В Грузії є трохи богохульська легенда, що коли Господь роздавав народам землі, вишикувалася велика черга. Нетерплячі грузини вирішили не стояти, а пішли бенкетувати. А коли повернулися, виявилося, що черга давно закінчилася і вільних земель уже немає. Коли ж Бог запитав грузинів, чому вони запізнилися, ті відповіли, що пили за здоров’я Господа і інших народів та запросили Бога приєднатися до застілля. І Господь так добре провів час, що вирішив подарувати грузинам землю, яку припас для самого себе. Земля ця і справді – від Бога, а на грузинських застіллях навіть Всевишньому добре.

Останнім часом Грузія надзвичайно швидко розвивається: реставрується майже все, дороги багато-де стали близькими до ідеальних, англійська мова і віза не потрібні, летіти близько. Назвете хоча б один аргумент, чому слід відмовитися від поїздки туди? Особливість Грузії в тому, що куди б ви не прилетіли, уже неподалік є, чим себе зайняти, щонайменше на тиждень. Тому важливо добре скласти маршрут. Для цього – наш гід.

Найважливіше у Грузії

Найважливішим пунктом під час подорожі в Грузію будуть не природа, пам’ятки чи інші принади, а люди, які там живуть. Відкриті, гостинні, сильні духом, часом кумедні і справжні друзі України. Коли чую словосполучення «братній народ», я передусім думаю про грузинів. Українців у Грузії люблять: в критичній ситуації, які часом стають в дорозі, вам ніколи не буде нудно, голодно чи ніде переночувати. Послухайте, наприклад, як грузини співають гімн України

Якось я зупинилася на тбіліській вулиці, щоб роздивитися карту, і грузинський дідусь не заспокоївся, поки особисто не провів мене до потрібної адреси, перед тим нагодувавши хінкалі в сусідньому кафе за свій рахунок. Наступного дня поліцейські подарували мені пляшку вина, коли чекала маршрутку на зупинці в Кахетії. А інші поліційські, на машині з проблисковими маячками, зупинили моїх друзів у горах, і дізнавшись, що ті з України, запросили в ресторан та за все заплатили. І звичайно, жодні відмови не приймаються! Таких історій тисячі: таксист за власний рахунок повезе до пам’ятки, яку неодмінно треба побачити усім гостям Грузії, власник готелю спакує в дорогу чурчхелли, а монахи у храмі подарують іконки. Втім зачаровуватися теж не потрібно: на моїх подруг напали на набережній Батумі, зняли золоті прикраси і бігли за ними, аж поки ті не застрибнули в таксі.

Грузинська кухня

Грузинська кухня, безперечно, теж окремий пункт програми, який навіть може стати головним чи єдиним у подорожі до Сакартвелло. Грузинська земля, яку, як ми пам’ятаємо, Бог припас для себе, надзвичайно багата на врожаї овочів, винограду, горіхів, слив, гранатів, запашних трав – якраз все це і лежить в основі тамтешньої кухні. А грузини, звісно, продовжують банкетувати.

Грузинське застілля – це взагалі окреме мистецтво, про хлібосольність грузинів ходять легенди: так приймати гостей більше не вміє ніхто. Застілля називається супра – це стіл, заставлений в декілька поверхів (не перебільшення!), вино глеками, співи та довгі тости. Обов’язково спробуйте! Як і всі ці прекрасні страви, що закінчуються на –і: хачапурі, сациві, хінкалі, чахохбілі, пхалі, аджапсандалі, соуси ткемалі та сацибелі. Запивають їх напоями теж на –і: сапераві, кінзмараулі чи цинандалі, боржомі чи набеглаві, мацоні або лимонадом із тархуном чи грушею. Ресторани грузинської кухні є в багатьох країнах світу, я зустрічала їх в Берліні, Будапешті і навіть на екзотичному Балі.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Читайте також  Словенія: що подивитись? Повний путівник по країні!

Тбілісі

Серце Грузії і її столиця. За один день всього не побачити, плануйте два. А якщо любите культурну програму – три. В Тбілісі можна послухати грузинське чоловіче багатоголосся – це безцінна традиція, яка внесена в список ЮНЕСКО. Можливо, вдасться потрапити на виступ всесвітньовідомого балету Сухішвіллі чи до одного з чисельних тбіліських театрів.

