Ми уже готували підбірки “25 фільмів про подорожі: нові, а також ті, які ви могли пропустити” та  “20 фільмів про відомих мандрівників, науковців та першовідкривачів”, які вам дуже сподобалися. Тому от чергова цікава підбірка – документальні, красиві, пізнавальні фільми про планету. Ми намагалися підібрати різні фільми – про природу, про цікавих людей, філософські тревелоги, фільми-біографії та цілі серіали. 

Такі фільми мають величезні бюджети, знімаються довго і виснажливо, дивляться з відкритим ротом і не старіють з часом. Більшість із цих стрічок стали революційними. Вони зняті в унікальний спосіб, зі спеціально придуманими засобами, багато кадрів і деякі сюжети з’являються вперше в історії. А після виходу ці фільми задали тон тисячам тревел-блогів, які зараз викладають на відеохостинги.

Більшість стрічок у цій підбірці не тільки приносять естетичне задоволення, а й ставлять багато запитань. Отож і сприймати їх можна по-різному: просто віртуально подорожувати – насолоджуватися розкішними панорамами, переноситися з ефіопського села в римський Собор Святого Петра, з давнього непальського храму – в Нью-Орлеан, зруйнований ураганом Катріна, з жерла вулкана – в аравійські піски.

Або можна після перегляду поставити собі багато важливих світоглядних питань та змінити життя: своє і близьких – заради Життя на планеті. Бо схоже, скоро ми станемо героями анекдоту. Зустрічаються дві планети, одна іншій говорить: “Знаєш у мене така біда – люди завелися!”. Подруга відмахнулася і відповідає: “У мене теж були – самі пройшли”.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Розпочнемо добірку з творчості американського режисера, оператора, монтажера і сценариста Рона Фріке – визнаного майстра документального кіно. Фріке постійно досліджує взаємини людства і вічності. Він зняв багато знакових фільмів, які вирізняються масштабністю та філософським підходом. Щонайменше кілька з них ви, імовірно, бачили – це “Барака” та “Самсара”. Є також менш відомі – «Хронос» і трилогія «Катсі», де Фріке був оператором та монтажером. Розповімо коротко про них.

“Кояніскаці”, “Поваккаці”, “Накойкаці” (1982-2002)

Саме з трилогії «Катсі» і слід починати знайомство з творчістю Фріке. Зняті ще у 80-х рр, фільми режисера Годфрі Реджіо стали класикою документального кінематографа. Стрічка “Кояніскаці” увійшла до фондів семи міжнародних інститутів мистецтвознавства, серед яких Національний реєстр фільмів США Бібліотеки Конгресу, Британський інститут кіномистецтв та ін. А операторську майстерність Рона Фріке в трилогії відтепер вивчають кінематографісти усього світу як приклад ідеально вивіреної, скрупульозної роботи.

По суті, Реджіо винайшов новий кінематографічний формат – філософські, медитативні тревелоги без закадрової розповіді, але зі спеціально створеним музичним супроводом. Назва усіх фільмів має слово «Каці», що в перекладі з мови хопі (індіанців із Арізони) означає «життя». Йдеться про життя, виведене з рівноваги і яке вимагає змін в ім’я його продовження.
“Кояніскаці” – життя, виведене з рівноваги (1982)
“Поваккаці” – життя, що змінюється (1988)
“Накойкаці” – життя як війна (2002)

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Хронос” (1985)

В цій стрічці Рон Фріке дебютував як режисер. Це грандіозний, як на 1985 рік, документальний фільм-філософська притча. Він знятий для стандарту кінотеатрів IMAX, а отже крім розкішних кадрів буде ще й якісний звуковий ряд. Фільм немає діалогів і складається з пейзажів, архітектури, вулиць сучасних міст-мурашників, знятих у сповільненій або прискореній зйомці. Фільм знімався в Єгипті, Греції, Іспанії, Ізраїлі, Франції, Великобританії, Італії та США.

Грецьке слово “хронос” означає “час”. І у фільмі “Хронос” найбільші, найвідоміші твори природи і людини, немов у давньогрецькій міфології, народжуються і зникають у віках. Це ціла історія західної цивілізації подана як зміна візуальних образів і музики. Одні люди підуть, прийдуть інші, залишать після себе архітектурні шедеври, які житимуть довше своїм неквапливим життям – піраміди Гізи, давні храми інків, Собор святого Петра в Римі. Але врешті зникнуть і вони – залишиться тільки всемогутній Хронос.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Барака” (1992)

Прямий спадкоємець трилогії «Каці» та стрічки “Хронос”. Все те ж саме – захоплюючі панорами, виняткові місця, ніякого закадрового тексту і красивий звуковий супровід (до речі, навіть грузинський хор “Руставі”) – фірмовий почерк режисера Рона Фріке, але й суттєва еволюція в порівнянні з попередніми сагами. І його тема знаходиться в тій же площині: наскільки красива і різноманітна наша планета, ми не повинні їй шкодити.

