Попередній розділ

Активний відпочинок на Мадейрі

Левади

Те, що обов’язково треба подивитися на Мадейрі. Система левад – унікальна іригаційна система, яку титанічними зусиллями будували у 16-20 століттях для постачання води з північної та центральної частини острова в посушливу південну частину. Зрошувальні канали і зараз активно використовують. Частково вони нагадують центральноазійські арики та іригаційну систему субак на Балі (яку навіть внесли до списку ЮНЕСКО). Але мають великий бонус: вздовж каналів на Мадейрі можна – і дуже рекомендується! – гуляти.

(фото – Дарка Горова)

Екскурсії левадами – нескладний трекінг, здебільшого без набору висоти, але серед приголомшливих видів і, по суті, ще одним об‘єктом ЮНЕСКО. Більшість левад проходять через доісторичні лаврові ліси. Це ще одна пам’ятка Мадейри і вона справді красива! Колись такі ліси були поширені і в Європі, але вижили лише в регіоні Макаронезія (групи островів у Атлантичному океані – Мадейра, Канари, острови Зеленого Мису).

Лаурісільва, як його називають місцеві – незайманий ліс з раритетними, реліктовими та ендемічними видами рослин. Він входить до складу Національного Парку Мадейри і ретельно оберігається. У лаврів – казково покручені гілки, які сплутуються між собою, нависають над стежкою, утворюють коридори. Сонячне проміння пробивається лише трохи, вода дзюрчить поруч, створює приємну прохолоду, освіжає, живить якісь небачені квіти, кульбаби ростом із людину, чорничні кущі по 4 м заввишки.

Прогулянкових маршрутів вздовж левад – десятки. Вони бувають різні: лісом, узбережжям, з тунелями чи без. Найкрасивішими вважаються: 25 fontes, Сaldeirao Verde, Levada do Rei, Vereda do Larano. Зверніть увагу, що влітку та восени левади штурмують натовпи туристів, а на вузьких ділянках буквально утворюються затори з людей. Похід варто починати рано вранці, або в другій половині дня.

Єдиної карти з детальним описом левад немає, але деяку інформацію можна знайти в інтернеті. Наприклад, на офіційному сайті – Visitmadeira.pt. Чому немає єдиної карти? Ну по-перше, щоб у місцевих була робота. Але також гіди пояснюють, що прості на перший погляд левади насправді досить небезпечні. Щороку там гинуть туристи: якщо людина оступилася і впала донизу, в лавровий ліс, відшукати її майже неможливо. Тому на левади рекомендують ходити з гідами або щонайменше групами. Ми зробили і те, і інше.

Наш гід – позитивна Ліліана з Madeira Adventure Kingdom. Прогулянка левадою у них коштує 25€ за півдня і 38€ за повний день. У нас – простий, невеликий маршрут по Levada do Alecrim. Ліліана несе рюкзак iз купою потрібних для надання першої допомоги речей і розповідає дорогою про левади. Каже: раніше їх будували також, щоб поєднати острів пішохідними маршрутами. На і без того ізольованій Мадейрі не було сполучення між різними частинами острова. Починалося кровозмішення, ну і вода була потрібна. Людина, яка обслуговує левади, називається левадейро.

На Мадейрі десь сотня левадейро – у кожного села свій. Вони чистять левади, а також у певний час відкривають заслонки в каналах і вода тече в приватні господарства. Її набирають у водяні резервуари і використовують протягом тижня для поливу. Бабуся Ліліани має біля будинку невеликий шмат землі, де вирощує солодку картоплю. За послуги лавадейро вона платить 9€ на рік, а воду отримує раз на тиждень – в середу о 9 год. В цей час треба бути вдома.

Трекінг на Мадейрі

Одне з найцікавіших занять на острові – це походи в горах і багаточисельна група туристів приїздить сюди саме заради цього. Найвища точка острова – Піку-Руйву (1862 м) – скеляста, мальовнича, оточена фантастичними видами. Звісно, довкола багато пішохідних маршрутів і деякі, кажуть гірські гіди, доволі непрості.

Найпопулярніший трек якраз непростий: 11-кілометровий маршрут PR1 Піку-ду-Арейру (1818 м, третя найвища точка острова) – Піку-Руйву. Він доступний увесь рік і його долають приблизно за 4-5 годин і здебільшого групами. Опис маршруту.

💡 Якщо вас цікавлять інші гірські походи на Мадейрі, багато детальної інформації про походи+фото з маршрутів є на офіційному сайті.

Також можна почитати цей детальний гід із дуже красивими авторськими фото. Його автор – австралійський журналіст, який активно подорожує світом уже 8 років, а на Мадейрі провів півроку.

Каньйонинг

Також на Мадейрі чимало можливостей для заняття каньйонингом – справді красиві місця і багато фірм, які займаються організацією турів. Столицею каньйонинга вважається містечко Порто-Моніш, цей напрямок активного відпочинку підтримує місцева влада. На цьому сайті є багато фото та варіантів маршрутів.

Кемпінги на Мадейрі

За законом, будь-де на острові можна зупинитися в наметі на одну ніч. Але якщо стояти довше, потрібен дозвіл від Нацпарку чи приватного господарства. Все про дозволи, місця, ціни та карта кемпінгів Мадейри – на цьому сайті.

💡 Користуйтесь кнопками навігації нижче, щоб продовжити читання та перейти до потрібного розділу:

  1. Загальні враження про Мадейру
  2. Місто Фуншал
  3. Дельфіни на Мадейрі та інші цікаві місця Мадейри
  4.  ➡ Активний відпочинок на Мадейрі
  5. Алкогольні напої та кухня на Мадейрі
  6. Коли їхати, як дістатися з аеропорту до міста, правила в’їзду на Мадейру для українців
Сторінки 1 2 3 4 5 6
Завантажити більше пов'язаних статтей

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Зверніть увагу

Путівник по Тернопільській області

На Тернопіллі немає ані гір, ані моря! Туди їдуть за замками та печерами. А ще там є: один…