Бувають такі пригоди в подорожах, коли ти заздриш сам собі. Сьогодні трапилася одна з них. Ми цілувалися з 15-ти метровими китами! Оля співала їм індіанські пісні, вони ластилися як кошенята, довірливо підпливали впритул, заглядали прямо в очі. Відразу ДЕВ’ЯТЬ здоровенних китів!! Це було настільки неймовірно, що нас лихоманило від вражень декілька днів.
Ми уже писали про пірнання до китів у Королівстві Тонга. Цього разу вирішили близько познайомитися з їхніми сірими братами. Готуватися до пригоди почали заздалегідь. Спланували маршрут і логістику. З’ясували, коли треба приїжджати в Мексику, щоб застати одразу кілька дивовижних явищ. Наприклад, міграцію сірих китів, міграцію метеликів монархів, міграцію китових акул, відвідати печеру ластівок, побачити багато такого, що здебільшого не входить у класичну туристичну програму по Мексиці.
Paganel Studio – організатори авторських експедиції у найвіддаленіші та найекзотичніші місця планети. Тури Паганелів середньою вартістю в €3500 бронюють на рік наперед. Засновники та ідейні натхненники – сімейна пара з України Ольга та Андрій Андреєви. З подорожей вони завжди привозять багато фото- та відеоматеріалів. Фільми Paganel Studio отримали більше 150 нагород на міжнародних кінофестивалях в усьому світі. Lowcost.ua продовжує співпрацю з Паганелями – ми друкуємо цікаві та яскраві репортажі з експедицій авторства Андрія Андрєєва.
Величезний міхур повітря з шумом піднявся на поверхню поруч із нашим човном. Всі на борту здригнулися від несподіванки. Через секунду на місці повітряної бульбашки з’явилася здоровенна, сплюснута з боків голова сірого кита з невеликим, але уважним оком посередині. Кит повернувся до човна лівим боком і втупився вимогливим поглядом на Олю. Вона саме намагалася у весь голос співати старовинну колискову пісню індіанців Лакота. Ліворуч і праворуч від човна, то тут, то там почали з’являтися зацікавлені голови інших китів. Чулися гучні зітхання, в повітрі миготіли плавці та хвости.
Те, що відбувалося навколо нас було справжньою фантастикою! Ми вже багато разів спостерігали за китами, здебільшого горбатими, але ніколи не бачили такої зацікавленості з їхнього боку. Я читав, що сірі кити дуже особливі, цікаві та контактні. Але що вони аж настільки товариські, люблять музику і пісні, навіть не міг уявити.
Встановлюючи контакт із китами, потрібно їх чимось здивувати. Ми з Олею вирішили привабити їх піснею. Деколи музика зачаровує тварин і вони можуть довго плавати навколо, слухаючи концерт. На першій локації Оля вирішила виконати щось із репертуару Едіт Піаф французькою, а потім – із репертуару Queen. Проте ніхто не підпливав. Ба більше, почувши пісні Едіт Піаф у Оліном виконанні, кити неподалік прискорювалися і зникали вдалині.
Наступного дня Оля вирішила поекспериментувати і почала співати колискову пісню північноамериканських індіанців Лакота, яку ми любимо і часто слухаємо. Спрацювало! Спершу довкола нас заворожено крутилися 9 китів. А наступного дня їх було шестеро чи семеро. І як здалося, це якраз були вчорашні кити – цього разу вони нам більше довіряли.
Вони піднімали голову вище, запрошуючи нас їх почухати. На голові у дорослих китів знаходяться світло-сірі вібриси довжиною 2-3 см. Вібриси – це чутливі жорсткі волосини, які служать додатковими органами дотику (як у котів чи моржів). Сірі кити дуже люблять, коли їм чухають ці вібриси довкола рота і на голови. Головне – не торкатися дихала, плавників і хвоста. Кит може розцінити це як агресію та відразу попливе геть.
Однією з особливостей сірих китів є те, що вони дуже люблять висовувати з води свою морду і досліджувати, що відбувається навколо. Вони визначають відстань до берега чи інших об’єктів, а іноді просто з цікавості.
Сірі кити настільки товариські, що їх майже повністю знищили китобої у 19-поч. 20 ст. Тварини любили збиратися великими групами в мілководних лагунах у період розмноження, часто підпливали до людей. А люди натомість убивали їх без розбору – і дорослих, і дитинчат. До середини 20 ст. популяція сірих китів настільки зменшилася, що їх занесли до Червоної книги.
Зараз виділяють 2 зграї сірих китів. Перша – Охотсько-Корейська. Багато років вона знищувалася і легальними китобійними флотиліями, і браконьєрами з СРСР, Японії, Кореї, Китаю. До середини 20 ст. вважалася повністю зниклою, проте у 1983 р. біля острова Сахалін помітили крихітну групу з 20 особин. Їх взяли під охорону і сьогодні Охотсько-Корейська зграя налічує приблизно 280 особин. Вони зимують і розмножуються поблизу Кореї і Південної Японії, а влітку відгодовуються в Охотському морі.
