Косівський ринок – обов’язковий для відвідування в Карпатах. Це один із найбільших базарів України, а я б ще додала – найцікавіший! Там однозначно треба побувати, якщо ви приїхали в регіон, але ринок вартує і окремої подорожі – тільки заради нього.
Щосуботи сюди з’їжджаються люди з усього району, а також оптовики, плюс туристи. Те, що ви побачите на базарі в Яремче, на Яблуницькому перевалі, на львівському Вернісажі купують тут (або на базарі в Квасах), а тоді перепродують значно дорожче. Але мова навіть не про ціни, а про справжні, якісні, автентичні, антикварні речі, в яких вклали любов, тепло і своє почуття прекрасного!
В будь-якій країні ринок – це точний зріз суспільства, характерний колорит, буйство фарб, запахів, людської фантазії та уміння. Ринок народних промислів – це ще й естетичне задоволення: яскраві плями наметів із килимами, кептарями, вишиванками, виблискує бісер на рукавах, цілі вежі з крайок, розсипи намиста, вовна на ліжниках покрилася ранковою росою, а поруч – добротні скрині, куди все це хочеться сховати.
Мені було цікаво познайомитися з гуцулами і вони видалися спокійними, покладистими: охоче розповідають, показують, легко торгуються, дозволяють все фотографувати, бажають всіх благ вашій сім’ї до 7 коліна, не нарікають, коли йдеш, не купивши, не сваряться, коли сусіди намагаються переманити клієнта до себе – виявляється, так прийнято.
Що продають?
Косів здавна був центром гуцульського прикладного мистецтва. Тут розвивалися різьбярство, вишивка, килимарство, кушнірство (вичинка шкіри з хутром і пошиття з неї різноманітного одягу), мосяжництво (різновид художньої обробки металів), різьба по кості й дереву, гончарство. Знаменита місцева зеленувата кераміка, як традиційне ремесло Карпатського регіону, увійшла до Списку нематеріальної культурної спадщини України. А у 2019 р. Косівську мальовану кераміку внесли до Списку ЮНЕСКО. До того ж Косівський інститут декоративно-прикладного мистецтва — один із небагатьох художніх навчальних закладів в Україні і чимало його випускників залишаються жити в місті.
Отож на Косівському ринку буде чимало якісного товару зробленого руками в авторських техніках. Передусім – традиційні гуцульські промисли: вироби зі шкіри (сумочки, гаманці, череси – широкі гуцульські пояси із оригінальним оздобленням), постоли – традиційне гуцульське взуття, яке носять із вовняними шкарпетками), гуцульська кераміка (посуд, також декоративний, кахлі для печі або кухні, антикваріат), музичні інструменти (дримби, глиняні свистунці, трембіти).
Прекрасні вироби з вовни – теплі шкарпетки, капці, ліжники, багатофункціональні ткані килими, вироби з дерева, також прикрашені гуцульською різьбою декоративні дерев’яні тарелі та високі гуцульські скрині, народний одяг (багато автентичного – верхній одяг, кептарі, вишиванки, також сучасний – вишивка бісером, гладдю, вишивані сукні), прикраси з бісеру та кераміки, традиційні для регіону сирні коники, ягоди, білі гриби, карпатський чай. І звісно, багато антикваріату.
Якщо ви не можете або не хочете витратити ні копійки, на Косівській ринок не ходіть, або ідіть без гаманця – по-іншому ніяк. Ціни – вогонь! І це якраз той випадок, коли їх треба назвати (актуальні на серпень-2020):
- високі вовняні шкарпетки крупної в‘язки – 50 грн;
- ліжник 100% вовна – від 800 грн за розмір 2х2.20 м;
- гуцульський натуральний килим (геометричний малюнок) – 1100 грн за розмір 2х2.20 м;
- трембіта – 2500-3000 грн
- скрині – $100-1500
- банка цьогорічних сушених білих грибів (3 л) – 200-400 грн;
- бринза – 80-120 грн/кг;
- сирний коник – 5 грн/шт;
- вишиванка дитяча (машинна в’язка, синтетична тканина) – 200 грн;
- серветка вишита з мережкою, 70 см – 100 грн;
- дерев’яні різьблені тарелі – від 100 грн;
- польські, австрійські розписні тарілки (без дефектів) – 500 грн.
- гуцульська кераміка (тарілки радянського часу) – від 150 грн;
Офіційно базар називається Смоднянський, бо його перенесли до сусіднього села Смодна. Але зазвичай продовжують називати Косівський. Він знаходиться одразу за мостом через річку Рибницю. Координати ринку на карті: 48.31630808387352 25.110986244213905
В’їзд на машині на територію платний, поруч є стихійна та організована парковка. Торгівля починається вже удосвіта, але на туристичному базарі о 9 год. ще дехто тільки викладав товар, тому все ж рано приїздити не потрібно. Повноцінно базар працює до 14 год, але майте на увазі, що декотрі продавці починають збиратися додому вже після 12 год. Імовірно, щоб побувати на базарі, треба ночувати в Косові, або щонайменше в області і рано прокинутися, щоб мати час доїхати.
Колорит починається вже на вході, але за хорошим вибором все ж треба пройти далі. Вказівників немає, втім можна запитати на місці. В двох словах логістика така: спочатку йти через довгі паралельні ряди з усім на світі – тут уже в перших торговельних наметах висять сучасні вишиванки, а поруч – сушені гриби, свіжий хліб (“булочки для схуднення”), інструменти та наприклад, набір стільців для кухні. Трохи далі справа – сирне місце з легендарними сирними кониками та овечою бринзою. І тоді починаються сувенірні ряди.
Підтримати проект на Patreon!Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:
Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!