Запоріжчина – це Хортиця, козацька вольниця, плотина, великі заводи та маленька машинка, так? Це десь між Сходом та Центром України, де степ та водночас – могутній Дніпро. А на півдні – море, пам’ятаєте? Про все це і ще мільйон важливих та цікавих фактів та місць регіону – у нашому путнівнику.
Обласний центр
Кілька цікавих фактів про Запоріжжя:
- Місто отримало назву через розташування за гранітними скелями на Дніпрі – порогами;
- За легендою, саме у Зміїній печері на Хортиці дівчина-змія народила Гераклу 3 синів, одного з яких звали Скіф;
- Хортицький замок стояв поруч із великим островом, на острові Мала Хортиця, зараз це остров Байда (за прізвиськом Дмитра Вишневецького, який збудував замок);
- В Запоріжжі один із найдовших у світі центральний проспект – 10,8 км. Він називається Соборний;
- Запоріжжя має власне “Ластівчине гніздо” – білу альтанку над Дніпром, з якої відкривається гарний вид на острів Байда.
- Пам’ятник писанці знаходиться не лише у Коломиї, а й на острові Хортиця.
- ДніпроГЕС у Запоріжжі має плотину вишиною у 50 м (приблизно як 15-поверховий будинок) і це єдине місто в Україні, де тролейбус їде через плотину, а одна із станцій знаходиться в її центрі.
Починати знайомство з Запоріжжям рекомендую з району Верхня Хортиця, де росте овіяний легендами 700-річний дуб, та який був першим населеним пунктом німців-менонітів у Придніпровських степах. У колишній колонії Розенталь збереглась менонітська церква (зараз це Будинок культури), будинок школи та шкільне подвір’я (тепер там навчальний заклад), лікарняний комплекс (зараз теж лікарня) і ще кілька чудових будинків у югендстилі – німецькому варіанті модерну.
На центральному Соборному проспекті Запоріжжя – абсолютно інша архітектура та атмосфера великого промислового міста. Зайдіть у Туристичний інформаційний центр, там вам допоможуть спланувати вікенд, або це можна зробити заздалегідь на сайті самостійно.
Запоріжжя вражає різноманітністю архітектурних стилів. Старий Олександрівськ – це історичний центр, який складається з будівель, що мають статус пам’яток архітектури 19 ст, парків, скверів, музеїв, театрів та історичних споруд, які в минулому були прибутковими будинками.
Зовсім інакше виглядає Соцмісто. Це особливий район із яскравими прикладами архітектури 30-50-х років – представниками конструктивізму, радянського ар-деко і сталінського ампіру. Його серце – ДніпроГЕС, навколо якої розгорталася уся містобудова. Після ІІ Світової війни тут залишилося лише 6 придатних до життя будинків, зараз кожен – пам’ятка архітектури, цей комплекс готується номінуватися у список пам’яток ЮНЕСКО. Зверніть увагу на так званий “круглий будинок”, його діаметр – 100 м, містить 14 підїздів та 468 квартир. Це перша буква величезного слова “Сталін”, яке так і не написали за допомогою будівель.
Турцентр час-від-часу пропонує екскурсії “STEEL`NE MISTO Z” на Запоріжсталь – підприємство з повним металургійним циклом та унікальними технологіями та сучасним технічним оснащенняя для переробки тисяч тонн металу – доменними печами та прокатними станами. Протягом візиту можна побачити диспетчерську, цехи гарячої і холодної прокатки тонкого листа та ознайомитися з новітніми технологіями та зоо-куток заводу, де живуть страуси, поні, сурки та птахи.
Також часом бувають екскурсії на Запорізький завод феросплавів – один із найбільших у Європі у своєму роді: сотні тисяч тонн на рік кременистих і марганцевих сплавів. Виплавка відбувається в цехах із потужними руднотермічними та електродуговими печами.
