Велич Дністровського каньйону зачаровує, а його популярність стрімко росте щороку – за хорошими враженнями, сучасними туристичними продуктами, активним і екологічним відпочинком сюди приїздять дедалі більше українців. Дністровський каньйон – один із найцікавіших туристичних напрямків України, тому що кожен знайде тут щось до душі. На берегах каньйону дедалі частіше відкриваються нові кемпінги та бази відпочинку, активно працюють пункти прокату каяків і велосипедів, гіди і локальні туристичні фірми, з’являються виробники місцевих крафтових продуктів, проводять цікаві місцеві події і заходи, поступово створюються нові туристичні шляхи та екостежки.
Дністер – третя за довжиною річка країни та дев’ята в Європі. Існує легенда, за якою колись на місці річки був невеликий струмок, уздовж якого жили люди. Вони вели свій календар, позначаючи дні на прибережному піску. Але одного разу струмок розлився й затопив береги. Коли вода зійшла, люди вийшли на берег, а позначок на піску уже не було. “Хто дні стер?” — бідкались вони. “Струмок дні стер”. З того часу і стали називати струмок, який дні стер — Дністер.
На ділянці від Галича і до Хотина річка утворює Дністровський каньйон, який належить до Семи природних чудес України. Печера “Оптимістична”, яка знаходиться поруч, занесена до Книги рекордів Гіннеса, а Джуринський водоспад є найбільшим водоспадом рівнинної України (висота – 16 м, ширина – 20 м).
Довжина каньйону – 250 км, він один із найбільших не лише в Україні, а й в Європі. У місті Заліщики до Другої світової війни існував кліматичний курорт. А зараз звідти стартують сплави на туристичних катамаранах або рафтах. За день туристи проходять в середньому 20-25 км – це 5-6 год на воді. Решта часу – на вивчення пам’яток та неспішний релакс на природі. Мандрувати у всіх цих місцях можна самостійно, або ж віддатись у руки професійних туроператорів. Мандрувати можна унизу – водою або ж милуватися краєвидами згори.
Територія Подністров’я знаходиться на півдні Тернопільщини і Хмельниччини, північному сході Івано-Франківщини та північному заході Чернівеччини. Отож і дістатися туди можна машиною або з основних залізничних вузлів – Івано-Франківська, Тернополя, Чернівців – та з Кам’янця-Подільського.
Найбільш зручні для Дністровського каньйону і Подністров’я пішохідний, велосипедний і особливо водний туризм.
Традиція туристичних сплавів на Дністрі була відома ще століття тому. У цей час діяли туристичні організації і клуби, видавалися буклети і путівники, туризм розглядали як окрему галузь економіки, освіти і виховання. Не дивно, що вже у 1920-30-х рр. тут функціонували кілька туристичних притулків, готелів, були доглянутими і навіть відомими далеко за межами цього регіону пляжі у Заліщиках.
Якщо вам зручніше починати подорож із Івано-Франківська, радимо скористатися офіційними сторінками Галицького національного парку та Дністровського регіонального ландшафтного парку ім. Сергія Дідича. Останній розбудовує екологічні стежки та туристичні маршрути, розробляє нові тури, зокрема, з дегустаціями на равликовій фермі «Покутський равлик», проводить оригінальний фестиваль «Свято Неба», під час якого можна помилуватися фантастичними краєвидами каньйону Дністра в польоті на пара- чи дельтаплані. Для ночівлі радимо обирати атмосферні кемпінги, невеликі готельчики та хостели у селах Лука, Хмелева та Уніж. Вони також постійно проводять різноманітні змагання, пригодницькі перегони, молодіжні табори та ін.
Неподалік знаходиться Раковець, звідти Дністром ходить на екскурсії двопалубний корабель “Юрій” 14 м завдовжки. Зазвичай, він курсує між Раковецьким замком (XVII ст.) і відомим своїм музичним фестивалем селом Уніж. Плавзасіб має не зовсім звичний вигляд – саме для прогулянок подібними неглибокими місцями його створив львів’янин Юрій Шпіцер. Завдяки унікальному гребному колесу судно здатне проходити мілину в 30 см. На кораблі є кухня, санвузол, три каюти, в яких можна заночувати. Бронювати тут. Також в Раковці є кемпінг, можна орендувати намет та прийняти душ.
На межі Івано-Франківської та Тернопільської областей, біля села Литячі знаходиться одне з дивовижних місць Дністровського каньйону – острів, названий туристами Інь-Янь. Він отримав свою назву завдяки схожості до відомого східного символу.
У каньйони Стрипи та Дністра зручно добиратися автомобілем із Тернополя або Івано-Франківська через історичне містечко Бучач. Ця територія – справжній клондайк для туриста: архітектурний комплекс самого міста, монастир і замок у Язлівці, палац графа Бадені у Коропці, Русилівські водоспади, скельні храми Рукомиша, Монастирка, Сокільця, де поєднуються природа та історія. Поруч є недорогі готелі і популярна база відпочинку «Над Стрипою».
