Лофотенські острови настільки віддалене місце, що його навіть не розглядають як туристичний напрямок. І справді – 200 км північніше за Полярне коло, це територія суворої Арктики: там немає лісу, коротке прохолодне літо та довга сніжна зима. Але разом із тим, ті, хто хоч раз були на Лофотенських островах, кажуть, що це одне з найпрекрасніших місць на нашій планеті.


Архіпелаг складається з кількох відносно великих островів та безлічі маленьких. Він знаходиться у Норвезькому морі та відділений від континентальної Норвегії проливом Вест-Фіорд. Вчені підрахували: саме ці скелясті острови є одними з найстаріших на планеті – їм близько 3 млрд.р., не дивно, чому вони так поважно стоять посеред моря.

Корисні посилання

Офіційний сайт архіпелагу
Офіційний сайт із туристичною інформацією про Північну Норвегію
Офіційний сайт для туристів у Норвегії (багато інформації різними мовами)
Інформація про всі музеї на Лофотенах

Reine Lofoten

Дістатися до Лофотенів можна, прилетівши безпосередньо до головного аеропорту на архіпелазі. Він знаходиться в адміністративному центрі Свольвер, але цим способом туристи майже не користуються, бо внутрішній переліт коштує дорожче, ніж міжнародний. А ще у цьому аеропорту майже немає шансів отримати за хорошою ціною автомобіль в оренду. Тому майже всі, хто приїжджає на Лофотени, прилітають до міста Тромсе (деколи зустрічається назва Тромсо) на півночі Норвегії, і звідти єдиною трасою вже можна дістатися до Лофотенських островів. Хоча відстань між Тромсо і Свольвером складає 420 км, натомість ви отримуєте можливість милуватися чарівними північними пейзажами. Доведеться подорожувати між островами, найбільші з них поєднані мостами і на паром чекати не доведеться.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

До речі, подорожувати Лофотенами краще на автомобілі, адже міський транспорт тут майже не розвинений. Є лише декілька автобусів, які курсують між найбільшими островами в певні проміжки часу, але туристам користуватися ними дуже незручно.
Що стосується погодних умов, то тут все просто і складно водночас. Все залежить від того, чим саме ви хочете займатися на островах.

Lofoten mountain

Літні місяці – найтепліші і мають найдовший сонячний день. Але майте на увазі, що це далека заполярна територія і гарно погрітися все одно не вдасться. Полярний день на Лофотенах починається у червні і триває до середини серпня. Влітку тут найчастіше ходять у походи, піднімаються на найвищі вершини архіпелагу та милуються пейзажами. В списку найепічніших маршрутів на Лофотенах є підйом на гору Svolvaergeita, а також на Reinebringen (нагору ведуть 1500 сходинок). Також можна ходити на екскурсійних катерах вздовж мальовничих фіордів. А якщо ви полюбляєте каякінг, то тут є можливість попрактикуватись і помилуватись високими скелями, які ніби виростають з води. Також є гарна нагода спостерігати за китами, які припливають сюди заради улюбленої страви – криля. Якщо взяти напрокат гірський байк, можна отримати неймовірний досвід та купу адреналіну, адже катання скелястими схилами надасть неабиякої наснаги.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Як би це дивно не звучало, але зимові місяці теж дуже насичені активностями, можливо, навіть більше за літні. Завдяки тому, що Лофотени омиває тепла течія Гольфстрім, тут не буває занадто холодно. В зимові місяці температура рідко опускається до -5. Взимку можна спостерігати за неймовірними арктичними серферами, які, не зважаючи на льодяну воду, сміливо пливуть назустріч хвилям. До речі, цей напрямок серфінгу стає дедалі більше популярним.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Особливої уваги взимку заслуговує північне сяйво, або, як його називають місцеві, «Аврора». Лофотени – одне з найкращих місць для спостереження за цим дивовижним явищем природи. Для зручності можна навіть встановити спеціальний додаток, який буде аналізувати, наскільки висока імовірність появи північного сяйва саме у вашому регіоні, і сповістить про це. Полярна ніч тут триває лише 1 місяць – з грудня по січень. Взимку майже всі норвежці у вільний час охоче ходять на лижах, це навіть можна вважати національним видом спорту.

avrora

Читайте також  Полюємо на північне сяйво: куди та коли їхати і скільки це коштує?

