Це друга частина нашого дуже великого путівника по Закарпаттю. В ній – про цікаві місця, міста, села, гори, полонини, водоспади та інші унікальності в регіоні. Перша частина – про дуже цікаві господарства та виробництва, до яких можна завітати на дегустацію, багато про винний туризм, про термальні та мінеральні води, і навіть про унікальну місцеву говірку – була тут.

Цікаві місця Закарпаття

Карстовий міст
Унікальний природний об’єкт знаходиться на території Карпатського біосферного заповідника. Величезна арка завширшки 10 м і заввишки 3 м у вапняковій скелі Чур утворилась тисячі років тому, коли Карпати були морським дном. Скеля ніби стоїть на трьох «ногах», під аркою може вільно проходити доросла людина. Стежка до мосту пролягає через прадавній буковий ліс, що входить до списку ЮНЕСКО.
Як дістатися: доїхати машиною до с. Мала Уголька, проїхати через нього і зупинитися біля адміністративної будівлі заповідника. Далі – тільки пішки.

This slideshow requires JavaScript.

Карпатські букові праліси
Це перший природній об’єкт в Україні, що потрапив до списку світової спадщини ЮНЕСКО (разом із буковими пралісами на території Словаччини) – “територія, яка є видатним прикладом недоторканих мішаних листяних лісів, що виявляють найповніший приклад екосистем із європейським буком”. Тут ніколи не проводилась господарська діяльність, ліс має такий самий вигляд, як і тисячі років тому. На території Закарпаття ці ліси простягаються на 185 км від Рахівських гір і Чорногірського масива.
Як дістатися: найповніші враження залишаться після екскурсії в складі організованої групи з гідами-науковими працівниками.

This slideshow requires JavaScript.

Базальтові стовпи
Дивовижні природні утворення, одні з кількох в Україні. За однією з версій – це магматична порода, яка в процесі утворила прямокутні колони. Стовпи можуть мати від 4 до 8 граней, але класичні мають по 6 сторін. Особливість базальту в тому, що він розколюється на майже рівні прямокутні частини. На Закарпатті невеликі стовпи знаходяться на околиці с. Кольчино, за поворотом на Жборівці. Від траси Київ-Чоп – 5 хв машиною. Координати: 48.500560, 22.754923

This slideshow requires JavaScript.

Гейзер
На території довкола гейзера планували побудувати оздоровчий комплекс. Геологи, які відводили воду в сторону, порушили водотік, і вода стала не гарячою, як у інших гейзерах, а холодною, та перестала бити постійно. Зараз – лише декілька разів на день потужним струменем висотою 6 м. упродовж 15 хв. Чекати його можна і кілька годин, точного графіку не існує. Земля довкола руда та з соляними відкладеннями внаслідок високого вмісту заліза та солі у воді. Цікаво, що в сусідній Словаччині знаходиться схожий гейзер, який навіть внесли в попередній список ЮНЕСКО: у ньому теж холодна вода, довша періодичність виверження (32-36 год) та більша висота (10 м).

А ще неподалік українського гейзера знаходиться пам’ятник бджолі та чотирьом ученим, які займалися в цій місцевості вивченням знаменитої бджоли-карпатки (вирізняється високим імунітетом, продуктивністю та працездатністю).
Де знаходиться: с. Вучкове, урочище Петровець.

This slideshow requires JavaScript.

Центр Європи
Гіпотетична точка, що позначає географічний центр Європи (на це звання претендують також місця в країнах Балтії, Польщі, Словаччині, та ін.). У 19 ст. географи з Королівського військово-географічного інституту у Відні виконували тут геодезичні дослідження і встановили знак, який нібито свідчить про центр Європи. Знаходиться в с. Ділове поблизу Рахова. До речі, Рахів теж має свої рекорди: найвисокогірніше місто в Україні, знаходиться біля витоків річки Тиси — найдовшої притоки Дунаю, там виготовляють трембіти, внесені до Книги рекордів Гіннеса, ростуть найвищі в Україні модрини, є своя Алея сакур.

This slideshow requires JavaScript.

Лінія Арпада
Одна з найбільш могутніх оборонних ліній Другої світової війни, яку створили угорські війська у 1939-1944 рр. (Арпад- легендарний полководець кочових племен “угрів”, які у 9 ст. перейшли Карпати і утворили угорську державу). В українських Карпатах лінія фортифікаційних споруд простягалася майже на 300 км (і ще майже на 400 км – в румунських Карпатах). Побудовали 99 опорних пунктів, 759 ДОТів, 394 ДЗОТи, 439 відкритих вогневих рубежів, 400 км траншей і стрілецьких окопів, 135 км протитанкових споруд.

Найбільший бункер часів ІІ Світової війни в Україні зберігся у с. Верхня Грабівниця Воловецького району. Це унікальна історична пам’ятка України – майже кілометр підземних тунелів, побудованих свого часу угорцями. У 2012 р. ініціативні молоді підприємці орендували будівлю у сільської ради, очистили, реставрували бункер і тепер запрошують на екскурсії.

Квитки: дорослі – 70 грн, школярі до 9-го класу – 35 грн, студенти, старшокласники – 50 грн. Для бажаючих відчути автентичну атмосферу – екскурсія «Бункер у темряві». Всі деталі і телефони на сайті.
Де знаходиться: с. Верхня Грабівниця, 48°44’03.1″ 22°58’52.9″

This slideshow requires JavaScript.

