Інше

В Польщі набрав чинності Закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом»

12 березня в Польщі набрав чинності Закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави». Про це йдеться на сайті польського Уряду.

Положення закону набрали чинності 12 березня, але вони правомочні заднім числом – від 24 лютого 2022 року.

Закон визначає зокрема докладні засади легалізації перебування громадян України (а також їх чоловіків/дружин, які не мають українського громадянства), які прибули до Польщі у зв’язку із воєнними діями на території тієї держави. Йдеться також про особи, які мають Карту Поляка, і які разом із найближчими родичами прибули на територію Польщі з приводу цих дій.

Положення цього закону не стосуються громадян України, які отримали раніше:

  • дозвіл на постійне проживання
  • дозвіл на проживання у якості довготермінового резидента Європейського Союзу
  • дозвіл на тимчасове проживання
  • статус біженця
  • додатковий захист
  • згоду на толерантне перебування,

а також тих, хто:

  • подав у Польщі клопотання про надання міжнародного захисту (або тих, від імені кого було подано такі клопотання)
  • повідомив про намір подання клопотання про надання міжнародного захисту.

Легальне перебування на території Польщі

Громадяни України, які – внаслідок російської агресії – покинули свою батьківщину, матимуть можливість легального перебування на території Польщі впродовж 18 місяців, починаючи від 24 лютого 2022 р. Це стосується осіб, які прибули до Польщі безпосередньо з України і повідомили про намір залишитися на території нашої країни.

Рада Міністрів встановить, шляхом розпорядження, дату, що становитиме останній день періоду, у який легальний в’їзд громадянина України на територію Польщі – безпосередньо з України – тягне за собою наслідки у вигляді легального перебування на території Польщі.

Передбачено також шлях подальшої легалізації перебування громадян України, які втекли від війни. Особам, чиє перебування на території Польщі є легальним або визнавалося легальним, видаватиметься дозвіл на тимчасове проживання. Він видаватиметься одноразово, на період 3 років, починаючи від дати прийняття відповідного рішення.

Клопотання про видачу дозволу на тимчасове проживання громадянин України подає не раніше, аніж через 9 місяців від дати в’їзду. Подача документів повинна відбутися не пізніше, аніж через 18 місяців, починаючи від 24 лютого 2022 р. Клопотання, що буде подане раніше, аніж через 9 місяців від дати в’їзду, воєвода залишить без розгляду.

В Законі викладено положення про надання персонального номера PESEL громадянам України, які прибули до Польщі у зв’язку із війною. Отримання цього номера надає можливість користування рядом послуг, що надаються державою. З цією метою передбачено спеціальну процедуру отримання номера PESEL, за клопотанням громадянина України.

Необхідно повідомити лише основні персональні дані. Це буде неформальна процедура, завдяки якій отримання персонального номера PESEL буде можливе без необхідності наявності юридичної підстави для того, щоб надати цей номер. Щоб полегшити доступ до послуг, що надаються державою у режимі онлайн, передбачено, що із отриманням персонального номера PESEL громадяни України матимуть можливість отримати довірений профіль.

Клопотання про надання персонального номера PESEL можна подавати від 16 березня 2022 у будь-якому управлінні ґміни.

Громадяни України, які перебували у Польщі раніше, аніж 24 лютого 2022 року:

Якщо останній день періоду перебування громадянина України на території Польщі (йдеться про особи, які мають польську внутрішню візу) припадає на час, що почався 24 лютого 2022 р., період перебування на підставі тієї візи, а також термін її чинності підлягає продовженню – відповідно до законодавства – до 31 грудня 2022 р. У цьому випадку у закордонному паспорті громадянина України не вміщується нова наклейка із візою. У період продовження терміну перебування та терміну чинності польської візи особа, яка її одержала до 24 лютого 2022 р., не має права перетинати кордон РП.

Якщо останній день терміну чинності дозволу на тимчасове проживання, що виданий громадянинові України, припадає на час, що почався 24 лютого 2022 р., термін його чинності підлягає продовженню – відповідно до законодавства – до 31 грудня 2022 р. Продовження терміну чинності дозволу на тимчасове проживання не дає права на отримання нового дозволу на тимчасове проживання (поль. karty pobytu).