«Барака» – не просто документальний фільм про найвіддаленіші куточки планети, це світоглядне кіно-музичне есе. Красиві віддалені місця і ритуальні танці в унікальних національних костюмах змінюють монструозні густонаселені міста та урбаністичну пейзажі, блаженний спокій – суєта. Все це про одну просту думку, яку словами висловити набагато складніше, ніж картинкою.

Слово «барака» в перекладі з арабської означає «благословення». Зйомки фільму тривали 14 місяців (все виробництво – 2,5 роки), знімальна група відвідала 25 країн на 6 континентах.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Самсара” (2011)

Найкраща, найновіша і наймасштабніша стрічка в жанрі філософських тревелогів-есе від режисера Рона Фріке. Найбарвистіші зйомки, найдивовижніші місця, красивий звуковий ряд і все та ж сама ідея – наскільки прекрасним є наш світ, але як сильно ми про це забули. Цей фільм Фріке знімав 5 років – сотні локацій на 5 континентах, в 25 країнах, серед яких Ангола, Бразилія, Гана, Гонконг, Індонезія, Малі, М’янма, Намібія, Філіппіни, Південна Корея та ін. Протягом декількох років творці фільму намагалися отримати дозвіл на зйомки в Північній Кореї, але їм це так і не вдалося.

Читайте також  25 фільмів про подорожі: нові, а також ті, які ви могли пропустити

«Самсара» в перекладі з санскриту означає «безперервний потік» або «вічно рухоме колесо». Індуїсти вірять, що самсара – це повторюваний цикл народження, життя, смерті і переродження. Як вийти з колеса самсари? В чому суть існування людини на Землі? Що робить нас щасливими? Ці та багато інших питань ставить режисер у стрічці.

Офіційний сайт фільмів “Барака” та “Самсара” з позначеними на карті локаціями зйомок.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Попіл і сніг” (2005)

Фільм-медитація і фільм-фотовиставка, який втім декому може видатися дещо затягнутим і монотонним. Грегорі Кольбер витратив на дослідження найвіддаленіших куточків планети 13 років. Він привіз із цих мандрів велику кількість фотографій, написав книгу та зняв фільм – це все частина одного великого проекту. Виставку фотографій “Попіл і сніг” з кіно- та літературними інсталяціями приймали Венеція, Нью-Йорк, Токіо та Мехіко-Сіті, де її відвідали понад 10 мільйонів людей.

Основна тема фільму – єдність природи і людини. Стрічка Кольбера про чудеса: люди взаємодіють із найбільшими мешканцями планети, сплять на їхніх спинах, разом пливуть у морській воді, зливаються в гармонії. Природа не сторониться, не тікає, не захищається від першого зустрічного, вона готова прийняти його в свої обійми. Сучасній людині дивно бачити спокійне співіснування дитини і дикого гепарда, чи як фантастично можна танцювати з китами.

Стрічка принесе естетичне задоволення: прекрасні ракурси, напрочуд гарний вміст окремо взятого кадру, витримана стилістика, графічність, мінімалістичність. Текст кінофільму – уривки 365 листів головного героя, які він написав за один рік своїй дружині.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Сіль землі” (2014)

Фільм розповідає про життєвий шлях легендарного бразильського фотографа, посла доброї волі ЮНІСЕФ Себастьяна Сальгадо. Протягом сорока років він був ретранслятором чужого болю і знімав у гарячих точках планети. Палаючі нафтові свердловини Кувейту, війна в Югославії, геноцид в Руанді, повалення і встановлення диктатур.

Око відпочиває на кадрах із тваринами і величних ландшафтах – у старшому віці Сальгадо фотографує незаймані території: племена, флора і фауна Амазонії, джунглі Західного Папуа, біологічне різноманіття бразильського Пантанала. Прекрасні місця зняті талановитим фотографом – це красиво в квадраті! А особливо вражає рішення Сальгадо відновити цілий тропічний ліс на землях своєї родини, який був знищений посухою і ерозією.

Стрічку створили легендарний німецький режисер Вім Вендерс та син Сальгадо, теж знаменитий фотожурналіст Джуліан Рібейро. Сіль землі – відома метафора з “Біблії”, її використовує Ісус Христос у Нагірній проповіді. Фільм отримав спеціальну нагороду на Каннському кінофестивалі, премію «Сезар» та номінацію на найкращий документальний фільм на кінопремії «Оскар» 2015 року.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Дім” (2009)

Один із найбільш емоційних і красивих фільмів про Землю. 18 місяців зйомок, 53 країни, багатомільйонний бюджет, всесвітньо відомі спонсори, імениті автори. Стрічка фотографа дикої природи Яна Артюса-Бертрана і французького режисера Люка Бессона (а закадровий голос в іспанській версії належить актрисі Сальмі Хайєк) – про екологічну катастрофу. Вона відбувається у світі просто зараз внаслідок нашого безвідповідального ставлення до свого дому. За останні 50 років людина змінила екологію так, як вона не змінювалася з моменту зародження життя на планети.