Музей “Лінія Арпада”
Також відтворені 4 залізобетонних бункери у с. Колочава – командний, сторожовий, шпиталь, котлопункт (це кухня та їдальня, є навіть похідна пузата кухня-шпор, якою користувалися в угорській армії). Фундаменти, стіни і перекриття збереглися, багато автентичних експонатів – загалом налічується понад 2000. Також річка Теребля у декількох місцях була перегороджена оборонною протитанковою лінією з бетонних пірамід — деякі збереглися досі у первісному вигляді. Лінія має довжину 100 м і є найдовшою в Європі. Квитки: дорослі – 20 грн, діти – 10 грн. Екскурсія обов’язкова – 100 грн. Винятково за попереднім замовленням. Можна замовити катання на БРДМ та польовий обід зі справжньої військової польової кухні у лісі поряд із бункером. Телефон для довідок – 0956351284. У квиток також входить відвідування колочавського музею-меморіалу “Воїнам-інтернаціоналістам”, присвяченого місцевим жителям, які брали участь у різних воєнних діях в різний час (зокрема в Афганістані).

This slideshow requires JavaScript.

Ще один музей в Колочаві на воєнну тематику – Бункер Михайла Штаєра, де відтворено атмосферу криївки 50-60-х рр. Група з 6 чоловік настільки добре маскувалася в лісі, що їх не могли знайти протягом 10 р. В музеї розкажуть деталі, а також покажуть фільм про бунтарів і нагодують сухпайком. Відвідання входить у вартість вхідного квитка до музею “Старе село”.

Боржавська вузькоколійка
Закладена наприкінці 19 ст., вузькоколійна залізниця на Закарпатті зараз майже припинила своє існування – більшість вагонів порізали та здали на металобрухт. Єдиний виняток – відрізок Іршава–Хмільник, на якому ще їздить “Анця Кушницька”, як її любовно називають в народі. В її складі два пасажирських і один вантажний вагони. Ця гілка функціонує з 1908 р., її ширина 750 мм. а довжина колись сягала 123 км. Зараз використовується майже половина колії (62 км), решта частково чи повністю демонтована, або ж не діє. “Анцю” запустили, щоб транспортувати деревину з гірських масивів (Полонина Боржава, Великий Діл), хоча деколи вона використовувалася й для пасажирських перевезень. Зараз потяг відправляється зі станції Виноградів у пн, чт, нд о 8:05,13:15,16:45. Інші деталі – на сторінці в ФБ, яку ведуть небайдужі ентузіасти.

Колочавська вузькоколійка
Офіційно – Музей історії залізниці, який знаходиться в Колочаві і знаходиться на території скансену “Старе село”. У вагонах чеського та радянського періодів представлені унікальні експонати, які розповідають про історію розвитку вузькоколійок Закарпаття. Тут є пасажирські вагони, якими лісорубів возили на роботу в гори, вантажні вагони для перевезення худоби та лісу, різноманітні інструменти та прилади. Головна гордість музею – унікальний діючий паровоз, виготовлений у Німеччині. Можна відчути себе кочегаром та покататися на дрезині. Це коштує 90 грн. (до 6 осіб, але не більше 4 дорослих).

This slideshow requires JavaScript.

Закинутий залізничний тунель
Був частиною гілки, яка з’єднала Закарпаття з Галичиною у 1905 р. Має довжину 300 м. і знаходиться в кривій – приблизно посередині не видно жодного виходу. На стінах збереглись кріплення ліній зв’язку, освітлення і контактної мережі. В стінах – спеціальні ніші, в яких ховалися колійники, коли наближався поїзд, а сигнал про це давали спеціальні ліхтарі. Наприкінці 80-х внаслідок зсуву ґрунту залізничну колію перенесли на нову трасу, яка знаходиться неподалік і майже повністю повторює форму цього відрізка. Колію на старому перегоні демонтували, але добре вгадується, де вона була. На фото синім кольором позначено стару колію, а жовтим – нову.
Де знаходиться: с. Волосянка, Великоберезнянського району (не плутати з с. Волосянка, Сколівського району, Львівської обл.). Тунель на карті.

This slideshow requires JavaScript.

Читайте також  Путівник по Закарпатській області - 1: їсти, пити, купатися

Теребле-ріцька ГЕС
Це єдина в світі електростанція, що одночасно стоїть на двох річках. У 1923 р. чеський інженер Кріжка розробив унікальний проект із використанням природного перепаду між ріками Теребля та Ріка. Вони течуть паралельно, але на різних рівнях: Теребля знаходиться на 200 м вище, ніж Ріка, а відстань між ними в одному місці становить лише 4 км. Отож на Тереблі інженер запропонував побудувати греблю заввишки 45 м. І з’єднати її через дериваційний тунель (завдовжки 3700 м) та напірний трубопровід із турбінами ГЕС, яку планували побудувати на Ріці. Проект втілили уже в радянський час. ГЕС працює і сьогодні, вироблена електрична енергія експортується в країни ЄС. Також на греблі працює музей, відвідати який можна в складі екскурсійної групи.
Де знаходиться: між селами Вільшани, Хустського району та Мерешор, Міжгірського району.

