Корінне полінезійське населення Нової Зеландії маорі сьогодні – це вже не ті кровожерливі і відважні воїни, якими вони були колись. Прихід європейців змусив їх змінити свої погляди і традиції, проте багата культура цього народу і зараз відрізняється самобутністю і неповторністю.
Традиції татуювання не є винаходом саме маорі. Традиційні знаряддя і методи, що використовувалися в Новій Зеландії, схожі на ті, що використовувалися на інших островах Східної Полінезії. Єдина відмінність – в Полінезії татуюваннями покривали все тіло, а в Новій Зеландії – лише обличчя, тому що клімат тут холодніший і тіло закрите одягом (але це не означає, що татуювання на тілі не робилися зовсім).
Люди, які робили татуювання, називалися тохунга-та-моко і отримували статус недоторканних. Зі ста маорі годі знайти й двох із однаковими татуюваннями. Процедура нанесення татуювань є вкрай болючою. Вони робилися не тонкими голками, а за допомогою долота, зробленого з кістки альбатроса, по якому били молотком і в такий спосіб робили надрізи на шкірі.
У татуювань маорі було кілька значень:
Оля підготувалася до візиту в село племені маорі і намалювала тату на підборідді – таке ж, як у жінок маорійок – ми часто бачили їх на вулицях.
Ще одна унікальна особливість маорі – ритуальний танець хака, який самі маорі називають національним видом мистецтва. Хака – не просто танцювальні рухи, це певна пластика всього тіла і навіть очей танцюриста, а також хлопки руками і тупіт ногами під шалені вигуки танцюристів.
Імовірно, що маорі зустрічали цим танцем команду самого Кука, а також мандрівника Абеля Тасмана. Колишні полінезійці вбачають в ритуальному танці зв’язок з предками, прояв мужності і відваги, а також спосіб залякування ворога. Саме залякування було початковою метою створення хака. Конвульсивні рухи воїнів могли налякати кого-завгодно, а висунуті язики надавали маорі абсолютно божевільний вигляд. Танець і справді вражає, лякає і заворожує.
До 18 ст. європейці в Новій Зеландії негативно ставилися до танцю хака. Потім звикли, і навіть стали запрошувати аборигенів затанцювати перед королівською родиною. Сьогодні танець став невід’ємною частиною культури збройних сил Нової Зеландії. Ще його виконують перед матчем команди з регбі. До початку 20 ст. новозеландські регбісти майже завжди перемагали своїх суперників. Існувало повір’я, що це хака дає їм таку силу. З 1892 р. новозеландська збірна носила тільки чорну форму, і всі члени команди повинні були вміти виконувати ритуальні танці маорі.
700 років поспіль маорі приходили на мис Реінга проводжати душі тих, хто летів на давню прабатьківщину Гаваікі – це був міст між світом живих і мертвих.
Маяк на мисі побудували в 1941 р. і сьогодні це теж один із символів Нової Зеландії. Зараз він повністю автоматизований, контроль ведеться дистанційно з Веллінгтона. Лампа блимає кожні 12 секунд, ці спалахи видно на відстані 35 км. Вважається, що в цьому місці проходить кордон між Тасмановим морем і Тихим Океаном.
❗ Увага! Користуйтесь кнопками навігації нижче, щоб перейти до розділу, який вас цікавить:
Міністерство закордонних справ ( МЗС України ) з 23 квітня цього року тимчасово припинило прийом…
Польський автобусний перевізник анонсував новий експрес з прикордонного Ряшева (Жешува) у Варшаву з 26 квітня.…
Чеська транспортна компанія Leo Express, яка нещодавно анонсувала рейси зі Львова в Прагу через Остраву,…
Укрзалізниця впровадила можливість моніторингу квитків з можливістю автовикупу у мобільному додатку всіх користувачів! Нагадаємо, що…
З 1 червня чеська транспортна компанія Leo Express відновить рейси із Прага - Острава -…
Укрзалізниця відкрила онлайн-продаж квитків в мобільному застосунку на потяг з України до Угорщини, а саме…