і розмірів порадують вас своїми видами.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

  • Миколаївська астрономічна обсерваторія. Туди можна потрапити лише з екскурсією. Але це треба обов’язково зробити! Скажімо, ви знали, що в космосі є планета, яка називається Миколаїв? Її відкрили в 1982 році в кримській астрофізичній обсерваторії та назвали так на честь 180 річчя Миколаївської астрономічної обсерваторії.

Також на екскурсії крім історії створення обсерваторії, вам покажуть музей, проведуть наукову лекцію “Зірки в небі над Миколаєвом”. Родзинка візиту – нагода подивитись у величезний телескоп із поворотного куполу. 

У квітні 2007 року обсерваторія  потрапила в число об’єктів, які можуть претендувати на включення до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. 

  • Шухівська вежа – гордість Миколаєва. Найстаріша гіперболоїдна водогінна вежа в Україні, їй більше 100 років.
  • Музеїв у Миколаєві небагато, але обов’язково треба піти в Музей Старофлотські казарми – краєзнавчий музей із дуже крутою експозицією. Геомітка.
  • Неодмінно зустріньте захід сонця в байдарці з видом на Варварівський міст і лиман! Зробити це можна у Mykolaiv Hikers.
  • Прогулятися Соборною (вулицею і площею), Набережною, по БАМу та пішохідним місточком через Інгул. Можна самостійно, а можна замовити екскурсію у найкрутішого гіда Миколаєва – Тетяни Губської 
  • Для туристів із дітьми буде цікаво в: зоопарку, дитячому містечку “Казка”, в парку “Серце міста” на Садовій.
  • Прогулянки старим містом для любителів історії. Можна почитати сайт, пройтися Потьомкінською, Адміральською та іншими старими вулицями міста.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Читайте також  Путівник по Херсонській області

Найпопулярніші місця Миколаївщини

Кінбурнська коса

Що подивитись: 

  • єдині в Україні поля рідкісних, червонокнижних “диких орхідей” – зозулинців (цвітіння наприкінці квітня- травень). Локація на карті (приблизна).
  • Геродотів ліс або Геродотова Гілея – заболочені чагарники, покриті мохом стовбури дерев. Навесні стоїть у воді, влітку підсихає, але все одно в лісі вогко і сиро. Локація.

kinburn gerodotiv lis1

  • Рожеві та кучеряві пелікани прилітають на Кінбурн із дельти Дунаю, де знаходяться їхні основні колонії. 💡 Наш репортаж звідти був тут. 
  • Рожеві озера (Геолокація)
  • Закинутий мідійно—устричний завод у Покровці (Геолокація)
  • Мілководдя Ягорлицької затоки. У 2008 року експедиція Інституту археології НАН України відкрила на дні затоки залишки давньогрецького поселення 7 ст. до н. е. Припускають, що це могла бути легендарна Борисфеніда.
  • Край коси та так званий Нульовий кілометр Дніпра – прісні води Дніпро-Бузького лиману зустрічаються з соленим Чорним морем (Геолокація)
  • Кінбурнська фортеця – османська твердиня, заснована в 15 ст. в стратегічному місці – гирлі Дніпра (нині біля с. Покровське). Це був великий комплекс на 80 будинків, мечеть, в якому жили 700 вояків та членів їхніх сімей. (Геолокація)
  • Пам’ятник кошовому отаману Сидору Білому, командувачу  Чорноморської козацької флотилії (Геолокація)
  • Закинута пристань (Геолокація)

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Екскурсії на Кінбурнській косі доволі дорогі, адже по бездоріжжю можна проїхати лише на позашляховику, а бензин у каністрах везуть на баркасі з материка. Але вони безперечно того варті! Найкраще екскурсії на Кінбурні замовити безпосередньо в готелі. 

Екскурсії на Кінбурнську косу пропонують і з Миколаєва, і з Херсона, і з Очакова. Якщо їхати з великих міст, додатково доведеться платити за логістику. Якщо ви їдете на один день, не витрачайте час на екскурсії – насолоджуйтесь морем. 