Метеорит Княгиня
Кам’яний метеорит, загальною вагою понад 500 кг – найбільший з-поміж знайдених в Європі в новітній історії. Яскравий болід пролетів над територією сучасної Словаччини у 1866 р. і вибухнув на висоті 40 км над с. Княгиня Великоберезнянського р-ну. Він розпався на 1200 шматків, утворивши метеорний потік і засипавши уламками площу в радіусі 5 км. Пошук уламків триває досі, про недавню знахідку свідчить лот на інтернет-аукціоні жителя м. Берегова — шматок вагою 164 гр продали за $4500. Частина метеорита вагою 2350 гр. зараз зберігається у Віденському музеї природознавства.

This slideshow requires JavaScript.

Велосадиба-музей
Хостел для велосипедистів та бекпекерів і одночасно приватний Музей побуту та звичаїв «Склад». В минулому у приміщенні був склад зерна – звідси назва. Засновниця велосадиби – місцева вчителька німецької мови Аліса Смирна. На розвиток перспективного і поки невідомого в Україні напрямку їх із чоловіком надихнув знаменитий Шлях Якова в Іспанії, який вони подолали на велосипедах. На Каміно хостели для велосипедистів користуються великою популярністю.

Музей знаходиться на першому поверсі складу, в колекції – старовинні речі з активного вжитку закарпатців: кросна, веретена, возик, народний одяг, тощо. На другому бюджетне розміщення на матрацах (макс. 7 осіб), ніч – 150 грн. Часті гості – іноземці, яким також цікаво дізнатися про місцеву культуру в музеї. Також на території садиби можна розкласти намети, домовитися про ремонт чи оренду велосипедів (80-100 грн/доба).
Сторінка на ФБ.
Де знаходиться: Дубриничі, вул. Гагаріна, 3а, 0506094991

This slideshow requires JavaScript.

Дерев’яні церкви

Намолені та прекрасні – унікальні дерев’яні церкви, збудовані без жодного цвяха у різних архітектурних стилях, гордість Закарпаття. Усього – 110, в списку ЮНЕСКО – 2, в списку пам’яток історико-культурної архітектури – 33. Особливу атмосферу древнього 300-літнього дерев’яного храму краще відчути самому, але любуватися можна навіть біля комп’ютера – тут якісно зроблений та добре оформлений віртуальний тур церквами зі списку ЮНЕСКО від Google. Трохи детальніше про дві з них.

Церква святого Архистратига Михаїла
Одна з найцікавіших споруд бойківського стилю. Церкву спорудили у 1745 р. Вона настільки досконало росташована на схилі, що, здається, виросла на цьому місці. Ще на початку 20 ст. такі церкви стояли чи не в кожному селі в цьому районі. Зараз збережено 5, але 3 нещадно перекрито бляхою. Ужоцька церква вже давно надзвичайно популярна. Чимало закарпатських художників присвятили цій пам’ятці свої полотна, її зображення прикрасило єпископську каплицю та каплицю вчительської семінарії в Ужгороді.
Де знаходиться: с. Ужок, Великоберезнянського району.

This slideshow requires JavaScript.

Церква Вознесіння Господнього (Струківська)
Побудована на місці, де гуцул Струк залишив у непогоду напризволяще отару овець, а через кілька місяців знайшов їх цілими та з приплодом. Тому церкву ще називають Струківською. У 30-ті роки храм став символом Підкарпатської Русі – під такою назвою Закарпаття входило в склад Чехословаччини. Його друкували на листівках та марках тієї доби. В інтер’єрі храму збереглися ікони 17 ст., котрі відрізняються тонкою гармонією кольорів. Цікаво, що греко-католики почергово проводять богослужіння в храмі з православними.
Де знаходиться: с. Ясіня, Рахівського району.

This slideshow requires JavaScript.

Церкви Мармароської готики
Поблизу Хуста в кількох селах дивом збереглись унікальні деревяні церкви, які називають Мармароською готикою, або деревяною готикою Потисся. Такі храми в Україні зустрічаються тільки на Закарпатті, а також їх чимало в Румунії, де за ними доглядають належним чином і возвеличують до рівня національного символу. На жаль, українські церкви в надзвичайно поганому стані, але все одно варті уваги. Помилуйтеся, які у них чудові готичні дзвіниці!

 • Церква святого Миколая в с. Данилово (1779 р.)
 • Церква святого Михаїла в с. Крайниково (1668 р.)
 • Церква святої Параскеви в с. Олександрівка, інша назва – с. Шанрово (1753 р.)
 • Церква святого Миколая в с. Сокирниця (1704 р.)

This slideshow requires JavaScript.

Читайте також  Путівник по Херсонській області

Цікаві міста Закарпаття

Ужгород
Центр області, місто на річці Уж, на кордоні зі Словаччиною. Як і Рим, Стамбул, Прага та Барселона збудований на 7 пагорбах. Це одне з найзеленіших міст України: сакура – один із символів, подивитися на її цвітіння навесні приїздять багато туристів. «Меморіальним деревом Закарпаття» названо 410-літній платан у парку «Підзамковий». Липова алея (довжина – 2200 м) є найдовшою у Європі. Вона стала подарунком на весілля – в такий спосіб ужгородський педагог і натураліст Іштван Лаудон привітав кохану з особливим днем. Що ще цікавого?

 • одне з декількох міст України, що має власний торт. Його придумали відомі кондитери, брат і сестра Валентин та Валентина Штефаньо і назвали на честь рідного міста. Валентин – власник ужгородських кондитерських “V&V Shtefanyo” (вул. Духновича, 16) та “V&V Shtefanyo – Fekete Sas” (площа Шандора Петефі, 18), автор багатьох солодких бестселерів: з останнього – колекції цукерок «Метеорити Закарпаття», на честь усіх трьох метеоритів, які впали на території регіону – «Метеорит Княгиня» (чорний шоколад із фундуком), «Метеорит Тур’я Ремета» (молочний шоколад із мигдалем), «Метеорит Кваси-Буркут» (білий шоколад із грецьким горіхом).

