Київська область – найзаможніша і одна з найцікавіших в Україні. Тут немає особливих родзинок чи візитівок, втім є ну дуже багато невеликих і теж цікавих об’єктів. Найкрутіше в області – її серце і наша столиця – Київ заслуговує на окремий путівник. А поки про все довкола столиці. Готові посперечатися, що в цьому путівнику чимало цікавих місць, в яких ви не були! Отож. що подивитися біля Києва на вихідних – багато цікавинок для подорожей на 1-2 дні.

Найунікальніший об’єкт – Чорнобильська зона відчуження
Єдине в своєму роді місце на планеті і один із магнітів, заради яких в Україну приїжджають з усього світу (дехто навіть не один раз). Рішення пускати туди відвідувачів прийняли у 2010 р.: дослідження показали, що на туристичних маршрутах в 30-кілометровій зоні можна перебувати до 4-5 днів, а в 10-кілометровій зоні – 1 день без шкоди для здоров’я.

chornobyl
(фото – Дарка Горова)

Зона відчуження – це реально інший світ, там свої закони, кордони, пропускні пункти і навіть потрібна ‚віза‘ – дозвіл від держструктури. Зазвичай, оформленням займаються акредитовані турфірми. Обідає туристична група у їдальні для працівників ЧАЕС. Всі продукти привозять з Києва, є навіть вегетаріанські опції. Перед входом треба пройти дозиметричний контроль, щоправда на обладнанні 80-х рр. Що можна подивитися протягом одноденної екскурсії до карантину та масштабних пожеж?

  • Покинуте село Залісся. За іронією долі зараз воно – справді за лісом. Колись це було велике, заможне село – великі цегляні будинки, широкі подвір’я. Тут вперше стикаєшся з пусткою: можна переходити трасу, не дивлячись по сторонам, а згодом побачити на узбіччі лося і він не втече.
  • Покинуте село Копачі. Тобто місце, де воно було. За тією ж іронією долі – в село Копачі прийшли ‚копачі‘, забруднені радіацією хати зруйнували і закопали. Залишився дитячий садок. Дозиметри у ньому одразу починають панічно сигналити і з 3 допустимих одиниць показують 12.
  • Чорнобильська АЕС – місце наймаштабнішої техногенної катастрофи в історії людства, і на момент вибуху одна з найбільших АЕС світу. Туристичні групи привозять на майданчик біля зруйнованого і накритого сучасним накриттям за € 2,15 млрд. Четвертого реактора ЧАЕС. Під цим накриттям може вміститися Статуя Свободи, Біг Бен і декілька футбольних полів, а з металу, який використали, можна побудувати 3 Ейфелеві вежі.
  • Покинуте місто Прип’ять – колись місто на п‘ять: зразкове і заможне. Тепер тут можна відчути себе в пост-апокаліптичному світі. Ідеш стежкою посеред лісу, а це, виявляється центральний проспект і он же електричний стовп, і заіржавіла радянська зірка на ньому.
  • Місто Чорнобиль – тут живуть здебільшого працівники ЧАЕС, яка досі працює.
  • Загоризонтна радіолокаційна станція «Дуга-1», надсекретний об’єкт ‚Чорнобиль-2‘, будівництво якого було майже вдвічі дорожчим за зведення всієї ЧАЕС, серед фахівців у всьому світі відомий як Російський Дятел. Висота споруди 150 м, довжина – 800 м. Найдивовижніше те, що ця штука за мільйони доларів ніколи не працювала повноцінно – якісь прорахунки в будівництві.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Майже всі, хто побував у Чорнобильській зоні говорять одне і те ж: це магічне місце, туди тягне знову і знову. Це Зона з великої букви, вона потужна, вона сама по собі – люди там лише тимчасові гості. Вона буде там неосяжну вічність, 24 тисячі років – абсолютна тиша, дикі звірі, невловима магія в повітрі і невидима радіація в землі.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Цікаві місця Київщини

Церква в Гусинцях
Спасо-Преображенська церква стоїть на воді не тому, що її так побудували. Це одна з небагатьох споруд, які залишилися після затоплення села Гусинці, коли тут у 60-х створювали Канівське водосховище. Споруда збереглася, бо стоїть на пагорбі. Церкву та дзвіницю збудував у 1822 р. місцевий поміщик Гусинський на місці, де на полюванні загинув його син.

Зазвичай, сюди ходять човном із Ржищева (домовлятися на станції човнів), а тепер ще можна дістатися містком із лівого берега. Віднедавна коштом УПЦ МП храм почали реставрувати. Для підйому рівня ґрунту привезли 440 т піску, а також зміцнили фундамент, залізобетонне перекриття стін, споруди побілили, покрили куполами і тепер називають храм “Спаса на воді”.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Ландшафтний парк в с. Буки
В Буки приїздять, щоб подивитися ландшафтний парк, створений підприємцем Іваном Сусловим. Він знаходиться на території маєтку родини Суслових. На території в майже 3 га, яка колись була сміттєзвалищем, знаходиться невеликий зоопарк, доглянуті квітники, алея казок, міні-ГЕС, великий фонтан, який впізнає кожен киянин – він колись стояв на Майдані Незалежності, а також церква Святого Євгена (на честь сина, екс-нардепа від БЮТ та свого часу наймолодшого мера міста в Україні) та дзвіниця Данила (на честь батька екс-президента Леоніда Кучми, який колись врятував сина Івана Суслова, оплативши дороге лікування).