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Як доїхати до Кінбурнської коси самостійно

Є кілька способів:

  • на баркасі або катері з Очакова до Покровських Хуторів. Дорога займає годину. Вартість квитка в 2020 році була 100 грн. Далі – залежно від точки призначення. Якщо на іншу сторону коси, то потрібно їхати на Уралі або маршрутці (70 грн).
  • на ракеті “Нібулон Експрес”. Ракети ходять із Миколаєва та Очакова. Прибувають на пристань на краю коси, ідеальний варіант для поїздки на один день. Розклад ракети можна подивитися на сайті. Ціни 200-250 грн в одну сторону (входить рекреаційний збір).
  • на автобусі або своєму транспорті. З Миколаєва на Кінбурнську косу ходить маршрутка. Дорога займає приблизно 4-5 годин. Якщо у вас є повнопривідний позашляховик, то можете ризикнути своїм ходом.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Переміщення півостровом – окрема тема. Проїхати тут можна тільки позашляховиком або старими радянськими машинами. Маршрутка на Косі ходить 2 рази на добу і це “Урал” – пасажирський “автобус” на базі військової вантажівки. Іноді навіть з причепом – “Урал”-кабріолет! Вартість проїзду – 70 грн. Водій “Уралу” – місцевий монополіст, дядько Вітя. 

kinburn8

💡 Цікавий факт: колись крайню точку Кінбурнської коси прикрашав плавучий маяк (1826 р) – один із перших плавучих у Чорному морі і тодішній Російській імперії. Взимку він стояв у Миколаївському порту. А ось влітку – створював умови для безпечного судноплавства в місці, де лиман зливається з морем. Вдень на його щоглі піднімали червоний прапор, а борт прикрашала широка червона смуга. Такий собі варіант пурпурових вітрил із повісті Олександра Гріна.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Руїни міста Ольвія і острів Березань

Це два туристичні об’єкти одного історико-археологічного заповідника «Ольвія» та місця археологічних розкопок. Тут протягом 8 століть жили греки. Спочатку вони заснували поселення на острові Березань, а вже пізніше – місто-державу Ольвію на материку. Це була найважливіша грецька колонія в Нижньому Побужжі. Чим зайнятися в Ольвії:

  • замовити екскурсію. Площа заповідника досить велика, а від будівель здебільшого залишився тільки фундамент. Самотужки доволі непросто розібратися
  • подивитися підземелля Евресівія, Арети та Зевсів курган
  • відвідати музей у будівлі старого маяка (там є саркофаг із ольвійського некрополя)
  • завітати в гості до Володимира Бахтова, подивитися на його дім, роботи, дізнатись про геліографіті – реконструкції об’єктів Ольвії вогнем. Володимир малює силуети зниклих споруд палаючим смолоскипом, а дружина Тетяна знімає цей процес на фотокамеру, використовуючи довгу витримку.
  • прогулятись схилами лиману – види там неймовірні. Візьміть із собою частування!

Місто зберіглося погано, адже значну частину будівель розібрали турки для будівництва Очаківської фортеці. Та й статус заповідника Ольвія отримала лише в 1926 році, а чорні архелоги свого не прогавлять.

Острів Березань (колишній Борисфен або Борисфеніда) – маленький безлюдний острів, який став прототипом пушкінського Буяна. Утворений гірськими породами – береги скелясті та неприступні. До нашого часу дійшли назви: острів святого Еферія, Березань, Борисфен, Дольський, острів лейтенанта Шмідта, Озібек. Що подивитися:

  • рештки старого форту
  • старий маяк
  • пам’ятник лейтенанту Шмідту (вищий за маяк)

Також краще приїхати з екскурсією. На ній вам розкажуть цікаві факти з історії: про храм Афродіти, турецьку фортецю, військовий форт зі складною системою польових укриттів від бомбардування.  Екскурсії на Березань везуть із Очакова, Коблево та Рибаківки. Навіть в Одесі можна знайти туроператорів, які пропонують поїздку на Березань.

Сайт

Berezan
(фото з Wikimapia)

Каньйони Миколаївщини і Трикрати

Природа Миколаївщини може здивувати! Одне з найяскравіших місць області – каньйони. Вони утворені долинами двох річок – Мертвовод та Арбузинка. Легенда стверджує, що саме водами Мертвоводу спускали в останній шлях скіфських царів (раніше ці річки були повноводними). Звідси і назва. 

Три каньйони Миколаївщини, які варто відвідати:

  • Актівський (Долина Диявола або Малий Крим)
  • Арбузинський
  • Петропавлівський

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Екостежки для прогулянок

Зверніть увагу, що в тих місцях досить погані дороги, інфраструктура і майже немає закладів харчування. Одне із небагатьох місць для обіду – садиба «Під лелекою» в Актовому.  Місцевий активіст Олександр Максименко побудував кемпінг, проводить екскурсії та обіцяє відповісти на питання туристів навіть телефоном. 

