Зазвичай, плануючи подорож до Польщі, план мандрівки складається з популярних Варшави, Кракова, Гданська чи Вроцлава. Проте у цій країні є не менш цікаві міста, краса, історія та культура яких не залишить вас байдужими.
Одне з таких – Лодзь – місто, яке за 50 років з невеличкого селища стало текстильною столицею, місцем, де втілювалась «американська мрія» про багатство та владу.
Лодзь можна назвати серцем Польщі, оскільки вона розташована у самісінькому центрі і є третім за величиною містом у країні.
Розкажемо вам детальніше про те, як дістатись до цього міста, де зупинитись та що подивитись.
Як дістатись до міста Лодзь
Доїхати до Лодзі можна автобусом, ну і звичайно автомобілем. Проте поїздка займе близько 12 годин, не враховуючи час проходження контролю на кордоні.
Донедавна прямого авіасполучення між цим польським містом та Україною не було.
Проте авіакомпанія SkyUp виправила цю ситуацію. Тепер до Лодзі можна дістатись за 1 год 20 хв з Києва.
Причому квитки коштують від 750 гривень. Для порівняння, квитки на автобус обійдуться вам у 800-900 гривень.
Квитки на рейс бронюємо на сайті skyup.aero. Там же можна зреєструватись онлайн, заощадивши час та гроші.
Рейси Київ-Лодзь SkyUp виконує двічі на тиждень – по понеділках та четвергах. Виліт з Києва має дуже зручний час – о 10:30. А вже об 11:20 ви виходити на прогулянку у Лодзі.
Обов’язково перевіряйте правила в’їзду до Польщі перед плануванням поїздки. Офіційну інформацію можна знайти на сайтах МЗС та сайті Республіки Польща.
Наразі в’їхати до Польщі можуть українці, які пройшли повний курс вакцинації (з часу отримання останньої дози має минути щонайменше 14 діб).
Польща схвалює Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca, Jonson&Jonson, а з недавнього часу – Covishield.
Також необхідно мати з собою страховий поліс, який покриває лікування у випадку хвороби, який ви можете придбати самостійно чи оформити на сайті перевізника під час купівлі квитка.
Де жити в Лодзі
Загалом в Лодзі величезний вибір житла на будь-який бюджет. Проте кілька готелів можемо порекомендувати.
Наприклад, готель Puro – знаходиться у самому центрі міста навпроти великого торгівельно-розважального комплексу «Мануфактура», поблизу центральної вулиці Пьотрковська.
Гостям пропонують просторі номери зі зручними ліжками, Wi-Fi, безкоштовні велосипеди в користування. На території працює ресторан, а на верхньому поверсі розташована велика тераса з видом на центр міста.
Ціна за стандартний двомісний номер зі сніданком – в районі 2500-3000 гривень.
Для тих, хто не тільки шукає житло, а й планує організацію корпоративних заходів, а також для бізнес-туристів прекрасним варіантом буде готель в сучасному хмарочосі DoubleTree By Hilton. Тут розташований найбільший в місті конгресійно-конференційний центр.
Банкетні та конференц-зали також пропонує готель, розташований в «Мануфактурі», Vienna House, а також готелі Holiday Inn, Novotel Centrum, Tabacco та Ambassador Premium.
Цікавий факт – у Лодзі немає п’ятизіркових готелів. За словами місцевих мешканців, власники готельних комплексів не женуться за зірками, проте кожен дбає про те, щоб на найвищому рівні організувати комфорт як для звичайних, так і для бізнес-туристів. Окрім того, чимало іноземних делегацій та грантових організацій не обирають для проведення заходів п’ятизіркові готелі, оскільки ціна теж зростає відповідно до кількості зірок.
Що подивитись
Потрапляючи в Лодзь, ти відчуваєш себе ніби в історичному фільмі. Будівлі, від яких захоплює подих, тут на кожному кроці. Місто потопає в зелені, тому аби отримати найкращі враження від вікенду, краще їхати сюди у період з пізньої весни до середини осені.