Спостережливі туристи побачать у парку багато цифр 7. Засновник вважає це число щасливим, бо його ініціали: Суслов Іван Миколайович – СІМ. Крім того, він сьома дитина в сім’ї. До речі, сім’я Суслових відкрила дитячий будинок сімейного типу, всиновивши 21 дитину. А щоб тільки перерахувати усі назви підприємств, які входять в сімейну агропромислову корпорацію “Сквира”, треба декілька абзаців. Серед інших там є 5 колгоспів, 4 заводи, ринки, магазини, кафе, тощо.
Увага: с. Буки Сквирського району часто плутають з смт Буки Маньківського району Черкаської області, де знаходиться Буцький каньйон.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Зоопарк “12 місяців”
Зоопарк – дитяча мрія Михайла Пінчука, який виріс на книгах англійського натураліста Джеральда Даррелла. «12 місяців» – найбільший приватний зоопарк на території України. Вольєри облаштовані за прикладом європейських зоопарків і максимально передають реальні умови життя, між ними вільно розгулюють павичі і пелікани. Відвідувачі можуть годувати всіх звірів, але тільки в спеціально відведений час. Брати з собою корм не потрібно – купити його можна на місці. У вольєрах для хижаків для годування встановлені спеціальні труби і поршневі системи, щоб процес годування був безпечним. Поруч із діснеївським замком знаходиться штучне озеро з осетрами, їх можна спробувати вполювати – за доплату. Квитки: дорослий – 190 грн, дитячий – 70 грн (діти до 3-х років – безкоштовно). Офіційний сайт.
Де знаходиться: с. Демидів, вул. Вербова, 79.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Добропарк”
Ми уже писали про “Добропарк”, коли там цвіли тюльпани. Влітку запрошують милуватися квітучими петуніями (на металевих конструкціях), лавандою та купатися в озері. Площа дендропарку – 400 футбольних полів. Там уже висадили приблизно 44 тис. дерев та кущів, 13 га газонів, більше 1 млн тюльпанів 70 сортів, облаштували систему поливу довжиною в 38 км. Над цим працювали півтора року. В планах на наступні роки: посадити 15 видів дерев, які цвітуть навесні (бузок, магнолія, сакура, декоративні яблуні, груші, сливи), лавандову, гортензієву, самшитову ділянки, облаштувати “Долину Любові” з арт-інсталяціями та квітковими композиціями у вигляді величезних сердець, місця для ночівлі, парк динозаврів, дитячу зону. Дорослий квиток – 50 грн, дитячий – 40 грн. Сторінка на ФБ.
Де знаходиться: поблизу с. Мотижин.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Парк “Київська Русь”
У парку намагаються відтворити культуру та архітектуру Дитинця Києва 5-13 ст. у його історичних розмірах (площа 10 га). На вихідних тут проводять різноманітні культурно-історичні фестивалі, шоу-програми, покази етно-моди, театралізовані дійства, концерти етномузики. Відтворюються середньовічні бої та лицарські змагання. Можна побачити обладунки і зброю середньовічних воїнів, покататися на конях, політати на повітряній кулі та взяти участь у численних майстер-класах. Квитки: повний – 200 грн, пільговий – 150 грн., дитячий – 80 грн. Офіційний сайт.
Де знаходиться: с. Копачів.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Етнокомплекс “Українське село”
Спочатку нардеп багатьох скликань Володимир Бондаренко на місці замаху на своє життя, в подяку Богові, побудував смерековий храм Димитрія Солунського. А згодом довкола храму створив етнографічний музей народної архітектури і побуту «Українське село» – власним коштом за 2 роки на місці звалища будівельного сміття. Комплекс складається з 6 автентичних хат, перевезених із різних регіонів України. На території є невеликий зоопарк, де живуть свійські тварини, працює ресторан та готель, здають в оренду альтанки. В «Українському селі» проводять квести та майстер-класи, на яких вчать гончарству, лялькарству, соломоплетінню, свічникарству, ковальству, а також випікати хліб у печі та самогоноварінню. Крім цього там побудували 4 тропічні теплиці по 100 м2, в яких вирощують 26 видів тропічних рослин. Можна їх придбати та отримати інструкцію з догляду, а в кафе – спробувати випічку з джемом, який роблять із екзотичних плодів. Вхід на територію комплексу – вільний, окрім організованих груп. Відвідування музейних хат – 10 грн. Офіційний сайт.
Де знаходиться: с. Бузова, вул. Дмитрівська, 1.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Гора Тотоха
Курган із красивою назвою Тотоха називають місцем сили, енергетичним центром України, порівнюють з Гімалаям і величають гордо – горою. Вимірювати енергетичний рівень – справа індивідуальна. Я б сказала: ‘Щось там справді є’. Місце незвичне та гармонійне, і ландшафт такий гарний – плавний. На Тотоха є три енергетичні точки з позитивною енергією, вони утворюють трикутник. На прапорі поруч – символ триєдності світу – три кола, що теж утворюють трикутник. Призначення гори Тотоха невідоме, походження назви – ще одна загадка. Одні кажуть, що назва походить від тюркського слова “тотоха” – особливий. Інші вважають, що гора була названа в честь бога Тота – покровителя місяця і мудрості.
Де знаходиться: с. Медвін, урочище Тотохи

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Змієві Вали
Давні фортифікаційні споруди, залишки яких подекуди збереглися на Київщині, і досі вражають своєю монументальністю. Змієві вали збудовані з допомогою дерев’яного каркасу і колись простягалися на сотні кілометрів. Достеменно невідомо, хто саме і коли її спорудив. Імовірно, це були київські князі Володимир Великий та Ярослав Мудрий для захисту кордонів Русі від печенігів. А за легендою, Микита (Кирило) Кожум’яка, який жив у Києві, поборов Змія, запряг у велетенський плуг, і проорав величезні борозни. Саме тому вали називають Змієвими.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Найкраще вони збереглися біля с. Круглик та с. Ходосівка. З ходосівського насипу відкривається чудовий краєвид, звідти часто злітають парапланеристи, а біля підніжжя горба знаходиться популярна печера Геонавт. Також це відоме місце для фотосесій та чудове – для пікніка.
Де знаходиться: над аутлет-містечком “Мануфактура”, зручно підніматисія зі сторони кладовища, там же на парковці можна залишити машину.