Артюс-Бертран – майстер кадру, а Бессон – великий любитель дикої природи (в молодості його дуже цікавили океани). Майже вся стрічка – зйомки із висоти пташиного польоту. Це по суті перший фільм, знятий з повітря, і він чудово ілюструє, наскільки інша та як безмежно красива наша планета згори. На момент роботи над фільмом ще не було популярних сьогодні дронів, знімали з вертольотів і повітряних куль.

Зйомки були пов’язані з купою труднощів: наприклад, в Індії у команди конфіскували половину відзнятого матеріалу, в Китаї та Саудівській Аравії заборонили знімати з повітря, а в Аргентині Артюс-Бертрану довелося провести тиждень у в’язниці. Прем’єра фільму відбулась 5 червня 2009 року, у Всесвітній день навколишнього середовища. Його одночасно показали у 87 країнах світу безкоштовно. Демонстрація фільму, за словами режисера «межує з політичним закликом», тому в багатьох країнах “Дім” заборонений. Творці стрічки не отримують прибуток – вона розповсюджується безкоштовно, незважаючи на величезний бюджет.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Планета Океан” (2012)

Ще один фільм Яна Артюс-Бертрана – теж одночасно красивий і непростий: про взаємодію океану і людства. Вся планета залежить від океанів, в природі взагалі все взаємопов’язано. Одні види є їжею для інших, хижаки регулюють чисельність популяцій, поїдаючи передусім слабких і хворих, але ніколи не знищуючи цілі види. Втім є один хижак, який повністю ігнорує закони природи. Це людина. Людина думає, що вона – Бог.

Людство уже страждає від своєї неконтрольованої діяльності і такі фільми добре ілюструють проблеми на всій планеті. Автори цього – ще й пропонують вихід: дотримуватися квоти на вилов риби, підтримувати традиційне рибальство, контролювати забруднення океанів, регулювати глибоководний видобуток нафти і газу та ін. Це в “Планета Океан” з’являються відомі кадри трупів морських птахів із забитими пластиком нутрощами.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

«Наша планета» (2019)

Британський документальний серіал для платформи Netflix. Найкрутіший, найновіший і найдорожчий фільм у цій підбірці. Обов’язково подивіться – справді унікальні зйомки, які не залишать байдужими! Деяких тварин ви можете побачити вперше, а звички інших, начебто знайомих звірів шокують, дивують, захоплюють і розчулюють! Багато дивовижних епізодів знято вперше в історії. Українцям цікаво буде побачити, як живуть вовки, лосі, зайці, лисиці та інші дикі звірі в руїнах Прип’яті в Чорнобильській зоні.

Але це не просто ще один фільм про природу. Він приділяє більше уваги впливу людини на навколишнє середовище і демонструє, як саме зміни клімату, спричинені нами, впливають на всіх живих істот. Коли режисера Аластера Фотергілла запитали, якою сценою особливо пишається, він відповів, що процес зйомки амурського тигра був надзвичайно складним. Трьох операторів замкнули в дерев’яних ящиках, з яких вони вели зйомку і практично не виходили назовні протягом шести тижнів!!!

Зйомки серіалу проходили в 50 країнах світу протягом 4 років, у знімальній групі працювали понад 600 чоловік. Загальний час зйомок перевищив 3,5 тис. знімальних днів. Окремо створили документальний фільм «Наша планета: За кадром», який теж вийшов на Netflix. В оригінальній версії текст читає, мабуть, найвідоміший у світі ведучий фільмів про природу – Девід Аттенборо.

На сайті проекту виклали безліч безкоштовних ресурсів, щоб допомогти людям різного віку зрозуміти важливість збереження природи для майбутніх поколінь. Там також можна подивитися фільм «Як працює біорізноманіття» і зазирнути за лаштунки серіалу «Наша планета».

«BBC: Планета Земля» (2006)

Трохи раніше та ж команда з режисером Аластером Фотергіллом на чолі створила захоплюючий 11-серійний серіал «BBC: Планета Земля». А ще перед ним – популярний проект «Блакитна планета». В обох серіалах Землю зняли такою, якою раніше її ніхто не бачив. На створення «BBC: Планета Земля» пішли 4 роки роботи, найкраще обладнання і безпрецедентний на той час масштаб зйомок та бюджет (16 млн фунтів). Серіал став найдорожчим документальним фільмом, який коли-небудь фінансувала компанія BBC, а також першим документальним серіалом, знятим в HD. Проект свого часу отримав премію «Еммі».