Запорізький автомобілебудівний завод варто згадати через усім відомі запорожці. Це перші радянські мікролітражні автомобілі, які почали випускати тут у 1959 р. Перший дослідний зразок легендарного запорожця став головним експонатом ВДНГ СРСР, а ще через рік було налагоджено серійний випуск. Далі були таврії, ланоси, славути. А автобуси ЗАЗ і тепер дуже популярні, цілком імовірно, на Хортицю ви приїдете саме на такому. Актуальну інформацію з приводу екскурсії варто дізнатися на офіційному сайті або в Туристичному центрі.
Хортиця – найбільший острів на Дніпрі і окремий маленький світ. Сюди треба їхати а) обов’язково, б) надовго. Якщо ви гість – краще виділіть собі цілий день на Хортиці, інакше будете потім жаліти та хотіти повернутися. Хоча останнє, скоріш за все, відбудеться все одно. Потрапити на Хортицю можно на авто, таксі, на тролейбусі чи автобусі. А потім краще гуляти пішки, завантаживши мобільний додаток Хортиця+ з картою, навігатором, мітками, транспортними маршрутами.
Що варто обов’язково тут відвідати?
Перш за все, більшість гостей їде на “Запорізьку Січ” – музей просто неба, мініатюрна реконструкція козацької січі. Поруч із нею – стародавні святилища, великі кам’яні кола на землі. Далі можна зазирнути у театр козацького бою та кінний театр, музей історії запорозького козацтва та музей судноплавства “Чайка”, меморіальний комплекс Протовче.
Сторінка на ФБ Національного заповідника “Хортиця”
Скіфський стан – колись на острові було 129 курганів, зараз набагато менше, залишки сконцентровані тут. Є реконструкції та стилізації, є стели та мегаліти епохи бронзи.
На острові Хортиця знаходиться найстаріше зі збережених у Запоріжжі кладовищ – майже все, що залишилося від менонітської Острово-Хортицької колонії. Розташоване воно неподалік від зупинки громадського транспорту «Запорізька Січ», біля інтернату.
Гарний варіант – взяти в аренду велосипеди і покататися по острову, інфраструктура дозволяє зробити це досить беспечно. І тоді ви, імовірно, встигнете побачити віддалені місця, більше птахів, тварин та чудових краєвидів.
На Хортиці розташовано кілька великих турбаз від міських підприємств, стан та сервіс – пострадянські, але для ночівлі – непогано, можна переночувати, якщо приїхали на вікенд. На території профілакторію “Запоріжсталі”, на гранітній скелі, стоїть біла альтанка – один із символів міста. Краще за все дивитися на неї з води та острова Байда.
Для тих, хто любить активності порадимо орендувати каяк чи сап та сплавати на остров Байда чи навкруги Хортиці, побачити зблизу гранітні скелі, пташиний острів та панорами міста. Є кілька маршрутів Дніпром на теплоході, можна обрати по часу, відстані та інтересам. Прогулянки теплоходом здебільшого стартують із парку Дубова роща – це центральний міський парк, два квартали нижче площі Свободи. Другий популярний та реконструйований – Вознесенський на набережній магістралі. І ще варто згадати про оренду велосипедів та туристичного спорядження, на сайті є все потрібне + список рекомендованих маршрутів.
Якщо мандрівка зимова, все одно є шанс побачити природу, до того ж екзотичну – у ботанічному саду (вул. Чарівна, 11) працює оранжерея з кактусарієм та лимонарієм. Дендропарк Запоріжжя цікавий не лише сам по собі, тут розташовано ще й один з оглядових майданчиків. Поруч готель KHORTITSA PALACE та міський пляж.
Запоріжжя – це не лише ріка Дніпро, а й мости через неї. Зверніть увагу на арочний, його вишина – 40 м, саме звідси місцеві та гості стрибають на мотузці, незабутні враження вільного падіння!
Музеї Запоріжжя. Головний державний музей міста – Історичний (Троїцька, 29), експозиція архаїчна, але є цікаві розділи та діарами 70-х рр.