Поруч знаходиться ще одна мальовнича місцевість, яку називають Васильківські Карпати. Це ландшафтний заказник між селами Велика Бугаївка, Гвоздів, Крушинка, Рославичі – велика балка з прилеглими ярами, по низу якої протікає річка Бугаївка. Крім мальовничих краєвидів тут збереглася рідкісна для Київщини степова рослинність.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

ДОТи Київського укріпрайону
Мабуть, найвідоміші ДОТи в Україні — оборонні споруди Київського укріпрайону, що був збудований у 1929-1941 рр. на правому березі Дніпра і опоясував столицю. Він мав стримувати німецькі війська від вторгнення до Києва. Всього побудували 217 точок, деякі з них збереглися в майже первозданному вигляді. Їх ще називають “лінія Сталіна”, її протяжність 85 км. Вражає обсяг робіт, особливо якщо брати до уваги, що їх зводили в найсуворішій таємності та за допомогою живої робочої сили і гужового транспорту. Товщина стін залізобетонних ДОТів – 150 см. Найбільш поширеними були одноповерхові трехамбразурні ДОТи типу “М” (малі), призначені для ведення фронтального вогню.

Найвідоміша споруда в Київському укріпрайоні – закинутий залізничний тунель, побудованим у часи війни під Дніпром, т.зв. “сталінське метро”. Тунель мав забезпечити сполучення між берегами на випадок, якщо мости зруйнують. Добудувати його не встигли і затопили. Втім по “даху” тунелю, який сірою ковбасою довго тягнеться по лісі, можна полазити і зараз. Ходять різні легенди про прихований у тунелі бронепоїзд і заміновані об’єкти.
Де знаходиться: біля Жукового острова, мітка в гугл-картах “Сталінське метро”.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Жовтий літак ЯК-40
Випити кави, зарядити електрокар, зробити фото за штурвалом справжнього літака та навіть пограти в авіасимулятор прямо в кабіні пропонують на трасі Київ-Житомир. Будівля кафешки нагадує крихітний аеропорт із диспетчерським пунктом на другому поверсі, а поруч навіть можна переночувати в невеликих будиночках.

Це справжній літак ЯК-40 і у нього досить моторошна історія. Біля його трапа розстріляли Євгена Щербаня, одного із найвпливовіших і найзаможніших людей пострадянської України. Це сталося у 1996 р., коли він разом із сім’єю повертався цим літаком із Москви, зі срібного весілля Йосипа Кобзона. Після того випадку літак ще якийсь час продовжував літати в “Авіалініях Донбасу” та “Аеростар”, аж поки не став на довічну стоянку в “Жулянах”. Від утилізації його врятували приватні інвестори, які викупили літак і зробили з нього туристичну атракцію. Офіційний сайт.
Сторінка на ФБ.
Де знаходиться: 57-й км траси Київ-Житомир.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Декорації на Victoria Film Studios
Одна з найбільших у країні кіностудій, яка займається розробкою, виробництвом і постпродакшн серіалів, повнометражного кіно та інших телепроектів. На площі в 36 га знаходяться 10 павільйонів, площа одного з яких становить 2500 кв.м, масштабні натурні майданчики – «Село», «Старе місто», «Тюрма», «Озеро», «Річка», «Поле», площею понад гектар кожен, великі склади реквізиту, костюмів, зброї. Для звичайних туристів це місце цікаве декораціями, які залишаються після зйомок – наприклад, отаким замком.
Офіційний сайт.
Сторінка на ФБ.
Де знаходиться: с. Гурівщина, разворот на Київ на 32 км, через 100 м. поворот направо в сторону замка.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Цікаві міста

Біла Церква
Найвідоміше місце – дендропарк “Олександрія”. Його заклав граф Браницький і назвав на честь дружини Олександри. В 19 ст. парк отримав велику славу, його відвідували відомі люди того часу, зокрема Шевченко і Пушкін, погруддя яких зустрічають гостей на воротах головного входу. “Олександрія” – найстарший з-поміж усіх дендропарків України (заснований ще у 1788 р.) та один із найбільших (площа 405,6 га). А також:

  • має найбільшу серед парків і садів України колекцію рослин – понад 2500 видів, сортів та форм;
  • діброва парку є найбільшою старовіковою (середній вік дубів 200 р., максимальний – понад 400 р.) заплавною дібровою України – площа 48 га;
  • на території парку зростають найстаріші в Україні тюльпанове дерево та сосна Веймутова.
  • тут знаходиться унікальний сад «Мур», де вирощують 210 сортів різних плодових та ягідних культур, можна збагатися енергетично в «живій» яблуневій піраміді та помилуватися експонатами формового саду.

Офіційний сайт.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Крім дендропарку в Білій Церкві дивляться:

  •  Спасо-Преображенський собор. Його теж будували Браницькі. За основу взяли проект однойменного собору в Одесі, створеного за кресленнями італійського архітектора Фраполлі. У 1941 р. під час бойових дій храм сильно постраждав – у нього влучила бомба. Цікаво, що в радянський час собор внесли до реєстру пам’яток архітектури, щоправда почалися «реставраційні роботи», під час яких повністю знищили первинний розпис.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

  • Замкова гора. Пам’ятка археології 9-13 ст. та головне ядро міста. Посеред досить заболоченої території збудували спершу поселення, а потім і фортецю. Після спалення монголо-татарами міста залишились лише руїни церкви Святого Георгія – імовірно, від неї походить сучасна назва міста. Нещодавно на тому місці побудували нову, стилізовану під староруський храм.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Славутич
Одне з наймолодших міст в Україні. По-перше, середній вік мешканців тут найменший у країні. По-друге, Славутич заснували у 1986 р. (для евакуйованих після катастрофи працівників ЧАЕС), а назвали давньоукраїнським найменням Дніпра. Славутич має дві унікальності: подібно до Аляски (належить США, але знаходиться біля Канади) та Калінінградської області Росії (знаходиться біля Польщі та Литви), Славутич знаходиться в Чернігівській області, але адміністративно підпорядкований Київській. Такі місця називають ексклавами і це безпрецедентний юридичний факт на території України.