 • Ужгород вдало підхопив тенденцію європейських міст і встановив на вулицях купу міні-скульптур на честь відомих людей та подій, пов’язаних з історією міста: кубик Рубика, Ференц Ліст, Енді Воргол, Ейфелева вежа, Моцарт, Гаррі Гудіні, опришок Микола Шугай, та ін. Однією з найоригінальніших є міні-статуя Свободи, що одночасно є найменшим діючим маяком в Україні. Існують навіть окремі маршрути та спеціальні екскурсії, які водять скульптурками.

This slideshow requires JavaScript.

Також популярністю у туристів в Ужгороді користуються:

 • центральна вулиця Корзо
 • Музей народної архітектури та побуту
 • Ужгородський замок
 • площа Шандора Петефі
 • площа Євгена Фенцика
 • Чеський район
 • пивоварня «Совине гніздо» (інша назва «Богольвар» або «підвали Ракоці»)
 • ресторан “Деца у нотаря”.

This slideshow requires JavaScript.

Мукачево
Охайне, затишне місто на берегах річки Латориці. Найвідоміша пам’ятка і один із найкрасивіших в Україні – замок Паланок, який добре видно ще з траси. Могутня твердиня із навколишніми водяними ровами, 15-ма бастіонами та вежами, криницею, глибиною 85 м., вбитими в землю загостреними колодами (паланками) побудована на горі вулканічного походження. Сторінка на ФБ.

This slideshow requires JavaScript.

Друга найпопулярніша пам’ятка в Мукачево – ратуша, яку спроектував будапештський архітектор. Також зацікавити можуть “Білий дім” Ракоці (інша назва – палац Шенборнів). А неподалік міста, в Чинадієво, знаходиться замок із насиченою історією – Сент-Міклош. Його, майже зруйнований і забутий, почали реставрувати подружжя митців Йосип та Тетяна Бартош, і зараз замок користується популярністю у туристів. Екскурсоводи обов’язково покажуть вам подвійні стіни, таємні переходи і розкажуть драматичну історію кохання угорської княгині Ілони Зріні та трансільванського аристократа Імре Текелі. Плануйте візит  на офіційному сайті.

This slideshow requires JavaScript.

Берегово
Закарпатська столиця вина на кордоні з Угорщиною. Навіть зараз більшість населення – угорці, а назви вулиць та установ дублюються угорською. Про винні підвали та термальні води в Берегово ми уже писали в путівнику по Закарпатській області-1.

Що ще можна подивитися? Музей Берегівщини знаходиться у палаці графа Бетлена, найстарішій збереженій будівлі міста (1629 р.), костел Воздвиження Святого Хреста, Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці II (будівля колишнього Палацу правосуддя), кам’яний “горбатий” міст. Одним із найрозкішніших будинків у Берегово вважається Панське казино або “Золота пава” – там колись проходили всі урочисті заходи міста, а зараз знаходиться великий ресторан та готель.

This slideshow requires JavaScript.

Замки і палаци Закарпаття

Палац Шенборна
Колишній замок Берегвар тепер називають палацом Шенборнів, від імені засновника. Ним був граф Ервін Шенборн-Бухгайм, вихідець із аристократичного німецько-австрійський роду, представники якого були найзаможнішими землевласниками на Закарпатті. Вікон у палаці – 365 (як днів у році), кімнат – 52 (як і тижнів), а входів, скільки і місяців – 12. Озеро неподалік створили у формі територій Австро-Угорської імперії. У 1939 р. це місце хотів купити Герман Геринг, але дісталося воно не йому. У 1958 р. тут побував генсек Микита Хрущов, і за його порадою палац перетворили на санаторій «Карпати».

Коли в радянський час палац націоналізували, меблі та інші коштовні речі передали до фондів Ужгородського краєзнавчого музею, але навіть зараз в інтер’єрі все ще можна вгадати колишні розкоші. Сьогодні в палаці і в будинках поруч розташовується сaнaтoрiй «Кaрпaти», де лікують серцево-судинні хвороби та захворювання нервової системи. Фото номерів та ціни – на офіційному сайті. Нaвкoлo палацу, ще зa бaжaнням грaфa Шенбoрнa, ствoрили рoзкішний сaд-дендрaрій. Зараз у сaнaтoрному пaрку теж можна гуляти, там є бювет із мінеральною водою та скульптури тварин.
Де знаходиться: санаторій «Карпати», с. Карпати
Про цей та інші 20 найцікавіших палаців України у нашому матеріалі.

This slideshow requires JavaScript.

Палац барона Перені
Вважається одним із найстаріших на Закарпатті споруд такого типу – 15-17 ст. Одразу за палацом знаходиться міський парк ім. Перені – пам’ятка садово-паркової культури 19 ст. На фасаді палацу — герб Перені, а бароковий дах покритий ґонтом. Стіни товсті, масивні, перекриття склепінчасті. Сьогодні там знаходиться районний відділ освіти, але екскурсійні групи також можуть відвідати.
Де знаходиться: вул. Копанська, м. Виноградів.