Технічний музей “Фаетон” – у двадцядці наймасштабніших у Європі, а головне – це насправді сучасний музей, з живою експозицією, яка постійно оновлюється. Ще один приватний музей – історії зброї, розташований у центрі (пр. Соборний, 189), містить артефакти з 5 континентів. Також зверніть увагу на Музей техніки Богуслаєва, крім двигунів з “Мотор-Січі” тут єдиний в місті дитячий кінотеатр 5D.
На каву (та сніданки) радимо зазирнути у кафе Wave 3 (пр. Соборний, 107), а ввечері – до ресторану “Веранда” (б-р Шевченка, 72). Перекусити піцою та ролами можна у Cactus Bar (вул. Леппіка, 38), як і зробити замовлення з доставкою.
Щодо житла, то найкращим варіантом на сьогодні ми вважаємо подобову аренду на Airbnb. У місті велика кількість готелів, але їх ціна та якість далеко не завжди відповідають потребам мандрівників. Частіш за все це або житло бізнес-класу, або відремонтовані пострадянські готелі, які все одно зберегли суворий сервіс. З того, на що варто звернути увагу – Reikartz Zaporizhia та Khortitsa Palace Hotel, вони розташовані майже поруч. Кардинально інший, але цікавий формат зупинки – кемпінг “Сагайдачний”, з іншого боку Преображенських мостів.
Під час карантину у Запоріжжі добудовали новий термінал аеропорту і усі ми сподіваємось, що з часом він активно запрацює. Це єдиний аеропорт на три великих області сходу України (Дніпропетровську, Запорізьку та Донецьку), який приймає лоукости.
Далі вирушаймо мандрувати регіоном.
Траса на Дніпро – ідеальна. А менше року тому з’явилася ідеальна дорога на Маріуполь повз Оріхів. І це суцільна перемога, як для мешканців Донеччини, які не мають власного аеропорту, так і для жителів Запоріжжя, які можуть тепер їздити на море не лише у Мелітополь, Бердянськ та Кирилівку поганенькою довгою дорогою, але й, наприклад, на Білосарайську косу. Регіональні траси та міжміські дороги в незадовільному стані, варто перевіряти ситуацію на сайті Автострада і бути готовим їхати повільно.
Стародавні пам’ятки та сакральні місця
Найдавніші пам’ятки регіону знаходяться під землею чи вже розкопані або затоплені при будівництві ДніпроГЕС: це славнозвісні дніпровські пороги, стародавні кургани, археологічні старожитності. З того що збереглося варто відвідати:
Мамай-гора над Каховським водосховищем (с. Велика Знам’янка, Кам’янсько-Дніпровський район). Колись поруч із нею, за Геродотом, знаходився Герос – місце поховання скіфських царів. Зараз її велика частина зруйнувалася під час створення Каховського моря, але з гори гарні види, а на схилах росте сотня видів червонокнижних рослин. Неподалік – курган Солоха, в якому на початку 20 ст. знайшли знаменитий скіфський золотий гребінь із левами та вершниками.
Церква св. Трійці у с. Дівнинське. Пам’ятка архітектури у візантійському стилі, яку будували албанці та болгари. Була внесена у список 7 див Приазовського району.
Менонітські пам’ятки. Ми вже згадували про менонітів Запоріжжя, але їхні пам’ятки є й навколо. Через історичні особливості регіону (дозвіл Катерини ІІ іноземцям оселятися на землях колишньої козацької вольниці, з свободою віросповідання, податкові преференції і т.п.), у Придніпров’ї з’являтися поселення етнічних німців, голландців, британців, влохів, болгар та інших колоністів. Багато їхніх нащадків знищили комуністичний та нацистський режими, але деякі будівлі у югендстилі збереглися. Зазирніть, наприклад, до Ручаївки. Тут знаходиться музей менонітів (вул. Берегова, 5). Житловий будинок, побудував у 1896 р. німець-меноніт Арнольд Петерс, а його нащадок Віктор Дік перетворив у музеї німецьких колоністів. У будинку збереглося первісне планування, обстановка, меблі. Тут зібрані різні знаряддя праці, предмети побуту німецьких поселенців. На горищі розташована діюча коптильня. Господарі проводять екскурсії, під час яких (за попереднім замовленням) пропонують відвідувачам дегустацію: ковбаски власного виробництва, кегове німецьке пиво, а також домашній хліб і запечену в печі картоплю з салом. Музей працює: 11:00-19:00 (взимку 9:00-18:00), вих. – пн.
