Путівники

“Древній Звенигород” – новий одноденний маршрут у Львівській області

У серпні 2021 поблизу Львова презентували перший в Україні історико-культурний парк на території пам’ятки археології“Древній Звенигород”. Майже тисячоліття тому на місці парку було велике місто – одна з перших княжих столиць Прикарпаття. Зараз довкола парку продовжують формувати цікавий туристичний маршрут на цілий день. 

Сьогодні на території парку знаходиться музей середньовічного міста. В його експозиції – сотні артефактів княжих часів, які знайшли в цій місцевості під час розкопок. Це, наприклад, давній музичний інструмент – гуслі, речі побуту, прикраси. А завдяки сучасним технологіям можна побачити, як виглядало місто тисячоліття тому. З допомогою VR-окулярів відвідувачі мають нагоду оглянути 12 місць Звенигорода: інтер’єри церков та палаців, вулиці, площі та панорами давнього міста.

«Хочу занурити людей в емоції, це не має бути музей-собор», – каже директорка заповідника Наталя Войцещук.

Команда заповідника планує продовжити вивчення пам‘ятки, адже зараз розвідано лише 10% її території. Дослідження почалися в 1950-х і тривають досі. 

Проект облаштування історико-культурного парку переміг у конкурсі ініціатив від Міністерства регіонального розвитку. А на першочергові роботи в рамках підтримки ЄС виділять орієнтовно 12 млн гривень. Також проект «Древній Звенигород» реалізується за підтримки Українського культурного фонду та за співфінансування місцевих органів влади.

Звенигород

Місто знаходиться за 25 кілометрів від Львова. Воно – одне з найдавніших на території України, старше за Львів на 200 років. Звенигород зруйнував хан Батий, опісля місто так ніколи і не відродили. Знаємо лише, що воно було надзвичайно розвинуте: сюди запрошували майстрів по каменю з італійського Лугано, а ще знайшли прикраси з Сирії. Звенигород мав площу 140 га і за розмірами був третім найбільшим містом у Київській Русі того часу.

Його побудували на болотах – мешканці ходили дерев‘яними помостами. Саме болотиста місцевість дозволила добре законсервувати артефакти. Тому більшість археологічних знахідок в регіоні у дуже хорошому стані. За свідченням дослідників, жителі Звенигорода  добре вміли поводитися з водою: на той час мали шлюзи та дренаж.

3 / 8

💡 Заповідник працює щодня, крім понеділка, з 10:00 до 19:00. Екскурсії та квести зараз можна замовити лише за попереднім записом за телефоном +380 93 258 0817. Восени обіцяють можливість замовити екскурсію просто на місці, тож стежте за інформацією на сайті https://zvenyhorod.org/ та в соцмережах:

➡ Вхідний квиток коштує 50 грн (музей + VR-окуляри). Для дошкільнят вхід безкоштовний, доведеться заплатити лише за VR-окуляри 25 грн. Групова екскурсія до 6 осіб коштує 200 грн, більше 6 – 300 грн.

Квести для дітей мають багато опцій – з обідом, з доїздом чи без. Замовити квест і запитати про його ціну можна за телефоном +380 93 258 0817

Як дістатись до Звенигорода:

Добратись до Звенигорода можна громадським транспортом зі Львова. Туди їдуть маршрутки з автостанції №5 (вул. Зелена, 214). Зокрема, це №320 (до Звенигорода), №101 (до Городиславичів) та №247 (до Гринева). Вартість проїзду: Львів – Звенигород – 17 грн 

❗ Якщо зателефонувати у заповідник заздалегідь (хоча б за день), можна домовитися про екскурсійний супровід найближчими пам’ятками. Це можуть бути: 

Коцурів

На південь від Звенигорода знаходиться селище Коцурів. Воно відоме дерев’яною церквою, конструкція якої скріплена дерев’яними кілками. На її території є дерев’яна поліхромна скульптура 18 ст. Яна Непомуцького в стилі раннього барокко. Його вважають покровителем усіх, хто пов’язаний з водою. Тому часто скульптури цього святого встановлюють на мостах. Усі поціновувачі робіт Пінзеля будуть у захваті, адже це подібна естетика.

Також у селищі є приватний розплідник декоративних рослин «Квіти саду». Можна придбати барвінок чи гібіскус у горщиках.