У будівництві міста брали участь архітектори й будівельники з 8 союзних республік: Литовської, Латвійської, Естонської, Російської , Азербайджанської, Вірменської, Української та Грузинської. Кожна група побудувала квартали зі своєю особливою архітектурою та атмосферою. Зараз Славутич позиціонує себе як місто, відкрите для туристів та співпраці, тут часто проходять фестивалі та різні мистецькі ініціативи.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Переяслав
Передусім місто цікаве скансеном. Це один із трьох найбільших етнографічних музеїв просто неба в Україні (разом із Шевченківським гаєм у Львові та Музеєм народної архітектури та побуту в Києві). У музеї представлений побут села середньої Наддніпрянщини 19 ст, але експозиція не обмежується тільки класичними зразками сільських хат – на території скансену знаходиться найбільша в Україні колекція вітряків (15 шт), 5 дерев’яних церков, найстарішій з яких понад 400 років (вивезені із зони затоплення Канівського водосховища), а також зразки житла часів Київської Русі. Плюс чимало музеїв: історії бджільництва, космосу, українського рушника, музей «Поштова станція», та ін. Офіційний сайт.

Взагалі у міста цікава і давня історія. У 1654 р. тут відбулася відома Переяславська рада. Також тут знаходився один із перших вищих навчальний закладів на території України – Переяславська колегія, в якій викладав Григорій Сковорода. Тепер тут меморіальний музей, присвячений йому, відтворені класи колегії та експонуються фоліанти із бібліотеки. Також у Переяславі чудові козацькі церкви.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Фастів
Назва “Фастів” походить від… хвостів. Їх начебто багато залишилося після після битви на полі ще у давньоруські часи. Місце почали називати Хвостів або Хвастів, а потім – Фастів. Важливу роль там відіграє залізниця – ще у 1870 р місто стало вузловою станцією. А 1 грудня 1918 р. прямо на залізничній колії, у одному з вагонів підписали історичний Акт злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Зі схожого вагону зараз зробили музей, він знаходиться на станції “Фастів”. Бронювати візит треба за номером (067) 404-00-68 (більше на сайті)

Головна архітектурна пам’ятка міста – костел Воздвиження Святого Хреста. Раніше Фастів був досить великим католицьким центром. Також у Фастові збереглася дерев’яна Покровська церква (1740 р) – один із шедеврів української дерев’яної архітектури. Ще в місті знаходиться Пивоварня Зіберта, куди можна прийти на безкоштовну екскурсію. Це дочірнє підприємство ПрАТ “Оболонь”, тому бронювати візит потрібно на їхньому офіційному сайті.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Богуслав
Одне з найдавніших міст країни, засноване на гранітних пагорбах біля річки Рось ще Ярославом Мудрим. Вважається, що свою назву місто отримало від його фрази “Богу Слава!” після того, як княжа дружина відбила навалу кочівників. Найвідоміше місце – Богуславське гранітне оголення, геологічний пам’ятник природи. Вздовж русла Росі знаходяться ефектні скелі висотою 10 – 12 м, а в долині річки – врослі в землю гранітні брили. На думку науковців, їхній вік сягає близько 2 млрд р. Це місце сподобається тим, хто любить скелелазіння або сплави на човнах.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Найстарішою спорудою Богуслава вважається Кам’яниця. У 1726 р. там знаходилася єврейська початкова школа – хедер. Унікальний музей-садиба Марко Вовчок повністю відтворює побут тих часів, коли в будинку мешкала письменниця. Є ще музей-садиба художника І.Сошенка, який зіграв велику роль у викупі з кріпацтва Тараса Шевченка. Популярний також пам’ятник легендарній Марусі Богуславці, яка звільнила з турецького полону 700 українських козаків.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Читайте також  Путівник по Вінницькій області

Цікаві села

Трипілля
120 років тому поблизу цього села чеський археолог Вікентій Хвойка знайшов культурні артефакти, датовані 5 ст. до н.е. Знахідка була настільки унікальною, що стала поштовхом для подальших досліджень і дала назву цілому явищу – Трипільській культурі. У сучасному Трипіллі є два музеї, присвячені ій – приватний музей “Прадавня Аратта-Україна” (зараз зачинений, oфіційний сайт) та Археологічний музей у Трипіллі. Відвідувачів зазвичай приваблює біноклеподібний ритуальний посуд давніх трипільців. Однак, археологи поки не з’ясували, як саме він використовувався. До речі, музей першовідкривача Вікентія Хвойки знаходиться в сусідньому селі Халеп’я.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Тут починаються “і Дніпро, і кручі”, практично в кожному наступному селі звідси вниз по течії річки – прекрасні краєвиди. В самому Трипіллі гарний вид відкривається з Дівич-гори, її висота 55 м. Гору називають одним із місць сили, її омивають води трьох річок – Стугни, Червоної і Дніпра. На жаль, з боку Дніпра Дівич-гора оточена промзоною – Трипільська ТЕС вважається найпотужнішою електростанцією в Київській області. А неподалік, у сусідньому селі Стайки знаходиться унікальне озеро з блакитною глиною, яка має корисні властивості.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Витачів
Одне з найдавніших поселень в Україні. У творі імператора Візантії Костянтина Багрянородного у 10 ст. село згадується як могутній і стратегічно важливий порт на Дніпрі. Зараз у це, звісно, важко повірити, втім у Витачеві знаходиться один із найкрасивіших краєвидів області та хороше місце для пікніка чи прогулянки з видами на Дніпро. Там також стоїть капличка – це реконструкція 1991 р, вона повністю побудована за ескізом Тараса Шевченка. Мітка на гугл-карті. Трохи нижче – дерев’яна хата, це декорації, які залишилися після фільму «Поводир» Олеся Саніна.

