Статус об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО дає значні переваги. По-перше, завдяки таким об’єктам країна отримує престиж та промоцію у всьому світі, що сприяє розвитку туристичної галузі. По-друге, це дозволить зберігати належний стан об’єктів, забезпечити їх опікою влади та громади, гарантувати пріоритетність у залученні фінансових коштів для реконструкції.
Головною метою Списку є зробити відомими та захистити унікальні об’єкти. А щоб до нього потрапити, об’єкт має відповідати хоча б одному культурному або природному критерію.
В Україні є 7 об’єктів, що входять до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. З них шість – культурних та один природний. Один навіть визнаний шедевром людського творчого генія. Та про це далі.
Собор Святої Софії був центром суспільного духовного і політичного життя Давньоруської держави. Тут відбувалися церемонії посадження князів на Київський престол, поставлення єпископів та митрополитів, прийоми посольств, київське віче, тут велося літописання і була створена перша на Русі бібліотека – Софійська. Софія Київська також була місцем поховання князів та вищого духовенства.
Собор розташований в історичній частині столиці України – на вулиці Володимирській.
Свого часу собор був однією з найбільших будівель міста.
Ансамбль Києво-Печерської лаври є визначною історичною пам’яткою Середньовіччя та раннього модернізму. До його складу входять унікальні наземні та підземні храми ХІ-ХІХ ст., комплекси печер з лабіринтами, житлові та господарчі будівлі XVI-XIX ст.
Основними об’єктами є Успенський собор, Троїцька надбрамна церква, Велика дзвіниця, Церква Всіх Святих, Трапезна церква, монастирські оборонні мури з баштами, комплекси Антонієвих (Ближніх) та Феодосієвих (Дальніх) печер з наземними церквами – Хрестовоздвиженською та Різдва Богородиці, а також церква Спаса на Берестові.
Вже протягом багатьох століть Києво-Печерська лавра є одним з найбільших паломницьких центрів у світі. Заснована у 1051 р. монахами Антонієм та Феодосієм.
Цікавий факт: на Великій лаврській дзвіниці у 1903 р. встановлено годинник. Його гарантійний термін складав 15 років, і попри те, що скоро їм виповниться 120 років, вони досі не потребують ремонту. Вони зупинялись лише раз – під час будівлю собору підірвали під час Другої Світової війни.
До Списку Світової спадщини ЮНЕСКО Собор Святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська лавра увійшов у 1990 р. Зараз український уряд запропонував розширити цей об’єкт, додавши до нього також Кирилівську та Андріївську церкви.
Унікальність ансамблю історичного центру Львова у тому, що його частини репрезентують кілька історичних етапів формування міського середовища та відрізняються за характером культурної спадщини:
1. Високий замок і Підзамче
Високий замок збудований під керівництвом Короля Русі Лева Даниловича, а потім – польського короля Казимира ІІІ на Замковій горі. У ХІХ ст. більшу частину Високого Замку розібрали. Зберігся лише південний мур так званого пригородку – двору між головними зовнішньою та внутрішньою брамами замку.
У 12 ст. Високий Замок і Підзамче являли собою високорозвинуте міське поселення. У 13-14 ст. тут було 10 православних церков та монастирів, три вірменські церкви, два костьоли, мечеть та синагога.
2. Середмістя
Примикає до дільниці Підзамче. Виникло у середині 14 ст. і являє собою повністю збережений зразок регулярного містобудування на території Східної Європи. Тут розташовані сакральні споруди Середньовіччя та Ренесансу. Найвідоміші – Собор св. Юра, Латинська катедра, Успенська церква, Домініканський собор, Бернардинський монастир.
У Середмісті збереглися старі назви вулиць – Вірменська, Руська, Сербська, Староєврейська, Краківська.
3. Ансамбль Собору Святого Юра
До нього входить Собор Святого Юра, збудований у 1744-1770 рр., митрополичий палац 1772-1774 рр., капітельні будинки 1774-1776 рр., дзвіниця 1821 р. та огорожа з двома брамами.
За своєю міською забудовою та архітектурою Львів є видатним прикладом синтезу архітектурних і художніх традицій Східної Європи.