Ще одне цікаве місце біля каньйонів – Білі скелі. Там раніше видобували крейду. Не забудьте прихопити воду, щоб помити підошви від білого пилу. Геомітка. 

Поряд із каньйонами розкинулося мальовниче село Трикрати. Саме тут розпочинаються майже всі піші маршрути каньйонами. Увагу туристів передусім привертає заповідне урочище – ліс “Лабіринт”, висаджений місцевим поміщиком Віктором Скаржинським. Через урочище протікає річка Арбузинка, є невеличкий водоспад і поважні дуби, яким 100-300 років!

До речі, назву села Трикрати пов’язують із триразовим руйнуванням маєтку Скаржинського запорозькими козаками, які чинили опір створенню поміщицьких володінь на землях Війська Запорозького.

ArbuzynskKanyon3

Мигія – столиця рафтингу в Україні

Туризм в Мигії уже добре розвинений. Це невеличке село має вікову історію (починаючи з епохи неоліту), неймовірну природу (понад 900 видів рослин, 26 із яких занесені до Червоної книги, 4 – до Червоного списку Європи), архітектурну спадщину (млин Скаржинського та будівля коледжу) та всі умови для комфортного розміщення великої кількості туристів. Мандрівникам пропонують:

  • тролей над Радоновим озером
  • рафтинг Мигійськими порогами, сплави на байдарках, каяках та катамаранах
  • роуп-джампінг у селі Іванівка
  • екологічні та історичні екскурсії 

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Мигія має безліч варіантів розміщення туристів: від комфортних готелів до кемпінгів. Один із найкращих кемпінгів – “Зелена Черепаха”. 

➡ Неподалік знаходяться: 

Аккуратне містечко Южноукраїнськ

Це монопрофільне місто-супутник Южно-Української АЕС з красивою панорамою на Південний Буг та скелястими берегами. І це не просто скелі, а одна з найдавніших ділянок Євразії, яка не поринала в море протягом 60 мільйонів років. Разом із каньйонами Арбузинки та Мертвоводу скелі біля Южноукраїнська утворюють природний комплекс Гранітно-степове Побужжя.  

Через 1 км на південь від Южноукраїнська знаходиться урочище „Гард”. Південний Буг тут – у крутих кам’янистих берегах (40-50 м заввишки) і утворює вузьку (300-400 м) каньйоноподібну долину. Це справжній гірський ландшафт серед Українського степу.

109692434 3267890976608201 6051811207092625394 n
(фото – Дарка Горова)

Музей ракетних військ стратегічного призначення (Первомайськ)

Це єдиний у світі музей, де можна подивитись на ракетні двигуни, балістичну ракету середньої дальності Р-12 та “червону кнопку”, якою можна було розпочати ядерну війну на планеті! До речі, всіх експонатів можна торкатися руками! Родзинка музею – командний пункт на глибині 35 м під землею. Це високозахищена фортифікаційна споруда. Загальна вага захисту – 121 тонна!

Для створення музею використали реальну бойову позицію і командний пункт ракетного полку 46 ракетної дивізії Ракетних військ стратегічного призначення. Всі об’єкти збережені в оригінальному вигляді. Утримують технічне обладнання і механізми у робочому стані колишні офіцери-ракетники, які колись несли бойове чергування в цьому ракетному комплексі. На території знаходиться експозиція спеціальної ракетної техніки.

Цікавий факт про ракету Р-12: вона призначалась для перенесення термоядерної бойової частини вагою 1600 тонн! У 1962 році ракети Р-12 розмістили на Кубі – це стало причиною Карибської кризи.

Адреса: смт. Побузьке, є вказівники. Геомітка.

Телефон для довідок: (095) 654 82 02 

Сайт

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Олександрівський гранітний кар’єр 

Це місце поетично називають озеро Мальта. Колись тут видобували граніт (та і зараз видобувають неподалік) і один із кар’єрів затопили грунтові води. Глибина озера – до 60 м, а видимість – 10-15 м. Це ідеальне місце для дайверів! Ба більше – на дні залишилися колії від будівельної техніки.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Родзинка Олександрівського кар’єру – грот над водою, зарослий зеленню. До нього можна підплисти і зайти всередину. 

Поряд знаходиться стара ГЕС 1925 року. Якщо ви любитель закинутих індустріальних місцин – не пропустіть. Олександрівський кар’єр все ж промислова зона, тому відпочивати тут не раджу. Але приїхати на півдня, помлуватися мальовничими пейзажами – дуже!