 Як дістатись до Коцурова:

Дістатись до Коцурова можна громадським транспортом зі Львова. Туди їде маршрутка №777 з автостанції №5 (вул. Зелена, 214). Вартість проїзду Львів – Коцурів25 грн


➡ Гринів

Це селище – найвища точка долини, в якій розміщений Звенигород. Звісно, звідси відкривається прекрасний краєвид. В Гриневі знаходиться дерев’яна церква, зроблена без жодного цвяха. Вона має унікальний іконостас, декорований листочками аканта, що типово для західноукраїнської архітектури.

Як дістатись до Гринева:

З тієї ж львівської автостанції №5 ходить маршрутка №247. Вартість проїзду: Львів – Гринів – 20 грн

Бібрка

Містечко Бібрка примітне тим, що тут в давні часи бояри полювали на бобрів. В 1950-х роках ці тварини зникли, але зараз з‘явилися знову. Про них також нагадує милий дерев’яний пам’ятник на головній площі.

Бібрка є одним із найдавніших міст України та найбільш наповненим пам’ятками на квадратний кілометр серед усіх наших міст. Незважаючи на те, що тут всього 4 тисячі жителів, містечко виглядає охайним та доглянутим. Воно має навіть власну гастрономічну принаду: це рогалики з трояндовим варенням, які готують з повоєнного періоду.

Цікава історія будівлі товариства “Сокіл”, побудована у стилі сецесіон. Це був спортивний простір, а також місце для показу кіно та проведення вистав. Зараз буділю відновлюють, в ній проводять культурні заходи для громади. 

Як дістатись до Бібрки:

Громадським транспортом зі Львова зі Стрийського вокзалу або з Двірцевої площі (Залізничний вокзал). Орієнтовна вартість квитка Львів-Бібрка – 30-50 грн.

Де зупинитись на ночівлю на маршруті:

  • Комплекс «Бухта Вікінгів» (12 км від Львова в напрямку Бібрки) – 1300 грн за двомісний економ/доба.
  • База відпочинку «Мостище» у селі Мостище – 8-ми місний котедж від 2000 грн/доба.
  • Фазенда на Гончарах – 7 кілометрів від Львова у селі Гончари – напівлюкс на 2-х осіб 1100 грн/доба.
  • «Українська садиба» у селищі Шоломинь (ціну можна дізнатись за телефоном: 067 371 38 41).

Де поїсти на маршруті:

  • Сімейне кафе «Катерина» на головній вулиці Звенигорода – смачний борщ та крафтовий хліб.
  • Сімейна винарня «Галицька сорока» у селі Вілявче (контакти: 096 516 06 06).

Олена Мартинюк

Автори фото: Ірина Середа і Віталій Грабар

Підтримати проект

Будьте в курсі усіх акцій та розпродажів:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи ТвіттерViber або читайте наш канал у Telegram!

Олекса

Останні записи

МЗС України тимчасово припинило надання консульських послуг для чоловіків призовного віку

Міністерство закордонних справ ( МЗС України ) з 23 квітня цього року тимчасово припинило прийом…

1 тиждень тому

Neobus: новий експрес Ряшів – Варшава з 26 квітня!

Польський автобусний перевізник анонсував новий експрес з прикордонного Ряшева (Жешува) у Варшаву з 26 квітня.…

2 тижні тому

Leo Express: знижка 50% на другий квиток! З України від €6.5!

Чеська транспортна компанія Leo Express, яка нещодавно анонсувала рейси зі Львова в Прагу через Остраву,…

2 тижні тому

УЗ: моніторинг квитків з можливістю автовикупу у мобільному додатку

Укрзалізниця впровадила можливість моніторингу квитків з можливістю автовикупу у мобільному додатку всіх користувачів! Нагадаємо, що…

3 тижні тому

Leo Express відновлює рейси Львів – Острава – Прага з 1 червня!

З 1 червня чеська транспортна компанія Leo Express відновить рейси із Прага - Острава -…

3 тижні тому

УЗ відкрила онлайн-продаж квитків із Києва у Будапешт

Укрзалізниця відкрила онлайн-продаж квитків в мобільному застосунку на потяг з України до Угорщини, а саме…

4 тижні тому