Також на Закарпатті досить часто відвідують Невицький, Середнянський, Виноградівський, Хустський замки, але це радше руїни. Втім Невицький обіцяють почати реставрувати уже цього року.

Читайте також  20 найцікавіших палаців у регіонах України

Цікаві села на Закарпатті

Колочава
Одне з найбільших і найдавніших сіл на Закарпатті, яке ще називають “Село 10-ти музеїв” і “Село 20-ти пам’ятників”. 10 музеїв Колочави: “Бункер Михайла Штаєра”, “Колочавська вузькоколійка”, “Колочавський бокораш”, “Лінія Арпада”, Музей Івана Ольбрахта, Музей-меморіал “Блокпост”, Музей-церква св. Духа, “Стара школа”, “Старе село”, Птахопарк Василя Макара. Усі деталі про музеї та багато іншої інформації – на офіційному сайті Колочави.

This slideshow requires JavaScript.

Крім того біля Колочави відкрилася цікава туристична атракція – Школа вівчарства. Одному із найдавніших карпатських занять ніколи не навчали у жодному закладі, майстерність передавалася від батька до сина на полонинах. Зараз туристів запрошують на схили гори Стримба в гості до вівчарів, щоб: вигнати отару на випас, навчитися розрізняти різні породи овець, спробувати їх подоїти, зварити вурду (молодий, перший сир), зробити бринзу чи вівчарську юшку, повчитися грати на трембіті, сопілці, проїхатися верхи на коні. Школа вівчарства починає працювати у середині травня, коли овець виганяють на випас, і триває до пізньої осені, коли вони повертаються на зимівлю в село.

This slideshow requires JavaScript.

Цікавий факт: у цих краях жив і працював відомий чеський письменник Іван Ольбрахт (справжнє ім’я – Каміл Земан). Він популяризував історичну постать колочавського “Робіна Гуда” – місцевого опришка Миколи Шугая. Пригодницький роман “Микола Шугай — розбійник” став справжньою легендою в чеській літературі. Взявши його за основу, створили мюзикл “Балада для бандита”, який не сходив зі сцени протягом 20 р., а згодом зняли фільм. Саме завдяки романам Ольбрахта Колочаву часто відвідують чеські туристи, на відміну від українських, серед яких ця місцевість донедавна була майже невідомою.

Тур’ї Ремети
За однією з версій, французький кулінар, який колись жив у цьому селі, навчив місцевих готувати жаб’ячі лапки. Земноводні живуть поблизу місцевої річки Туричка, ловити їх починають навесні і лише кілька тижнів. Щоб зібрати 1 кг лапок потрібно вполювати приблизно 80 жаб. А оскільки це популярне заняття, в Тур’їх Реметах за сезон їх гине чимало. Значна кількість м’яса закуповується ресторанами з усього регіону і за кілька років кількість цих земноводних тут зменшилася в десятки разів!

Також на стіні місцевої церкви (1616 р.) знаходиться цікавий меморіальний барельєф-пам’ятник листоноші. Так у 1838 р. односельці вшанували пам’ять листоноші Федора Фекете, який понад 30 років виконував свої обов’язки, долаючи за будь-якої погоди щодня 20 км – до найближчого міста Перечин за поштою і назад. За це його називали “Посол”. Федір загинув, переходячи вкриту кригою річку. У Тур’їх Реметах дотепер проживають його нащадки. Через село проходить веломаршрут «Стара Турянська вузькоколійка», а місцевий фермер Владислав Симочко, який вирощує часник, зробив його брендом села, постійно експериментуючи з варіантами приготування.

Цікавий факт: в околиці села у 2001 р. упав метеорит, який назвали “Тур‘ї Ремети”. Його досі не знайшли, однак словацькі астрономічні обсерваторії мають задокументовані докази, що підтверджують факт падіння.

Село Іза
Подібно до Опішні, яка славиться глиняними виробами, Петриківки, яка відома унікальним розписом, та інших українських сіл із монопромислами, Іза – це про лозоплетіння. Невелике селище неподалік Хуста, традиції якого передаються з покоління в покоління і не перестають дивувати. На центральній вулиці десятки дворів, де вам і розкажуть все про лозоплетіння, і продемонструють вироби. Їхнє створення – довгий процес: після збору, лозу кілька годин обварюють, потім чистять, підсушують, сортують. Згодом кілька місяців вона “вистоюється”, а вже взимку відбувається плетіння. Якщо розпитати місцевих, може, навіть вдасться потрапити до когось на майстер-клас. В Ізі також знаходиться сироварня “Бараново”, а трохи за селом – ферма плямистих оленів, про які ми писали отут.

This slideshow requires JavaScript.

Гори

В рамках цього путівника ми не можемо описати всі вершини та маршрути регіону – підготуємо окремий матеріал. Але згадаймо хоча б найзнаменитіші! Вони знаходяться на Рахівщині, а деякі – частково в Івано-Франківській області (кордон проходить по Чорногірському хребту). Отож десятка найвищих: Говерла (2061), Бребенескул (2036), Петрос (2020), Гутин Томнатик (2016), Ребра (2001), Мунчель (1998) – не плутати з Менчул (1294) на Перечинщині, Туркул (1933), Піп Іван Мармароський (1936), Пожижевська (1885), Близниця (1881).

This slideshow requires JavaScript.