У заголовку ми назвали Лодзь містом єдинорогів. Це справді так, єдиноріг є офіційним символом міста, а біля центрального трамвайного вокзалу знаходиться пам’ятник єдинорогу.
Символ виник випадково, коли місцеві почали називати вокзал зі скляним дахом «стайнею єдинорогів» – чи то через те, що в сонячну погоду скляний дах грає різними барвами, чи то через те, що трамвай має один ріг.
Лодзь – також називають містом «живих» муралів. Вони постійно оновлюються, отож складається враження, що стіни старих будівель ніби живуть своїм життям.
Вулиця Пьотрковська
Пьотрковська – одна з найдовших торговельних вулиць в Європі. Її можна назвати суцільною історичною пам’яткою, оскільки тут знаходяться майже всі важливі архітектурні об’єкти міста: палаци та вілли промисловців, кам’яниці, костели, фабрики, численні пам’ятники.
Гуляти Пьотрковською треба і можна дуже довго. І краще виділити для цього окремий день, адже потрібно встигнути зазирнути у кожен дворик-колодязь, аби побачити прекрасні локації для фото, відвідати атмосферні кав’ярні, яскраві мурали, пам’ятник «п’ятій точці» знаменитого польського поета Юліана Тувіма, двір зі скла «Пасаж Рози», який створила художниця Йоанна Райковська.
На вулиці Пьотрковській розташована велика кількість пам’ятників, причому це не банальні скульптури, які ми звикли бачити у кожному місті. Наприклад, тут є три оригінальні пам’ятники, вмонтовані в мостову, що складаються з бруківок з іменами важливих для Лодзі людей – Лодзян перелому тисячоліть, Лодзян нового тисячоліття та Лодзької ідентичності.
Також на цій вулиці ви знайдете лавочку поета Тувіма, рояль всесвітньо відомого піаніста Артура Рубінштейна, скриню нобелівського лауреата та автора роману «Земля обітована» Владислава Реймонта.
💡 Путівник по Казахстану (Південно-Східний регіон)
Мануфактура
На початку ми вже говорили, що Лодзь у ХХ столітті був величезним промисловим містом. Тут знаходились фабрики, на яких працювало від 5 до 10 тисяч людей. В одній із таких, яка належала місцевому фабриканту Ізраелю Познанському, сьогодні знаходиться комплекс «Мануфактура».
Це 27 гектарів, на яких розташовано Музей мистецтв, готель Andel`s, ресторани, дискотеки, розважальні центри, магазини тощо.
Це місце обов’язково слід відвідати любителям шопінгу, адже тут знаходиться 240 магазинів з одягом від світових брендів, аксесуарами, косметикою тощо.
Варто відвідати Музей фабрики, де знаходяться 4 ще діючих ткацьких станки, Музей мистецтв ms2, експериментаріум, «Малий театр».
Цікаво, що Ринкова площа Мануфактури виконує різні функції в залежності від пори року – влітку вона стає справжнім пляжем з піском, пальмами та шезлонгами, а взимку – льодову ареною для любителів фігурного катання.
Палаци та віли
Фабриканти польського, німецького та єврейського походження будували в Лодзі не лише великі фабрики, а й палаци. Їх вдалось зберегти в часи Другої світової війни, місто піклується про кожну унікальну будівлю, і кожен з них продовжує жити, функціонувати, проте вже в якості музеїв, університетів, важливих установ тощо.
Так, в палаці Познанського розташований музей міста Лодзь. Тут представлена найбільша колекція експонатів, яка зображує життя та традиції міста.
Поряд розташований ще один палац Познанського, який є справжнім витвором мистецтва і обов’язково сподобається поціновувачам архітектури. В будівлі поєднуються декілька стилів – неоренесанс, необароко, модерн. Інтер’єр будівлі теж надзвичайно цікавий.