Цікавий факт: у Витачеві знаходиться один із найстаріших некрополів України – рукотворний, поховальний курган, гора Красуха, віком понад 1000 років.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Ковалівка
Зразкове село з рівними дорогами, льодовою ареною, масштабним стадіоном з VIP-трибуною, новою школою для 350 дітей, центральною площею з фонтанами та ландшафтним парком з озером, в якому живуть білі та чорні лебеді. Є навіть своя футбольна команда – ФК Колос Ковалівка та “годинник вічності”, зроблений із рослин та квітів. Село, в якому живуть самі, привела до ладу одіозна родина Засух, власники агрофірми “Світанок”. Анатолій Засуха — екс-нардеп та колишній губернатор Київської області. Був у міжнародному розшуку, переховувався в Росії. Тетяна Засуха – нардеп України протягом 14 років (1998-2012), останні два скликання — від “Партії регіонів”. Андрій Засуха — колишній футболіст-аматор, сьогодні президент створеного в 2012 р. ФК «Колос».

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Нові Петрівці
Резиденція “Межигір’я”
Одразу кілька туристичних об’єктів знаходяться в Нових Петрівцях і найвідоміший серед них – помістя екс-президента України Віктора Януковича, в якому він жив у 2002-2014 рр. Взагалі резиденція для владної верхівки тут з’явилася ще в 1935 р., а до того на цьому місці був один із перших монастирів Київської Русі – Межигірський Спасо-Преображенський, заснований ще у XII ст.

Зараз на території природного комплексу “Межигір’я” (площа 137 га) знаходиться клубний будинок “Хонка”, старий будинок Януковича, гостьовий будиночок “Будинок Путіна”, дебаркадер “Галеон”, спорткомплекс, спа-центр, гольф- та яхт-клуби, гараж із колекцією автомобілів, зоопарк, кінологічний центр (70 собак різних порід), величезний парк зі штучними озерами. Вольєри з дикими та екзотичними тваринами знаходяться на всій території, а оленів, фазанів, качок та лебедів можна побачити просто на території парку. З лютого 2014 р резиденція “Межигір’я” відкрита для доступу. Щоб обійти величезну територію, знадобиться майже цілий день, є можливість орендувати велосипед чи самокат. Багато варіантів екскурсій для різних категорій відвідувачів – на офіційному сайті.
Сторінка на ФБ.
Де знаходиться: с. Нові Петрівці, вул. Івана Франка 19.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Музей-заповідник “Битва за Київ у 1943 році”
Вважається одним із найкращих воєнних музеїв країни. Відкритий на місці Лютізького плацдарму, звідки почалося звільнення Києва. Діорама битви озвучена аудіо- та доповнена відеоефектами, картини, фронтові листи, нагороди, особисті речі, зброя, одяг, газети, плакати, є виставка військової техніки просто неба. Територія музею займає більше 9 га. Відвідувачі можуть пройтися по 650-метровій галереї підземних бліндажів, де знаходився командно-спостережний пункт 1-го Українського фронту. Офіційний сайт.
Де знаходиться: Нові Петрівці, вул. Ватутіна, 67, неподалік резиденції Межигір’я.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Хутір Савки
Невеликий етнографічний музей просто неба, який виник з однієї садиби. Пан Савка придбав її у занедбаному стані і разом із родиною відновив – спочатку для розваги та відради, а згодом через попит відкрив для загалу. Зараз на території етнографічного музею «Хутір Савки» розташовані дві автентичні садиби з різних регіонів українського Полісся, а також вулики, клуня, циганська кузня, модель криниці з журавлем, чумацький віз та двокамерний льох. Тут немає жодного експонату під склом, натомість будь-який предмет побуту можна спробувати у дії. Відвідувачі отримують цілісний досвід мандрівки часом в Україну 18 ст. У програму відвідування музею входить: екскурсія, особливе частування національних страв на вибір, також додатково можна вибрати обряди, ігри, та ін. Програми для дорослих – від 360 грн, для дітей – від 210 грн. Офіційний сайт.
Де знаходиться: с. Нові Петрівці, вул. Святослава Князя, 50.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Музеї, храми, палаци

Музей-садиба Катерини Білокур
Меморіальний музей знаменитої художниці, розташований на території садиби родини Білокурів, де вона прожила все життя (1900–1961). На виставці в Парижі Пабло Пікассо сказав: “Якби у нас була такого рівня майстерності мисткиня, ми б змусили заговорити про неї весь світ!”. В СРСР цього не сталося: неосвічена жінка-селянка самотужки сягнула висот художнього мистецтва, робила пензлики з котячої шерсті і мала нещасливу долю. Живопис Білокур — «вишивка» олійними фарбами на полотні, здебільшого вона малювала квіти. Біля хати-музею і досі ростуть дерева-сучасники художниці і встановлено мармурову скульптуру авторства її племінника Івана Білокура, якого Катерина сама вчила азам малювання. В експозиції музею є також оригінальні твори Білокур, виконані олійними фарбами та олівцем.
Де знаходиться: с. Богданівка, вул. Катерини Білокур, 72.