Допомогти у плануванні подорожей регіоном допоможе місцева громадська організація “Бучач-Тур”.
Якщо вам зручніше добиратися з Тернополя або Чернівців, радимо приїхати в Заліщики. Сюди можна дістатися залізницею (зазвичай, поїздом – Київ-Рахів). У Заліщиках ви просто зобов’язані побачити один із найкрасивіших краєвидів України, панораму міста з високого, правого берега Дністра, а також цікаво відвідати давній монастир на скелях у селі Хрещатик.
Із Заліщиків відвідайте урочище Червоне біля села Нирків із відомим Джуринським водоспадом, висотою 16 м. У каньйоні Джурина привертають увагу загадкові і мальовничі руїни замку-палацу.
Від цього урочища до Дністра можна здійснити нескладну прогулянку красивою і затіненою влітку екостежкою (7 км), яка знаходиться в межах національного парку «Дністровський каньйон». Про неї і багато інших цікавих місць і маршрутів можна дізнатися на сайті парку. В Заліщиках можна замовити комплексні туристичні сплави по Дністру або орендувати плавзасоби індивідуально.
Для ночівлі можна скористатися невеликими готелями у Заліщиках, Печорній, на околиці села Добрівляни в урочищі Обіжева у популярному комплексі «Мішин-Сіті» (рекомендую попередньо дізнатися, чи не буде на момент вашого перебування гучних забав і весіль).
Неподалік звідси знаходиться урочище Криве – цікава ділянка Дністра з островами та нависаючими скелями. Окрім того, звідси зручно починати подорож каньйонами-долинами річок Тупа та Серет. Каньйон Тупи – невеликий, але вражаючий: величезні скельні брили нависають над сільськими хатами внизу потічка. Каньйон Серету, натомість, масштабніший і дещо нагадує Дністровський. Поряд із Серетом знаходиться печера «Вертеба» (про її відвідування можна домовитися заздалегідь у Борщівському краєзнавчому музеї) та скельний язичницький комплекс у Монастирку. Для ночівлі радимо екосадибу «Горигляди».
Для туристів, які приїжджають із Кам’янця-Подільського, нижні ділянки Дністровського каньйону будуть найбільш логічними. Також їх можна відвідати з Тернополя, прямуючи через місто Чортків. У цій частині варті уваги каньйони Нічлави та Збруча. За достатнього рівня води можна організувати сплави по Збручу. Долина ріки вузька і дуже мальовнича, але зі стрімкими високими берегами.
Окрім першокласних краєвидів тут найбільша кількість гіпсових печер. Їх можна відвідати домовившись із місцевими спелеоклубами, які їх досліджують та проводять екскурсії. Будьте готові, що крім двох екскурсійних печер – «Вертеба» у Більче-Золотому та освітленої печери «Кришталева» села Кривче, всі інші передбачають відвідування у більш екстремальний спосіб. На березі Збруча радимо відвідати фрагмент світової рекордсменки – печери «Оптимістична» і печеру «Атлантида».
У цій частині Подністровських каньйонів ви побачите ряд замків і фортець: Кривче, Скала-Подільська, Чорнокозинці, Кудринці, Окопи, Жванець, і звичайно, найвідоміші – Хотинська фортеця та оборонний комплекс міста Кам’янець-Подільський.
Стіни каньйону затримують сонячне тепло, через що влітку дощів тут майже не буває, а навесні зелень з’являється значно швидше. Специфічний клімат каньйону Дністра помітили ще на початку ХХ ст. У книжкових і газетних статтях тоді писали про цікавий факт: у містечках Заліщики та Борщів дерева зацвітають раніше, а врожай помідорів, огірків, капусти там починають збирати на два тижні швидше, ніж ті, хто вирощує городину всього за 100 км звідти. А у 2019 р науковці-ботаніки з Чехії знайшли в каньйоні одну з найрідкісніших рослин світу – фіалку Джоя. Ця реліктова рослина, окрім Дністровського парку, трапляється лише в окремих місцях Румунських Карпат і на Балканах.
Візитівка Дністровського каньйону – масштабні панорами з поворотами-меандрами (так називають петлі та вигини на річці) і скельні відслонення різних геологічних епох віком майже до пів мільярда років. Вони бувають червоного, білого, жовтого, сірого, зеленуватого кольорів.
Унікальними в геологічному відношенні є скелі в селах Дністрове, Дзвенигород, Трубчин, де геологи фіксують межу між силурійським і девонським періодами – таких місць на планеті є всього три.
Унікальними утвореннями Подністров’я є травертини. Це вапнякові відкладення, крихка гірська порода, з подбної за походженням побудовані Колізей і Собор святого Петра в Римі. Інша відома травертинова пам’ятка – “басейни” Памук-Кале в Туреччині. За українськими травертинами найцікавіше спостерігати під час сплаву по Дністру біля сіл Стигла, Стінка, Космирин, Монастирок, Литячі або ж відвідати їх окремо у Рукомиші чи Переволоці.