Якщо термін, у який громадянин України повинен залишити територію Польщі (про що йдеться у Ст. 299, абзац 6 Закону «Про іноземців» від 12 грудня 2013 р.) припадає на період від 24 лютого 2022 р., цей період – відповідно до законодавства – продовжується на 18 місяців.

Якщо термін добровільного повернення (що вказаний у Ст. 315, абзац 1 Закону «Про іноземців» від 12 грудня 2013 р.) вказаний у рішенні, що стосується громадянина України, припадає на період від 24 лютого 2022 р., цей період – відповідно до законодавства – продовжується на 18 місяців.

Якщо останній день терміну чинності:

  • дозволів на тимчасове проживання (поль. kart pobytu),
  • документів, виданих у Польщі, що засвідчують особу іноземця-громадянина України,
  • документів під назвою «згода на толерантне перебування»,

виданих громадянам України, припадає на період від 24 лютого 2022 р., цей період – відповідно до законодавства – продовжується на 18 місяців.

Якщо останній день допустимого періоду перебування громадянина України на території Республіки Польща:

  • на підставі Шенгенської візи, виданої польським органом,
  • на підставі Шенгенської візи, виданої іншою державою Шенгенської зони,
  • на підставі документа, що дає право на перебування, вказаного у Ст. 1, абзац 2, літера a розпорядження Ради (WE) № 1030/2002 від 13 червня 2002 р., де встановлено однаковий зразок документів, що видаються громадянам третіх держав і дають право на перебування («Офіційний щоденник» ЄС № L 157 від 15.06.2002, стор. 1, із наступними змінами). Йдеться про документи, видані відповідними органами іншої держави Шенгенської зони або інший документ, що дає право на перебування і був виданий органом тієї держави, дає право на пересування територією інших держав тієї зони,
  • у рамках безвізового руху

припадає на період від 24 лютого 2022 р., а громадянин України прибув перед вказаною датою, цей період – відповідно до законодавства – вважається легальним впродовж 18 місяців.

Доступ на ринок праці

Громадянам України гарантується доступ на польський ринок праці. Щоб цим скористатися, роботодавець, який прийме на роботу громадянина України, буде зобов’язаний – впродовж 14 днів – увійти на портал: praca.gov.pl. Там він повинен знайти відповідний Центр з працевлаштування й повідомити його про те, що прийняв іноземця на роботу.

Громадяни України матимуть можливість скористатися послугами, що надаються на польському ринку праці. Вони можуть звертатися до Центрів зайнятості населення, центрів професійного дорадництва, а також скористатися курсами – за такими самими правилами, як громадяни Польщі. ??????

Підприємницька діяльність

Громадяни України матимуть можливість розпочинати та займатися підприємницькою діяльністю на таких самих засадах, як це роблять громадяни Польщі – умовою є отримання персонального номера PESEL.

Соціальна допомога та фінансова підтримка на утримання

Передбачено допомогу громадянам України, що надаватиметься воєводами та органами місцевого самоврядування. Це може бути, до прикладу, надання житла або гарантування триразового харчування для групи осіб.

Кожен суб’єкт, зокрема фізична особа, яка веде домашнє господарство, і гарантує громадянам України, які втікають від війни, проживання і харчування, може одержати фінансову допомогу, якщо укладе угоду із ґміною. Допомога виплачуватиметься максимум впродовж 60 днів, а її розмір буде вказаний у розпорядженні Ради Міністрів.

Громадяни України можуть подавати клопотання про отримання одноразової допомоги у розмірі 300 злотих на особу. Йдеться зокрема про покриття витрат на харчування, придбання одягу, взуття, засобів особистої гігієни, а також на оплати за проживання.

Надаватиметься також допомога у формі пакетів із продуктами або харчування у рамках Оперативної програми «Харчова допомога 2014–2020», що одержала фінансову підтримку Європейського фонду допомоги найбільш потребуючим.

Соціальна допомога

Громадяни України матимуть доступ до: соціальної допомоги, допомоги на виховання, допомоги сім’ям, допомоги «Гарний старт». Вони матимуть право доступу до Сімейного опікунського капіталу, а також можуть подати клопотання про фінансову допомогу на оплату за перебування дитини у яслах, дитячому клубі або під опікою няні.