Адреса: біля с. Олександрівка, Миколаївського району

Геомітка

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Коблеве

Один із найпопулярніших курортів Чорного моря. Тут можна знайти відпочинок на будь-який смак і гаманець. Нові готелі радують сервісом, а зовсім поряд – соснові галявини і тепле море, хоч інколи і з домішками лиманської води.

Селище отримало назву на честь шотландця Томаса Кобле, який першим почав культивувати на цих землях виноград і помідори. 

Та море і готелі – це ще не все, бо також є:

  • сосновий бір
  • винзавод “Коблево”
  • аквапарк “Коблево”

koblevo

Поряд з Коблеве знаходиться селище Сичавка з автентичною рибацькою станцією радянських часів (досі функціонує). Можна зробити кілька цікавих фотографій та замовити свіжої рибки у рибалок.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Також неподалік знаходиться Тилігульський лиман. І про нього варто розповісти окремо.

Тилігульський лиман або Скажене озеро

Тилігул – лиман на межі Миколаївської та Одеської областей. Це ідеальне місце для дикого екологічного туризму:

  • поряд із лиманом немає заводів чи інших промислових об’єктів, саме тому його вважають найчистішим в Україні
  • тут гніздяться 275 видів птахів, майже 50 із них занесені до Червоної книги
  • лиман має майже океанічну солоність та солоніший за Чорне море
  • на території лиману є залежі лікувальних грязей

В перекладі з турецької Тилігул (Deli Gul) — «скажене озеро». Романтики кажуть, що Тилігульський лиман – це місце, де народжується вітер. Саме через постійні вітри його полюбили кайтери та віндсерфери.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Розваги на Тилігульському лимані:

Співробітники ландшафтного парку Тилігульський розробили кілька туристичних пішохідних маршрутів і екологічних стежок. Дізнатися деталі, а також замовити екскурсії можна на сайті. Обов’язково відвідайте Чілову косу!

chilova kosa

Читайте також  Як підтримати наш проект

Непопсові місця Миколаївської області

Таємничий острів Майський

Екскурсії сюди приїжджають дуже рідко, а потрапити на острів самостійно взагалі неможливо. Довгий час цього місця взагалі не було на мапах! Чому? Це штучний острів, на якому за часів СРСР розташовувалася секретна база спецназу – морських котиків. Унікальний рукотворний острів, який завжди використовували тільки військові.

Свого часу острів мав кілька назв:

  • Майський – за прізвищем офіцера, який брав участь у його будівництві
  • Первомайський – перейменований у радянські часи
  • Батарейний
  • офіційна назва: острів Миколаївської Приморської батареї на Очаківському (в деяких документах – Кінбурнському) рейді Дніпровсько-Бузького лиману 

Maysky
(фото з Wikipedia)

Розповідають, що саме для будівництва острова на Кінбурнській косі вирубали дуби (їхня деревина в морській воді не псується, а твердне). У справу пішли і залишки зруйнованої турецької фортеці, і різний мотлох із кораблів, що проходили повз. Творцями острова називають і Суворова, і Потьомкіна.

Цікаві факти:

  • внаслідок засекреченості острова, заняття проходили в підземних казематах – щоб із повітря нічого не засікли;
  • коли повз острів проходило іноземне судно, чергових виганяли на берег в одязі робітників підмітати пірс; 
  • “морські котики” з острова Майський першими присягнули на вірність незалежній Україні та приймали участь в унікальній операції “Щит України” (охороняли першу партію української гривні, яку надрукували в Канаді). 

На базі був найвищий рівень боєготовності, а “котики” готові в будь-який момент піднятися по тривозі. 

OstrivMaysky
Край Кінбурнської коси та видніється острів Майський

Солонець-Тузли

Футуристичні пейзажі на території Миколаївщини також є. Наприклад, озеро Солонець-Тузли – місце, де колись добували сіль. Їхати сюди краще в спекотну погоду, коли кілька тижнів не було опадів – липень-серпень.

Саме тоді на поверхні острова утворюється велика кількість білої гарячої солі, по якій приємно ходити босоніж. Також озеро славиться своїми лікувальними грязями. До речі, якщо влітку Солонець-Тузли нагадує білу казку, то навесні (ми застали це чудо в квітні) озеро набуває пурпурового кольору – ще одне рожеве озеро України в колекцію!