Окрім цього з січня по березень у холодні води біля Лофотенських островів приходить на нерест головна риба цього архіпелагу – тріска (норвезькою – “тошк”). У цей час Лофотени починають специфічно пахнути, а всі сушильні зайняті свіжовиловленими тушками. Взагалі, тріску почали сушити ще вікінги, які раніше тут жили. 1 кг цієї сушеної риби за енергетичною цінністю приблизно стільки ж як 4 кг свіжої, тому якщо ви не знаєте, що брати із собою у похід як перекус, беріть сушену тріску, вона продається у всіх продуктових магазинах на архіпелазі. А взагалі рибалять на Лофотенах увесь рік, тому що риби тут дуже багато.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Якщо ви хочете справді відчути себе жителем Лофотенських островів, обирайте для ночівлі червоні дерев’яні будиночки – рорбу, в яких раніше жили місцеві рибалки. Вони так припали до душі туристам, що тепер їх будують винятково з метою здавати в оренду. Всередині рорбу дуже прості, розраховані на 4-6 постояльців, тому вигідніше їх винаймати для великої компанії. Рорбу бувають червоного і жовтого кольорів, вони надзвичайно гармонійно вписуються у засніжені скелясті пейзажі. Саме ці будиночки зображені на більшості листівок на Лофотенах, це справжній символ островів.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Найкращі місця, які варто відвідати на Лофотенах

А. Поселення, яке має у назві всього одну літеру А (причому читається як О). Це остання літера норвезького алфавіту і останнє поселення на архіпелазі (далі тільки море), де закінчується траса Е10. Поселення А, в якому не більше 300 жителів, завжди було для справжніх норвезьких рибалок. Тут навіть є Музей сушеної тріски, який працює в літній сезон. З А багато туристів їдуть на риболовлю за тріскою або палтусом (норвезькою – “халібут”). Дорожній знак із назвою поселення А настільки подобається туристам, що раз на місяць хтось обов’язково його цупить, і владі доводиться встановлювати новий. Також тут є пекарня, де продають найсмачніші на усьому архіпелазі булочки з корицею. Але вона працює тільки влітку.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Нусфіорд. Це найбільш автентичне і найстаріше риболовецьке поселення на всьому архіпелазі. Зараз тут проживає не більше 28 осіб, але щорічно відвідує близько 90 тис. туристів. Деякі рорбу, які тут знаходяться, були побудовані 200 років назад, тому будьте певні: це точно справжні рибальські будиночки.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Хеннінгсвер. Це поселення стало відомим завдяки стадіону, який одне британське видання назвало «найкрасивіший стадіон у світі». Фактично це навіть не стадіон, а футбольне поле, бо там немає трибун, і якщо ви хочете подивитись якусь гру, треба принести з собою власний стілець. А відомим це поле стало завдяки незвичному розташуванню – посеред скелі, і з висоти пташиного польоту це виглядає дуже незвично. А ще досить дивно бачити навкруги цього стадіону сушки для риби, які є звичним елементом пейзажу на Лофотенах.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Пляж Unstad. Якщо ви хочете побачити на власні очі, що таке арктичний серфінг, то кращого місця годі і шукати. На цей пляж приходять справжні знавці своєї справи. Таке враження, що у них в жилах тече антифриз! Тут найсильніші хвилі, найдраматичніший пейзаж та найдосвідченіші серфери, адже новачкам тут не місце. Фотографи обожнюють це місце, тому що саме тут можна зробити рідкісні фото людини з дошкою на фоні засніжених скель.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Дім-музей LOFOTR. У поселенні Борг знаходиться унікальна будівля – найдовший дім вікінгів у світі – 83 м. Тут заснували цікавий музей, зайшовши до якого, ви ніби перенесетеся на декілька століть назад. Всередині можна побачити, як жили люди того часу, де готували їжу, як був влаштований їхній побут, чим вони займалися у вільний час. Переодягнені працівники музею розкажуть вам подробиці та навіть заспівають пісень. Ціни на квитки відрізняються залежно від сезону, вся інформація – на офіційному сайті музею.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Церква Buksnes. Варта уваги, дуже красива червона дерев’яна церква, побудована в «драконовому» стилі. Перші згадування про неї датуються 1324 р. Кілька разів храм повністю руйнували шторми та буревії. Останній раз він повністю згорів через блискавку, яка влучила в нього у 1903 р. Зараз церква повністю відбудована і височіє над рештою будівель на острові Вествогей.

Buksnes church Lofoten

Пляж Haukland. Місце з найбільшою концентрацією фотографів на архіпелазі, адже тут найкрасивіші заходи сонця та світанки. Пляж розташований в бухті, тому хвиль тут майже немає. Приїжджайте та насолоджуйтесь різнокольоровими барвами на небі.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Hamnoy. Один із найкрасивіших пейзажів на Лофотенах, який ви повинні побачити на власні очі. Яскраві червоні будиночки на фоні велетенської похмурої скелі – вражаюче видовище і однозначно справляють враження.

Hamnoy

Щоб відчути дух Лофотенських островів, раджу заїжджати до маленьких селищ, заходити в маленькі кав’ярні, де п’ють каву місцеві, заглядати в крихітні музеї та намагатися дістатися найвіддаленіших місць, затамувавши подих, зустрічати світанок та спостерігати за сніжними хуртовинами. Тому що Лофотени – це не про якесь одне місце, це про атмосферу взагалі, магічну, чарівну та сувору.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Як все виглядає насправді – в моєму відео:

Альона Куклева, автор YouTube-каналу про незвичайнi подорожi,

всі фото авторки.

Будьте в курсі усіх новин та читайте цікаві історії про подорожі:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram, отримуйте сповіщення, використовуючи Твіттер, або стежте за нашим каналом у Telegram!

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…