Охорона здоров’я

Кожен громадянин України, який перебуває у Польщі легально, має гарантований доступ до державної системи охорони здоров’я, на таких самих засадах, як громадяни Польщі.

Національний фонд охорони здоров’я заплатить за кожен вид медичної допомоги, що буде надана громадянинові України у державних закладах охорони здоров’я. Фінансування тієї допомоги проводитиметься із державного бюджету.

Громадяни України, які прибули до Польщі не безпосередньо з України (також особи, в яких немає Карти Поляка), громадяни третіх країн і особи без громадянства

Іноземці, на яких не поширюються положення Закону «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави», але вони належать до групи переселенців, вказаних у Ст. 2, абзаци 1 i 2 Виконавчого рішення Ради ЄС, де стверджується наявність масового напливу осіб, які прибули з України. Йдеться про громадян України, які – починаючи від 24 лютого 2022 року – залишив Україну і прибули до Польщі не безпосередньо з території України (водночас ті особи не мають Карти Поляка). Усі ті особи, а також особи без громадянства та громадяни третіх країн можуть користуватися захистом на визначений час, як це викладено у Законі «Про надання іноземцям захисту на території РП».

Якщо йдеться про громадян третіх країн та особи без громадянства, вищенаведене стосується осіб, які зможуть довести, що до 24 лютого 2022 р. вони користувалися міжнародним захистом або рівносильним захистом на території України, легально перебували в Україні на підставі дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, і вони не можуть безпечно повернутися до країни або регіону свого походження.

💡 Зверніть увагу: Детально про «Тимчасовий захист» для громадян України в країнах ЄС

Іноземці, які відповідають вищенаведеним вимогам, можуть безкоштовно отримати довідку, що підтверджуватиме надання тимчасового захисту. Довідку видає Управління з питань іноземців за клопотанням іноземця. Клопотання можна подати особисто в Управлінні у Варшаві, вул. Таборова, 33, починаючи з четверга, 17 березня.

Довідка становить єдиний доказ надання тимчасового захисту на території Польщі. У термін її чинності підтверджується право на перебування на території Польщі. Іноземець, який користується тимчасовим захистом, може також працювати, і при цьому не є необхідна наявність дозволу на роботу, а також розпочинати та виконувати підприємницьку діяльність на території Польщі. Це можливо на таких самих засадах, як у випадку польських громадян.

Особі, яка користується тимчасовим захистом і отримала довідку, Управляння з питань іноземців гарантує – за її вимогою – медичний догляд, а також надає допомогу із отриманням проживання і харчування або грошову допомогу. Допомога надається відповідно до процедури і на засадах, що викладені у Законі «Про надання іноземцям захисту на території РП».


Підтримати проект

Безкоштовні перевезення та проживання доступні для українців в Європі:


Будьте в курсі усіх новин:

Підпишіться на нашу сторінку у Фейсбук чи Instagram або отримуйте сповіщення про акції використовуючи ТвіттерViber або читайте наш канал у Telegram!

Олекса

Останні записи

FlixBus: нова лінія з України до Брюсcеля

FlixBus оголосив про запуск нової лінії з України до столиці Бельгії, міста Брюссель. Квитки на…

4 тижні тому

Залізницею влітку: потяги Укрзалізниці, що обладнані кондиціонерами

В яких поїздах УЗ можна комфортно подорожувати влітку з кондиціонерами. З огляду на літній період…

3 місяці тому

З 17 липня наявність військово-облікового документа при перетині кордону обов’язкова для всіх чоловіків призовного віку

Відсьогодні, з 00:00 17 липня, наявність військово-облікового документа при перетині кордону обов’язкова для всіх чоловіків…

3 місяці тому

УЗ збільшує кількість потягів із жіночими купе!

УЗ повідомляє, що з 1 серпня розшириться перелік поїздів з жіночими купе. Зокрема в розкладі…

3 місяці тому

FlixBus запустив три нові лінії з України – до аеропортів у Молдові, Польщі та Угорщині

Європейська транспортна компанія FlixBus оголосила про запуск одразу трьох міжнародних ліній з України до Кишинева…

4 місяці тому

УЗ прискорить потяги до Варшави та Хелма

Укрзалізниця прискорить популярний міжнародний потяг із Києва до Варшави з 9 червня, а також рейсів…

5 місяців тому