Місто зазвичай дивляться за круговим маршрутом. Абанотубані—водоспад і каньйон за лазнями—площа Мейдан—вулиця Шардені—Метехі і Дареджан—канатна дорога—фортеця Нарікала—статуя Мати Грузія—сходи Бетлемі—Сололакі і будинок Калейдоскоп—площа Свободи—Театр Габріадзе—міст Миру—парк Ріке—Міміно—собор Цмінда Самеба. Для настрою рекомендую завантажити в медіатеку відомий хіт та гімн столиці – «Тбілісо».

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Мцхета

Якщо Тбілісі – серце Грузії, то Мцхета – її душа: найдавніше місто країни, перша столиця, донедавна центр грузинського православ’я і святе для всієї нації місце. Небагато на планеті храмів, датованих 7-10ст – деякі із них у Мцхеті, і звичайно, у списку ЮНЕСКО. Обов’язковий для відвідання чудовий монастир Джварі на Хрестовій горі. Вона називається так тому, що після хрещення Грузії Свята Ніно встановила там перший поклінний хрест (він і досі стоїть у центрі храму). Зі стін Джварі відкривається красивий вид на злиття річок Арагві, яка тече вздовж всієї Воєнно-Грузинської дороги та Кури, на якій стоїть Тбілісі і яка тече аж до Каспійського моря. Не можна оминути і храм Светіцховелі та скельний монастир Шио-Мгвіме (11 км від Мцхети).

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Хоч до Мцхети з центру Тбілісі лише 25 км, краще туди їхати машиною. Також у туристів користуються популярність два варіанти одноденних екскурсій: Мцхета-Горі-Уплісцихе або Мцхета-Шио-Мгвіме-Воєнно-Грузинська дорога. Якщо обрати варіант добирання маршруткою (вони відправляються зі станції метро Дідубе), майте на увазі, що дістатися до Джварі можна тільки пішки або знову ж таки – машиною.

Воєнно-грузинська дорога + Степанцмінда

За силою вражень для мене цей маршрут – на першому місці в Грузії. Можна відкласти всі інші місця, але проїхатися «дорогою Небесної ущелини», як дослівно її назва перекладається з грузинської. Мальовнича автомагістраль довжиною 208 км, що йде через Кавказький хребет та з’єднує Тбілісі і Владикавказ.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Основні пам’ятки на шляху: фортеця Ананурі, Жинвальське водосховище, гірськолижний курорт Гудаурі, Хрестовий (Гудаурський) перевал і Степанцмінда (колишня назва – Казбегі). Це кінцева точка маршруту – через 12 км російський кордон. Невелике, мальовниче село, яке знаходиться біля підніжжя найвищої точки Грузії і другої вершини Кавказу – гори Казбек (5033м). Провести там кілька днів – чудова ідея. Останнім часом у Степанцмінді з’явилися чимало хороших готелів, особливо популярний серед любителів візуального контенту – Rooms Kazbegi. Обов’язковий пункт програми – пішки, машиною або на конях піднятися до Троїцької церкви в Гергеті, яка знаходиться на висоті 2170м. Це справді первозданні місця, навіть зараз біля храму немає ніяких кафе, кіосків із сувенірами та іншої мішури.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Кутаїсі та околиці

Ще зовсім недавно Кутаїсі був нічим не примітним, занедбаним пост-промисловим містом. Але місто та храми відреставрували, а в місцевий аеропорт почали літати лоу-кости. Тепер туристи в Кутаїсі дивляться нову футуристичну будівлю парламенту Грузії, а також храм Баграта, Гелатський монастир. В Кутаїсі якийсь час жила Леся Українка, там вона написала «Лісову пісню», тож вам траплятимуться згадки про неї.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

А поблизу Кутаїсі обов’язкові до відвідування Мартвільскій каньйон, каньйон Окаце і водоспад Кінчха. До них непросто дістатися громадським транспортом, тому популярні тури на машині з гідом. Глибокий каньйон Окаце (50 км від Кутаїсі) обладнали для туристів лише нещодавно. На висоті 140 метрів до скелі прикріпили дворівневий місток над прірвою з оглядовими майданчиками. В Окаце досить строгі правила безпеки: за поганої погоди він закритий. Дітям молодшим 10 років, нижчих за 120 см та без супроводу дорослих вхід заборонений. Ціна квитка: 17 ларі для дорослого; 7 ларі для дітей.