bilokur

А найбільш повне зібрання творів Катерини Білокур (більше 70 – живопис, акварель, графіка, та ін.) знаходиться неподалік, у Яготинській картинній галереї. Сторінка на ФБ.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Фабрика ялинкових прикрас
Заснована в 1948 р., фабрика з невеликої мануфактури, яка обробляла скло для медичних потреб, перетворилася на найбільшого виробника новорічної продукції в Східній Європі. Зараз там виготовляють ялинкові кулі різних діаметрів від 65 до 120 мм. А над їх декоруванням працюють професійні художники, з під кисті яких виходить ексклюзив. Ялинкові прикраси з Клавдієво прикрашають новорічні ялинки в Німеччині, Швейцарії, Австрії, Франції, Італії, США. Навіть у ялинкової іграшки є свої тенденції моди. Бажаючих дізнатися про останні розробки в дизайні та як створюють новорічні прикраси, запрошують в гості. Також можна взяти участь у майстер-класі з розпису ялинкової іграшки або запросити фахівців до себе. Ціни на різні види екскурсій на офіційному сайті.
Де знаходиться: смт. Клавдієво-Тарасове, вул. Успенська, 1.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Палац графа Хоєцького
Cело Томашівка здавна належало церкві: спочатку київським православним митрополитам, потім – теж київським митрополитам, але вже католицьким. А коли перейшло до шляхтича Яна Хоєцького, депутата польського Сейму, розрослося. За 100 років Хоєцькі звели на берегах річки Ірпінь декілька садиб і костел, але найкрасивіша будівля – це модерністський палац. Зараз він є Пам’яткою архітектури національного значення. У 2000 р. комплекс маєтку якимось чином перейшов монахам Свято-Введенського монастиря (УПЦ МП), які влаштували тут свій скит – Ризоположенський чоловічий монастир. Монахи ґрунтовно відреставрували споруду, розбили парк, облагородили територію, відгородивши місцями муром із баштами по кутах. Вхід вільний. Можна прогулятися кількарівневими терасами, прикрашеними скульптурами херувимів та тварин, у маленькому зоопарку живуть лами, страуси, павичі та фазани.
Де знаходиться: село Томашівка, вул. 30-річчя Перемоги, 1
Про інші найцікавіші палаци України – в нашому матеріалі.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Свято-Покровська церква в Пархомівці
У 19 ст село Пархомівка було у власності російського промисловця Віктора Голубєва. Він помер в Римі, але за заповітом був перевезений в Україну і також заповідав побудувати в селі нову церкву. Останню волю батька реалізували сини, а відомий художник, філософ та мандрівник Микола Реріх, що був їхнім знайомим, розробив 13 ескізів мозаїк та зовнішнього декору храму. Дві з них втілили в життя – “Покров Богоматері” та “Спас Нерукотворний”. Вони і сьогодні прикрашають храм у Пархомівці. Також церква прикрашена зображеннями вогню, молота, стріл, пророслого зерна, змій, виноградних грон, ялини, півня та навіть свастики – давньоіндійського символу вічного руху життя.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Читайте також  Путівник по Херсонській області

Ферми

Рибне господарство з розведення осетрових
Одразу два виробника делікатесної чорної ікри знаходяться поблизу Києва – в Трипіллі та Українці. Бренд Bester заснували екс-тележурналіст Антон Яременко та колишній військовий Дмитро Рудковський. Продукцію постачають у Францію, США, Австралію та Ізраїль. Осетрова ферма та цех із переробки риби та соління ікри розташовані на березі Дніпра. Туди ж запрошують просто порибалити – можна винайняти для відпочинку та риболовлі цілий причал (30 м від берегової лінії), покататися на катері вздовж островів, замовити юшку чи стейк із осетра. Подивитися всіх осетрових та поставити свої питання можна на екскурсії: 80 грн – дорослі, 40 грн – діти. Офіційний сайт.
Сторінка на ФБ

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Ферма “Осетр”
Виробник по-сусідству, але чорну ікру тут добувають в інший спосіб. Садкове господарство розташоване в штучній водоймі ТЕС і не тільки пропонує ікру та свіжу рибу, а й формує маточні стада та продає мальків. Екскурсія триває 30-40 хв, і коштує 80 грн з людини (якщо більше 10 людей) або 800 грн (якщо менше 10). Учасникам екскурсії – знижка 10% на продукцію. Офіційний сайт.
Сторінка на ФБ.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Де знаходиться: м. Українка, вулиця Промислова, 8.

Ферма екзотичних фруктів
Власником оранжереї є селекціонер і винахідник Анатолій Патій. В оранжереї ростуть екзотичні для України фрукти: ананаси, папайя, банани, кавові та томатні кущі — всього понад 50 сортів тропічних фруктів. Оранжерея збудована за унікальною, запатентованою технологією – там відтворені тропіки та субтропіки, а витрати на опалення – незначні. Деякі сорти рослин були виведені або частково змінені самим господарем. Кавове дерево і полуниці плодоносять тут цілий рік. Щороку власник збирає великий урожай – понад 14 тонн плодів. Всіх бажаючих господар запрошує на екскурсії. Офіційний сайт.
Де знаходиться: Рожни, пр. Травневий 70.

Винне господарство
Дивовижно, але не тільки на Півдні, а й на Київщині теж роблять хороше вино! Одне виноробне господарство називається Cassia wine, його заснували батько та син Микола та Володимир Касьяненки. Починали невеликий бізнес (близько 20000 пляшок на рік) як хобі, а потім взяли участь у кількох фестивалях, замовили красиві пляшки, розробили етикетки, почали приїжджати на дегустації туристи. В лінійці Cassia wine – тільки сухі вина і тільки натуральним способом. Сторінка на ФБ.

kasia

Інший крафтовий виробник натуральних вин називається Biologist. Своєю основною перевагою у виноробні називають органічний і в майбутньому біодинамічний підхід до виготовлення вина. В с. Лісники неподалік Києва на невеликій площі в 0,5 га вирощують експериментальний біо-виноград, а основні плантації – в Одеській області. Всі пляшки лімітовані і пронумеровані. Різні варіанти дегустацій –на офіційному сайті.
Сторінка на ФБ.

bio

Лавандові поля

Тренд останніх років – садити лаванду. Заняття прибуткове і дуже затребуване: квіти продають виробникам косметики, флористам, квітковим магазинам, в роздріб, а найбільшою популярністю користується погодинна оренда поля для фотосесій. Цього року найкрасивіші поля були повністю заброньовані за кілька годин після відкриття реєстрації. Лаванда квітує лише три тижні в липні, а бажаючих настільки багато, що знімають навіть вночі. Крім фотосесій на поля організовують тури для любителів лаванди, естети-кулінари влаштовують там обіди, а йоги – сеанси медитацій. 

“Лавандовий гай” 

Поле на 20 сотках, існує вже три роки і добре відоме серед поціновувачів прекрасного – тут розписана кожна хвилина. На полі проводять не тільки фотосесії: тут пишуть картини, влаштовують майстер-класи, цього року в планах навіть організувати концерт. Також у “Лавандовий гай” є своя лінійка натуральної косметики: два сорти твердого мила, тонік, ефірна олія, бельді та убтани. Щоб отримати 10 мл лавандової олії, вартістю 340 грн, треба переробити 1 кг квітів. Ціна оренди поля в годину: 600-1050 грн. Сайт.