На берегах Дністра і його допливів знаходиться чимало водоспадів. Більшість з них каскадного типу, які течуть по стрімких східцях скельних порід. Інший тип невеличких мальовничих водоспадів, які стікають по вертикальних мохах називають «дівочі сльози». Ну і головною окрасою є відомий Джуринський водоспад у мальовничому урочищі Червоногород поблизу села Нирків, Тернопільської області.
Придністровське Поділля і Крим – найцікавіші і найбагатші регіони в Україні за кількістю печер. На відміну від здебільшого вертикальних кримських печер, понад 130 придністровських – горизонтальні. Наприклад, всесвітньо відома «Оптимістична» є першою у Європі і другою у світі за довжиною – 256 км. Більшість печер знаходиться у тріщинах гіпсів, товща яких 15-30 м.
Середнє Подністров’я – одна з найбільш ранніх заселених територій України. Археологи знайшли там особливо багато артефактів Трипільської культуру: величезна кількість орнаментованого керамічного посуду, глиняні фігурки людей і тварин, кістяні і мідні знаряддя та предмети, залишки жител. Унікальною в цьому плані є печера «Вертеба», де тривають археологічні розкопки і влаштовано Музей трипільської культури.
Однією з найвідоміших знахідок Подністров’я є відомий Михалківський скарб золотих прикрас загальною вагою близько 7,5 кг, знайдений у ХІХ ст. А ще біля сіл Вигода та ближче до устя р. Збруч можна побачити загадкові Траянові вали. Дністер був добре розвиненим торговельним шляхом у часи Київської Русі, тому тут не дивина – значна кількість укріплених поселень та городищ: Галич, Онут, Василів, Звенигород, ін.
Особливу увагу привертають до себе ті пам’ятки у каньйонах Подністров’я, які слугували культовими об’єктами. Переважно ними є печери травертинових скель, на стрімких схилах, у важкодоступних місцях, захованих природою від людського ока. Найбільш відомими є печерні храми у селах Монастирок та Стінка, де чітко виділяються вівтарні частини, а на стінах збереглись написи типу графіті. Окремі з них досі мають культове значення або просто шануються людьми: прикрашаються квітами і доглядаються.
Кількасот кілометрів нижче за течією знаходяться не менш відомі скельні монастирі у Бакоті Хмельницької області та Лядовій Вінницької області. А вже на території Молдови цікавими є монастир і скелі ландшафтного заказника Жапка та печерний комплекс у масивних скелях села Ципова над Дністром.
Перекази донесли до нас назви печер і урочищ пов’язаних зі словом «пустельник», частина з них пов’язана з ім’ям святого Онуфрія – відомого пустельника IV ст., який прославився самітницьким життям у печері Фіваїдської пустелі Єгипту. Онуфрія традиційно зображають з довгими волоссям і бородою, які були йому за одяг, у печері або поруч пальми, що годувала його. Природні умови Подністров’я, можливість усамітнитись, заховатися від стороннього ока сприяли проникненню сюди культу цього святого. З його ім’ям пов’язана діюча печерна церква у селі Рукомиш, збереглися вирізьблені зображення у скелях біля Касперівців і Червоногороду.
Найбільш відмінними етнографічно від інших регіонів України є Борщівський і Заліщицький райони Тернопільської, а також Тлумацький і Городенківський райони Івано-Франківської областей, які відомі оригінальним традиційним одягом. У багатьох селах ще можна зустріти характерну кам’яну забудову вулиць і приватних господарств, наприклад в Губині, Возилові, Язлівці, Устечку, Бедриківцях.
Сергій Підмогильний, автор книги “Ріки України: Дністер. Туристичний путівник”, експерт із екологічного туризму та координатор із розвитку мережі Greenways Ukraine, директор туроператора «Терра Інкогніта».
Фото автора, а також люб’язно надані Наталією Фелічак, Яцеком Господарчиком, Віктором Тірюто, Василем Війтовичем.
Українська авіакомпанія SkyUp Airlines оголосила про запуск програми прямих регулярних рейсів із Кишинева до популярних…
FlixBus оголосив про запуск трьох нових міжнародних маршрутів з України до Німеччини напередодні зимових свят.…
Пропонуємо вже дев'яту традиційну добірку туристичних акцій та розпродажів до Black Friday (Чорної п’ятниці) 2024…
З 15 грудня в графіку руху з'являється новий маршрут: безпересадкові купейні вагони сполученням Львів —…
У новому графіку руху на 2025 рік пасажири отримають кілька важливих нововведень. З 15 грудня…
Укрзалізниця разом зі словацькою залізницею ZSSK запустить новий маршрут Київ - Братислава з 15 грудня!…