Від каньйону Окаце 8 км вгору по серпантину знаходиться водоспад Кінчха. На відміну від досить туристичних містків там часто (особливо вранці) взагалі немає людей і красива природа. Купатися можна.

Головна фішка іншого каньону – Мартвілі, який знаходиться поруч із селом Гачеділі – покататися на надувному човні плюс подивитися красиві каскадні водоспади. Для зручності туристів через каньйон перекинуто декілька містків, стежки викладені каменем і обладнані зручними поручнями. Дітям зі зростом до 100 см (це до 3-4 років) заборонено кататися на човні. Якщо їдете з немовлям або маленькою дитиною, хтось із батьків повинен буде залишитися на березі. Ціна квитка: 16 ларі -дорослий, 6 ларі – студенти і діти, 15 ларі – катання на човні. Вихідний день: понеділок.

 

Кахетія

Регіон Кахетія. Батьківщина грузинського виноробства. Її найзнаменитіша частина – Алазанська Долина і місто Сігнахі. Якщо часу небагато, ними можна і обмежитися. Але часто туристи зависають у Кахетії на тиждень-другий, насолоджуючись вином і релаксом. Восени там проходить Ртвелі – свято збору винограду. Можна брати участь у приготуванні вина своїми руками та ногами.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Сігнахі – центр грузинських ремесл. Місто стало одним із перших Грузії, яке повністю відреставрували, тому вже давно популярне у туристів. Чаруючий вид на Алазанську долину. В Сігнахі працює цілодобовий РАГС, зареєструвати шлюб можна навіть без попереднього запису і вночі. Також прийнято вважати, що саме в Сігнахі знаменитий грузинський художник Ніко Піросмані подарував актрисі Маргариті мільйон троянд, про що співає у своєму хіті Алла Пугачева. Тому Сігнахі називають Містом кохання.

Зовсім поруч із Сігнахі – жіночий монастир Бодбе, де знаходяться мощі грузинської святої Ніно, яка хрестила націю. Що ще подитися в Кахетії? Телаві – її столиця. Тут знімали кілька епізодів «Міміно». У Телаві зручне розташування, багато винзаводів, деякі монастирі Кахетії, фортеці Гремі та Некресі розташовані в 10-20 км від міста, тому можна зупинитися тут на нічліг. Телавський льох – це найбільший винний завод у країні. Там, до речі, ще й розливають коньяк. Взагалі в Кахетії все крутиться довкола вина: кіндзмараулі п’ють у Кварелі (35 км від Телаві), в Цинандалі відповідно – цинандалі, там знаходиться перший винзавод Грузії.

Сванетія

Автентичний, малорозвинений та надзвичайно красивий регіон Грузії. Сванетія – це гори, але хоч би ви не любитель походів чи альпінізму, цей край вартує навіть окремої подорожі. Такі краєвиди в Європі можна побачити хіба в Альпах, а тут вони ще й практично первозданні. Цивілізація у віддалену Сванетію добирається повільно. Над «дрімучими сванами» інші грузини посміюються, але поза очі – ще донедавна тут був поширений звичай кровної помсти, краще не ризикувати.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Архітектурна унікальність Сванетії – вузькі 20-метрові вежі Їх будували одним із кутів до вершин, з яких сходили лавини, а в часи кровної помсти в баштах ховалися від ворогів. Ушгулі – найвище село Європи (2200 м), тамтешні вежі з ХІ ст. і занесені до списку ЮНЕСКО. Дістатися в Ушгулі можна на позашляховику з Местії, дорога туди-назад займе цілий день.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Местія – туристичний центр Сванетії: там житло, кафе, радіальні треки по околицях і новий гірськолижний курорт у Хацвалі (6 км). Популярністю у туристів користується одноденний похід до озер Корулді, або й далі – до східного льодовика з найнебезпечнішою вершиною Кавказу, красивою горою Ушба (4610 м).