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

💡 Цікавий факт: Солонець-Тузли колись відвідав письменник-дауншифтер Максим Горький, але не як турист. Тут він добував сіль разом із каторжниками, щоб заробити копійчину для наступних подорожей. Зустріли письменника місцеві не дуже привітно, він так і не зміг працювати під спекотним сонцем в нелюдських умовах. Додайте до цього неприязнь втомлених під палючим сонцем людей. Всі ці події детально описані в його оповіданні “На солі”.

Solonec Tuzly3

Неподалік Солонець-Тузли знаходиться курорт Рибаківка, мис Аджияск та Вікторівський задній маяк, який має незвичайну будову.

Аджіяск, Аджигол, Карабуш

Це назви мисів у Миколаївській області. Всі три здивують дикою красою та масштабом. Тут навіть влітку пляжі напівпорожні. А очі тішить неймовірна картинка – бірюзова вода, глина, пісок та кораблі на горизонті. 

Кажуть, що мис Аджіяск – одне з найгарніших місць Миколаївщини. Він  знаходиться біля курорту Рибаківка та має єдиний на причорноморському материковому узбережжі грот ПН-154. Грот знаходиться на самому кінці мису на рівні моря. Крім цього, Аджіяск оточують неймовірні кручі – до 70 метрів заввишки! 

Геомітка 

Мис Карабуш в перекладі означає «Чумна гора». Він розташований поряд із селищем Морське і не так стрімко врізається в море, як його брат Аджияск. Але в нього є інші переваги:

  • берег “повернутий” точно на південь, можна насолоджуватися і ранковими, і денними, і вечірніми променями сонця
  • поряд є однойменний маяк у полі – Карабуш та фотогенічний муляж маяка на березі
  • величезний зсув уривчастого берега

Геомітка

Мис Аджигол знаходиться неподалік Миколаєва – лише 55 км.

Геомітка

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Німецькі колонії Миколаївщини

Миколаївщина не може похизуватися ні розкішними палацами, ні фортецями. Але дещо цікаве таки є – залишки німецьких колоній на півдні України. Німецькі колоністи приїхали на ці землі більше 200 років і побудували багато успішних, розвинених сіл, костьолів та шкіл. Шкода, спадщина німецьких колоністів поступово руйнується та зникає. Пропоную подивитись 2 костела, які збереглись найкраще:

  • Костел Святого Георгія в Краснопіллі
  • Костел Святого Петра і Павла в Степовому

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Парк “Приінгульський” і Пелагіївка

Ландшафтний парк “Приінгульський” – крутий! Зараз дорога Н-14, яка веде до нього, бетонна і нова. Чудова ідея для поїздки вихідного дня з Миколаєва чи Кропивницького. 

Можна взяти екскурсію у співробітників парку (краще подзвонити заздалегідь, адже під час карантину не проводяться групові), можна влаштувати прогулянку човнами річкою Інгул і милуватися кристалічними породами. Деякі з них мають назви “Пугач”, “Стовп”, “Спляча красуня”. Можна впоратися і без екскурсій, просто скористайтеся мапою нижче. Основні пам’ятки знаходяться в селах Софіївка, Пелагіївка та Щасливе.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Жіночий монастир в Пелагіївці – чудове місце, де можна провести гарний вихідний. Доброзичливі монахині, неймовірні види на Інгул та водосховище, купа піших та веломаршрутів.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Поряд із Пелагіївкою знаходиться село Софіївка, якому більше 200 років. Основні пам’ятки РЛП “Приінгульський” розміщені саме тут: 

  • гребля 
  • штучний каньйон 
  • штучний водоспад 
  • новий підвісний міст 

Неподалік від Софіївки знаходиться село Щасливе:

  • Підвісний міст
  • Панський маєток Тропіних (який поступово реставрують)
  • Щорсівський (панський) парк 

Офіційний сайт

Екскурсії

Instagram

priingul1

Маяки Миколаївщини

Дніпро-Бузький лиман – мілкий та складний для судноплавства. Саме тому його береги прикрашає дуже велика кількість маяків та інших навігаційних знаків. В Миколаївській області маяків найбільше в Україні! Проїхатися вздовж берегів лиману – непогана ідея вихідного дня.

А знаєте чому маяки часто розташовують парами? Задній і передній. Вони служать для позначення певної лінії на карті там, де судну потрібно змінити курс, наприклад для входу в гавань або порт. Використовуються два маяка різної висоти. Якщо судно на правильному курсі, то капітан може бачити одночасно два маяка, що знаходяться на лінії курсу, візуально один над іншим. Так ось акваторія в наших широтах настільки складна для навігації, що, наприклад, Хаблівських маяків – не два, а навіть три! Уявляєте? 