Друга зграя – Чукотсько-Каліфорнійська. Вона зимує і розмножується в Каліфорнійській затоці, а влітку нагулює жир в Чукотському, Беринговому і морі Бофорта. Ця зграя багаточисленна – 26 000 особин. У США заборонили полювання на сірих китів ще в 50-х рр. 20 ст. Американці також натиснули на сусідню Мексику, куди сірі кити припливають розмножуватися, щоб ті взяли місця міграції під охорону і будь ласка – популяція активно відновлюється!
Місце шлюбних ігор і розмноження сірих китів знаходиться в декількох мілководних бухтах півострова Баха Каліфорнія, на північному заході Мексики. У лютому-березні там збираються тисячі китів. Вони активно спілкуються: китихи народжують і вигодовують дитинчат, молодняк грається.
З цими китами заборонено плавати – тільки спостерігати з човнів. І їхня кількість теж обмежена. Ліцензію мають лише 3 авторизовані компанії і в кожної – по 4 човни. Тобто одномоментно біля китів можуть знаходиться щонайбільше 12 плавзасобів.
Тіло тварин має довжину 12-15 м. Самки важать вдвічі більше за самців. Вага самок – 31-32 т, самців – 15-16 т. Так природа компенсує фізичні втрати під час виношування та вигодовування потомства. Статевої зрілості сірий кит досягає у віці 8 років. Шлюбний сезон починається під час міграції на південь приблизно в середині грудня.
Один раз на 2 роки самки народжують дитинчат. Важать малюки десь 800 кг, а довжиною – 5 м. Під час появи малюка на світ самка не дихає і розташовується черевом догори. Пологи тривають близько 10 хвилин. Жировий шар у дитинчат дуже тонкий і не витримує холодних арктичних вод. Тому перед початком зими тварини мігрують на південь у теплі лагуни.
Коли малюк підростає, він катається на спині матері (ми бачили це в одній із бухт у Баха Каліфорнія). Молоком китеня харчується 7 місяців. На Тонга довелося плавати з малюками китів-горбачів і матусі досить спокійно підпускали ближче нас, дрібних чоловічків у ластах і масках. У сірих китів мами дуже строгі і не підпускають до малюків нікого. Бували випадки нападів сірих китів на човни і катери, якщо самки сприймали їх за загрозу своїм дитинчатам.
Єдиним морським ворогом цих тварин вважається косатка. Косатки хапають хвостові плавці, язики і губи сірих китів. Дорослі особини намагаються закрити малюків своїм тілом і відплисти на мілководдя, де багато водоростей. У такі місця косатки не заходять. Саме тому на Баха Каліфорнія в Мексиці сірі кити облюбували кілька великих мілководних бухт, де китихи з малечею почувають себе в безпеці.
Сірі кити спілкуються один із одним за допомогою імпульсів і звуків, схожих на стогони, стуки, клацання та бурчання. Дитинчата спілкуються з матерями на низьких частотах. Сучасна наука досі не знає значення більшості звуків китів.
Сірий кит живе приблизно 40-45 років. Деяким довгожителям було 50-70 років. Серед ссавців саме сірі кити здійснюють найдовші сезонні міграції. За рік вони пропливають 12-19 тис. км. Таким чином, за 40 років життя сірий кит долає відстань від Землі до Місяця і назад.
Сірі кити – прибережні мешканці і єдині серед китів, що освоїли придонне харчування. Вони їдять на глибині 15-60 м, зачерпуючи їжу з дна разом із водою, мулом, галькою і проціджуючи все крізь китовий вус. Під час трапези кит крениться на правий бік (рідше на лівий), всмоктуючи донний субстрат. Саме тому з правої сторони китовий вус коротший і більше стертий, ніж зліва. А морда справа покрита саднами і шрамами.
Найчастіше кити годуються групами з 4-6 особин. При цьому молоді кити проціджують уже піднятий дорослими грунт. У раціон кита входять близько 70 видів безхребетних: різного роду рачки, молюски, а також донні риби. Якщо ж немає іншого корму, то сірий кит поїдає бурі водорості.
Узбережжя Баха Каліфорнії надзвичайно красиве і різноманітне. Тут і гори, і пустелі, невеликі білі пляжі. Місце славиться величезними кактусами – цілі ліси здоровенних, колючих рослин тягнуться до горизонту. Море дуже чисте і комфортне. Можна спостерігати за сотнями дельфінів, рідкісних синіх китів і фінвалів, китових акул, морських левів та ін. Тут мешкають багато різноманітних орлиних, які в цей час саме активно гніздяться. На стовпах – безліч гнізд, де вже великі пташенята чекають на батьків із обідом.
(фото та відео – Ольги та Андрія Андрєєвих)
Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:
Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!