Окремо все ж варто написати про Піп Іван, його ще називають Мармароським – щоб відрізняти від Попа Івана з Чорногірського масиву (до речі, один популярний туристичний маршрут так і називається – «від Попа до Попа»). Піп Іван Мармароський – одна з найкрасивіших українських вершин: масивна, розлога, з крутими схилами, скелястими виступами та гострими хребтами. Вона найвища в масиві Мармароси, який називають Гуцульськими Альпами. Там різноманітний природній світ і зустрічається багато рідкісних червонокнижних видів, наприклад, в червні красиво квітують рододендрони. Важливо: через Мармароси проходить кордон України з Румунією. Варто заздалегідь подбати про дозвіл та захопити з собою документи. Контакти прикордонних служб в с. Ділове (найчастіше звідти починаються маршрути): вул. Требушанська, 60, тел: 03132-3-23-45, моб.: 067-312-07-42.

This slideshow requires JavaScript.

Полонини і хребти

Субальпійські й альпійські луки в Карпатах називають полонинами. Це верхня безліса ділянка, що використовується місцевими як пасовисько, для сінокосу, а туристами – для прогулянок. Карпатські пасовища вражають густим різнотрав’ям, тут можна побачити рідкісні рослини: наприклад, едельвейси. Про кілька красивих полонин Закарпатської області:

Полонина Боржава
Її особливість – сюди просто дістатися на підйомнику з Пилипця, і це робить Боржаву доступною для тих, хто не хоче чи не може йти вгору. Насправді це не полонина, а хребет — гірський масив протяжністю більше 50 км. Мальовничі конусовидні вершини, покриті різнотрав’ям та чорничними кущами, стоять оточені густим буковим лісом. Найвища вершина Боржави – гора Стій (1681). Хребет можна пройти весь, вийшовши на хребтову стежину, заблукати неможливо. Чудовий варіант для насиченої одноденної прогулянки.

This slideshow requires JavaScript.

Читайте також  За 50$ в Румунські гори без закордонного паспорта! Самостійно на Мармароський хребет!

Чайовня “Сурія”
Ще одна особливість Боржави – рідкісна для регіону чайовня. Її на горі Гемба у 2013 р. заснувала киянка Юлія Омельченко. Це не класична колиба, там немає баношу, чанахів, магазинних шоколадок, пива в бляшанках. Лише млинці, тістечка, гарячі напої – збитень, масала, імбирний чай. І фантастичний краєвид за вікном.
Сторінка на ФБ.

Полонина Руна
Найбільша полонина Карпат – це величезне плато простягається на 15 км. Через неї проходить чимало туристичних маршрутів, а до однієї з вершин навіть прокладено дорогу для авто. Колись там працювала радіолокаційна станція, були воєнні бункери і залишилися руїни, поблизу – меморіал на честь українських партизанів. На території полонини знаходиться орнітологічний заказник “Соколові Скелі”, де можна побачити рідких птахів: сапсанів, беркутів, пугачів. А неподалік знаходиться водоспад Воєводин та фермерське “Полонинське господарство”. Можна влаштувати невелику прогулянку на 5-6 год. від села Лумшори — цього часу має вистачити, щоб піднятись на полонину і спустись вниз. Різниця висот становитиме 600 м.
Де знаходиться: поблизу сіл Лумшори і Липовець, Перечинський район.

This slideshow requires JavaScript.

Свидовецький хребет
Третій за висотою та надзвичайно мальовничий хребет у Карпатах з округлою формою гір та високогірними озерами льодовикового походження (Апшинець, Івор, Догяска, Ворожеска). Найвища гора Свидовця — Близниця (1881), популярний об’єкт пішохідного туризму, а взимку – позатрасового катання. Взагалі маршрутів Свидовецьким хребтом є багато: можна пройти його весь, або піднятись тільки до озер від ГК “Драгобрат”. Також сходження можна починати у Квасах, Ясіні, Тростянці та Усть-Чорній.

Вже декілька років на Закарпатті триває судовий конфлікт щодо побудови найбільшого в Європі курорту: планують звести туристичний комплекс на 28 тис. туристів із 60-ма готелями, 120-ма ресторанами і навіть власним аеродромом. Туристів на гору підніматимуть 23 підйомники, а спускатися вони зможуть 230-ма кілометрами лижних трас. Заручившись підтримкою міжнародних організацій та відомих людей (наприклад, світової зірки альпінізму Райнхольда Месснера), екологи та громадські активісти виступають проти будівництва, бо на їхню думку, це загрожує усьому водному балансу Карпат. Деталі тут.

This slideshow requires JavaScript.

Карта розміщення колиб у горах
Спланувати похід в гори допоможе карта будиночків, де можна зігрітись, сховатись від негоди чи навіть переночувати. Там позначені всі колиби, кошари та туристичні притулки в українських Карпатах. Червоним кольором виділено місця, де колиби були, але зруйнувались чи згоріли.

