Українці не звикли думати про свою країну, як про виноробний регіон зі смачною продукцією. Але проаналізувавши стан справ сьогодні, ми стверджуємо, що все змінюється в геометричній прогресії. Україна не лише має сприятливі природні умови для культивування винограду, а й розуміння, як з нього робити якісний напій. Вина справді варті уваги, користуються популярністю у відомих сомельє, винних критиків та поціновувачів. Це стимулює виноробів збільшувати посадки, нарощувати об’єми виробництва та експериментувати. І головне – зростає культура споживання вина: дедалі частіше це усвідомлене і помірковане вживання на європейський манер, а не бажання довести себе до алкогольного сп’яніння, як це було раніше.
Історично виноробство було на території України завжди: у Криму, в Північному Причорномор’ї, в регіоні Дніпра, Бугу, Дністра та Дунаю знаходять амфори та виноробні преси, датовані ще 4 ст до н. е. Імовірно, виноград привезли греки, які заснували свої колонії на Півдні України. Звідти виноградарство розповсюдилося іншими регіонами. У середні віки його культивували уже і на українській Півночі, зокрема в монастирях, яким належали великі площі виноградників.
В СРСР Україна посідала перше місце за площами, засадженими виноградною лозою – 200 тис. га. А з 1971 р. вони скоротилися на 50 % – найбільших збитків виноробній галузі завдала «антиалкогольна кампанія», під час якої виноградники просто знищували. У 2000-х вино в Україні, звісно, робили, але неякісне і лише кілька гігантів ринку. Все почало змінюватися у 2016 р., коли Верховна Рада скасувала ліцензію на оптову торгівлю для виробників вина з власного винограду. Вона коштувала 500 тис. грн на рік і була серйозною перепоною для представників малого бізнесу. У 2018 р. спростили процедуру отримання ліцензії, як на виробництва вина, так і на реєстрацію малих винарень – зникла необхідність в отриманні 160 дозвільних документів. Більшість виноробних господарств в цьому гіді стартували якраз після цього і їм ще потрібен час, щоб розкрити свій потенціал. Виноробство – довготривалий і трудомісткий процес.
Найбільше виноробів у Одеській та Закарпатській областях, на другому місці – регіон Миколаївської та Херсонської. Але найцікавіше – те, що вино почали робити у нетипових для цього регіонах: Львівська, Київська, Тернопільська, Дніпропетровська, Хмельницька, навіть Чернігівська! Причому чимало господарств вирощують виноград самотужки, а не купують його на Півдні! Ще мало-хто з них має нагоду запросити на дегустацію туристів, але ті, хто виклав свої контакти в інтернеті, ймовірно, з задоволенням приватно поспілкуються з поціновувачами вина і надішлють продукцію на пробу. Чимало вин невеликих виробників можна купити у винних супермаркетах, спробувати на винних фестивалях або замовити на сайтах, які ми вказали. Прикметно, що і великі гравці змінюються: вони почали інвестувати у виробництво великі суми, змінювати асортимент, розширювати лінійки продукції, створювати справді достойні вина – всі вони запрошують на дегустації і мають великі зали для прийому туристів.
На виноробні можна заїхати приватно (за попередньою домовленістю), у складі організованої групи (останнім часом популярними стають винні тури), можливо, хтось захоче дослідити цю тему глибоко, щоб вибрати своє улюблене українське вино чи й навіть сам подумує стати виноробом. В будь-якому випадку ми нагадуємо, що надмірне вживання алкоголю шкодить здоров’ю, натомість один-два келихи вина під час обіду можуть підкреслити смак страв.
Увага! Користуйтесь кнопками навігації нижче, щоб перейти до винного регіону, який вас цікавить:
- Вступ
- Одеська область
- Миколаївська область
- Херсонська область
- Закарпатська область
- Виноробні нетипових для виноробства регіонів – Львівська, Київська, Хмельницька, Запорізька, Черкаська, Кіровоградська, Вінницька та Тернопільська області