Крім веж і високих вершин Сванетія прославилася… сіллю. Сванська сіль – це звичайна кам’яна сіль, змішана з травами, які ростуть в горах. З часом вона набуває коричневого кольору і характерних пахощів, довго зберігається і смакує практично з усіма стравами та навіть із консервацією.

Батумі

У столиці Аджарії визначних пам’яток немає, туди їдуть за морським відпочинком. Як і більшість туристичних регіонів Грузії, Батумі надзвичайно швидко розвивається, пропонуючи вигідні умови для інвесторів із усього світу, серед них чимало українців. 5 готельних номерів у Батумі у 2018 році були у власності навіть у теперішнього Президента України Володимира Зеленського.

Протягом останніх років у Батумі побудували чимало висоток та сучасних будівель, а от в портових селищах Поті, Кобулетті та ін. спокійніше. Розбавити пляжний відпочинок можна поїздками в Ботсад, до водоспаду Махунцеті та кам’яного арочного мосту поруч, на оглядовий майданчик на горі Самеба, у винний дім Аджарісцхалі та ін. Не забудьте спробувати хачапурі по-аджарськи: у «човнику» з яйцем посередині.

Читайте також  Куди поїхати у Хорватії: найцікавіші міста та локації! (багато фото)

Горі + Уплісцихе

Горі – батьківщина Сталіна, там знаходиться його музей. Це і досі найвідвідуваніший музей Грузії, але і найбільш неоднозначний. Експозиція не мінялася з часів Союзу, вона нудна і однобока. Зібрані документи, листи, фотографії, деякі особисті речі, одна з 12 посмертних масок вождя, а також особистий салон-вагон, в якому він їздив на Ялтинську та Тегеранську коференції. Якщо треба скоротити програму, це якраз той пункт, без якого можна обійтися, тому він у нас і останній.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

В 15 км від Горі знаходиться одне з грузинських печерних міст – Уплісцихе. У великій скелі створені як природні, так і рукотворні печери, де ще 3000 років тому жили люди.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Збереглися 150 печер, раніше їх було 700. Розкішний краєвид. Уплісцихе часто порівнюють із іншим відомим печерним містом Грузії – Вардзіа. Але воно знаходиться ближче до кордону з Туреччиною та Вірменією, поїздка з Тбілісі лише в одну сторону займе 5-6 год. Тому більшість туристів вибирають Уплісцихе: якщо відвідувати в цей день Мцхету, тур триватиме 7-9 год.

 

Як дешево дістатись Грузії з України?

Літаком! У Грузію (Тбілісі, Кутаїсі, Батумі) виконуюють рейси як українські так і грузинські авіакомпанії, усього 5-6. Висока конкуренція на маршрутах і ціновий демпінг подекуди дає можливість знайти квитки від €80 в обидва боки прямими рейсами та від €50 зі стиковками в Європі!

Прямі рейси в Тбілісі в два боки:

Комбіновані рейси в Тбілісі в два боки:

Наразі напевно найкращим напрямком для комбінованих лоукост-подорожей з міст України в Грузію є Кутаїсі, оскільки Wizz Air та Ryanair пропонують надзвичайно дешеві перельоти з різних польських міст в друге за розміром місто країни.

Прямі рейси в Кутаїсі в два боки:

Комбіновані рейси в Кутаїсі в два боки:

Прямі рейси в Батумі в два боки:

Комбіновані рейси в Батумі в два боки:

Дарка Горова

Photo credit Moss Vale

Як знайти дешеве житло у Грузії:

– Пошук по усім системам бронювання готелів HotelsCombined.

– Сервіс найму житла у власників (кімнати, квартири, будинки, бунгало, шале…) AirBnb.

Не забудьте про страховку:

– Придбайте поліс туристичного страхування онлайн за 3 хвилини зі знижкою!

Як знайти найдешевший прокат авто?

– Рекомендуємо сервіс Rentalcars.com, що порівнює ціни десятків компаній у 28000 локаціях у світі.

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…