Читайте також  Путівник по Дніпропетровській області 

Гірськолижні курорти Закарпаття

В рамках цього путівника ми не можемо детально описати всі місця для каталки – підготуємо окремий матеріал. Але коротко згадаємо усі:

 • Драгобрат. Найвищий гірськолижний курорт України – розташований на 1400 м н.р.м. Сніг на Драгобраті лежить довго – із листопада до травня: в той час, як в Одесі уже засмагають, на Драгобраті ще закривають сезон. Великою проблемою є дорога в урочище – 14 км вгору і лише для посилених позашляховиків. Зазвичай, машини залишають в с. Ясіня, пересідаючи в місцеві ГАЗ 66 та УАЗ.
 • Пилипець. Другий після Драгобрату за висотою закарпатський курорт. Найвищі траси починаються з вершини гори Гимба (1497 м). Підйомник в Пилипці один і повільний, але крісельний. Він працює весь рік – в теплу пору року підіймає любителів чорниці, бажаючих йти в похід полониною Боржава та велосипедистів. У 2011 р. тут для любителів екстремальних спусків відкрили велопарк. Три його траси вважаються професійними, щорічно там проходять чемпіонати України.
 • Подобовець. Комфортний для тих, хто вчиться кататись на лижах. Працюють 3 бугельні підйомники (400 м, 1250 м та 1300 м).
 • Ізки. 2 витяги: бугельний для початківців (150 м), двокрісельний (1000 м).
 • Бескид. Знаходиться у селі Верхній Студений на території курорту «Бескид». Має 4 траси – 1200 м (перепад висот 250 м), траса довжиною 900 м (перепад висот 160 м), трасса турбази «Едельвейс» — 1000 м та траса спорткомплексу «Адреналін» довжиною 400 м.
 • Красія. Найдовша в Україні траса – довжина 3.5 км, перепад висот – 600 м. Допускається позатрасове катання. Знаходиться в селі Вишка, Великоберезнянського району.
 • Курорт “Синяк”. Бальнеологічний та гірськолижний курорт, розташований в с. Синяк біля смт. Чинадієве. Три траси (1200, 950 і 400 м), бугельний витяг та мультиліфт. На території знаходяться джерело сірководневої мінеральної води.
 • Великий. Загальна протяжність трас 4,5 км, є траса для сноутюбінгу (спуск на надувних камерах), її довжина 250 м. Знаходиться в с. Калини, Тячівського району.
 • Воєводино. Навчальна траса, дитячий підйомник. Траса середньої складності (900 м), бугельний підйомник. Знаходиться поблизу с. Тур’я Пасіка, Перечинського району.
 • Готель “Катерина”. На території облаштували невелику трасу та власний бугельний підйомник (600 м.), систему сніження. Знаходиться в с. Поляна, Свалявського району.
 • Готель “Ерней Лаз”. На території комплексу працює гірськолижний витяг. Знаходиться в с. Шаян Хустського району.

This slideshow requires JavaScript.

Водойми Закарпаття

Синевир
Найбільше та найглибше високогірне озеро України та відомий туристичний об’єкт. Мальовничі краєвиди, надзвичайно чиста вода, ялини та смереки, яким більше 100 років, посередині озера – острівець, який нагадує зіницю ока. Тому в народі Синевир називають “Морським Оком”. За легендою, мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь на місці, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, за наказом графа було вбито кам’яною брилою через його жебрацьке походження. Цій легенді присвячена вирізана з дерева композиція «Синь і Вир», висоою 13 м. Купатися в озері заборонено, до того ж максимальна температура влітку – +11-13°С.
Квитки: дорослі — 25 грн., учні, студенти — 10 грн.

This slideshow requires JavaScript.

У 2011 р. на території НПП “Синевир” запрацював Реабілітаційний центр для бурих ведмедів, що займає площу 12 га. Туди потрапляють тварини, які зазнали жорстокого поводження чи утримувалися в неволі без відповідних умов. Розпитайте працівників, через що довелося пройти цим тваринам – ви будете шоковані! Національний природний парк “Синевир” не випадково став місцем для будівництва такого центру – природа і кліматичні умови повністю відповідають умовам проживання бурих ведмедів. Вольєри розташовані в лісі, є басейни і штучні барлоги, ігрові конструкції, плантації чорниці, малини і ожини.
Квитки: дорослі — 21 грн, школярі, студенти — 6 грн.

This slideshow requires JavaScript.

Також неподалік знаходиться схоже місце – “Долина вовків”. Там живуть леви, тигри, вовки, бізони, лами та навіть верблюди. Частина тварин потрапили туди в незадовільному стані для реабілітації. 

Адреса: Синевирська Поляна, 5. 098 309 8938

Шипіт
Найпопулярніший водоспад Закарпаття, розташований неподалік гірського масиву Боржава, у с. Пилипець. Невеликий потічок Плошанка бере початок із підземного джерела на горі Великий Верх (1598 м) і починає свій шлях униз мальовничою ущелиною, аж поки не розбивається з 14-метрової висоти і стає невеликою річкою. За однією з версій, водоспад так назвали через його гул, який вдалині чується як шепіт. Є і своя драматична легенда про нещасливу любов та коханих, які досі шепочуть. А відомим Шипіт став у 90-х, коли влітку, на Івана Купала, поблизу почали проводити фестиваль субкультур.

(фото – wikipedia.org)

Інші водойми Закарпаття: красиве блакитне озеро Ворочевська лагуна та іші водоспади – Ялинський, Пробій, Віта, Труфанець, Воєводин, Женецький Гук, Скакало, Юнтур.

Флора Закарпаття

Теплий клімат Закарпаття та працьовитість місцевих людей роблять дива. Там буяють екзотичні для інших регіонів України рослини – сакура, їстівний каштан, платани, катальпи, розводять красиве гінкго білоба, відносно нові сорти звичайних ягід та екзотичні фрукти. Якщо ви або ваші родичі/друзі цікавляться садівництвом/квітникарством, поїдьте на Закарпаття – тамтешні майстри вирощують райські кУщі!