Інші будівлі є у Молочанську. А потім можна проїхати Дніпропетровщиною – до Миколай-поля та Солоного. Кірха у с. Терсянка – ще одна німецька пам’ятка, у Новомиколаївському районі. Побудована на початку 20 ст., непогано збереглася, зараз там – сільський будинок культури.
Садиба Попова у Василівці. Будівництво комплексу, який зараз часто називають “замок Попова”, закінчилося у 1884 р. Цікава будівля архітектурними елементами бароко, романського та готичного стилів, але головна його унікальність – це єдиний комплекс, де збереглися майже всі елементи садиби часів освоєння Дикого поля. Зараз тут музей. Ми уже писали про Вaсилівський істoрикo-aрхітектурний музей-зaпoвідник «Сaдибa Пoпoвa» та інші найкрасивіші палаци України.
Неподалік, на березі Каховського водосховища – заповідний холм Лиса гора. Місцева “Лиска” пов’язана з розповідями Геродота про легендарну землю Гілею, зараз її можна впізнати по кам’яні бабі нагорі.
Млин у Кам’янському, точніше, його залишки. У цих місцях збереглися кургани, шматки чумацького шляху та остров млина, який працював ще до 60-х рр 20 ст. На жаль, зараз цю пам’ятку майже втрачено.
Льотний центр с. Широке. Одразу скажу – офіційно сюди потрапити не можна. Але навіть із траси можна побачити злітну смугу і старенькі літачки. Це колишній центр льотної підготовки ім. Покришкіна, він не працює з 2002 р., а на території залишилися раритетні вже Л-29, Ан-24, Ми-2, Ми-8. Мріємо, що колись тут буде музей, а зараз поки часом проводять фестивалі.
Варто згадати, що у місті Енергодар на берегу Каховського водосховища знаходиться найбільша АЕС у Європі – запорізька АЕС. Якщо прямуєте з Василівки на Знам’янку – можна завернути у Енергодар та побачити її блоки та градирні.
Природа та оздоровлення
Ліси, степ, скелі, море – у Запорізькій області є все це! І якщо оминути курорт Кирилівку у розпал сезону, ви зустрінете не багато людей, але побачите насправді унікальну природу Приазов’я та Дніпра і степів навколо нього.
Кам’яна могила біля Мелітополя та Кам’яні могили у Розовському районі. Кам’яна Могила знаходиться у пгт. Мирне Мелітопольського району, місце відоме і для багатьох містичне. Виглядає і справді фантастично – ви їдете українським степом і раптом бачите пагорб, схожий на могилу, обкладену велетенськими каменями. Камені ці химерної форми, вони лежать на «подушці» із жовтого піску. А у гротах є залишки петрографічних малюнків кам’яного та бронзового віків. Це єдине місце в світі, де на невеликій площі зосереджені малюнки, датовані настільки широким історичним діапазоном: від епохи пізнього палеоліту до середньовіччя (20-16 тис до н.е. – 11-13 ст. н.е). Також можна зайти у павільйон музею, щоб дізнатися більше.
Заповідник Кам’яні могили – на кордоні Запорізької та Донецької областей. Тут вже не глиби, а справді скелі посеред ковилового та типчакового степу. Корсак-Могила – ще одна геологічна пам’ятка регіону, вже біля Мануйловки Приазовського району. Місце не таке відоме як “могили”, зато з шурфами та кар’єрами після рудної розвідки на одному з холмів.