У палаці ще одного видатного фабриканта – Кароля Шайблера – сьогодні знаходиться єдиний у Польщі Музей кінематографії. Колекція, представлена тут, сподобається кіноманам: постери, реквізит, фрагменти декорацій, афіші, архівна кіноапаратура.
Найцінніший експонат музей – фотопластикон, створений близько 1900 року, який досі працює.
До речі, з 1945 року до початку 200-х Лодзь вважалась столицею польської кінопродукції. Тут знаходиться кіностудія OpusFilm і досі працює відома кіношкола – Державна вища школа кіно, телебачення і театру ім.Л.Шиллера, яку закінчили свого часу Роман Поланскі, Анджей Вайда та Барбара Брильска.
Уваги заслуговує також палац-музей Хербста, де зараз розташована філія Музею мистецтв, а також Вілла Кіндермана, яка є найкращим прикладом модерну в Польщі.
З Білої фабрики Людвіка Ґейєра постав Центральний музей текстильної промисловості, де раз на три роки організовують Міжнародне трієнале художнього текстилю – наймасштабнішої текстильної виставки у світі.
Орієнтаріум
На території Лодзі, в парку «На Здров’ю», розташований зоопарк. Нещодавно там розпочалося масштабне будівництво Орієнтаріуму – багаторівневої водної та наземної експозиції флори та фауни. Будівництво вже майже завершене, і зовсім скоро там оселяться 6 слонів, африканські пінгвіни, мавпи, димчасті леопарди.
Буде також розташований великий океанаріум, вже завезені акули, скати та інші представники підводного світу.
Зараз для відвідання відкрита частина зоопарку, а от Орієнтаріум відкриють до весни 2022 року.
Також у Лодзі працює один з найбільших аквапарків Польщі.
ЕС1
Лодзь – місто настільки унікальне, що осередок культури тут створили навіть у будівлі першої лодзької ТЕЦ. Він називається ЕС1 і сюди просто необхідно приїхати з дітьми.
В ЕС1 знаходиться Центр науки та техніки з інтерактивними науково-популярними виставками. Тут можна пограти в різні інтерактивні ігри, наприклад, управління електростанцією, розкривати секрети найбільших досягнень людства, відвідати 3D кіно у справжній сфері, планетарій тощо.
Ксєнжи Млин
Місто в місті – так це місце називають в Лодзі. Це житловий комплекс, побудований Каролем Шайблером у ХІХ столітті. Він представляв собою район з величезною прядильною фабрикою та будинками для робітників, власною школою та магазином.
Зараз будівлі використовуються для культурних заходів, фестивалів, показів мод тощо. Окрасою комплексу Ксєнжи Млин є величезний парк, в якому кожен куточок стане прекрасною локацією для фото.
Єврейський цвинтар
Єврейський цвинтар на території Лодзі – це один з двох найбільших єврейських кладовищ в Європі. На 40 гектарах землі поховано щонайменше 180 тисяч євреїв.
Кладовище не є типовим прикладом єврейських поховань, оскільки багаті фабриканти-євреї звели тут цілі сімейні склепи для себе та членів своєї родини, які в прямому сенсі слова є витвором мистецтва. Наприклад, мавзолей Познанського є однією з найбільших єврейських гробниць у світі.
Більше інформації про Лодзь, а також про екскурсії містом можна знайти на сайті Лодзької турстичної організації.
Лодзь вражає своєю архітектурою, різноманіттям та вдалим поєднанням різних культур, але найбільше все ж самим ставленням місцевих до свого міста. Люди пишаються місцем, в якому живуть, вміють його показати, берегти історію, яка в нього є, і створювати нову.
Ми відвідали Лодзь в кінці жовтня. і були вражені його атмосферністю – в кожному куточку відчуваєш себе, ніби в кадрах красивого старого фільму. Проте незалежно від пори року тут можна знайти щось особливе.
Фото: Даша Щастя для Sky Up
Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:
Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер, Viber або читайте наш канал у Telegram!