Закарпатський селекціонер Михайло Зелді у с. Холмовець на Виноградівщині вирощує 150 сортів хурми. Гранати, інжир, мушмула японська зростають у саду фермерки з Виноградова Наталії Мартишинець. Теж у Виноградові Віолетта Обривко доглядає у своїх теплицях банани, лимони і апельсини, авокадо, папайю, кумкват, пепіно, мурайю, гуаву, ананаси – більше 20 видів екзотичних фруктів. Любов Харченко з Ужгорода зуміла виростити у відкритому ґрунті маракуйю, а садівник Василь Чалбаш з с. Велика Бакта насолоджується смаком азіміни, яка одночасно нагадує банан, ананас і манго.

Чайна плантація “Червона Гора”
Єдине в країні місце, де акліматизований чайний кущ росте практично в диких умовах. В радянський час на Закарпатті ставили досліди – садили цитрусові, чайні кущі, евкаліпт. Прийнявся лише чай, тоді це була найпівнічніша плантація у світі – 50 га. У 60-х рр. тут збирали до 1300 кг чайного листя з гектара, кущі виростали навіть до 2 м. Зараз їх залишилося дуже мало і чаю з їхнього листя уже не заварити – вони здичавіли без догляду. Втім це місце має великий туристичний потенціал: це розуміють і небайдужі ентузіасти, які самотужки проводили акції з рекультивації кущів, і приватний інвестор. В планах обладнати тут чайну, проводити чайні церемонії та експерименти.
Де знаходиться: с. Лавки, поблизу Мукачево.

This slideshow requires JavaScript.

Долина нарцисів
Одне з найвідоміших місць Закарпаття зі схожою історією: територія долини, де зростають нарциси, раніше мала сільськогосподарське призначення і поволі знищувалась. Та завдяки зусиллям небайдужих людей вона тепер входить до складу Карпатського біосферного заповідника й охороняється. Тут ростуть нарциси вузьколисті (високогірний вид, поширений на Балканах, в Альпах, Карпатах на висотах 1100-2060 м.) і це один із їхніх найбільших осередків в Європі. Початок цвітіння долини, як правило, припадає на перші числа травня. Протягом доби в той час заповідник відвідують 2-6 тис. туристів. Квитки: дорослий – 35 грн, дитячий з 7 р. – 20 грн.
Сайт заповідника.
Де знаходиться: урочище Кіреші, Хустського району.

This slideshow requires JavaScript.

Плантації шафранів
Закарпатські плантації шафранів поки менше популярні за нарциси, але їхній час от-от настане. Одна з найбільших популяцій шафрану Гегеля знаходиться в дендропарку “Березинка” у Мукачівському районі. Квіти мають різні забарвлення – від фіолетово-синього до білого – і займають площу близько 12 га. В дендропарку зібрана найбільша колекція родини букових в Україні, а шафрани теж люблять підзолисті ґрунти, на яких ті ростуть. Причому щороку площі шафранів збільшуються, а допомагають в цьому мурахи. Вони переносять насіння шафрану на відстань до 1 км, внаслідок чого галявини крокусів з?являються на віддалених одна від одної територіях.

Де знаходиться: с. Березинка, поблизу Мукачево.

Інше місце з шафранами – колочавський музей-скасен «Старе село», який у березні потопає в фіолетових квітах.

Українські ківі “Карпат Стратона Валентайн”
Закарпатський біолог-селекціонер Генріх Стратон вивів морозостійкий самозапильний сорт ківі. Він уже 20 р. вирощується на Закарпатті, витримує зимову температуру до -30°C і чудово плодоносить – з 7 соток присадибної ділянки Генріх Стратон збирає більше тонни врожаю. Причому немає необхідності застосовувати отрутохімікати: ківі походить із іншої кліматичної зони і не має шкідників в Україні. Закарпатські ківі – екологічно чисті, на відміну від країн-експортерів ківі. Офіційний сайт https://kiwi-straton.com/
Де знаходиться: м. Ужгород, вул. Цвітна (Квітів), 57

Парк Шенборна
Один із найкрасивіших парків Закарпаття відкрили нещодавно – у 2013 р. з приватної ініціативи (частина курорту “Воєводино”). Це ретельно відтворена копія відомого парку замка Берегвар, зведеного у 19 ст. місцевим аристократом, графом Шенборном. Як і в його мисливському палаці в Чинадієво, в цьому парку багато астрономічних фішок: площа – 12 га (як місяців в році), 7 типів різних ліхтарів (як днів у тижні), 12 місточків (12 знаків зодіаку), острів посередині декоративного озера складений із 365 брил каміння (як днів у році), а 1 камінь знаходиться на причалі, його доправляють на острів у високосний рік. Популярне місце – бароковий міст Чотирьох Євангелістів, прикрашений скульптурами святих Луки, Іоанна, Марка та Матвія. Також в парку знаходяться 22 лавки з гербами держав, у складі яких перебувало Закарпаття, є календар друїдів у Кельтському саду і діючий водяний млин. Вхід безкоштовний у будні дні, в святкові та на вихідних – 30 грн дорослі та діти від 12 років, до 10 год. в ці дні вхід також безкоштовний.
Де знаходиться: Тур’я Пасіка, урочище Воєводино.
Сайт.

This slideshow requires JavaScript.

 

Дарка Горова

Підтримати проект на Patreon!

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram

Завантажити більше пов'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

“Гра в кальмара”: локації та туристичні атракції з популярного серіалу

«Гра в кальмара» чи не найбільш популярний серіал минулого року. Його поява на телеекранах…