За унікальність містобудівельного середовища, що є результатом взаємовпливу різних за походженням архітектурних традицій та напрямків, а також політичну та торговельну роль, що приваблювала велику кількість етнічних груп із різноманітними культурними та релігійними поглядами, Ансамбль історичного центру міста був внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Дуга Струве – 258 трикутників, які утворювали ланцюг з 256 основних пунктів. Загальна довжина ланцюга – 2820 метрів.
Завдяки Дузі вдалося встановити правильний розмір та форму планети Земля і довести теорію Ньютона по те, що наша планета є об’ємним овалом.
Це єдине надбання одразу 10 держав – України, Білорусі, Естонії, Латвії, Литви, Молдови, Норвегії, Росії, Фінляндії та Швеції.
В Україні знаходяться 9 пунктів дуги. Три з них – у Хмельницькій області (Баранівка, Катеринівка, Фельштин) та один – у Одеській (Старонекрасівка) – внесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у 2005 р.
Знаходиться у Чернівцях. Історична пам’ятка була збудована чеським архітектором Йозефом Главкою у 1864-1884 рр.
Резиденція складається з трьох корпусів – Митрополичого, Семінарського та Монастирського, і є поєднанням різних стилів. Виглядає як середньовічний замок.
Особливу цікавість викликає Мармурова зала, зроблена з білого та чорного мармуру. Її стіни прикрашені фресками на історичну та релігійну тематику.
Також є Червона зала – місце засідань Священного Синоду. Стіни зали оздоблені китайським шовком та венеціанськими дзеркалами, стеля декорована орнаментом, що нагадує колекцію писанок, а підлога встелена паркетом з червоного бука, дуба та зеленої липи.
З початком будівництва резиденції почали робити також дендропарк площею 5 га. Тут багато дерев, фонтанів, скульптур, унікальне тюльпанове дерево та 130-річний бамбук.
З другої половини ХХ ст. приміщення резиденції слугує Чернівецькому університету. Зараз на її території є туристичний комплекс. Щодня з 10:00 до 17:00 проводяться екскурсії.
З 2011 р. резиденція Буковинських та Далматинських митрополитів входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
16 дерев’яних церков Карпатського регіону України та Польщі внесені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО у 2011 р. Вісім із них розташовані в Україні:
Церкви збудовані в чотирьох архітектурних стилях – галицькому, лемківському, бойківському та гуцульському. Це зразок вже втраченого традиційного будівництва з дерева, а стінопис відносять до найцінніших збережених.
Античне і візантійське місто-держава Херсонес Таврійський знаходиться в південно-західній частині Криму (Севастополь).
Був заснований вихідцями з Греції у 422-421 рр. до н.е. В античну добу Херсонес був важливим політичним, торговельним та ремісничим центром півострова.
Історія цього міста – це частина історії Давньої Греції, Давнього Риму, Візантії та Київської Русі.
У кінці XIV ст. кочівники зруйнували місто. Розкопки руїн почали у 1827 р. Після цього місто отримало назву Руська Троя.
У літописах значиться, що саме тут відбулося хрещення Київського князя Володимира. У 1861 р. на місці руїн, де знаходилась хрещальня князя заклали собор Хрестителя Русі.
В наш час Володимирський собор реконструйовано. Він є символом Хрещення Русі.
У Херсонесі цікаві храми, римська цитадель, елліністичний театр, житлові квартири, колодязі, майстерні, фрески та ще понад 200 тисяч експонатів тих часів.
78 окремих лісових масивів знаходяться у 15 країнах світу. 12 з них – 25% – в Україні.
До складу української частини об’єкта входять ділянки Карпатського біосферного заповідника, природних заповідників «Горгани» та «Розточчя», національних природних парків «Ужанський», «Синевир», «Зачарований край» й «Подільські Товтри».
Станом на 2020 рік, Україна додала 17 об’єктів у попередній Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
До складу заповідника входять об’єкти культурної спадщини, що пов’язані з могилою українського поета Тараса Шевченка у Каневі в Черкаській області. На території заповідника, окрім могили Кобзаря, також є Державний музей Т.Г.Шевченка, могила хранителя Шевченкового меморіалу І.Ядловського, багатошарове поселення Пилипенкова гора.