Сторінка на ФБ.

Де знаходиться: с. Порадівка, вул. Запорізька 15. 

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

oLaWander

Тут вирощують полуницю та лаванду за стандартами органічного виробництва. Загальна площа поля – 60 соток, у 2020 р. для відвідування відкрили 30. 1 год перебування на лавандовому полі коштує 500 грн (+2.5% комісії). Можна купити ящик цвіту лаванди: 0,5 кг – 750 грн. Сайт. 

Сторінка на ФБ.

Де знаходиться: смт Димер, вул. Революції. 

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

“Лавандовий дім”

Невелика лавандова поляна в приватному саду. Свіжий зріз лаванди для квіткових і флористичних салонів, весіль. Вартість 1 години перебування в лаванді 400-500 грн. Також сюди запрошують сім”ї з дітьми з особливими потребами – за попереднім записом безкоштовно. Сторінка на ФБ.

Де знаходиться: с. Гвоздів, вул. 1 Травня, 39

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Інші поля: 

Лавандове поле в Білогородці – сторінка на ФБ.

Поле лаванди площею 50 соток, 90 км від Києва в сторону Прилук. Сторінка в ІГ і ще одна. 

Страусина ферма
В Київській області знаходиться одразу декілька. Найбільша в Україні, і єдина, на якій проживають всі види страусів, називається “Долина страусів”. Територія тільки основного поля ферми займає майже 20 га, а під вирощування кормів — відведено 60 га. Маточне поголів’я страусів було завезено в квітні 2001 р. і вже через місяць, в червні, з’явилися на світ перші київські страусята. На території розплідника працює ресторан, де можна спробувати страви з м’яса та яєць страусів, магазин із виробами ручної роботи зі шкіри, яєць та пір’я. Також в “Долина страусів” є невелика ферма равликів, виноробня та зоопарк. Офіційний сайт.
Де знаходиться: с. Ясногородка, вул. Підлісна, 32

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Інша ферма називається “Чубинський страус”. Знаходиться лише в 15 км від Києва. Для відвідувачів проводять екскурсії, на яких розповідають про життя цих птахів і дозволяють погодувати їх. Є невеликий зоопарк. Діти можуть покататися на конях та дослідити старий літак, який теж знаходиться на фермі. Офіційний сайт.
Де знаходиться: с. Чубинське

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Ще одна страусина ферма знаходиться між селами Синява та Бушеве в Рокитнянському районі.

Козина ферма “Бабині кози”
З 2007 р. ферма сім’ї Бабіних, яка розташована на березі річки Молочна займається племінним розведенням кіз зааненської породи. З козячого молока в сироварні виробляють кілька видів м’якого і твердого сиру (є дегустація, також можна купити) та мило з козячих вершків. Тут можна спробувати подоїти кіз, пограти з козенятами, погодувати їх привезеним з дому хлібом чи яблуками, а також дізнатися багато цікавого про їх утримання та виробництва сиру. Вартість екскурсії для дорослих – 150 грн, для дітей шкільного віку – 75 грн. Офіційний сайт.
Де знаходиться:  с. Галайки, вул. Центральна, 2б.

“Кийлівська Асканія”
Ця ферма з усіх боків оточена лісом. Тварини вільно пересуваються територією, тому всі відвідувачі можуть безперешкодно фотографуватися з ними і навіть торкатися. Заповідник займається розведенням: африканських страусів, павичів, цесарок, коней, камерунських кіз, лебедів, гусей, диких качок, в’єтнамських свиней, пухових кур. На території ферми є 5 водойм, де можна ловити рибу та годувати з рук лебедів. Дорослі можуть покататися на конях, а діти – на возику, запряженому віслючком. Сторінка на ФБ.
Де знаходиться: с. Кийлів, вулиця Лісова, 6.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Читайте також  Путівник по Дніпропетровській області 

Заповідники і парки

Екопарк “Осокорки”
Одне з лише кількох цнотливих місць дикої природи в межах Києва (також частково знаходиться в області). Сюди можна дістатися навіть на метро – від станції “Осокорки” або “Позняки” лише 30-40 хв. пішки. Екопарк – назва неофіційна, таким це місце хоче бачити активна громада району, яка уже багато років поспіль протистоїть забудовнику – банку “Аркада” – і домагається створення великого ландшафтного парку. Він має розташовуватися навколо найбільших і найчистіших київських озер Небреж, Тягле, Мартишів разом із унікальною екосистемою заливних луків і боліт із червонокнижними рослинами та тваринами. Вся територія – 600 га.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Особлива гордість екопарку – цілі плантації унікальних півників сибірських, які навесні покривають осокорківські луки фіолетовим килимом. Місце з великим потенціалом не лише для киян, а й для гостей столиці. Можна орендувати каяки, каноє та сапи.
Офіційний сайт.
Сторінка на ФБ.

Ландшафтний парк «Трахтемирів»
Знаходиться на межі Київської та Черкаської областей. Трахтемирів – місто зі славною історією ще з княжої доби, в минулому ще й козацька столиця, а донедавна – незаконно закрита територія, яку охороняли з автоматами. Відвідувачі парку часто говорять про унікальну атмосферу, через що його називають ще одним місцем сили. Як і в інших прибережних селах обухівського напрямку, там справді гарно: плавний ландшафт, багато простору і краса практично незайманої природи. На півострів часто приїжджають проводити різні езотеричні практики, а також любителі всього, що пов’язано з козаками та слов’янськими звичаями. Найвідоміші місця в парку: будиночок місцевого відлюдника Скіфа (київський актор Олег Петрик, який приїхав в заповідник знімати фільм, а залишився назавжди), козацьке кладовище, залишки маєтку «завгоспа Кучми» Ігоря Бакая, скіфське городище, “Висота 222”, “Марків Шпиль” і візитівка Трахтемирова – дерево у вигляді тризуба.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Неподалік, у селі Балико-Щучинка знаходиться меморіальний комплекс «Букринський плацдарм», присвячений героїчній самопожертві десятків тисяч солдатів, що марно загинули під час погано спланованого радянськими генералами форсування Дніпра й створення Букринського плацдарму у ІІ світовій війні. Сторінка на ФБ.