Цілющі джерела. Таких місць у регіоні багато, згадаємо джерело біля с. Терпіння (можна відвідати водночас із Кам’яною Могилою). Біля Новокостянтинівки є грязьові джерела, а одне з них – навіть горить, якщо піднести до нього запаленого сірника.
Панське озеро називають також Купальні Катерини ІІ. Біля с. Григорівка Запорізького району – ботанічний заказник та невеличке блакитне озеро, яке живлять понад 25 підземних джерел і внаслідок цього вода там завжди прохолодна. Береги озера викладені каменем, тому воно більше нагадує басейн. Вважається, що тамтешня вода – цілюща, тому довкола – ікони. Озеро створене штучно, але історія його походження невідома.
Сафарі-парк “Таврія” неподалік Терноватого. Тут можна побачити коней Пржевальського, бізонів, муфлонів, ланей, косуль та куланів. Територія 285 га! На в’їзді у Мелітополь можна зазирнути на ферму “Страус-південь”, розташована поблизу кримської траси, мешкають там не лише страуси, а й копитні та хижаки.
Великий та Малий Дзендзики – унікальні морські острови поблизу Бердянська, на сході Бердянської коси. Ці острови стали свого часу відомі через кінострічку “Острів затонулих кораблів”, зараз це дикі місця з білим піском, де можна насолодитися красою природи.
Блакитні озера Єлисеївки Приморського району – рукотворні. Це затоплені пегматитові кар’єри, глибиною понад 20 м. і площею аж 5 га. У минулому тут видобували натуральний камінь пегматит (звідси і пішла назва кар’єра), а також різні мінерали. Вода в озерах насправді блакитна та холодна навіть влітку, там гарно відпочивати саме у спеку.
Кирилівка та Федотова коса. Про ці курортні місця знають не всі навіть на Сході, а тим паче на Заході України, хоча щороку Кирилівка набуває дедалі більшої популярності. Сервіс тут набагато скромніший за ціни, але можна відшукати варіанти для відпочинку на різний гаманець, особливо не влітку, а, наприклад, в оксамитовий сезон. Федотова коса та її продовження у Херсонській області – острів Бірючий – Національний природний парк. На лиманах живе величезна кількість птахів. Про Бірючий острів детальніше читайте в нашому путівнику по Херсонській області.
Бердянськ – місто біля моря, яке відоме завдяки величезній кількості оригінальних пам’ятників та монументів. Шукайте уважно (підказка – на набережній): бичок-годувальник, осетр, сонячний годинник, хлопчик-рибалка, ровер, жаба, сантехнік, дачники, чайка… Це далеко не повний список. Головне відшукати пам’ятник туристам – це ж про нас!
Ще щодо цікавих пам’ятників – у Кам’янці-Дніпровській є пам’ятник помідору. Не випадково: місцеві називають помідори своїми годувальниками, і більшість займається їхнім вирощуванням. Скульптура розташована на центральній площі по вул. Гоголя і важить аж 600 кг.
Гуляйполе – не лише мала Батьківщина відомого отамана-анархіста Нестора Махна, але й місце проведення щорічного фестивалю Махнофест. У місті варто відвідати історичний музей та погуляти старими вулицями, які пам’ятають повстання та вольницю.
Наталя Михальченко, травел-менеджерка, авторка маршрутів для самостійних мандрівників Україною та світом. Сайт UA-Travels.
Підтримати проект на Patreon!Як знайти дешеве житло під час ваших подорожей:
– Пошук по усім системам бронювання готелів HotelsCombined.
– Сервіс найму житла у власників (кімнати, квартири, будинки, бунгало, шале…) AirBnb.
Не забудьте про страховку:
– Придбайте поліс туристичного страхування онлайн за 3 хвилини зі знижкою!
Як знайти найдешевший прокат авто?
– Рекомендуємо сервіс Rentalcars.com, що порівнює ціни десятків компаній у 28000 локаціях у світі.
Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:
Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи Твіттер або читайте наш канал у Telegram!