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Маяки розсипані по правому і лівому берегах Дніпро-Бузького лиману. Найгарніші знаходяться на лівому березі:

  • Хаблівські маяки: Передній, Задній і Середній
  • Лупарівський Передній
  • Кисляківський Задній 
  • Руський Задній
  • Лимано-Ожарский маяк
  • Сіверсові маяки: Передній і Задній 

Маяки правого берега Дніпро-Бузького лиману:

  • Дніпро-Лиманські маяки: Передній і Задній
  • Вікторівські маяки Передній і Задній
  • Маяки Березансько-Очаківського коліна: Передній і Задній
  • Маяки Каталіно: Передній і Задній
  • Аджигольський Задній
  • Маяк Карабуш
  • Сіверсові зворотні маяки 

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Село Стара Богданівка – перлина Аркасів

Стара Богданівка – батьківщина відомого композитора і історика Миколи Аркаса. В мережі можна знайти інформацію про цікаву історію заміжжя його батьків – Миколи Андрійовича Аркаса та Софії Богданович. Микола неодноразово освідчувався Софії, але та пообіцяла свою руку і серце іншому моряку. Чекала його з рейсу, аж поки той не надіслав листа з відмовою: “Чувства мои изменились, а в них никто не волен”. Софія вийшла заміж за Аркаса, а колишній наречений (котрий зайняв високе положення в морському відомстві) усіляко сприяв службовій кар’єрі адмірала Миколи Аркаса.

Почитати більше про історію місця можна тут.

Пам’ятки:

  1. Каплиця Аркаса
  2. Маяк 
  3. Церква Святого Миколая (про церкву тут

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Петрово-Солониха

Одне з найстаріших сіл Миколаївського району. Засноване ще за часів Османської імперії. Саме тут колись знаходилося одне з перших виноробних шато в області. В цьому селі народився видатний астроном Федір Бредіхін. Його ім’ям назвали кратер на зворотному боці Місяця.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Біля села є ще кілька цікавих об’єктів і непоганий туристичний маршрут:

  • Виноробня Slivino village
  • Центр туризму та відпочинку Istoki, де можна орендувати альтанку, покататися на конях, замовити екскурсію пам’ятними місцями Бредіхіна і навіть спуститися в печеру.IMG 6447

Природний заповідник «Єланецький степ» 

Поки що єдиний степовий заповідник на Правобережній Україні. Тут можна милуватися руслами древніх річок, килимами первоцвітів, унікальними степовими ландшафтами. Це одне з кількох місць в Україні, де можна спостерігати за дивовижними тваринами – бізонами – не в клітках, а на вільному випасі. Бізони здатні пересуватися так швидко, що не всякий кінь може їх обігнати. Вони легко переносять 30 градусні морози і щодня з’їдають до 25 кг трави.

Ще кілька років тому дорога до заповідника з Миколаєва була жахливою, але нещодавно там проклали нову бетонну. Радимо їхати до заповідника в суху погоду (все ж доведеться кружляти ґрунтовими) та заздалегідь домовитися про екскурсію.

Офіційний сайт

Де знаходиться: Єланецький район, с. Калинівка 

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Фестиваль Повітряних Зміїв

Вже кілька років поспіль на Миколаївщині в селищі Трихати навесні проводять Міжнародний фестиваль повітряних зміїв. В 2021 році захід відбудеться одразу в трьох локаціях:

  • селище Радсад в Миколаївській області
  • селище Станіслав у Херсонській області
  • селище Чорноморське в Одеській області

Фестиваль пройде 21-22 серпня і святкуватиме одразу два ювілеї – 30 років Незалежності України та 5 років локації у Трихатах. Розклад можна подивитись на сайті фестивалю.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

І звісно, Південь України – це про вино. Окремий вид туризму – винний – останнім часом стає дедалі популярнішим в Україні. І багато приватних виноробень, і великі винзаводи пропонують атракції на виноградниках та різні пакети дегустацій. 💡 Ми уже писали великий винний гід із розповідями, цінами, адресами більшості виноробень України, куди можна приїхати з екскурсією. Запрошуємо дослідити, якщо цікавить тема.

А тут перерахуємо усі виноробні Миколаївської області:

Настя Зеленовська

(всі фото авторки, якщо не вказане інше)

Підтримати проект

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи ТвіттерViber або читайте наш канал у Telegram!

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…