balyky

Резиденція “Сухолуччя”
Біля села Сухолуччя, що розташоване на березі Київського водосховища, знаходиться Дніпровсько-Тетерівське державне лісомисливське господарство (30 тис. га). Майже півстоліття ця територія була закритою для відвідування – тут полювали члени ЦК КП, а опісля – чиновнича верхівка України. У 2007 господарство облюбував Янукович. У 2014 р. все майно та тварини у вольєрах залишилися без нагляду. Багато чого вивезли мародери, але більшу частину вдалося врятувати силами активістів. Зараз “Сухолуччя” може відвідати будь-хто. На території є вертолітний майданчик, альтанки для пікніків, причал з маяком для яхт на Київському морі. Можна зайти до “президентської” дерев’яної церкви та вольєрів із дикими кабанами. Коні Пржевальського та олені ходять просто між деревами. Сторінка на ФБ.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Резиденція “Залісся”
Заліське заповідно-мисливське господарство площею 15 тис. га створили ще 1957 р. для мисливських втіх верхівки номенклатури СРСР. Тут полювали Хрущов, Брежнєв, Щербицький, Фідель Кастро та Еріх Хонеккер. Це головна заміська резиденція глави держави – офіційно саме тут Президент України приймає закордонні делегації. В “Заліссі” ростуть унікальні старовікові соснові ліси, живуть занесені до Червоної книги зубри. З 2014 р. доступ в резиденцію відкритий, але обмежений. Об’єктом і далі опікується Державне управління справами, тому відвідання можливе в складі організованої групи чи за попередньою заявкою. Їх пропонують робити телефоном (044-226-24-32) або електронною поштою (do.zalissiy@ukr.net). Під час екскурсії відвідувачам показують: президентську резиденцію, озера – Велике та Мале; стайню з породистими кіньми, подарованими президентам у різний час; спостережні майданчики, розташовані в глибині території; музей природи, в якому зберігають фото візитерів та опудала тварин.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Річка Десна
З легкої руки Олександра Довженка Десну часто називають зачарованою і це їй справді пасує. Десна – одна з найкрасивіших річок України і остання велика ріка Європи, яка має неврегульовану течію: тут немає ні дамб, ні водосховищ, лише природне русло. Для багатьох мешканців Сумської, Чернігівської та Київської областей це одне з основних місць відпочинку. Тут стоять із наметами, відпочивають в таборах та турбазах, рибалять, збирають гриби, сплавляються. Піти в сплав на байдарках, катамаранах або рафтах – кращий спосіб побачити всі принади Десни. Зазвичай, сплави тривають 1-2 дні і в Київській області стартують в с. Літки. В рамках цього путівника ми не можемо рекомендувати бази відпочинку, турфірми, які займаються сплавами, місця для риболовлі та де збирати гриби – їх справді багато. Найпростіше: вирішити, чого хочеться і глянути пропозиції в гугл-картах чи на спеціалізованих сайтах.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Київське море
Перше з шести великих водосховищ на Дніпрі, улюблене місце відпочинку киян та одне з найнебезпечніших об’єктів країни (дехто стверджує, що планети). В його водах – чимало сюрпризів. Під час створення Київського моря довелося затопити багато сіл, з усією інфраструктурою, зокрема, з кладовищами. Після вибуху на ЧАЕС водойма стала буферною зоною між Дніпром і зараженою Прип’яттю: дно водосховища всотало цезій і стронцій, які досі знаходяться на дні. Там же – снаряди часів ІІ світової. А якщо дамба у Вишгороді внаслідок різних обставин пошкодиться, величезна хвиля затопить не тільки столицю: вода піде далі по Дніпру, знесе Канівську і Кременчуцьку ГЕС, потім – Запорізьку АЕС. А це вже катастрофічне радіоактивне цунамі, кажуть вчені. Саме тому європейські організації не раз піднімали питання ліквідації водосховища. Через невелику глибину, замулення та заростання у спеку вода прогрівається до +30 градусів, цвіте й провокує розмноження мікробів.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

На берегах Київського моря милуються красивими заходами сонця та їздять на кайтах і віндсьорфах, взимку – вчаться кататися на лижах і дошках в комплексі “Вишгора” (поруч – закинутий бобслейний трек). Це одне з найпопулярніших місць неподалік Києва для зйомок кліпів та фотосесій. У порівнянні з лівим, праве узбережжя Київського моря виглядає цивілізованішим. У Вишгороді можна прогулятися набережною, гарний вид відкривається з вул. Ватутіна (над пляжем на обриві). Крім резиденції “Межигір’я” та “Сухолуччя” в Нових Петрівцях, які знаходяться на березі Київського моря, красиві місця є в Глібовці, Ясногородці, Козаровичах. На лівому березі панорамою насолоджуються в Лебедівці (машиною можна під’їхати до самої води, пісочний пляж), чимало пісочних пляжів у Ровжах. От карта з позначеними цікавими місцями.

Парк Острів Сакури
Парк відкрився у 2019 р. з ініціативи директора сільськогосподарської компанії «ФК ЛТД» Миколи Каплуна на штучному острові на річці Рось. Площа парку складає 1,6 га і 1 га відвели для міні-зоопарку. Висадили 3,5 тисяч різноманітних дерев, кущів і квітів, звичайно, багато сакур. Але хай вас не вводить в оману “східна” назва, облаштування парку має досить еклектичний характер. Також на території: штучні водойми, фонтани з підсвічуванням, багато скульптур, майданчик для дітей у вигляді піратського корабля. Вхідний квиток – 50 грн, діти до 6 р. – безкоштовно, понеділок – вихідний.
Де знаходиться: смт. Володарка, вул. Лугова.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Дарка Горова

Підтримати проект на Patreon!

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!

 

Завантажити більше пов\\\'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…