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Земля: один дивовижний день” (2017)

Неймовірна, емоційна стрічка від BBC – один із найбільш вражаючих фільмів, будь-коли знятих про тваринний світ! Зйомки рідкісних звірів: колібрі з Еквадору, гігантські панди з Китаю, японські журавлі – 38 видів тварин із 22 країн. Дивовижні кадри, на яких жорстоко б’ються жирафи, бджоли жалять колібрі, ну і карколомний триллер-суперхіт – як рятується від кількох десятків змій щойно народжена ігуана.

Щоб зняти білоголових лангурів, які постійно ховалися в печерах, творці фільму запустили в повітря понад 200 дронів. А щоб не злякати дитинчат панд, фотографи надягали костюми цих тварин. Китайську версію озвучив Джекі Чан, російську – Ніколай Дроздов.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Звісно, фільмів про природу знімають багато – це популярний формат багатьох телеканалів. Але є справді знакові стрічки, які вражають і досі. Серед них – фільми французького актора, режисера та продюсера Жака Перрена. Кожен із них зробив революцію в цьому жанрі:

  • “Мікрокосмос” (1996). Підсумок 15 років наукових розробок французьких біологів, 2 років технічної підготовки, 3 років зйомок і 6 місяців монтажу. Дивовижно знята розповідь про один день із життя комах. Фільм отримав перемогу у 5 категоріях кінопремії «Сезар» та Технічний Ґран-прі Каннського кінофестивалю.
  • “Птахи” (2001). Перший фільм із революційними зйомками птахів під час польоту в центрі зграї. Спеціально для зйомок французька команда розробила надлегкі апарати, здатні літати зі швидкістю і на висоті птахів. Понад 500 людей із різних країн світу працювали над фільмом 4 роки. У 2003 році картина була номінована на «Оскар» як кращий документальний фільм.
  • “Океани” (2009). Один із найбільш блискучих та грандіозних документальних проектів у світі. Стрічка не має аналогів і сьогодні. €50 млн і 5 років зйомок. Фільм об’єднав десятки організацій: роботі сприяли Європейське космічне агентство, Військово-морський флот та Міноборони Франції, загін консультантів-океанологів, наукові інститути різних країн. Картина створена за допомогою революційних технологій і новітніх розробок, наприклад, спеціально сконструйованих 12-кілограмових камер-міні-гелікоптерів для зйомок птахів.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

«Життя за один день» (2011)

Цікавий кіноексперимент відомого режисера Рідлі Скотта і хостингу Youtube. Це спроба створення першого в світі так званого «глобального фільму», матеріали для якого надали користувачі інтернету. Усім бажаючим запропонували завантажити на YouTube ролики, які характеризують один день з їхнього життя – 24 липня 2010 року. Найцікавіші відеоматеріали потрапили у фільм. В результаті вийшла велика і відверта розповідь про життя кожного окремо і всіх разом. У фільмі немає дорогих і красивих зйомок, але цікава ідея. Вона допомагає краще зрозуміти нас самих.

Учасниками проекту стали тисячі людей по всьому світу. Загалом творці переглянули 80 тис. відеозаписів, вибрали найцікавіші кадри і об’єднали їх в історію про один день всього людства. Виявляється, у людей, що знаходяться в різних кінцях планети, багато спільного: щастя, радість, печаль, трагічні і надихаючі події. Українці впізнають своїх – це вівчарі на полонині в Карпатах, яких хтось зняв на професійну техніку. Вони з’являються в стрічці кілька разів і навіть не епізодично.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Щасливі люди” (2008)

Цикл невеликих документальних серіалів про зовсім інше життя людей 21 ст. і навик виживання в дикій природі Росії. Перша частина “Щасливих людей” називається “Єнісей”. Вона складається із 4 серій (за кількістю пір року) і розповідає про жителів глухого сибірського села Бахта Туруханского району, на березі Єнісею. Побут і вдача простих мисливців, рибалок та звичайних селян показана просто, але з любов’ю. Щоб зняти цю частину, група кінематографістів прожила з героями фільму цілий рік.

“Умови, в яких виживають ці люди, вимагають величезної витривалості – і фізичної, і душевної. Але вони ніколи не скаржаться і сподіваються тільки на себе. Якщо вони від чого і залежать, – то від неба, від вітру, від річки… Залежати від природи, а не від якогось самодура-чиновника – хіба це не мрія? Хіба це не свобода?”, – говорить режисер фільму Дмитро Васюков.

Також вийшли частини “Щасливі люди. Алтай” та “Щасливі люди. Помори”.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

 Дарка Горова

 

Підтримати проект

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

 

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Українські мобільні оператори продовжили акції по пільговому роумінгу на 2023 рік

Українські мобільні оператори Київстар, Vodafone Ukraine та lifecell продовжили дію акцій …