Сама Чернеча гора, на якій розташований заповідник, є пам’яткою природи, завдяки унікальному рельєфу, різноманіттю ландшафтних та рельєфних об’єктів.
Історія Чернечої гори сягає глибини тисячоліть. Документи підтверджують існування тут в 11 ст. стародавнього Свято-Успенського Канівського монастиря, де поховані українські гетьмани Іван Підкова, Шах, Самійло Кішка. У 1701-1703 рр. тут було зведено дерев’яну козацьку церкву Покрова Пресвятої Богородиці.
Розташований у місті Умань (Черкаська область).
Парк засновано у 1796 р. польським магнатом Станіславом Потоцьким. Він подарував його на янгола своїй дружині Софії у травні 1802 р.
Сама ідея створення парку в романтичному стилі з використанням римської та грецької міфології належала саме Софії.
Парк є шедевром світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX століть.
Головна композиція проходить річкою Кам’янка. Тут споруджено штучні басейни, стави, водограї, каскади та 14 водоспадів, один із яких – висотою 14 м.
Площа парку складає близько 180 га. Тут – понад 3 тис. видів різноманітних рослин. Зберігся навіть стародавній 400-річний дуб, під яким, за легендами, збирали наради з козаками Іван Гонта та Максим Залізняк.
Прикрашають парк штучні скелі, ґроти та павільйони.
«Софіївку» включено до списку «7 чудес України».
До попереднього Списку світової спадщини ЮНЕСКО включено три обсерваторії – Миколаївську, Одеську та Київську.
Найстаріша з цієї трійці – Миколаївська. Її засновано у 1821 р. на найвищому місці Миколаєва – Спаському пагорбі.
Миколаївська обсерваторія відкрита для відвідування. Тут можна оглянути унікальну астрономічних приладів, годинників, карт та фотографій.
Київська обсерваторія відкрита у 1845 р. Вона знаходиться в одному з корпусів Київського національного університету ім. Т. Шевченка.
Одеська обсерваторія заснована у 1871 році на базі Одеського національного університету ім. І. Мечникова. Спостережні станції обсерваторії також розташовані в Словаччині та Туркменістані.
Окрім цих трьох об’єктів, до попереднього Списку світової спадщини ЮНЕСКО також включили:
Біосферний заповідник «Асканія-Нова»
Держпром (Будинок Державної промисловості) в Харкові
Пости та укріплення на торгових шляхах генуезців від Середземного до Чорного морів
Культурний ландшафт «Печерні міста Кримської Готії»
Історичне середовище столиці кримських ханів у місті Бахчисараї
«Тіра – Білгород (Аккерман) – на шляху від Чорного до Балтійського морів»
Історичний центр і порт м. Одеса
Комплекс пам’яток Судацької фортеці, VI – XVI ст.
Історичний центр м. Чернігів
Культурний ландшафт каньйону у Кам’янці-Подільському
Бахчисарайський палац кримських ханів
Кам’яна Могила
Фото: prolviv.in.ua, Andrey Ko, Wikiwand, archbishopihor, myUkraine, volnovakha.city, Zruchno Travel, Look My Trips, dsnews
Підтримати проект на Patreon!Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!
Україна та Словаччина погодили запуск нового залізничного сполучення між Києвом та Братиславою. Про це повідомляє…
Український перевізник Autolux анонсував розпродаж квитків до Польщу зі знижкою до 50%! Вартість квитків стартує…
Польський залізничний перевізник SKPL Cargo подав заявку до управління залізничного транспорту Польщі на запуск міжнародного…
FlixBus оголосив про запуск нового маршруту з Києва до Мюнхена. Також компанія повідомила про нове…
Геловін (Halloween) – це пора таємничості, карнавальних костюмів і атмосферних подій для всієї родини. Проте…
Wizz Air відкриває базу та розмістить один літак Airbus A320 в аеропорту столиці Молдови -…
Показати коментарі
Софія була дружиною Потоцького, а не донькою.
Дякуємо, виправили.